Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Erfaringer med rasen :)?
er veldig nysgjerrig på denne rasen. jeg regner med at man finner igjen en del av adferden som man finner hos norsk elghund (?) mye lyd, ikke egnet til å ha frtt, osv.
lurer på om disse er noe særlig trenbare/lærevillige eller om de er mer som urhundene, altså kanskje mer stae.

Skrevet

Lite hjelp i dette. Men en i nabolaget har karelsk bjørnehund. Virker veldig trivlig, går alltid løst forbi folk, unger og hunder. Om det er typisk vet jeg ikke.

Skrevet

Det er en rovdyrjeger, de kan være rimelelig tøffe hvertfall. Men de få jeg har møtt har vært trivelige. Krever mye mlsjon å bør få jakte :)

Skrevet

Jeg har kjennskap til rasen, og det er mye hund.

Den er ikke avlet for eller er spesielt glad i andre hunder. Det er jakt som står i hodet på den. Grei som familiehund, hvis den får nok og riktig stimulanse. Dette er en tøff jakthund. Som burde og trives best som jakthund.

Skrevet

Den jeg kjente var vel mer avviket enn normalen for Karelsk Bjørnehund tror jeg. Den var verdens snilleste og søteste. Var naboen min, som også var rektoren min på den tiden, som hadde den, og den var med på skolen og lå ofte ute i skolegården hvor vi fikk kose og dulle så mye vi ville :) Men inntrykket av det jeg har lest og sett eller er at det er MYE hund, en sær hund som er avlet for rovviltjakt og ikke for å være en fin familiehund.

Skrevet

Den jeg kjente var vel mer avviket enn normalen for Karelsk Bjørnehund tror jeg. Den var verdens snilleste og søteste. Var naboen min, som også var rektoren min på den tiden, som hadde den, og den var med på skolen og lå ofte ute i skolegården hvor vi fikk kose og dulle så mye vi ville :) Men inntrykket av det jeg har lest og sett eller er at det er MYE hund, en sær hund som er avlet for rovviltjakt og ikke for å være en fin familiehund.

Hadde ei veninna som hadde en sånn. Den ble omplassert da hun fikk barn og bodde med daværende kjæreste hvor det ikke var tillatt med hund, og moren lå med uhelbredelig kreft (hunden bodde hjemme med moren).

Har litt samme oppfatning som deg, at det var verdens søsteste og snilleste hund. Men den hadde myyye lyd, og traff den kun i bånd ute, så vet ikke hvordan den var løs (men skal jo være mye jakt i de) :)

Dette var da ute på landet, men jeg vet ikke så mye rundt hundeholdet hennes.

Den kom inn om kvelden og bodde med katt/katter(om jeg ikke husker helt feil) og det gikk fint.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Stakkars bjørner :(

Stakkars? De bruker vel skudd og bikkjer for å skremme de slik at de holder seg unna sivilisasjonen?

Edit: Det er jo bedre at de skremmer de sånn og at de da holder seg unna folk istedet for at de må skytes fordi de er for nærgående :)

  • Like 4
Guest Yellow
Skrevet

Vet bare om ett individ, og den hunden kunne man ikke slippe til andre hunder fremmede hunder på tur for å si det slik. Om de normalt sett er hundeagressive vet jeg ikke, men.

Av de programmene jeg har sett med rasen, tror jeg derimot ikke det er en hund som anses for å være enkel, og at man nok ikke bør kjøpe seg en slik hund om man kun ser etter en familiehund til selskap og gåturer. :) Men til rett bruk er det sikkert en spennende rase.

Skrevet

takk for svar!

vurderer ikke denne rasen til meg, men lurte på om noen hadde en slik/ hadde first hand experience. syntes de er flotte, men jeg har ikke sett de i irl engang. er ikke så vanlige.

Skrevet

I norge er ikke denne rasen så utbredt,den regnes vel som å være en skikkelig jakthund som man ikke før skaffe med mindre man skal jage.
I Danmark derimot, har jeg truffet rasen flere ganger og den virker til å være en populær aktiv familiehund.

Så samme rase, men totalt forskjellig forventninger ut i fra hvilke land man er i...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...