Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 1.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hei. Ikke så mye tid til å skravle... MEN NÅ ER JEG AUTORISERT DOMMER!

Ja, det må jo kunne sies å være en vellykket Sverige-tur. 3x kvalik, svensk mellomtittel og søndag klinket vi jammen til med pallplass også  Jeg trodde jeg hadde lest meg godt opp på regelverket for s

Klasse 1-debut i dag, og jammen klinket vi til med 195 poeng og direkteopprykk! Det hadde jeg virkelig ikke trodd i mine villeste fantasier engang

Posted Images

Skrevet
På ‎28‎.‎09‎.‎2016 at 2:18 PM, mokken skrev:

Regelverk spørsmål!

"Arrangøren kan bestemme at løpske tisper får delta på prøven. Den løpske tispen får da ikke adgang til prøveplassen før prøvens leder har gitt sin tillatelse til dette."

Hva er definisjonen av prøveplassen? Innenfor ringbåndet? Hele området? Dersom man arrangerer RL og for eksempel ustilling eller agility på samme sted, hvordan ordner man det praktisk ift regelverket?

*nysgjerrig mens jeg venter på svar fra NKK*

Svar fra nkk:

"Det er ikke lov å stille tispe i løpetid i rally, men dersom dere har kombinert stevne har «agillity» hundene lov å være på plassen, men hundene i rallyringen skal ikke ha løpetid."

Skrevet

Hurra, hurra for @simira! Hun har vært supergrei og snill og og og! Vi har fått trent, jeg har fått trene med Kovu som visste hva han gikk til med en forvirret Banan (:lol:). Kovuen var superflink!

Men jeg liker tankegangen til Rally, altså. Den er så mye mer positiv i forhold til hva jeg er vant med. Det som forundret meg var man får trekk om en korrigerer og sier "nei" og andre negative utsagn, faktisk. Så jeg sa nei ofte under treningen fordi en Pøbel var litt vel høy på omstendighetene og alt det kule som ikke var meg. Gammel vane vond å vende? Men simira klarte å få ham til å gå en fin runde med lokking, og jeg vet hva jeg har å jobbe med. Om jeg ikke går på den uoffisielle konkurransen, kan vi i alle fall være der og få litt, eh, miljøtrening. :P

  • Like 3
Skrevet
48 minutter siden, Bananen skrev:

Retrieverklubben på klubbhytta i Sørkedalen på lørdag. :)

Skal du starte tidlig?
Ble jo litt nysgjerrig nå :D

Skrevet
1 time siden, Bananen skrev:

Opprop 8.30 og start klokken 9. Men det er 9 stykker før meg. Dette kan bli, eh, spennende. :lol:

Det blir så bra så! Lykke til :D

  • Like 1
Skrevet
11 timer siden, Bananen skrev:

Opprop 8.30 og start klokken 9. Men det er 9 stykker før meg. Dette kan bli, eh, spennende. :lol:

Da har du jo god tid til å la Pøbel få lande og se på de andre. :)

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Rally-Talli var flink i dag hun. Fikk en bane som passet henne strålende i debuten vår i klasse 3. 198 poeng og 2.plass. Troooor trekker var for en skjev sitt i front. Sto å vurderte selv om den var 90 grader eller ikke, men konkluderte med ikke. 

Ble dessverre ikke igjen til premieutdeling da jeg syns det var grusomt kalt og har vært med feber tidligere i uken. Liker ikke gjøre slikt, men iblant må man :brr:

Så nå er spørsmålet om jeg skal rykke direkte opp eller prøve meg på RL3. :P Men jeg tror ikke jeg får en slik bane "tilpasset" oss igjen med det første :P 

Neste stevne er Drammen Hundepark og Kongsberg. Får tenkte til over helgen på det med klasse bytte eller ikke. Lese litt regelverk :P  (høyre er über vanskelig for en 9,5 åring som har jobbet på venstre side hele livet)

Skrevet

Gratulerer @JeanetteH! Jeg ble litt skuffa da du ikke var på premieutdelingen. ;) Trekket var for en skjev sitt i front.

Jeg tror flere av dommerene legger ut banene sine, du finner link hos NRL. Så kan du jo evt se hvem du liker stilen til.

Du kan jo også ha i bakhodet at det kommer nye regler i løpet av neste år, og om du vil prøve å ta championatet før det eller ikke. En av de store forskjellene vil være at du kan få flere øvelser på høyre side, i motsetning til nå hvor du bare skal gå noen meter.

Skrevet
4 timer siden, simira skrev:

Gratulerer @JeanetteH! Jeg ble litt skuffa da du ikke var på premieutdelingen. ;) Trekket var for en skjev sitt 

Pleier bli igjen på slikt, for jeg vet det er kjedelig med tom premieutdeling. Men iblandt så må man desverre :hmm:

Tror jeg prøver med på elite neste stevne. Også satse på at jeg får trent nok.  

Jeg fikk forresten høre at det ikke kom nye regler før langt ut på nyåret pga det inne hadde vært på høring før nå? 

Skrevet
Akkurat nå, maysofie skrev:

Noen som har fristende og dato for DHP og Kongsberg på minne? Kommer meg ikke inn på NKK :)

Arrangørene har ofte annonser på sine egne hjemmesider. Kongsberg Hundeklubb har ordinær frist 24. oktober, jeg husker ikke om de har en utsatt frist også.

Skrevet
Akkurat nå, SFX skrev:

Arrangørene har ofte annonser på sine egne hjemmesider. Kongsberg Hundeklubb har ordinær frist 24. oktober, jeg husker ikke om de har en utsatt frist også.

Kongsberg fant jeg visst, 24. er riktig! Men aner ikke hvem som arrangerer i Drammen :lol: 

Skrevet
7 minutter siden, maysofie skrev:

Kongsberg fant jeg visst, 24. er riktig! Men aner ikke hvem som arrangerer i Drammen :lol: 

Samme helgen som Kongsberg er Drammen brukshundklubb.

Skrevet
9 timer siden, JeanetteH skrev:

Pleier bli igjen på slikt, for jeg vet det er kjedelig med tom premieutdeling. Men iblandt så må man desverre :hmm:

Tror jeg prøver med på elite neste stevne. Også satse på at jeg får trent nok.  

Jeg fikk forresten høre at det ikke kom nye regler før langt ut på nyåret pga det inne hadde vært på høring før nå? 

De nye reglene vil garantert ikke trå i kraft før tidligst 1. juli. Kanskje ikke før 1.1.2018, vi vet ikke. Det kommer litt an på høringssvarene tipper jeg.

Det var heldigvis ikke tom premieutdeling. På så store stevner tar de premieutdeling etter hver klasse, og med så store klasser blir det jo litt folk uansett. Men det er jo alltid gøy å ha folk på pallen. ;)

Skrevet

Ser at høringsfristen for nye regler er 20. Januar, kan det da tenkes at de reglene trer inn kort tid etter fristen? Har selv tenkt å starte på stevne i februar, så da må jeg kanskje sette meg inn i forskjellene fra dagens regler og nytt forslag :)

 

Edit: postet samtidig med @simira, ingenting å bekymre seg for da :)

Skrevet

Igjen spekulering, men hvis det mot formodning ikke kommer noen høringssvar og alle er happy med forslaget, så kan det vel skje. Vi skal ha dommerseminar den 11.-12. februar, så vi er klare etter det. Men det skal også gjennom NKK og tilpasses i systemet deres, så jeg blir veldig overrasket om det blir før påske.

  • Like 1
Skrevet

Spent på hvor mye som kommer igjennom jeg. For visst alt kommer igjennom så blir det mye nye skilt. 

Men kan jo skje mye av det samme som i LP. Masse nytt til høring, og så ble det ganske lite som faktisk gikk igjennom.

Skrevet

Hvis det blir direkte dekk i klasse 2 gidder i alle fall ikke jeg mer. Det skiltet har de i svensk nybörjarklass så det trente vi en del på før vi skulle til Sverige å konkurrere - og resultatet ble at frøkna la seg på alle holdter. Vi har utfordringer nok som det er så akkurat det der orker jeg faktisk ikke å pirke på.

Men hvis det kommer nytt regelverk kan vi vel få lov til å rykke ned til klasse 1 igjen? :lol: 

Skrevet
15 minutter siden, Wilhelmina skrev:

 

Men hvis det kommer nytt regelverk kan vi vel få lov til å rykke ned til klasse 1 igjen? :lol: 

Veldig tvilsomt! :lol:

Skrevet

Da har vi debutert i klasse 3, med to x disk som resultat :lol: I går hadde vi ikke disket om jeg hadde kunnet regelverket, men kanskje fått 1 premie :getlost: i dag nektet Thorvald snurr under marsj, så den var soleklar. I går var best, mye bra moment, var treigere og tyngre i dag. Men så har vi jo trent mindre enn 10 ganger totalt siden opprykket i vår, så er jo i bunn og grunn fornøyd. Lapphund + fører med ammetåke liksom :lol: 

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for gode innspill.  Du har absolutt gitt meg noe å tenke på i forhold til å støtte useriøs avl. Jeg har ikke tenkt på at jeg bidrar til det, selv om jeg ønsker å bruke en oppdretter jeg vet er seriøs. Jeg synes vannhundene blir litt for store, og kunne tenkt meg en hund mellom 10-15 kg, gjerne nærmere i 10 kg. Jeg har også hørt litt blandet om gemyttet på både portugisisk vannhund og spansk vannhund.  Puddel hadde sikkert vært det rette valget, da er det eventuelt mellom puddel som er mest aktuell. Utseendemessig er jeg nok litt fordomsfull og ser fr meg det glattklipte ansiktet og puddelsveis. I en sportsfrisyre ligner de jo veldig på mange av doodlene. Jeg kjenner ikke til veldig mange pudler, men har inntrykk av at noen kan være sensitive og litt skarpe. De kan virke litt bjeffete og ikke så sosiale. Det er jo bare basert på mitt inntrykk, så det kan være feil. Mye kan jo løses med å finne en god oppdretter der også.  Nå kan det jo hende at selv de seriøse oppdretterne på cobberdog lyver litt på gemyttet til cobberdogen, men jeg liker beskrivelsene av gemyttet og har inntrykk av at de fleste cobberdoger har et gemytt jeg kunne trives med. De er aktive og lettlærte, men samtidig har de en god avknapp og er familiehunder. De er jo i utgangspunktet en blanding av puddel, labrador og noe cockerspaniel. Nå vet jeg at man ikke får det beste fra alle rasene og at gemyttet kan variere, men de som har avlet på cobberdogen med linjer som går litt tilbake har jeg tro på at kan ha funnet en blanding med gode egenskaper.   
    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...