Gå til innhold
Hundesonen.no

Lille valpis stankelbein og AD NUCH Choco Dots Cassandra


Recommended Posts

Skrevet

Mye har skjedd, men nå skal det i alle fall komme en ny liten (?) sak i hus om relativt kort tid! Tulla begynner å bli voksen, hun er ti år til sommeren, så det er på tide å tenke på en fortsettelse.

Valget denne gangen falt på borzoi, en rase jeg har hatt i kikkerten en god stund siden jeg ble sjarmert av rasen for snart ni år siden på hundepensjonatet jeg jobbet på. Hundene jeg møtte der kom fra kennel Kazar i Trondheim, og jeg har aldri klart å glemme hvor fantastisk enkle, snille og vakre hunder det var.

Jeg er jo klar over at hundepensjonat er en spesiell situasjon å være i, og at hunder der ikke oppfører seg likt som hjemme. Samtidig mener jeg at man kan se en god del av gemyttet, spesielt det å takle nye ting - situasjoner, hunder, mennesker. Det sier noe om hvor stødig en hund er, hvor lett stresset den blir osv. Det finnes alltid individer i raser som takler ting bedre eller verre enn gjennomsnittet, men borzoi var den rasen som skilte seg ut i spesiell positiv retning, hvor alle pensjonærene tok livet med knusende ro og trivsel. Denne fantastiske evnen til omstilling ble en av de tingene jeg falt for.

joomla%2066.jpg

Det er hannhund jeg har bestemt meg for, med mindre det kommer bare tisper da... Navnet er klart uansett kjønn, men jeg må jo se om det passer før jeg røper det. Løpetiden startet for noen dager siden, så kanskje blir det parring selveste Valetine's day. Leveringsklare i midten av juni altså, så sommeren kommer til å gå med til sosialisering og miljøtrening.

Her er bilder av foreldredyrene på hjemmesiden til Kazar. Jeg har selvsagt møtt moren, en tispe som da jeg var på besøk stort sett bare lå i fanget mitt og ville kose. Hele gjengen der var veldig sosiale og trivelige, men det var Akka (tispen) som la seg hos meg.

Både jeg og Tulla gleder oss til det kommer et stankelbein i hus! Tulla har åpenbart behov for mer hundekontakt enn hun har hatt gleden av å få de siste årene (jeg har studert og har ingen andre hunder), så jeg tror hun kommer til å få en "ny ungdom" med en valpis i hus.

  • Like 14
  • Svar 149
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Til ære for alle som ikke har fått bildet innprentent på netthinnen enda: Tulla til vanlig: Og da hun var drektig: Stakkars "lita"..!

Mye har skjedd, men nå skal det i alle fall komme en ny liten (?) sak i hus om relativt kort tid! Tulla begynner å bli voksen, hun er ti år til sommeren, så det er på tide å tenke på en fortsettelse.

Det er jo fyfy å legge ut nyheter om fødsler og dødsfall før de nærmeste har fått meddelt nyheten selv, men nå kan jeg eeeeeendelig få si at valpis er født! Fredag for en uke siden kom det to nydelig

Posted Images

Skrevet

Åh, borzoi'er er nydelige! En dag sier jeg bare... :aww: Krysser fingrene for at dere får en flott gutt! :)

Kjempeflotte! Takker for kryssing av fingre! :)

Så fantastisk kjekt at du får deg ny hund :) Burde selvsagt vært en spaniel, men stankelben er vakre dyr!

Ja, det burde vel kanskje det, men når ting har blitt som de har blitt og kanskje blir som de blir, så tror jeg at akkurat nå er borzoi mer riktig enn springer. Jeg ser ikke for meg ha overflod av tid til å trene individuelt og mye på blodspor, agility osv, mot konkurranse, selv om det er noe jeg også gjerne vil. Å gå tur, og å finne steder å løpe derimot, det skal jeg klare! Jeg synes det ikke er riktig å skaffe seg springer hvis jeg ikke har tenkt å bruke den til noe mer enn tur og utstilling, så da ble det noe annet. Liker også veldig godt at det er mulig å konkurrere med borzoi i noe som ligger naturlig for rasen (løping), uten veeeeldig mye trening (i forhold til agility eksempelvis). Så får vi se hvor bitt jeg blir av basillen.. Har jo lyst på springer igjen en dag, men...

Gratulerer med tilskuddet! :)

Takk! :) Håper det blir et godt tilskudd!

Så spennende med ny hund og ny rase :D Velkommen tilbake! Håper du oppdaterer ofte :)

Det skal jeg forsøke å gjøre! Er kanskje bedre å spamme ned tråden her, enn hele FB eller noe.. ;)

  • Like 3
Skrevet

Å, haha! Hun var ikke videre vakker som unghund nei! Like greit jeg ikke drev og stilte henne noe voldsomt da..! ;)

Skrevet

Så spennende med en 'zoivalp! Er en rase jeg også har lyst på, sånn en eller annen gang i livet hehe. Er så staselig og fine :D Gleder meg til å følge dere :)

  • Like 1
Skrevet

Til ære for alle som ikke har fått bildet innprentent på netthinnen enda:

Tulla til vanlig:

Nikon2009%20076.jpg

Og da hun var drektig:

59dager%20015.jpg

Stakkars "lita"..! :lol::teehe:

  • Like 21
Skrevet

Faren til valpis blir CIB SE NO DK CH Borscana in Flames, Eros.

champion.jpg

Moren til valpis blir CIB NO SE DK CH NW-13 Kazar Usalka

akka-2-sept-13.jpg

Planene for den kommende saken vil være å trave litt i ring, og forhåpentligvis også løpe litt raskere etter en fille. Til daglig vil han være selskap, og stå i jobben som familiehund.

Siden det er obligatorisk å ha med valpebilder i en tråd om en kommende valp, kommer det et bilde av moren som ca 7 uker:

usalka-7w..jpg

  • Like 5
Skrevet

Og da hun var drektig:

59dager%20015.jpg

Stakkars "lita"..! :lol::teehe:

Der kom drikka ut nesa ja! :lol:

Så lekker den fremtidige moren er! Liker best de som ikke er veldig bølgete i pelsen :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg synes også det er finest om de er slett i pelsen med noen bølger, men noen krøller går jo også bra. Har blitt tilvent at krøller ikke skal være i pelsen nå mens jeg har hatt springer. Min har litt for mye krøller, og det er noe slit å få temmet de til utstilling. Skal bli deilig å få en hund hvor det ikke har noe å si om han har krøller eller ikke (alt er lov!), selv om jeg håper på slett, slkemyk, glatt pels. :)

Skrevet

Nå kommer det nok ikke så mye krøller eller bølger fra den kombinasjonen der? Men selv om alt er lov må du nok belage deg på coat king,barbermaskin,saks og rettetang før utstilling i denne rasen også :D

Skrevet

Nydelige foreldre! Faren var virkelig et blikkfang. :drool:

Borzoi er min guilty pleasure, og siden jeg ikke kan få detså tilfredstiller jeg meg selv ved å stalke dere på sonen som har eller skal få dem... :sleep:

Skrevet

Gratulerer Huldra! Hvem hadde spådd at du skulle få deg Borzoi? :D Jeg syns det er supert at flere velger mynder, og særlig de andre enn whippet og saluki. Borzoi er kjempefine, men det blir så store! :P Blir ikke de over 80 cm?

Lite for øvrig moren godt. Flott, feminin og elegant. :wub:

Det blir spennende å følge med!

Skrevet

Nå kommer det nok ikke så mye krøller eller bølger fra den kombinasjonen der? Men selv om alt er lov må du nok belage deg på coat king,barbermaskin,saks og rettetang før utstilling i denne rasen også :D

Nei, det ser ikke ut som om det skal komme så voldsomt med krøller i dette kullet. Det pelsstellet du skisserer hørtes da mer voldsomt ut enn jeg har fått forespeilet det. Hvis dette stemmer, er det jo verre enn på springer, som faktisk ER en klipperase, og som jeg vet at det finnes utallige remedier for å få pelsen til å bli slik den skal. Jeg vet at litt stussing forekommer før utstilling, og er forberedt på det, men barbermaskin og rettetang?? :huh:

Å så fine foreldre! :D Spesielt pappaen var lekker, men mor og. Jeg er helt syyyk etter å få meg en mynde, men kan ikke enda!

Men en vakker dag, da...! :D

Nydelige foreldre! Faren var virkelig et blikkfang. :drool:

Borzoi er min guilty pleasure, og siden jeg ikke kan få detså tilfredstiller jeg meg selv ved å stalke dere på sonen som har eller skal få dem... :sleep:

Ingenting guilty med det vel? :) Men stalke skal du få lov til!

Gratulerer Huldra! Hvem hadde spådd at du skulle få deg Borzoi? :D Jeg syns det er supert at flere velger mynder, og særlig de andre enn whippet og saluki. Borzoi er kjempefine, men det blir så store! :P Blir ikke de over 80 cm?

Lite for øvrig moren godt. Flott, feminin og elegant. :wub:

Det blir spennende å følge med!

Tusen takk! Nei hvem hadde spådd det? Ikke så tidlig i alle fall.. Jeg har lenge sagt jeg skal ha borzoi, men har sett for meg at det ville passet meg bedre som pensjonist. Nå prøver jeg ut rasen litt tidligere, så får vi se om det blir noe borzoi hele veien frem til pensjonsalder. :) Jo, de kan fort bli over 80 cm, tispene litt mindre, hannene litt større. Spent på hvordan avkommet blir, men sånn generelt sett så forteller jeg folk at det blir en stor hund, de fleste blir overrasket over hvor stor den blir.. :| Men jeg visualiserer så tydelig for meg en borzoihannhund som kommer småtravende opp på siden av meg, dytter snuten innunder hånden min slik at jeg stryker han over ryggen mens han ser på meg, går litt ved siden av meg før han løper videre. :wub: Får jeg ett slikt øyeblikk, så tror jeg at jeg er i himmelen... :innocent::icon_redface:

  • Like 2
Skrevet

Er så gøy med flere borzoi-folk! :D :D

Borzoi er kjempefine, men det blir så store! :P Blir ikke de over 80 cm?

Opprinnelig var de ikke så store, i Ermolov standarden fra 1888, skulle hannene være mellom 71-76 cm (tisper 60-66), alt over var diskvalifiserende. Den engelske standarden fra 1892 fjernet makshøyden, etter det har det balla på seg :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...