Gå til innhold
Hundesonen.no

Basenji 101. Vi invaderes av valper til vinteren.


Yodel
 Share

Recommended Posts

Julen nærmer seg, og høsten er her.
Høsten = løpetid for basenjier (ja, både hannhunder og tisper), og i år har vi planlagt to veldig spennende kull.
Begge de blivende mødrene bor hos en av våre naboer, og vil være der de første ukene før de flytter hjem til oss.

Kull 1:
Tara x Michael

10500490_558799387562525_160422698219786

Tara er fra eget oppdrett, med spennende linjer og et herlig vesen. Rolig og avbalansert, og kan håndteres av hvem som helst. Elsker barn. Tillitsfull og omgjengelig. Kan tenne litt på fremmede tisper hun møter i bånd, men har det kun i kjeften, og er enkel å få på andre tanker. Har ingen "hang ups" eller store issues.
Oppnådde sin championtittel meget enkelt, og har en haug med cert i bagasjen. Vakker dame med gode bevegelser, en sterk overlinje og nydelig hale / halefeste. Kunne hatt noe bedre øreplassering og rynker, samt noe lengere/ edlere nakke.

Hennes utkårede er den Amerikanske gentlemannen Michael, Am Ch Gr Ch Fin Ch S Ch Khanis Man In The Mirror.
Har møtt han ved flere anledninger selv, da han selvom han bor i USA til vanlig er på en liten Europaturné nå i høst.
Han er en fantastisk avbalansert og rolig hannhund som bare titter rart på hunder som hisser seg opp. Slikt er under hans verdighet virker det som. Han er roligheten selv og har selvtillitten på topp. Ingen grunn til å yppe seg.
Han er en kraftig bygget hannhund, med nydelig pels / farge, bevegelser og en fantastisk nakke. Gdt vinklet og nydelig hale / plassering.

De har begge meget god helse, er begge fanconi clear, minimal PPM, HD A / Very good og han er også testet patella / PRA fri.
Han vil innføre helt nye linjer i Norge.

Kull 2:

10608664_10152210904647693_8715903312037

Emma er Taras datter, og er ei kjempesøt lita frøken. Hun er en litt edlere type enn sin mor, med FANTASTISKE øyne med den vakreste eyelineren din kan tenke deg som rammer inn de mørkeste små mandelformede øyne. Hun har fine rynker, en god overlinje og gode bevegelser. Søtt hode, men kanskje litt snipete, selvom det er veldig pent og feminint allikevel.
Hun er ei lita glad-propell og jodler av glede med verdens søteste lille trutmunn i vildens sky :wub:
Umulig å ikke bli glad i slik ei lita tærte.

Hennes utkårede er vår egne Estlandske import "Prince", Farlanders Can You See It Now.
Han hadde en fantastisk valpekarriere, der han ble Norges mestvinnende valp, ved å vinne flere BEST IN SHOW, og plasserte seg hver gang han kom i gruppa. Han fortsatte den gode trenden som voksen, og er pr. nå mestvinnende basenji i Norge i 2014.
Han har utallige CERT (både norske og svenske), BIR og flere CACIB (både fra Norge og Sverige.) Han har også flere gruppeplasseringer som voksen, også fra NKK utstilling.

Han vinner særlig på sine fantastiske bevegelser. Han har et nydelig hode, edel nakke/ halslinje og meget pene linjer.
Han er snill og grei og kan håndteres av alle. Svarer andre hannhunder om de ypper, men er ikke av de som oppsøker bråk.

Både Emma og Prince har en fantastisk helsestatistikk. Begger er HD A, øyelyst fri, fanconi fri. Prince er også DNA testet fra for PRA BJ 1.

Nå veeeeeeenter vi på løpetid. *Utålmodig*

Bilde / helsestamtavler etc kan sees her:
http://kingwanas.com/puppies_plans.php

10690033_10152226845837693_1860507980188

Magnus & baby Emma

  • Like 12
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 335
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Han har jevnt store kull ja, 5-7. I natt fikk Emma valpene sine! Dag 59/ 60 i drektigheten. Fødselen forløp ganske udramatisk og gikk veldig fint for seg. Første kom 23.07, og siste 01.20. Så da k

Wohooo! 5 valper så vi på UL av Emma i dag! (dag 25)

Nyyyyydelig brindle JENTE!!!! Ååååå, sååå glad!!

  På 9/23/2014 at 7:19 PM, MegaMarie skrev:

For en nydelig brindel hannhund :wub: Er det noe sjanse for brindel valper i det kullet? :)

Dette blir litt for mange jodlevalper på en gang altså, jeg tror denne tråden blir skrekkelig farlig :wub:

Ja, statistisk vil det bli 50 % brindle og 50 % rød/ hvite i kullet mellom Tara og Michael.

Jeg har egentlig styrt litt unna brindle, da det ikke er helt min farge (og av noen har blitt sett på som noe "uren" da de mener de opprinnelige basenjiene ikke var brindle. Det er jo ikke SÅ lenge siden den brindle fargen ble godkjent av FCI)

I dette tilfellet måtte jeg dog se forbi fargen- Michael er et blikkfang! :)

Om vi får brindle valper vil det være første gang for Kennel Kingwana. Det er jo også litt spennende.

Emma og Prince vil kun få rød/ hvite, da Prince er ren rød/hvit uten annlegg for tricolor. Da hjelper det lite at Emma bærer tri-genet.

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 9/23/2014 at 7:25 PM, Yodel skrev:

Ja, statistisk vil det bli 50 % brindle og 50 % rød/ hvite i kullet mellom Tara og Michael.

Jeg har egentlig styrt litt unna brindle, da det ikke er helt min farge (og av noen har blitt sett på som noe "uren" da de mener de opprinnelige basenjiene ikke var brindle. Det er jo ikke SÅ lenge siden den brindle fargen ble godkjent av FCI)

I dette tilfellet måtte jeg dog se forbi fargen- Michael er et blikkfang! :)

Om vi får brindle valper vil det være første gang for Kennel Kingwana. Det er jo også litt spennende.

Emma og Prince vil kun få rød/ hvite, da Prince er ren rød/hvit uten annlegg for tricolor. Da hjelper det lite at Emma bærer tri-genet.

Så spennende da :D Krysser fingrene for en første født (eller flere) brindle valper da! Det er jo litt gøy :)

Men jeg er enig, brindle er ikke min farge heller. Men han var skikkelig lekker!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Takk for alle lykkeønskninger dere! En brindle hadde vært litt moro ja, når jeg nå først har parret med en. Oddsene er gode :)

Etter at jeg tror omtrent samtlige basenjier på den nordlige halvkule allerede har startet sin løpetid (som urhunder får omtrent samtlige løpetid samtidig, og derfor blir også omtrent samtlige basselusker født i/ rundt desember).
Men våre jenter har foreløpig vært treeige (synes jeg, selvom de nå ligger an til valper midt desember).

I dag derimot oppdaget vi en liten blodflekk ved den daglige ( :P ) vulva-sjekken med dopapir på Emma. Da er nok ikke Tara langt etter. Wohooo!

Da kan vi like gjerne starte med navne-prat, sant? (Har aldri jinxet noe tidligere kull ved slikt snakk iallefall, og jeg er som mange mildt sagt interessert i navn).

Emmma x Prince blir da et N-kull. I tillegg tenker jeg prins/ prinsesse/ royal kull.
Prince heter jo Prince (Can You See It Now), Emma -Kiss Me Quick (Prince og Kiss Me Quick- ser den? :P )
Pappan til Prince heter for sikkerhets skyld Duke (Fyrste).
Tenkte litt på "Prince Of Egypt" eller noe slikt, men det starter jo ikke på N, og det er et krav.

Tara (Kingwanas Fairy Of Tails) & Michael (Man In The Mirror) er jo eventyr blandet med Michael Jackson... tja, forslag på tema?
Viktigst er iallefall at det starter på O.
Det som stå høyest på lista der foreløpig er "Once Upon A Time".
MJ låtene

  • Off The Wall
  • One Day In Your Life

    er også aktuelle :)

    Edit: Mirror Mirror On The Wall hadde jo vært veldig treffende til dette kullet, men det starter heller ikke på O, da. Oh, Mirror Mirror On The Wall kanskje? :innocent:
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ooh, navn er moro!

På N tenker jeg noe med Noble, eventuelt Nobile om du vil ha italiensk. Det har jo med adel å gjøre, i hvert fall.

Noblesse Oblige - fransk, men finnes jo som engelsk ekvivalent med Nobility Obliges. Det bare låter kulere på fransk :whistle:

O og eventyr...

Oh This Is The Night fra Lady og Landstrykeren

Hmm, må legge hodet i bløt for mer.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når du sier "Prince of egypt"- tenker jeg på faraoene og Nefertiti, queen of the Nile.

Edit: Dette kan du jo utvide til flere kongelige og deres tittel slik som: Napoleon, the emperor of France (eller no)

EDIT2: eller Nuwa/Nyuwa, Nuwa, Nü-wa, Nu-wa, Nügua, first epmpress of China

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 10/9/2014 at 12:02 PM, KristinR skrev:

Prince og Kiss Me Quick burde jo få en frosk til barn :o:P

Never Kiss a Frog ;)

I love it! *notere*

  På 10/9/2014 at 7:53 PM, Belgerdama skrev:

Spennende. Har selv vært heldig å truffet Prince da jeg kjørte han hjem fra Letohallen en gang. Han er nydelig og utrolig god.

Gleder meg til å se små princer. Hehe

Ja, Prinsen er fin han!

Benedicte og MOna hadde han også med til Danmark- spnn helt uten at han kjente dem på forhånd og det gikk ganske ubroblematisk - selv med høyløpsk tispe på laget.

Han er en enkel og god sjel!

Takk for andre navne-innspill også, dere er jammen flinke!

Dag 7 i løpetiden på Emma nå. Tara har fortsatt ikke startet. Så var det dette med å finne det optimale tidspunktet..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prince har ankommet heimen. Vi tok oss en tur til Emma i dag, og det ble stor-stillt flørting, og tilnærmelser til mer, men ikke noe parring. Det er jo fortsatt bare dag 9, så hadde egentlig ikke regnet med et heller.Vi fortsetter å prøve annenhver dag en periode framover :)

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...