Gå til innhold
Hundesonen.no

Flere med jakthunder her?


Recommended Posts

Skrevet

Har ett par her i nærheten som har hatt vorsteh i mange 10 år og flere av hundene deres har blitt langt over 10 år gammel. Det virker som en generelt frisk rase som veldig ofte lever opptil 15åra på meg, stemmer det, eller har jeg bare funnet vorsteh-folk med hunder som blir så gamle? :)

Fuglehunder da spesielt retrievere er min favoritt. Skulle jeg hatt jakthund må det bli en golden, men jeg er litt kresen på dem, så er vanskelig å finne den "rette"

Det finnes alltid unntak, men jeg tenker generelt på fuglehunder (og andre jakthunder) som friske raser. At de blir 15 år er nok heller unntak enn regel, men det er heller ikke så fryktelig uvanlig å finne fuglehunder på den alderen. Jeg synes også at de holder seg godt lenge der noen raser tydelig eldes langt tidligere. Da min gordonsetter var i sitt 13. år så var hun med på like lange fjellturer som tidligere, og var veldig sprek for alderen. (Hun døde i en ulykke da hun var 13.)

  • Svar 85
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pappa og jeg som medeier i hun ene, har fire korthår vorstehhunder Ulvesvollen BSI Ani, 15år i april. Meritter: Vinner VK Mjølfjell 2009 Beste vorstehhund i Rasepokalløpet 2009 Vinner av Elitekonkurra

Hei! Lenge siden noen sist skrev i tråden her. Siden jeg er ny her inne må jeg jo presentere min jakthund. En grosser münsterländer tispe snart 5 år. Brukes på fuglejakt, trener også litt apport, lydi

Jeg har en gal pointerfrøken på 1år  Her går det i agility, jakt, utstilling osv    

Posted Images

Skrevet

Har ett par her i nærheten som har hatt Vorsteh i mange 10 år og flere av hundene demmes har blitt langt over 10 år gammel. Det virker som en generelt frisk rase som veldig ofte lever opptil 15åra på meg, stemmer det, eller har jeg bare funnet vorsteh-folk med hunder som blir så gamle? :) 

Fuglehunder da spessielt retrievere er min favoritt. Skulle jeg hatt jakthund må det bli en golden, men jeg er litt kresen på dem, så er vanskelig å finne den "rette" 

Vi har en vorstehtispe som fyller 15 år 29 april :)

Jeg har samme inntrykk som deg. Jeg kjenner flere vorsthere(og andre stående fuglehunder) som har blitt over 10. De fleste faktisk. Og de er ikke gammel som 10 åringer flest. Hun gamle vår var med på jakt og apportprøver som 10 åring og gikk som et uvær. Vant eliteklassen i apport som 10,5 åring og var i godt slag til hun var 12. Nå er hun gammel, og blir nok ikke mer enn 15 år :) men hun er med på hytten sommer og vinter fremdeles. Da er det 1,8km å gå i på vei/i snø, og det klarer hun fint :) Hun kan finne på å galoppere og leke med valpen min fremdeles.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Vi har en vorstehtispe som fyller 15 år 29 april :)

Jeg har samme inntrykk som deg. Jeg kjenner flere vorsthere(og andre stående fuglehunder) som har blitt over 10. De fleste faktisk. Og de er ikke gammel som 10 åringer flest. Hun gamle vår var med på jakt og apportprøver som 10 åring og gikk som et uvær. Vant eliteklassen i apport som 10,5 åring og var i godt slag til hun var 12. Nå er hun gammel, og blir nok ikke mer enn 15 år :) men hun er med på hytten sommer og vinter fremdeles. Da er det 1,8km å gå i på vei/i snø, og det klarer hun fint :) Hun kan finne på å galoppere og leke med valpen min fremdeles.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ja, der mange raser er tydelig påvirket av alder virker den generelle fuglehund å være rene ung hunden i forhold.

Husker min onkels irsk setter i en alder av 14 år var like turbo og lykkelig som da han var 2 år.

  • Like 1
Skrevet

Deica, en strihåret dvergdachs Brukes ikke til jakt men trener mye spor med henne, hun fikk en 1. premie og HP på vår første sporprøve for en uke siden, det virker jo lovende :D

wgtg8w.jpg

eijjp.jpg

Nå skal hun på en prøve uken som kommer også blir det fastprøve på Stord rett over påsken :D

Grattis med en HP til i dag :D

  • Like 1
Skrevet

Får vel legge ut bilde av mine også. :)

Onkel, 8 år gammel irsk setter:

e035e_zps752535dc.jpg

Nevø, 4 år gammel irsk rød og hvit setter:

no13_zpsf2d631c8.jpg

Trives meget godt med disse rasene, så det blir nok ikke de siste. :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg er så heldig å få være en stor del av tre norske grå elghunder sitt liv. Det er min bestefar som er eieren, og han har bred erfaring med rasen, samt elgjakt. Alltid, og hele mitt liv, har det alltid vært elghunder i kretsen - og det er jeg stolt av!

Flere av elghundene jeg har blitt kjent med har fått en stor plass i hjertet mitt. Elghundene har gitt meg utrolig mye, og forståelse for hva som virkelig er en ekte firbent venn. Vår nasjonale hunderase skal vi være utrolig stolte av. De har et meget godt gemytt og en allsidig rase som er milde mot alt og alle. De trives med barn som vokse, og vil så gjerne være en del av familien. De er så mye mer enn "bare en elghund" som løper rundt i en hundegård og bjeffer på alt de kommer over. Det er den mest fantastisk rasen jeg mulig har vært borte i, for vi har så mye å lære av dem. Og ingenting gleder en elghund mer enn å få være ´skogens konge´ hver eneste dag! De er svært glad i tur, og tåler regn som vind. Nydelige er dem også.

I 2010 sluttet jeg med hest for å vi all min dyre-interesse til to elghunder ved navn Snurre og Sprett. Jeg har vært så heldig å få følge disse to fra 3 måneder gamle til nå snart 3,5 år gamle.

294430.jpg

305389.jpg

De to bildene over er av vakre Snurre!

298284.jpg

80917.jpg

De to bildene over er av flotte Sprett!

295702.jpg

295706.jpg

To bildene over er av en herlige Finn!

De gir enormt mye glede! :)

  • Like 2
Skrevet

*klippe masse SKIKKELIG IKKE SØTE valpebilder*

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ane da, ikke poste sånt når man har veldig vorsteh-valpesyke folk på forumet, det er ikke snilt!! :no::frantics:

:wub:

  • Like 1
Guest Christine
Skrevet

Har de blå øyner?

En del valper blir født med blå øyne. Vegas sine var også skikkelig blå som valp, men det ser man ikke nå.

Skrevet

Har de blå øyner?

Ja, alle(?) vorsthere blir vel født med blå øyne, men de forblir ikke slik :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Norsk Elghund Grå - 3 stk :) Alle (vel, minsta er bare 11 mnd ennå, så hun bare spores med) brukes til løsjakt på elg og hjort. Ingen jaktprøver ennå, da vi føler at de to voksne damene ikke har det som skal til, selv om de glimter til på jakt til tider :) Hera er straks 6 år, Arja er straks 3 år og Løsti er straks 1 år. Løsti virker foreløpig som ei morsom frøken med mye potensiale, og så får vi se om det slår ut på måten vi ønsker :P Hvis hun gjør det bra i høst blir det jaktprøver.

Hera er i tillegg bjørnetestet, uten det store resultatet :lol:

Og så er jo shibaene med som attåthunder og til ettersøk. Jobber løst, og brukes spesielt på hjort.

Må moderere meg selv noe, for jeg oppdaget at jeg hadde glemt å få med et noe viktig ord i sammenhengen :P For Arja tror jeg har det som skal til, og hun også vil bli testet på jaktprøver hvis hoftene hennes er med på det :)

Skudd i blinde, men Løsti, er det noe Jeskefjell i henne? :)

Stemmer det, faren er derifra :)

  • 1 month later...
Skrevet

Jeg får vel hive meg med her jeg også! :)

Jeg har to Golden Retrievere som nå er pensjonert, har ikke trent noe jakt med de men vi har vært innom mye forskjellig som lp, rally, agility, spor osv.

I tillegg har jeg nå ei fantastisk lita jaktcocker frøken som akkurat har fylt 8 mnd :wub: Med hun så trener jeg først og fremst lp, men også noe jakt i tillegg. Hun starta veldig tidlig å vise gode egenskaper som søkslyst, lystapportør deluxe og godt fokus på meg uansett miljø. Hun er både min første jaktcocker og den første hunden jeg trener til å bli jakthund, så vi får se hvor langt vi kommer. Første mål er hvertfall godkjent jaktanleggsprøve for spaniels, og videre hadde det vært veldig gøy både å gå jaktprøver med henne, og å kunne bruke henne på praktisk jakt. Savner kurs her oppe da, er ikke alt det er like enkelt å lese seg til når man mangler praktisk erfaring :P

  • Like 2
  • 1 year later...
Skrevet

Hei! Lenge siden noen sist skrev i tråden her. Siden jeg er ny her inne må jeg jo presentere min jakthund. En grosser münsterländer tispe snart 5 år. Brukes på fuglejakt, trener også litt apport, lydighet, agility, kløv, trekk, spor og forskjellig med henne. Fantastisk rase! Blir klart en grosser på nytt igjen neste gang! :D

DSC_0044.jpg

11831320_10155885463375416_1819455467_o. 

DSC_0014crop.jpg

  • Like 5
Skrevet

Så utrolig gøy med en grosser her!!

Flotte hunder :)

Har selv vokst opp med kleiner, og nå har familien kar på 11 år.

 

 

Jeg kan jo også joine nå med engelsk setter Skau :)

20160102_224128.thumb.jpg.24a157f52fce41FB_IMG_1451328397368.thumb.jpg.4520e800d

  • Like 3
Skrevet

Ah!

Sikler veeeldig på jakthund. Mannen og jeg skal ha en vi kan bruke i støkkjakt på småvilt, samt bandhund på hjort.

Utenom jaktsesongen vil jeg bruke den i blodspor, kløv, lange, deilige skog- og fjellturer og så klart reise på roadtrip med venninner på utstillinger :)

Veldig utradisjonelt, men valget har nok landet på shiba :) Er i prosessen med å leite etter premierte hunder, samt snuse på oppdrettere. Ellers skal jeg på blodsporkurs i mars sammen med blandingshunden vår. Men han kan verken stilles eller premieres(?) så der er det bare for treningens skyld :)

Skrevet
36 minutter siden, Tyfonia skrev:

Ah!

Sikler veeeldig på jakthund. Mannen og jeg skal ha en vi kan bruke i støkkjakt på småvilt, samt bandhund på hjort.

Utenom jaktsesongen vil jeg bruke den i blodspor, kløv, lange, deilige skog- og fjellturer og så klart reise på roadtrip med venninner på utstillinger :)

Veldig utradisjonelt, men valget har nok landet på shiba :) Er i prosessen med å leite etter premierte hunder, samt snuse på oppdrettere. Ellers skal jeg på blodsporkurs i mars sammen med blandingshunden vår. Men han kan verken stilles eller premieres(?) så der er det bare for treningens skyld :)

Blandingshunder kan starte på blodspor :)

Skrevet

Litt usikker på hvordan det er i de nye reglene. Før fikk de premiegrad, men var ikke med i "konkuransen" på ordinære prøver?  Men du kan starte på prøve i hvertfall :)

Skrevet
3 timer siden, Wilhelmina skrev:

Jeg trooor de får premiegrad, men plasseres ikke i konkurransen.

Ja, det høres riktig ut i forhold til hva jeg har lest :)

 

Skrevet
4 timer siden, Tyfonia skrev:

Ja, men de kan vel ikke få noe premiering, bare "godkjent"?

Joda, så lenge de er NOX-registrerte så deltar de på på konkurransen på lik linje med de andre.  Jeg har dømt på en stor prøve der en blandingshund gikk helt til topps og vant :) 

Dette står i regelverket:


1.2 DELTAKELSE
1.2.1 Hunder
"Hunder som kun skal bedømmes for godkjenning som ettersøkshunder se eget kapittel. Alle hunder må være ID-merket for å delta på terminfestede arrangementer. Hunden må ha fylt 9 måneder senest prøvedagen. Rett til å delta har hunder som er registrert i NKK eller register anerkjent av NKK. Uregistrerte hunder og blandingshunder føres på egen premieliste som sendes NKK sammen med øvrige prøvepapirer. Denne dokumenterer oppnådd premiering for kvalifisering som ettersøkshund.

NOX- registrerte hunder som deltar på prøven skal føres i premielistene for registrerte hunder".

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...