Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan stiller en eventuell arbeidsgiver seg til karakterer fra emner innen bachelorgraden?

Jeg merker at jeg sliter mye med at mine eksamener, innleveringer og annet arbeid ikke resulterer i de karakterene jeg ønsker. Frustrasjonen ligger i at jeg praktisk kan det jeg studerer, men er dårlig til å formidle dette på innleveringer og eksamen (skriftlig). Jeg har mulig valgt feil studieretning og førskolelærer hadde kanskje fungert bedre, men nå er jeg halvveis i bachelorgraden og ønsker å fullføre det jeg har begynt på.

Hittil i bachelorgraden har jeg kun fått D og E som eksamenskarakter. Jeg jobbet hardt første haøvåret, men da resultatene uteble merker jeg at motivasjonen gradvis har sunket i takt med økte problemer ved andre deler av livet (helse, parforhold, boforhold, økonomi etc.). Stressnivået er høyt, motivasjonen lav og jeg ønsker bare å bli ferdig med bacheloren min NÅ. I tillegg har det vært en høst preget av mye sykdom, selv om dette kun er en simpel unnskyldning.

Det jeg for tiden stresser med er hvorvidt jeg vil klare å få karakterer nok til å komme inn på en master innenfor det feltet jeg ønsker, og om jeg virkelig har lyst til å ta mer utdanning enn denne bacheloren på dette fagfeltet. Jeg finner meg konstant i en situasjon hvor arbeidsviljen ikke er tilstede og arbeidskrav, eksamensinnleveringer og øving til skriftlige eksamener gjennomføres nærmest på trass. Eneste som er tilstede er tanken om at jeg er ferdig neste vår (om jeg består alt).

Per. dags dato jobber jeg nærmest fulltid i barnehage og trives godt med dette. Arbeidsgleden er høy og frustrasjonen er stor når jeg stadig blir påminnet at jeg ikke bare jobber, men også studerer.

Man må ha motivasjon for å studere, lære og få gode karakterer - men man må også ha tid og ledig mental kapasitet. Kanskje du ikke har det så lenge du jobber tilnærmet fulltid, og at det å omdisponere litt på hverdagen din kan løse noe av frustrasjonen din? Jeg sier ikke at du skal slutte i jobben din, for dersom det er den du trives i så er det kanskje bedre å trappe ned på studiene og heller finne ut om det er noe annet du vil studere. Eller om du vil studere i det hele tatt (nå).

  • Svar 1.5k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hoho! Det var visst en "feil" gjort av Samordna det der. Kort fortalt pga min bakgrunn fra Steinerskolen...MEN NÅ HAR SKOLENS INNTAKSSJEF LOVET PLASS FRA 5.AUG!! Sorry caps, men det er så glad jeg er

Jeg fikk B på masteroppgaven, og har dermed oppretthold snittet som gjør at jeg en gang kan søke PhD hvis jeg vil. Hurra!!

Jeg fikk A på masteroppgaven min Nå er jeg litt overrasket og veldig glad!

Posted Images

Skrevet

Nå er timeplanen lagt ut, og jeg er veldig fornøyd med tidene. Mandag, tirsdag og torsdag. Begynner 0815, 0915 og 1015. Og det seneste jeg slutter er 1400. Yay!

Mens jeg er superfornøyd med at jeg begynner sent 4 av 5 dager neste semester. Pendler i 1,5 time hver vei. Det betyr at jeg kan stå opp 07:15 i stedet for 05:15! Det blir fantastisk! :D At jeg slutter mellom to og fire hver dag får være greit.

  • Like 3
Skrevet

Slutt å tull a :| Du var jo mitt håp!

Noen som har peiling? Jeg sliiiiiter..

Nå tar jeg utgangspunkt i det jeg kan som vernepleierstudent. Når jeg har skrevet oppgaver om tiltak i praksis (i APA-stil, fra et atferdsanalytisk ståsted) så operasjonaliserer vi målbare mål for selve tiltaket ut i fra problemstillingen.

Eks. Problemstilling: "Vil hyppigere besøk på toalettet og mer væske forebygge obstipasjon?". Operasjonalisering av mål: "Personen skal ha avføring 3 ganger i uka".

For meg ser det rett og slett ut som at du skal definere begrepene i problemstillingen?

Skrevet

Eksamen om bare noen timer, begynner å kjenne på nervene nå ja, selvom jeg håper jeg ikke har så mye å være nervøs for!

@Orca var du innom Sørhellinga på tur med Dixie i går? :D:icon_suspicious:

Hey ja det var jeg! Du skulle kommet og sagt hei :D Jeg tenkte faktisk da jeg sto der "hmm lurer på om hun Bie er der, hvis hun ser Dixie hilser hun sikkert på " :P Hehe :) du hadde sikkert hendene fulle med lesing? =)

Skrevet

Hey ja det var jeg! Du skulle kommet og sagt hei :D Jeg tenkte faktisk da jeg sto der "hmm lurer på om hun Bie er der, hvis hun ser Dixie hilser hun sikkert på " :P Hehe :) du hadde sikkert hendene fulle med lesing? =)

Jeg hadde kommet bort om du var alene altså, men du så dypt konsentrert ut i samtale med to andre, så jeg smilte til voffsa og gikk ut, hehe! ;) Var på vei hjemover for å lufte min egen voffs og var egentlig bare veldig klar for å dra hjem! Men nå som jeg er sikker på at det var deg skal jeg komme bortom neste gang :D
Skrevet

Nå tar jeg utgangspunkt i det jeg kan som vernepleierstudent. Når jeg har skrevet oppgaver om tiltak i praksis (i APA-stil, fra et atferdsanalytisk ståsted) så operasjonaliserer vi målbare mål for selve tiltaket ut i fra problemstillingen.

Eks. Problemstilling: "Vil hyppigere besøk på toalettet og mer væske forebygge obstipasjon?". Operasjonalisering av mål: "Personen skal ha avføring 3 ganger i uka".

For meg ser det rett og slett ut som at du skal definere begrepene i problemstillingen?

Takk :ahappy: Ja, jeg har skjønt at jeg på en måte skal definere/konkretisere de sentrale begrepene. Men er så usikker på hvor langt jeg skal dra det, hvis du skjønner? Problemstillingen min er (foreløpig):

"I hvilken grad fører videreutdanning i barnesykepleie til økt handlingsberedskap ved bekymring for om et barn er utsatt for mishandling og/eller omsorgssvikt?"

Holder det å operasjonalisere handlingsberedskap? Eller må jeg operasjonalisere alle begrepene, som "videreutdanning i barnesykepleie", "bekymring", "mishandling" og "omsorgssvikt"? Og HVOR mye må jeg liksom si? :icon_confused:

Skrevet

So far, so good

1505215_10152601036171985_15121728300604

Jeg bare må si meg ferdig, og konsentrere meg om faget jeg skal ha skoleeksamen i i morgen. Så får jeg heller plukke dem frem utpå kveldingen om jeg har tid og ork :) Men først en tablett og litt mat tror jeg, kanskje måke snø også. Hodet er ikke helt med og trenger en pause visst.

  • Like 2
Skrevet

Jeg tar bachelor i pedagogikk, 2. året.

Ja, jeg er "flink" på emner med fasitsvar som matematikk og realfag, men dårlig til å formulere meg i fag som pedagogikk. Når jeg tenker etter aner jeg virkelig ikke hvorfor jeg studerer det jeg studerer. Et godt gjennomtenkt valg var det ihvertfall ikke, for å si det pent.. :(

Hm.. Jeg får ihvertfall fullføre det kommende semesteret sånn at jeg er ajour med studiepoeng med hensyn til stipend. Litt kjipt å miste mye der. Men på en annen måte liker jeg ikke helt tanken på at jeg bare nesten har fullført noe, om du skjønner. Pappa kaller meg alltid vinglete, og en liten djevel i meg sier at det skal jeg motbevise.

Er det noe sted man kan gå for å snakke med en studieveileder eller lignende?

Jeg fikk heller ikke de beste karakterene på studiet, fra C og nedover. Jeg fikk likevel drømmejobben, og får mye skryt der. De har jo ikke tilgang til karakterene dine med mindre du gir de ut selv.
Skrevet

Absolute Entertainer: Hvis det eneste du føler er at skolen er pes og du venter på dagen du aldri trenger å gå dit igjen - da ville jeg bare tatt det jeg trengte for å få studiepoeng så du ikke får Lånekassen på nakken, og så funnet på noe annet. Det er MANGE av oss som har begynt på ting som viste seg å være feil, og så sluttet. Det beste rådet jeg kan gi deg er i grunnen bare det at du ikke slutter og "skylder" Lånekassen studiepoeng så du risikerer å ikke få støtte neste gang du trenger det (been there, done that!).

Personlig, hvis jeg fikk kun D og E så hadde jeg tatt opp igjen noe av det. Hvertfall E´ene. Men, hvis faget får deg til å få grå hår og du hater hele greia, så er det kanskje like greit å legge det på hylla og prøve noe annet? :)

Skrevet

Jeg tar en phd med en haug E'er fra bacheloråret mitt. Ser på de som en del av min akademiske utvikling :D:P In the end er det utviklingen fra E til A og hvem du er i dag de ser på - at du har E i exphil er ikke forskjellen på liv og død med mindre du skal til elitistisk-******* harvard eller noe :lol: Jeg tar en phd på et universitet rangert over alle norske universitet og som nr 4 i norden - med E'er i lomma. Tror man legger for mye vekt på karakterer og for lite på det faktisk relevante arbeidet man gjør :) Så la iallefall ikke karakterene dra en ned, så lenge man liker å gjøre det man gjør blir man tidsnok ferdig med de hersens obligfagene :P

Skrevet

Hipp hipp hurra! Full i hodepine og feber kjempet jeg meg igjennom en 5 timers eksamen i statikk og fasthetslære i dag! Da var jeg plutselig over halvveis til ferdigutdanna ingeniør, og har fullført 11 av 17 eksamener jeg skal ha på studiet mitt :D

Nå roper sofaen, det er juleferie! Over og ut! :twitch:

  • Like 4
Skrevet

I morgen, dere. :frantics:

Nå er jeg så sliten i hodet at setninger har sluttet å gi mening. Men jeg tilbrakte dagen hos mamma og pappa siden Leieboeren har omgangssyke og insisterer på å ligge på sofaen. :getlost: Var egentlig helt greit med litt miljøforandring.

Guest Michellus
Skrevet

To eksamener igjen!

Etologieksamen gikk veldig greit :D Ikke A-B greit, men greit. Satser på at jeg består; jeg må nok ta opp faget igjen uansett.

Skrevet

I morgen klokka 12, DA har jeg ferie!!! Gleder meg helt enormt, kjenner stressa-hodepinen begynner å snike seg innpå her nå, men til i morgen holder jeg ut, så deilig det skal bli :ahappy:

Skrevet

JULEFERIE :frantics::jump:

Musikeren er jo programmerer, og han sjekket gjennom besvarelsen min, og ut fra poengfordelingen mente han at jeg MINST får en C! Det er veldig stas, altså, siden jeg har slitt så mye i det siste :ahappy:

Skrevet

Jeg.. Vil ha... KARAKTER.

Jeg også! Jeg måtte bare gå inn og sjekke, og der så jeg at jeg har fått semesterets første karakter, selv om den egentlig hadde sensurfrist 6. januar! Men det er litt spesielt da, på grunn av vurderingsformen i det emnet. Fikk en B, noe jeg er veldig fornøyd med, særlig med tanke på karakterfordelingen i det emnet (det ble gitt langt dårligere karakterer enn jeg trodde det skulle bli gitt). Har lært masse i det emnet - ikke bare av hva min gruppe har gjort, men også av å følge de muntlige framføringene til de andre gruppene og se hvilke metoder de hadde valgt. I tillegg var det veldig godt å få en positiv gruppearbeidopplevelse etter et par grupper hvor det har gått litt trått med samarbeidet.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har haft "juleferie" eller i virkeligheden er det vil læseferie siden d. 6, men er i Danmark hos mor og far, så har ikke fået læst noget endnu :| Har heldigvis bare en mundtlig eksamen i pedagogik...

Er der nogen her, som har studeret i Sverige? Jeg forsøger nemlig at komme på udveksling til Umeå Universitet fra næste sommer og så de sidste to semestre af mit studie...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...