Gå til innhold
Hundesonen.no

Etterlysning etter hunder og hundeeiere til forskningsprosjekt med Tusenfryd-tur


Recommended Posts

Skrevet

Kontakt: [email protected]

Jeg skal gjennomføre et mastergradsprosjekt i etologi ved NMBU høsten 2014 som går ut på å undersøke hvordan hunder reagerer på lukten av stress og om det er noen forskjell på reaksjonen når luktstimuli kommer fra egen eier, i forhold til når luktstimuli kommer fra et fremmed menneske. Luktprøvene (i praksis: svette) av menneskene skal overføres til bomulls-pads og senere presenteres for hundene.

Kriterier:

- Kvinnelig hundeeier over 18 år

- Må ha bodd sammen sammenhengen med den aktuelle hunden i minst 2 år

- Hunden må være renraset, fertil , frisk og i alderen 2-7 år

- Eier må være villig til å reise på Tusenfryd og ta berg-og-dalbane den 29. eller 30. september (uten hund) og kunne møte i Ås med hund 1 time i uke 41 eller 42

Det søkes i første omgang etter 8 hundeeiere og det er ønskelig å få tak i 4 hannhund-eiere og 4-tispeeiere.

Sted for prosjektet: Follo-området (Ås/Ski)

Hundeeierne (kvinner) i eksperimentet skal gi fra seg luktprøver vil bestå av bomull-pads som plasseres i armhulene i 5 minutter. Disse skal tas i 3 ulike situasjoner (gjøres samme dag):

o under et adrenalin-kick

o i etterkant av adrenalin-kicket (15 min etter)

o ro (tas hjemme).

Adrenalin-kicket blir gitt ved at du kjører en tur med berg-og-dalbane på Tusenfryd. Alle hundeeiere får derfor en gratis inngang til Tusenfryd den 29. eller 30. september der luktprøvene blir tatt. Tusenfryd kan være mulig å få til i hele uke 40, så meld i fra selv om du ikke kan 29. eller 30 september. Eier kan ikke bruke deodorant dagen før, eller samme dag som luktprøvene skal tas og kan ikke dusje om morgenen luktprøvene skal tas på Tusenfryd.

Hunden skal i uke 41 eller 42 lukte på ulike luktprøver. Denne prosessen vil filmes og det skal i ettertid analyseres hvordan hunden bruker høyre og venstre nesebor mens den sniffer på ulike lukter.

Meld i fra hvilke dager du kan møte og hvilke klokkeslett du er tilgjengelig, så skal jeg sette opp et tidsskjema.

Send en mail til [email protected] om du kunne tenke deg å delta i forskningsprosjektet. Oppgi navn, alder, tid du har bodd sammen med hunden, hundens alder og kjønn. Oppgi også datoer og tidspunkter du kan møte på Tusenfryd og til forsøket med hundene i uke 41 eller 42.

Formål:

Studiet kan bidra til å forstå utvikling av hjernens asymmetri hos dyr. Formålet er å se nærmere på hvor mye informasjon vi kan få ut av å studere bruk av høyre og venstre nesebor. Om metoden gir troverdige resultater kan metoden brukes til å studere dyrevelferd fordi metoden kan indikere hundens emosjonelle status uten at den trenger å vise dette ved atferdsmessige signaler. For dyr brukt i dyreassistert terapi kan dette være spesielt aktuelt da de utsettes for stadig ukjente situasjoner og har begrenset mulighet til å vise signaler i denne tillærte situasjonen. En enkel atferds-test der man undersøker bruk av høyre og venstre nesebor kan bidra til forståelse og enkle tilpassinger som øker hundens velferd.

Senere vil det søkes om ytterligere 24 hunder (kan være flere fra samme husstand).

Tusenfryd kan være mulig å få til i hele uke 40, så meld i fra selv om du ikke kan 29. eller 30 september :)

  • Like 5
Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg har 2 hunder som kan være aktuelle, jeg er dog litt usikker på om Berg og Dalbane er noe for meg ha ha ha ha - bare tanken gjør at jeg blir stresset liksom........ Men om du mangler hund av en viss alder osv. så kan sikkert Noah stille opp. 6 år, intakt hannhund, sunn og frisk og relativt laidback i forhold til det meste *ler*

Skrevet

Jeg er fullstendig gal etter Berg & Dalbaner :wub::wub: og har en hund som kan være aktuell.

Bare ikke de to datoene,når som helst ellers...

Skrevet

Noen spesiell grunn til at hundene må være intakte?

Det er sånne ting man bare må bestemme seg for for å begrense feilkilder. Vi vet at hormoner er med på å styre en del drifter og interesser, så da vil jeg ha hundene mest mulig like, i den grad man kan få det til.

Ikke over 7 år, eller ikke fylt 8 år?

Til og med 7 går fint :)

Fertil og frisk, han er en-balla med en testikkel i buken, tels det? :P

Hmmm… er litt usikker på hvordan det virker. Kan sjekke opp :)

Skrevet

Jeg er fullstendig gal etter Berg & Dalbaner :wub::wub: og har en hund som kan være aktuell.

Bare ikke de to datoene,når som helst ellers...

Kan du evt onsdag morgen (fra kl 11)?

Utrolig kult prosjekt, og hadde vært gøy, men det var den berg-og-dalbanen da...

Kom igjen a! ;D

Skrevet

Send meg en melding eller mail dere som kan delta i forskningprosjektet. Jeg trenger folk som kan mandag mellom 11 og 17, eller tirsdag 14-17 eller onsdag med en gang parken åpner (kl 11). Om jeg kan få 8 stykker, der 4 har hannhund og 4 har tispe, EN av disse dagene så sparer jeg masse utgifter (jeg må jo betale inngangsavgift fra egen lomme for alle hver gang) - så meld i fra om du kan!

Guest Michellus
Skrevet

Dette hadde vært så kult og kunne vært med på! Men jeg har rett og slett ikke tid med gruppeoppgave i drittfaget AOS240, oblig som kommer ut i biologi og generelt mye lesing :( *******.

Skrevet

Hmmm... har en tispe i målgruppen din, og eier årskrt på tusenfryd, så jaggu hadde du sluppet å betale for meg også.
Men så var det den tiden da. Skal tenke på det! :)

  • Like 1
Skrevet

Søren! Det er for tidlig siden hun bare har vært her halvannet år, men for seint siden hu fylte 7 i sommer. Og jeg som ELSKER berg- og dalbaner :frantics:

Alder er fra og med 2 til og med 7, altså under 8 år :) Så det kan gå! Send meg gjerne en mail om når du kan neste uke (mandag, tirsdag eller onsdag, og tidpunkter det kan passe disse dagene).

Hmmm... har en tispe i målgruppen din, og eier årskrt på tusenfryd, så jaggu hadde du sluppet å betale for meg også.

Men så var det den tiden da. Skal tenke på det! :)

Ooo! Det hadde vært topp! Send meg gjerne en melding så fort som mulig om det kan gå. Jeg bør få kabalen til å gå opp iløpet av morgendagen.

Skrevet

Nå har jeg fått nok hundeeiere til tusenfryd! Tusen takk! Til uka kommer jeg igjen til å søke etter hunder. Da vil jeg trenge 20-30 hunder til å lukte på ulike luktprøver i uke 41, 42, 43 og evt 44! Håper det er interesse for dette Mer info kommer

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...