Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvis du ikke kunne hatt hund og katt igjen, ever. Hvilket annet dyr kunne du tenkt deg å ha?

Jeg er ekstremt glad i dyr, kunne ikke hatt en hverdag uten, men samtidig har min samboer allergi og tåler ikke katt og hund. Så da lurer jeg på hva jeg kan ha i stedet? Fisk gir liksom ikke så mye :P Har tenkt litt på minigris, noen som har erfaring?

Hva ville du ha hatt i en slikt tilfelle? Ville du ha hatt dyr utenom hjemmet? (gårsdyr hvis mulighet eller hest på et hestesenter)

Skrevet

Minigris, ilder, papegøye eller rotter igjen :) Vi hadde minigris på skolen (bodde hos læreren, men var med på flere hundetreninger), og det var en herlig skapning. Ble trent til flere triks, var renslig og veldig sosial.

Rotter har jeg hatt, og kunne gjerne hatt igjen. Passer ikke nå dessverre, men kanskje en gang. Sosiale dyr man får mye glede av. Dessverre lever de ikke så lenge.

Papegøye og ilder har jeg ikke mye erfaring med, men virker som gøyale dyr. Ville hatt grå jako eller en ara, men de krever jo sitt!

Skrevet

Oi, det måtte ha blitt ilder. Jeg kan ikke bo med en allergiker, så jeg har ikke tenkt så nøye i den retningen.

Jeg kunne heller ikke det, allergi er en dealbreaker for meg, har faktisk snudd ryggen til to pga de hadde allergi, jeg er ikke villig til å prøve en gang, sære meg :P

Selv har jeg fisker nå, det er mye mer enn det folk tror, det er veldig koselig.

Dersom jeg ikke hadde kunnet hatt hund eller katt så ville jeg nok hatt Marsvin med rosetter, de er så kule med "go morgen" sveisen sin :wub:

874582_orig.jpg

virvla2.jpg

640277-9-1262804252249.jpg

Denne er ikke rosett, men såååå søt :wub::wub::wub:

10656615-514509195347051-378703559-n.jpg

  • Like 1
Skrevet

Marsvin inne og en hest i stallen. Hvis det også var umulig pga allergi hadde jeg søkt om tillatelse til å holde en eller et par arter av reptiler. Kunne tenkt meg både snoker og gekko.

Akvarie skal jeg ha igjen så fort det passer sånn, men fisk er ikke helt kjæledyr synes jeg.

Skrevet

Rotter er noe av det verste man kan ha mtp allergi. Er marsvin bedre, tro? De er iallfall min favoritt. Og kanin som får være familiemedlem. De stakkarene som står i bittesmå bur utenfor eller inni garasjen er dyreplageri. Fisker er kule og kan trenes til mye rart :)

Skrevet

Kjekt å høre :)

En ting er å ikke bli sammen med en allergiker, an annen ting er når din samboer har utviklet sterkere og sterkere allergi i løpet av de siste 5-6 år. Da er det ikke bare å skal kaste mannen på dør. :P

Tror han ville tvilt veldig på noe dyr med pels, slik som kanin og marsvin, men jeg tenker litt på gris, om de har en annen type hud.. Fugler tåler han dårlig pga støvet (har hatt høns, han kunne ikke være i hønsehuset pga strøssel og høy)

Så man kan søke om å få ha reptiler? Hvilke typer er lov da?

Skrevet

Da ville jeg i alle fall droppet rotter. Det er det dyret (sammen med katt) som flest utvikler allergi mot. Jeg er selv en av dem. Dessverre, for det er fantastiske dyr.

Med kraftig allergi ville jeg levert søknad om hold av landskilpadde til MT, og kjøpt en landskilpadde (av dem som enten allerede bor i fangenskap, eller er født i fangenskap). Morsomme kjæledyr, krever en del i forhold til riktig hold.

Man kan i teorien få godkjent andre reptiler også, men i praksis får man kun godkjent landskilpadde (2-3 forskjellige mulige arter tror jeg). Ganske ironisk, da det finnes flere langt enklere reptiler å holde.

Skrevet

Det er mange grep som kan gjøres mtp allergi (Er allergisk selv). Jeg så ikke at allergi var nevnt i startinelegget.

Da jeg drev med tamrotter, hadde de eget rom. Med stort bur og aktivitets leker på gulvet. Buret ble vasket daglig, og vi brukte alltid beekaybedding i bunnen av buret. Hengekøyer, leker osv ble vasket hver dag. Dusjet alltid etter å ha vært med rottene, så det sier seg selv at de fikk stellet sitt enten på morgenen eller på kvelden. Kun rottemor med unger bodde i stua, pga sosialisering (drev oppdrett). Det gikk helt fint i disse periodene.

Allergipiller! Jeg er kjempe allergisk mor rotter, med hadde de i nesten 10 år før jeg til slutt ga opp. Delvis pga allergi, og delvis pga dalende interesse. Men å ha de på eget rom skjermer iallefall den allergiske samboeren din litt. Jeg kjenner mange som bruker isolerte dokkestuer osv som rottehus. Det fungerer bra, men da må man bruke mye til med rotte for at de skal holde seg tamme.

Er det virkelig ille ville jeg satset på hest :) Den har man ikke inne i huset, og samboeren din blir da ikke plaget.

Skrevet

Dyr for å ha inne i huset vet jeg ikke helt altså ... Ville prøvd med puddel først, og krysset alt for at det hadde funka. :P Om jeg ikke kunne hatt hund så hadde jeg gått over til hest. :) Innedyr vet jeg faktisk ikke, det er ikke noe dyr som fenger egentlig. Ilder kanskje, men de er vel alt annet enn allergivennlige. :lol:

Skrevet

Ja jeg tenker på allergihund, men spørs hvor gira han er, å få en hund for å "prøve" og så måtte i værste fall kvitte seg med den. Legen på sykehuset anbefalte han å prøve allergivennlig hund, hun hadde det selv i familien og det funket bra.

Skilpadde har jeg hatt en gang i tiden og det var mest jobb med dem og lite "kos".

Tenker også litt på hest. Har ikke plass til å ha den hos meg, så måtte ha leid stallplass. Den stallen vi har her ligger ganske nært meg, så bra sånn sett, men de driver bare utegang og jeg syns uteområdene ikke er særlig bra. Mye gjørme og skit. Men jeg har tenkt tanken mange ganger.

hmm. tenke tenke. (tenker høyt her nå :P) Leste på SPCA Norge om minigris nå netopp. Det er ganske vanskelige dyr å holde, spesielt innomhus. Vanskelig å stimulere, så røyter de også, og flasser, og gnager på ting, og kan glefse. :P Sååå ble litt usikker på den gitt. Mest på grunn av at de egentlig hadde vært best å ha utendørs og ikke i stua.

Skrevet

Sphynx? Beste. Katten. I. Verden. Har så lyst på en sånn en gang :D Fantastisk morsomme dyr, med stoooor personlighet, selv om de kanskje ikke er for alle (mtp utseende). Men morsommere katter skal du lete lenge etter :)

Skrevet

Sånn viss jeg bare kan velge det jeg vil så hadde hest vært et alternativ. Litt hår blir det nok, men det kan begrenses mye mtp bytte av klær osv. Hund vil jeg helst ha så jeg ser for meg enten allergivennlig hund (om det hadde gått) eller hatt to hunder med god pels slik at de kan bo ute hele året i hundegård med et skjul uten tilknytting til huset eller noe å varme seg i. Gnagere og smådyr er ikke jeg så veldig fan av så det hadde nok utgått for min del, men gris og katt hadde vært alternativer til innedyr om jeg hadde tålt det :) Men hadde nok strekt meg så langt som mulig for å beholde en hund i huset. :)

Skrevet

Kjekt å høre :)

En ting er å ikke bli sammen med en allergiker, an annen ting er når din samboer har utviklet sterkere og sterkere allergi i løpet av de siste 5-6 år. Da er det ikke bare å skal kaste mannen på dør. :P

Tror han ville tvilt veldig på noe dyr med pels, slik som kanin og marsvin, men jeg tenker litt på gris, om de har en annen type hud.. Fugler tåler han dårlig pga støvet (har hatt høns, han kunne ikke være i hønsehuset pga strøssel og høy)

Så man kan søke om å få ha reptiler? Hvilke typer er lov da?

Det kommer jo litt an på hva man ønsker av kjæledyret og hvilke forhold man har.

Men chinchilla er allergivennlige ihvertfall. Et vennepar der hun driver med rotteoppdrett (i garasjen, siden han ikke tåler dem...) har han chinchillaer, det er det eneste han tåler. Han er ikke kraftig allergisk da, men hund er f.eks. uaktuelt.

Er det snakk om å måtte omplassere de hundene du har? Har dere prøvd Petal Cleanse?

  • Like 1
Skrevet

Ikke enda. Det er noe ingen av oss vil. Til nå klarer han seg bra i hverdagen, men det er med tanke på fremtiden jeg tenker på andre alternativer/muligheter. Dette rett og slett for å "venne" meg til tanken og ikke gjøre det så skummelt i hodet mitt hvis atte som. Hvis du skjønner :P

Vi blir å prøve å sette hundene bort i noen måneder for å teste (hvis vi klarer å finne noen snille hjelpsomme), hvis det skulle bli verre helsemessig (fordi han er allergisk mot så mye annet i tillegg så det er ikke alltid like greit å vite hva som er årsakene for reaksjoner), før vi evnt måtte ta det steget å omplassere. *gråt! ! !*

Ja bruker PC, men ikke på regular basis, må bli flinkere der!

Skrevet

Hadde hund vært utelukket her, hadde jeg nok satset på ildere fremfor noe annet dyr, men disse er neppe noe mer allergivennlige. Minigris vet jeg ikke nok om, men det kunne kanskje også vært aktuelt.

Rotter er også fantastiske dyr, savner veldig det å ha rotter, men ville hatt dyr som jeg enkelt kunne tatt med meg på ferier og turer om det skulle erstattet hund. :)

Tåler han ikke allergivennlige og røytefrie raser, evt. hårløse, da?

Skrevet

Puddel :wub:

Har han prøvd akupuntur forresten? ex-en min hadde kjempesuksess med akupuntur for allergiene sine, bare snakk om 3-4 behandlinger i året. Minket allergiplagene hans omtrent 90%

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...