Gå til innhold
Hundesonen.no

Flere sauer skambitt av løs hund.


Ozzy
 Share

Recommended Posts

Obs, bilder av skadde sauer i artikkelen.

http://www.tb.no/nyheter/flere-sauer-skambitt-av-los-hund-1.8457653

Sindre Ims Myhre forteller at hunden gikk til angrep på sauene umiddelbart etter at den kom i land på øya.

– Den sprang rett mot sauene, som løp av gårde i panikk. Et av dyrene hoppet ut i sjøen og la på svøm. Hunden hoppet etter og angrep den forsvarsløse sauen ute i sjøen og bet den i bakparten. Ungdommene sto på land og lo høyt av det de så. Jeg ble meget forbannet over slik oppførsel og ba dem øyeblikkelig å ta hunden i bånd. Det lovet de å gjøre, men jeg så senere at de hadde sluppet den løs igjen, sier Ihms Myhre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Båndtvang er en fin ting. Skummelt å si det, men før jeg kom inn på sonen tenkte jeg at båndtvangen måtte være tull så lenge folk ikke er tilstede. Tror det ville vært gunstig å få satt fokus på hvor viktig det er og hvorfor man har den.

Skummel tendens å le av skadde, redde dyr forøvrig. Litt sånn. "Liker å sette fyr på søppelbøtta mi littegran" og "Så gøy å se fluer løpe uten vinger".

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er skammelig oppførsel! Det spiller ingen rolle om det er 1. juni eller 1. desember. Er du i områder med husdyr så passer du på hundene dine. Skulle du vært så dum/tankeløs/uheldig at hunden din skader sauer eller andre dyr så får du søren meg ta ansvar!

:gaah:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva f**** feiler det folk egentlig?

Må jo være fullstendig mangel på empati når man bare ler av at hunden skambiter sauene!

Drittunger som bør få seg en klekkelig bot og ikke ha lov å eie en hund, samt at de selvfølgelig skal betale bonden både for veterinærutgiftene og tapet av den ene sauen!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

For meg som ikke er lokalkjent. Er dette en øy man bare kommer til med båt?

Ja, ikke at jeg eller er så lokalkjent men det er en liten øy sånn omtrent i skipsleia inn til Tønsberg og del av Færder nasjonalpark.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Folk som kan le og more seg over at dyr lider burde ikke ha lov til å ha dyr av noe slag. Det er noe alvorlig feil når man kan synes det er gøy å se på at hunden man eier og har ansvar for river opp forsvarsløse sauer. Jeg kjenner jeg blir kvalm.

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Stakkars stakkars sauer. Ser saueeier har begjært avlivning av hunden og selv om det er trist for hunden så fortjener ikke disse menneskene å ha hund. Hvor blåst er man når man LER av at bikkja si gjør så store skader på sauene?!

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...