Gå til innhold
Hundesonen.no

Den store baby og barnetråden - 2015


Recommended Posts

Skrevet

Ja, eller som er "flinke til å hjelpe til"!

Vi har noen jevnlige diskusjoner på sånt noe her i heimen. Det er jo ikke sånn at jeg er gravid enda, eller vi har noen konkrete planer, men jeg er livredd for det fraværet av likestilling jeg stort sett ser blant våre venner. Vi bor på bygda og det merkes. Barna er først og fremst mors ansvar, særlig i begynnelsen. Og klart, det fysiske rundt det gjør jo at det fort blir sånn, men jeg orker ikke å sitte hjemme alene helg etter helg fordi jeg jo "uansett må være der, så han kan jo finne på noe med venner" eller at det bare er jeg som vet hvor bleiene er. Nå er jeg litt krisemaksimerende på forskudd, men den greia der funker ikke for meg. Jeg har ikke gått på skole i 900 år bare for at det alltid skal være jeg som må prioritere å være hjemme med syke barn, redusere stillingsprosent for å rekke å både levere og hente eller lignende. Som jeg ser skjer hver dag ...

Det er kanskje litt ekstra vanskelig for meg å svelge fordi jeg har hatt både pappa og stefar som har vært usedvanlig nærværende i livet mitt, som blant annet har hatt forlenget pappaperm uten lønn og lignende.

Ikke sant? Er endel sånn her og, både hos oss og resten av bygda. Uten at jeg skal henge ut Bonden, for han er veldig flink med henne, skifter på henne, henter og leverer osv. Men er endel andre ting som det liksom bare er "mor" som må fikse og sånn er det. Så jeg syns det er veldig viktig at du tar de diskusjonene FØR dere får barn, før det blir et problem. Kan hende dere sklir inn i spor som du ikke liker så er det lettere å rette på det om dere har snakket om det før.

Jeg sliter mest med at det for "alle" er åpenbart MIN jobb at barnet har kontakt med besteforeldre på farsiden. Den nekter jeg faktisk å godta. :aww: (Bonden har skjønt greia :lol: )

  • Svar 6.7k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Daaa hopper jeg inn i gravidklubben  Lille reka bosatte seg nesten med en gang, så er 12 uker i dag, nettopp vært hos legen og hørt hjertelyd  Var også på ultralyd for halvannen uke siden og da var og

I dag ble vi foreldre til verdens nydeligeste Kaisa Etter 38 timer med rier kom endelig frøkna på 50 cm og 3120 g til verden

I dag har vi vært på ultralyd, og det kommer en liten jente hit i mars/april (termin 2/4).  Såå koselig!

Posted Images

Skrevet

Sjokolade har jeg måtter kutte ut, men må også kutte ut melkeprodukter, en skive med ost går greit men ikke mer enn det.. Urolig frøken som endelig sovnet på meg. Så da får hun sove på meg også får lunsjen vente..

Skrevet

X'n ønsket seg barn, jeg så på det nesten som en skjebne verre enn døden :lol:

Barnet kom og var stort sett bare mitt plutselig, unntatt når det skulle vises frem.

Samlivsbruddet gjorde underverker for papparollen da. Når jeg ikke var der måtte ting takles helt selv og man kunne ikke ta med seg barnet til bestemor hver eneste gang.

Jeg undersøkte ikke en dritt under svangerskapet omtrent. Bare hva jeg kunne spise ol.

Vi kjøpte en god vogn og et bra bilsete og jeg kjøpte inn litt klær etc jeg syntes var søtt, resten var arv.

Jeg hadde ikke den trangen til å planlegge så mye rett og slett..

Jeg merker at jeg er litt slik enda. Dette er det eneste forumet jeg prater barn og baby på :lol:

Skrevet

Det er vel stor forskjell på likestilling og like rolleforventninger.

Jeg syntes det å forvente det samme av to personer blir HELT feil. Likestilling for meg er at valgene er like for begge kjønn, at man selv velger. Om det forventes at jeg og samboer er like interessert i alle aspekter av det å ha barn så mener jeg utviklingen har blitt feil.

Jeg synes heller ikke man skal forvente det samme av to personer, jeg snakker om to kjønn. Og det jeg altså er litt usikker på er om man faktisk velger selv, eller om det skyldes kjønnsroller som vi blir tillært fra vi jenter får vår første dukke. Men det kan godt være at denne diskusjonen har tatt stor nok plass i denne tråden nå, og jeg har absolutt ikke ment å kritisere dere for redebyggingen. Klart mødre skal bygge rede og kose seg med det!

(Og det burde kanskje fedre kost seg litt mer med også?) :teehe:

  • Like 2
Skrevet

I dag kom beskjeden om at det blir vikingprosjekt i barnehagen neste år og at det lokale vikinglauget vil samarbeide med barnehagen.

Vårens prosjekt er fisk og undervannsliv.

Gjett 3 ganger hvilket barn som har dratt i gang hele greia...

Ingen skal si at min sønn ikke har et smittende engasjement i hvertfall :lol:

Når han gikk i småbarnsavdeling skremte han først opp de andre barna med å tvinge dem til å gå planken og hoppe i havet før han gjorde de alle til små sjørøvere og det ble arrangert kaptein sabeltann - dag.

For ikke å snakke om ABBA-disco fordi han sang Mamma Mia 24/7 når han var 1..

Jupp jupp. . Jeg burde kanskje beklage til noen foreldre :lol:

  • Like 9
Skrevet

Mitt beste tips til kommende foreldre er å kjøpe seg ei svak nattlampe som kan stå på om natta uten å forstyrre søvnen..

For å slå på vanlig lampe kan vekke lille nurk, og det er veldig greit å ha litt lys slik at man kan se hvordan babyen ligger, mtp dyne og alt, og særlig ved samsoving og amming..

Å bruke det gjorde i alle fall nettene mine veldig mye lettere, bruker det enda faktisk, og gjør at nettene blir mer "hel" for babyen også til tross for amming.. For ho mi våknet veldig av at jeg slo på min vanlige nattlampe, og jeg følte jeg ikke hadde nok kontroll i starten til å holde på i bekmørket :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Vi har på lys i gangen og døra på gløtt :) Blir mørkt nok på rommet, samtidig som vi ser konturer og greier å finne frem til det som trengs :) Har ofte snakket om å kjøpe nattlampe/svakere pære til de vi har, men vi har visst begge to hukommelsen til en demenspasient :icon_redface: Ungen er jo bare 7 mnd, liksom :P

Skrevet

Jeg kjøpte ei lita lampe som jeg satt under senga jeg.. Men jeg er litt var på lys, liker å ha det mørkt, så vi kjøpte lampe som gav rødt lys.. Muligens lit porno, men det funka :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Har barnehagene deres noe opplegg rundt solformørkelsen?

Det har ikke A sin.

Blir det sett stygt på hvis jeg tar han ut av barnehagen noen minutter for at han skal få det med seg?

Ikke at jeg har kjøpt briller enda...

Skrevet

Har barnehagene deres noe opplegg rundt solformørkelsen?

Det har ikke A sin.

Blir det sett stygt på hvis jeg tar han ut av barnehagen noen minutter for at han skal få det med seg?

Ikke at jeg har kjøpt briller enda...

Hvorfor skulle det bli sett stygt på?

Skrevet

Hvorfor skulle det bli sett stygt på?

Fordi det kanskje ødelegger opplegget litt eller noe? Vet ikke? Jeg bare innbiller meg at det er litt forstyrrende. .

Skrevet

Har barnehagene deres noe opplegg rundt solformørkelsen?

Det har ikke A sin.

Blir det sett stygt på hvis jeg tar han ut av barnehagen noen minutter for at han skal få det med seg?

Ikke at jeg har kjøpt briller enda...

Det må da være greit. Vi har kjøpt 30 briller som elevene må bytte på. Gleder meg jeg.

Skrevet

Det må da være greit. Vi har kjøpt 30 briller som elevene må bytte på. Gleder meg jeg.

Hvor har dere kjøpt? *plystre *

Skrevet

Fordi det kanskje ødelegger opplegget litt eller noe? Vet ikke? Jeg bare innbiller meg at det er litt forstyrrende. .

Okei.

I vår barnehage er slikt ikke noe problem, så lenge det er avtalt på forhånd.

Skrevet

Det var en kollega som gjorde det, jeg kan sjekke.

Pratet med barnehagen nå og de hadde rett og slett ikke fått med seg det. Så da kan det hende det blir noe opplegg :)

Mulig dere har bestilt inn i god tid?

A har kjæreste. Nå maler han hele trolldeig-vikingskipet han lager i bursdagsgave til pappaen gul, fordi det er yndlingsfargen til kjæresten hans. Godt det ikke var rosa :lol:

Edit : ok, dragehodet og halen blir rosa :lol:

  • Like 1
Skrevet

Pratet med barnehagen nå og de hadde rett og slett ikke fått med seg det. Så da kan det hende det blir noe opplegg :)

Mulig dere har bestilt inn i god tid?

A har kjæreste. Nå maler han hele trolldeig-vikingskipet han lager i bursdagsgave til pappaen gul, fordi det er yndlingsfargen til kjæresten hans. Godt det ikke var rosa :lol:

Edit : ok, dragehodet og halen blir rosa :lol:

Jeg elsker å lese når du skriver om A! Han virker som en dødskul unge!:D

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...