Gå til innhold
Hundesonen.no

Skessa / DeepEyes Violently Happy V


Gjest
 Share

Recommended Posts

Så stor hun har blitt! Nesten som en ferdig hund! :blink:

Ja! Bare litt utvikling igjen, også har hun lovet å vokse ørlite grann til for å bli høyere enn Opsis. :aww:

De er begge 43 cm nå!

Hun er bare så fin altså! :)

Hun er nydelig!

Takk dere to! :heart:

På tide dere kaster dere på treningene igjen altså, dere er savnet på trening!

Å så koselig å høre! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 254
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det er helt skammelig hvis det blir sånn at en ikke kan være flink, fornøyd og få til ting uten å være redd for at andre skal føle seg mindre suksessfulle eller pressa, og jeg er sikker på at de som h

Hun er bare noe av det skjønneste jeg har sett. Og Violently Happy, man finner vel neppe et mer passende nav på en sånn en kelpie.

Pass på når du går tur, så ikke en slem dame med springer spaniel kommer og kidnapper henne :-D Noe så nydelig!

For en flott liten frøken! Hvordan er hun å trene synes du? Veldig annerledes Balrog?

Det er mer galskap å holde kontroll på, og Balrog ville gått i døden for å få trene med meg. Skessa not so much. :P

Til gjengjeld er hun rask med kvikke fine momenter, der Balrog kunne være litt seig. De er også veldig like på mye, stor kapasitet og ikke noe miljøberørte.

Vi trenger litt tid på å "vokse sammen" tror jeg, men da kan det bli farlig bra! Håper jeg! :)

@

Det håper jeg og :ahappy:

Øivind har bursdag den 5. det kræsjer litt bare...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nydelig frøken

Hun er kjempefin! Liker både uttrykket og kroppen hennes veldig godt! Hun er feminin uten å bli snipete og spinkel :)

Sukk. Skulle jeg hatt kelpie måtte det blitt en Skessa-kopi. :wub: Hun både ser og høres helt herlig ut!

Fin hun er :-D Digger uttrykket!

ååå tusen takk alle! For at dere tok dere tid til å skrive noe pent, som gjorde meg sinnsykt glad! :D

Nydelig front på henne hvilket kurs skal dere på?

Takk! Lydighetsleir med Maria Brandel og Siv Svendsen. Ikke noe vi spanderer på oss årlig for å si det sånn men... Gleder meg vilt! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så koslig, da ses vi! :)

Åh, hurra! :D Så koselig å kjenne noen der!

@Lola Pagola: Takk! :D

Balrog var også sånn første året / sommeren, men på han gikk det over. Spent på hvordan hun blir tilslutt. :)

Takk Marie også! Hmm, spennende! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det blir gøy! Alltid koselig å gå kurs med Siv. Selv en kløne med uerfaren valp føler seg velkommen og innimellom som en stjerne. Dere får nok masse fine tilbakemeldinger og motivasjon etter det kurset.

Håper du filmer litt. Fine jenta :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

Huff lenge siden sist oppdatering igjen, og ikke får jeg lest i andre sine tråder heller. Kanskje det blir bedre med høst / vinter og mere innetid. :P

Kurset med Siv og Maria var helt supert, og veldig motiverende. Etter en pause kom vi virkelig igang igjen og har trent jevnt og trutt siden. :)

Idag er Skessa ett år! :D

11845158_10153446444211399_8662075063379

Vi har feiret med spor, Lp og felt! :D



Lenke til kommentar
Del på andre sider

Målet vårt for i år var opprykk til C spor. Siktet egentlig mot sporstevne i november for å få lengst mulig treningstid utover høsten, men så var dette dobbelstevne i helgen fristende, så da dro vi litt ut av komfortsonen. smile.png
Lørdag:
Spor:
Trakk startnummer 4.
Jeg er vant til at Skessa er litt for ivrig i sporet og til tider raser av gårde, så med en gang vi var fremme på stedet så tok jeg henne ut av bilen.
Nr 1, 2 og 3 gikk ut først, så ble jeg med neste gruppe med nr 5, 6 og 7. Plutselig fikk alle de gå ut før meg pga logistikken med sporene.
Da hadde vi ventet en time når det ble vår tur og Skessa som virket ivrig og søkte ut mot skogen i starten, hadde nå blitt ganske av.
Veldig dårlig følelse i sporet, hun gikk ut fra den logiske linjen rett frem og skjente mot venstre og veikanten. Jeg tenkte nå mitt, men valgte å stole på henne da det virket som at hun hadde en liten plan. Hun vinklet og vi kom plutselig og alt for raskt til sluttsløyfen uten en eneste pinne. Jeg tenkte at siden vi hadde brukt såpass kort tid kunne jeg gå tilbake og sette henne på pånytt. Passerte dessverre sluttsløyfen ved å gå ut på stien og tilbake og gav oss dermed en 0 (det lærte jeg da!) Forsøk nummer gikk bedre, da gikk hun sporet og fant to små pinner, hurra! Ble distrahert av andre hunder ved sluttpinnen, da var hun ganske sliten.
Pinnene var forresten bittesmå og helt umulig å se, så så mye for den naive tanken om at jeg kunne finne de selv! (Sluttpinnen var en vedkubbe, men fant den ikke likevel!)

Lydigheten:
Med 0 på sporet var vi ute av dansen allerede , men ville likevel gå lydighet. Visste at hun kunne øvelsene godt og hadde utholdenhet nok, så god trening å gå i en ekte konkurransesituasjon. Lydigheten gikk veldig bra bortsett fra at jeg var dum og gav henne signal før øvelsen startet i hopp over hinder, noe som førte til at hun løp rundt istedet for å hoppe, da jeg bruker det samme signalet til løpe rundt øvelsen. *klaske panne.*
Men veldig god følelse i ringen, hun er så ivrig og med, og fikk masse skryt av dommeren. smile.png
På apporten tok hun den, gikk nesten ned i lekestilling, stirret på meg og bråbestemte seg for å komme til meg med den. Så siden jeg ventet henne ut slapp jeg dobbeltkommando.
Nå blir det godt å kunne å tilbake og pirke litt etter all utholdenhetstreningen den siste tiden, selv om vi skal fortsette med det og da.

Feltsøk:
Nå hadde vi ikke noe press på oss, og jeg gledet meg bare til å se hva hun ville få til i et fremmedfelt som vi ikke har fått trent nok på. Hun søkte fint, men stoppet og snuste på et punkt en gang, og var litt utenfor og måtte dirigeres inn to ganger. Fant begge gjenstandene raskt og inn i utgangsstilling uten påvirkning, men slapp dessverre før jeg rakk å ta imot. (Vi har ellers kjempefine avleveringer, så det skal nok gå bra å fikse igjen.) 7, 5 og jeg var kjempefornøyd!
Viste seg etterpå at feltet lå i et område brukt til lufting av hund, og det var mange hunder som markerte i feltet!

Fellesdekk:
Valgte å stå over, da vi ikke hadde noe å gå for. Det var stekende varmt og jeg ville heller at hun skulle få hvile. smile.png

Søndag:
Etter en slitsom og lang dag lørdag, og en natt i telt med gæern kelpie, var vi klare til ny dyst!
Denne gangen trakk jeg startnummer 1. Luftet Skessa slik at hun fikk gjort fra seg, så satt hun i bilen til alt var klart og det var vår tur!

Spor:
Vi fikk gå først så det var roligere omgivelser og Skessa var uthvilt. I tillegg la jeg henne et halvt minutt rett foran startsløyfen, og da hun snuste og strakk seg ut mot sporet satte jeg henne på. Denne gangen konsentrerte jeg meg også mer om hunden og ingenting på bakken, det gjorde også at hun gikk bedre. Vi hadde gått ganske lenge da Skessa stoppet og plukket en pinne det stod 01 på! biggrin.png Det var så sykt deilig at hun plukket og bekreftelsen på at vi var på sporet. Så kom vi til en vinkel der hun ble litt mer usikker og virret litt rundt, og jeg ble veldig nervøs, før hun durte videre og da gikk det ikke lang tid før vi fant en liten pinne til! Jubelen stod i taket! Så durte vi mot mål og da jeg så sluttsløyfen begynte jeg å se i terrenget og Skessa gikk rett på vedkubben. Markerte litt men plukket ikke. Jeg fikk vist henne at den også var noe og fikk superbelønnet. Var så utrolig glad! biggrin.png Da fikk vi 9 på sporet! biggrin.png

Lydigheten:

Gikk slik: smile.png




Feltsøk:
Hun løp ut og søkte raskt gjennom terrenget og avleverte to gjenstander. Eneste å trekke for var at hun mistet de før jeg rakk å ta de idag også. 8! biggrin.png Masse skryt av dommeren!

Fellesdekk:
Nå var det bare vår akilleshæl igjen!
Jeg var ganske sikker på at opprykket kom til å ryke med loppene i blodet!
Jeg døde bare litt mens jeg stod der, så jeg prøvde å synge godnattasangene til J i hodet for å roe meg ned... Hun lå!
Litt snusing og bittelitt kryp en gang. 8,5!
(Hun ødelegger ikke for andre, men kryper, snuser og bytter stilling hundre ganger. Men denne dekken var bedre enn tidligere!)

Opprykk og andreplass. smile.png

11013192_10153463594306399_4975265076003
...og idag er hun på helseundersøkelser, spennende!
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
    • Jeg forer på 4 ulike typer tørrfor, som jeg varierer utfra andel Vom fra dag til dag. På vom alene får han steinhard avføring han uttrykker ubehag med å klemme ut og han begynte beite gress som om han var en hest da jeg ga for stor andel Vom. Ser ut som et rent instinkt han har for å regulere fordøyelsen. På tørrforene til stor valp fra Dilaq, Farmina, Happy Dog og Alpha Spirit har han kjempefin avføring. Små mengder, fast og passe tørr, lett å trykke ut, lett å plukke opp. På Eukanuba (fikk en sekk, ikke kjøpt den selv), der kommer det mengder av en konsistens som griser til gresset. Ideelt her også er max 1/2 Vom og resten tørrfor. De er alle forskjellige da 🤷🏼‍♀️ Edit: Angående råfor som treningsgodis: Jeg kjøpte en sånn silikon godbitpung med magnetlukking i toppen. En standard teskje står godt oppreist oppi den, så en slipper masse gris på hendene. Klarer seg med en serviett i lomma til det lille en får på seg innimellom, om en er litt klønete, som meg. Lett å vrenge og vaske. Fant den på Amazon UK. 
    • Var 50/50 som ikke fungerte så godt. Har nå gått over til kun tørrfor, ser ut som magen har stabilisert seg nå. Gir vom i blant. Fortsatt en del avføring, men det er vel naturlig med mer avføring av tørrfor enn vom?   Takk for innspill uansett!:)
    • Eddie har lagt inn søknad om å få de nusselige spanielørene erstattet med pønkråkk hanekam. I en alder av bare 6,5 mnd setter han seg heldigvis fortsatt ned som en jente når han tisser - og når han markerer, som han gjorde for første gang i dag. Det er stille før pubertetsstormen, men små vindkast kommer de mørke tordenskyene i forveien, og forsurer den prepubertale idyllen iblant.  I dag skulle jeg ha filma. Ikke første gangen en potensiell YouTube-million gikk i vasken. En av mitt livs store regrets er å ikke ha filma første gangen jeg ga chihuahuaen en hel roastbeefskive. Jeg kunne vært millionær, men har åpenbart ikke næringsvett. Glemte å filme i dag også. Ord er fattige, men kamera og power-PC til å redigere videoer på koster, så ord får klare seg. Unge Edeward har slitt en stund, med en indre kamp mellom nature og nurture. Fornuft og følelser. Det instinktive ressursforsvaret hans er så sterkt at han har store vansker med å få gjennomført sin egen vilje. På den ene siden vil han gjerne ha meg til å kaste lekene hans, fordi å jage etter dem er det aller, aller morsomste han vet, men han har ikke lyst til å gi dem fra seg. De er verdisaker for han. Han vet kognitivt at det er nødvendig å hande meg gjenstander for å få dem kastet, og han ELSKER å få dem kastet. Leker er ikke morsomme når de ligger i ro. Da er de bare potensiell moro. Litt som penger i banken. Det er selvsagt mer gøy å bruke penger enn å bare ha dem, men det føles godt å ha dem, og en er redd for å miste dem ved å bruke dem. På samme måte som jeg gjerne vil reise og shoppe og drikke frappuccino og spise ute, så vil han helst ha de lekene flyvende gjennom lufta og sprettende bortover bakken. Han ber meg kaste dem. Han maser om å få dem kastet. Lyser opp i euforisk livsglede når han ser at jeg er i ferd med å kaste. INGEN tvil om hva som er høydepunktene i livet hans, men han har en slags malplassert økonomisk sans, hvor han vokter lekene som om de kan forsvinne dersom han bruker dem. Ressursforsvaret hans er så sterkt at det er et handikap for ham. Den absurde kampen han kjemper hver gang han vil ha lekene kastet, men ikke har lyst til å gi dem fra seg. Kan ikke beskrives med ord. You had to be there, for jeg har ikke filma det.  Dette har ihvertfall pågått en stund nå. Den indre kampen mellom følelser og fornuft. Så, i dag.. Vi har fått nytt utstyr i posten. Grime og kortere bånd for å ferdes i folksomme miljøer. Grime fordi jeg liker være på den sikrere siden. Han begynner bli stor og tung og sterk. Den ene gangen han DRO i båndet for å hilse på storebror er ikke noe jeg ønsker reprise på. Han kan tydeligvis være virkelig sterk om han plutselig finner ut at han ikke vil høre på meg, så grime er en potensielt nødvendig sikkerhet. Det, og så har vi kjøpt kjettingbånd, fordi jeg liker tyngden. Hunden kjenner også at båndet er der. Det er bedre kontakt. Dessverre, som vanlig ved netthandel, har vi fått noe annet enn jeg trodde jeg bestilte. 50 cm var ikke lengden på kjettingen, men total lengde. Det der trenger tilvenning. Heldigvis har vi også fått oss et strikkbånd med såkalt trafikkhåndtak, som jeg tenkte det kunne være greit å koke frosken sakte med for å unngå at likheten med visse grupper i Pride-paraden blir for påfallende. Det holder liksom å kle seg i lakk og lær i offentligheten, vi trenger ikke lage et SM show også, mener jeg. Det er hva som trolig vil skje om vi legger ut på tur blant folk med det veldig, veldig korte kjettingbåndet der uten noen tilvenning, så her må trenes, det var planen for dagen.  For å senke potensielt stress før vi gikk avgårde i nabolaget, så skulle vi leke litt. Få på litt gode biokjemikalier. Erstatte kortisol med endorfiner. Når matmor er utstyrt med vom og tørrfisk på lomma er det nødvendig å leke før vi går avgårde, for å få ned forventningsstress. Biokjemien i dette ble forklart meg, men jeg er ikke stø nok på detaljene til å gjenfortelle korrekt. I grove trekk flommes han umiddelbart av dopamin fra forventning om belønning, så utløser det raskt en masse adrenalin og kortisol når forventningene ikke innfris fort nok (for ham). Han blir agitert og opplever en slags smerter, og mat som belønning får ikke dette stresset ned igjen. Lek derimot gjør. Fikk teorien forklart, sett det fungere i praksis. Å leke på tur fungerer fint på vanlig turbånd, men jeg vil ikke tilvenne ham at det går an å leke på så kort bånd. Ulike båndlengder har ulike regelverk for adferd. Derfor må vi leke før vi legger ut på en potensielt stressende treningstur med SM-lenke, mat i lommene og KRAV for å få den.  KRAV et noe Eddie har problemer med å forholde seg til. Han kunne vært kryssordløsningen på nøkkelordet assertive. Meningers mot og egen vilje. Tar det å bli stilt KRAV til som en trussel. Frosken må kokes sakte, ellers går den i maktkamp. Det fikk jeg bekreftet på den harde måten i dag ved å stille et urimelig krav for å starte leken: Jeg ba ham om utgangstilling.  Istedenfor fikk hele nabolaget konsert med Dickhead and The Pønk Råkk Assertiveness.  Til å begynne med ble jeg irritert. Han var så TEIT. Noe så ufattelig simpelt som å bare sette seg i utgangstilling for å få det han så inderlig intenst ville ha. Han hadde SÅ lyst på både leken og maten, men istedenfor å kjapt, enkelt og greit sette seg i utgangstilling som han VISSTE ville gi uttelling, så valgte han å kjefte meg huden full for å ha the audacity til å ikke bare gi ham hva han ville ha.  Jeg fikk omsider noe som liknet utgangstilling og han fikk umiddelbart leken sin kastet. Fløy avgårde som om han hadde sluppet fri fra Guantanamo. Gjorde meg klar til å belønne ham for levering, fordi middagen var en time på overtid. Favorittmaten. Han er vill etter Vom. Villig til å utstå både kloklipp og frisering i ansiktet så lenge det står Vom på hylla. Han har vanligvis INGEN selvrespekt når det lukter Vom i premie. Vanligvis.  Han slapp favorittleken et par meter fra levering. "Ta med!" responderte jeg, og så var ******* løs igjen. Ikke snakk om. Sikker på det tok mange minutter med utskjelling. Han synes jeg er en herskesyk HURPE med et sykt "behov" for å dominere. HVORFOR skulle han levere meg den leken for å få maten jeg hadde i hånden? "Herskesyke hurpe! Det der handler bare om å ydmyke meg! Ser jeg ut som undersåtten din? Den leken er MIN og den maten er også MIN! Vil du ha leken i hånden kan du plukke den opp selv!" Jeg endte med å plukke den opp selv. Han ble stille noen øyeblikk. Innså at han hadde tapt. Jeg hadde nå både leken og maten og han hadde bare stoltheten. Det gikk ikke mange sekunder før nederlaget ble erstattet med forventning om kast. - Link! Unge Eddies verden raste sammen igjen. Usikker på HVA som er problemet hans, for han går SÅ fint i utgangstilling for kjipe tørrforkuler, bare de er i hånden som lure. Han HAR gått FINT i utgangstilling med Vom på hylla og i vinduskarmen også. Hvorfor ikke nå? Hva er problemet? Svaret er et intenst autonomitetsbehov. Han ga så TEΙΤΕ liksom-nesten kreative alternativer til en faktisk utgangstilling, etter å ha gitt ham flere invitasjoner til å plassere seg riktig valgte jeg å gripe halsbåndet for å veilede ham ordentlig på plass - for å kunne rose og belønne. Verste overgrepet jeg kunne begått mot ham. Han strittet imot, og jeg ville ikke gi meg, så det utviklet seg til en brytekamp jeg til slutt vant ved hans surrender. Var han et menneske ville han HYLGRÅTT. Hikstet og hulket i bunnløs sorg over dette sjokkerende sviket. Var jeg ikke hans beste venn? Hva slags venn og partner GJØR noe sånt? Jeg kunne jo ikke gi meg, for jeg hadde faktisk lagt på et krav, og han trenger VITE at et krav er et KRAV og når det innfris, så blir det ALDRI problemer og ALLTID godt humør og belønning. Å la en nær pubertal riesenschnauzer få lov til å kjempe seg fri fra et (i utgangspunktet bare veiledende) grep i halsbåndet var 100% uaktuelt, samme hvor såret og sjokkert han var. Det ble til slutt en utgangstilling. Leken fikk jeg også levert i hånden, men ikke uten en psych kamp om hvem som bestemmer over ressursene. Ede er IKKE fornøyd med å måtte jobbe for mat og lek.  Tur ble det ikke, men en god latter ble det, fordi Ede er absurd sta. Håper jeg ser samme humoren i det når han begynner skape seg pga endret båndlengde. Fra 2-1 meter i første omgang, med bare korte partier på "trafikkhåndtak". Grime har vi prøvd på. Den sitter det litt lenger inne å gå hjemmefra med ennå. 
    • Hvis det funker med 50/50 kan du jo da bare fortsette med det. For helgeturer går det jo fint å ta med i kjølebag, det gjør ikke noe om det tiner så lenge det blir spist innen en dag eller to. Men ville prøvd forsiktig med et annet tørrfôr som er beregnet for valp.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...