Gå til innhold
Hundesonen.no

Valg av farge på utstyr til hund


Sunlily
 Share

Recommended Posts

Ja, hva mener egentlig folk om nettopp dette? (Jeg prøvde å søke opp på forumet, og syntes det var rart at jeg ikke skulle finne det... mente at det hadde vært en tidligere tråd...)

For meg er det vesentlig at utstyret jeg kjøper til hundene mine også skal kunne se bra ut sammen med hundene og. Type; Nagini er en svart tri colour med relativt lite hvitt. Hun kler egentlig det meste av farger, men både gult og rødt er farger jeg synes kler henne svært godt - derfor er jo selvsagt det meste av utstyret hennes i nettopp gult eller rødt :P

Mew derimot er en blue merle tispe, med et blått øye. Dette liker jeg å framheve, så hun får ofte turkist utstyr. Siden hun har såpass med hvitt synes jeg og at det er veldig pent med veldig knæsje farger - slik som neon rosa eller liknende :)

Slik som tjenestetegnet hennes:

IMG_7094_zps7ea3ea8b.jpg

Så - Velger du utstyr som kler hunden din? Hvilke farger kler hunden din, og hvilke farger er mindre kledelige? Evt hvorfor? Og hva ønsker du å fremheve?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 151
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Tavi har mest i rosa, egentlig mest fordi jeg synes rosa er en fin farge, og hesten min allerede var rosafisert før jeg fikk Tavi - så vi bare fortsatte i hundeustyrsverdenen xD Troika, so

Jeg mener at alle hunder egentlig kler rosa...

NEI NEI NEI ikke flere linker, IKKE flere LINKER- hilsen hun med usedvanlig dårlig selvkontroll

Posted Images

Keo bare er grønn han! Spesielt olivengrønn harmonerer veldig med pelsfargen hans og drar frem hintet av grønn galskap i øynene. Jeg kan i utgangspunktet ikke fordra grønn, men for han så bare er det riktig, jeg finner ikke noe annet som passer bedre. Tjenestedekkenet, bestilte selen (militær) og halsbåndet vi bruker til vanlig er grønt, samt alle Hurtta-seler og -bånd vi har hatt tidligere :aww:

Bare et par dårlige instagram-bilder fra i fjor, men akk så.
1514628_10152315013742597_786697281838621457704_10152035144412597_2056754453_n.j

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, tenker ofte på hva hunden kler når jeg kjøper utstyr, samtidig som at jeg ikke ønsker å bruke typisk feminine farger på min hannhund.

Min hund er creme (hvit/offwhite med røde hår), med brune øyne og har både sort og brun pigmentering. Synes han kler best grønn, oransje, og sort/brunt/beige.

Synes personlig det blir helt feil å se hanner i rosa/lilla eller tisper i mørkeblå, antar automatisk at det er motsatt kjønn da (spesielt på hund med mye pels), og rød pels med lilla utstyr, blå med rødt etc. ser også feil ut. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ELSKER rosa, så begge gutta er rosa. Litt fordi jeg syntes det er morsomt å kle en ganske "guttete" hund i rosa også da.

Er vel ikke fordi jeg vil fremheve dems farger på noe vis, men syntes de kler det ganske greit allikevel.

10251891_757046597673013_660645251526695

Ellers liker jeg brunt/sort lær.

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg digger knallrosa hundeutstyr, og når man har tisper så blir det liksom naturlig at det blir sånn også. Med valpen som kommer så tror jeg dessuten at hun blir å kle det veldig godt, med den lyse, grå pelsen hennes. Tenker også å kjøpe noe turkist etterhvert, fordi jeg tror også det vil kle den blå pelsfargen hennes. Altså egentlig akkurat det samme som deg @

Så, jeg velger farge både etter hva jeg selv liker og hva hunden kler :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spennende lesing i grunnen! Sitter liksom litt her og tenker - hvilken farge ville jeg ha brukt om hundene mine ikke hadde hatt så "enkle" farger... :|

Som med alle andre farger som passer sammen? :)

Typisk som jeg kommer på er:

Brun (sjokolade) og rosa.

Grå og lilla/blå.

Rød/"oransje" og grønn.

Sort passer med alt, men rødt og sort er jo veldig fint.

Hvit og blå/turkis, men hvitt passer og med alt.

Eller matche fargen eller pigmenteringen hunden har, eller fargen som er mest fremtredende.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har sobel hund (ganske lik Keo i fargen) og det går for det meste i turkis og grønn. Han har også en blå og rosa sele fra Hurtta som jeg digger til ham.

Favoritthalsbåndet til hverdags er et grønt camo bånd fra NonStop.

Vet ikke hvilke farger som passer ham best men har liksom gått mest i turkis fordi det passrt til ham.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som med alle andre farger som passer sammen? :)

Typisk som jeg kommer på er:

Brun (sjokolade) og rosa.

Grå og lilla.

Rød/"oransje" og grønn.

Sort passer med alt, men rødt og sort er jo veldig fint.

Hvit og blå/turkis.

Eller matche fargen eller pigmenteringen hunden har, eller fargen som er mest fremtredende.

Jeg har for eksempel aldri hatt en rød hund før, så jeg sliter litt med å tenke meg til hva som passer fint til en slik hund. Det kan da umulig være kun forskjellige nyanser med grønt som ser bra ut på en rød hund for eksempel :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har for eksempel aldri hatt en rød hund før, så jeg sliter litt med å tenke meg til hva som passer fint til en slik hund. Det kan da umulig være kun forskjellige nyanser med grønt som ser bra ut på en rød hund for eksempel :P
Mine røde og hvite er veldig fine i limegrønt, turkis, lyseblå og mørk lilla :) Og så kler de Hurtta sin rødfarge, for den er litt orangeaktig :)
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjøper det jeg liker, og jeg liker best grønt, så da blir det for det meste det. Kjekt at grønt og rødt er komplimentærfarger som framhever hverandre. ;) De har også en haug med spesialsydde halsbånd, og der tenker jeg overhodet ikke på hva som passer til bikkjene, bare på hvordan designet på halsbåndet tar seg ut.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har for eksempel aldri hatt en rød hund før, så jeg sliter litt med å tenke meg til hva som passer fint til en slik hund. Det kan da umulig være kun forskjellige nyanser med grønt som ser bra ut på en rød hund for eksempel :P

Det som vil passe best til en rød hund er som nevnt grønt, matchende igjen (rødt eller oransje), eller så passer jo sort/mørkebrunt til alt. :)

Gull/beige er jo også fint til rødt, og passer vel egentlig til alle farger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg innser to ting av denne tråden:

1. jeg liker ikke når ting matcher for mye. Begynner jeg å ha for mye utstyr i en farge så styrer jeg unna den en stund. Liker f.eks ikke å bruke rosa bånd og rosa dekken samtidig.. rare saker.

2. jeg har en rød hund :| . Alltid tenkt på henne som brun, men siden Catania til @Bellare er rød, og min har samme farge, er hun nok rød hun og..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
    • Unge lovende sover søtt etter en to timer lang opp og ned fellestrening med mye bra og masse klebb.  Forventninger til hele stedet, både godteributikken som eimer deilig godis av alle slag, og hallen hvor godbitene hagler og det er lek og moro, de forventningene er skyhøye. Da muttern ba om en sitt før hun åpnet døren var ikke den unge lovende enig i det. Han var fokusert på å komme seg inn til moroa. Dumme muttern la listen for høyt og trodde hun skulle få sitt med verbal kommando, uten å engang hjelpe med lure. Hennes: "I shall ønly say this once," policy, hvorpå hun etter å være sikker på at han hørte det stilte seg til for å vente på sitten - det var som en krigserklæring. Da sitten endelig kom, men den kjipe megga ikke belønnet den med en gang, og hadde nerver til å lukke døren igjen da Ede spratt opp for å løpe inn, for å kreve mer.. Etter mange sånne forsøk, hvor sitten til slutt ble holdt med en godbit foran nesen, lenge nok til at mutteren fikk satt foten innenfor døren, så ble den belønnet et kom og ros og godis og den korte selvbeherskelsen han ble tvunget til å ha for å komme inn - sinnsykt frustrerende - ble forløst i økt glede, mer energi og iver, han ble mer gira av det enn han allerede var, så da muttern på ny, bare to meter innenfor første døren ***** ba ham om enda en sitt for å komme gjennom neste dør.. Hun fikk den, men han var ikke blid.  De glade forventningene hadde slått over i irritasjon da vi kom frem til plassen vår, og han satte i en hardrock konsert av bjeffing. Frustrert bjeffing. Emo bjeffing. Intenst. Øredøvende. Muttern fikk påpakning fra instruktør om å få hunden under kontroll, noe hun til sin store overraskelse fikk til momentant med å legge hendene på ham. Bjeffingen tok fullstendig slutt, han glemte hele resten av hallen, alt fokus var nå på kamp mot muttern. Hender uten godbiter som hadde nerver til å holde ham fast.. Tyggebeinet han ble tilbudt som alternativ å bite på var han fullstendig uinteressert i. Mutterns hender var den punchingbagen han følte for å ta ut sin høygira irritasjon og frustrasjon på. Vi var med ett tilbake til situasjonen i forrige uke. Dette var ikke tanning, dette var kamp, og Ede ville lære muttern å slutte stille urimelige krav og heller servere godis og leker og være blid og lett å ha med å gjøre. Han bet hardt og med et mål om mutterns submission. — Respect my authoritay, bitch! Muttern er ikke komfortabel med å bruke fysisk makt for å få trumfet gjennom viljen sin, men den der typen biting er fullstendig uakseptabel, og negativ straff var ikke en mulighet i situasjonen. Avledning var allerede forsøkt. Å holde ham fastlåst ble i øyeblikkets hete vurdert som en dårlig løsning. Selv om det å fysisk tviholde ham fast til han ga seg antakelig ville fungert der og da, så er ikke det en løsning når han blir større, og det blir han. Det kommer en dag hvor han har passert 40kg og har 10x forhøyet testosteron ifht en voksen hann. Den kampviljen der i den situasjonen lar seg ikke løse med bryting.  Muttern brukte det ene positiv straff verktøyet hun er komfortabel med. Overleppene hans ble lagt over tennene hans, om og om igjen. Han liker ikke å bite seg selv i leppene, og det frustrerte ham, men han hadde ikke lyst til å gi seg uten å ha lekset opp for muttern om å drive han inn i et sånt humør med urimelige krav. Det tok antakelig flere minutter før han ga opp. Så ikke på klokka, men hendelsene i rommet forøvrig ga holdepunkter å estimere fra. Mange ekle og vonde bitt i sine egne lepper fulgt av flere runder av og på tyggebeinet før kamplysten forlot den lille kroppen som roet seg ned og slo seg til ro. Søte lille snille Edeward var tilbake, og resten av treningen var han bare søt og snill og grei og flink. Muttern gjorde masse feil i starten, samtlige fra å ha for høye forventninger til hva han skulle mestre nå, og så bli så forfjamset av å ikke få hva hun ba om at hun ble usikker og ikke helt visste hvordan hun skulle løse det. De første feilstegene på gulvet var å forvente oppmerksomhet med for lav belønningsfrekvens. Lineføring ble repeatedly brutt av fokus rettet mot de andre ekvipasjene fordi muttern var for kjip med tørrfor. Tilbake til plassen vår hvor Ede er superflink til å chille nå.  Neste runde på gulvet, etter å ha ligget og sett på de andre, så fikk muttern oppmerksomheten, men hun feilet igjen med verbale cues uten lure, og hennes usikkerhet rundt hvordan løse det etter å ha feilet med å forvente utførelse på verbale cues, den forvirret Ede også, og vi ble gående og virre uten mål og mening. Han VILLE gjerne mestre, han var fokusert, men kommunikasjonen fra muttern var ikke klar og tydelig nok. Han la seg ned som et spørsmålstegn. Skjønte ikke hvorfor godbitene uteble. Mistet motivasjonen. Tilbake til plassen vår.  Tredje runde gikk bedre. Muttern hadde senket forventningene, klarte kommunisere tydeligere og belønne med høyere frekvens. Det løsnet.  ..men alle øvelser er bagateller. Så lenge valpen er snill og grei og i godt humør og gir kontakt og kommer på oppfordring, så er det ikke viktig om han sitter skrått, ligger på hoftene eller må bes flere ganger om noe. Det eneste virkelig viktige er å få den kampviljen under kontroll. Det har skjedd to ganger til nå. To ganger har han slått over i en sånn modus. Det er ikke overraskende. Jeg trodde ikke jeg kjøpte en retriever. Spørsmålet er hvilken måte som er den mest riktige å håndtere det på for å unngå virkelige problemer når han vokser til og får baller.  Tre andre valper jeg har hatt reagerte på smertehyl og ble lei seg og ville si unnskyld for å ha bitt meg. Easy peasy bitehemming på null komma niks. Chihuahuaen hadde en annen kamp i seg. Hun tente på at jeg hylte og gikk på med dødsforakt. Negativ straff var nøkkelen med henne. Å bli forlatt alene i rommet hver gang var bare ikke verdt den triumferende følelsen av å bite det digre vesenet til grimaser og hyl av smerter som en liten pipeleke. Hun lærte fort av det.  Jeg håper og tror at kombinasjonen av sosial avvisning i de situasjonene hvor jeg kan forlate ham, og tennene over leppa så han biter seg selv i de situasjonene jeg ikke kan bruke sosial avvisning vil få dette under kontroll.  Han er bare 13.5 uker, og det har bare skjedd to ganger enda. 
    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...