Gå til innhold
Hundesonen.no

Stemmeknirking er utbredt!


Recommended Posts

Skrevet

Morsom den amerikanske videoen.

Men at Sophie Elise dras fram synes jeg blir for dumt. Vi nord-norske jenter har en dypere stemme pga toneleiet i dialekten vår. Jeg har blitt veldig obs på dette, fordi jeg sliter med å bli forstått av svenskene som sier jeg har en lavrøstet dialekt med mange slengord. Nord-Norsk er en tone mye lavere enn f.eks østlandsk som er happy og "up there". Ergo blir det rett og slett unfair å trekke fram nord-norske jenter som et eksempel på dette, enn så lenge det er normalt for oss å snakke slik.

Skrevet

Morsom den amerikanske videoen.

Men at Sophie Elise dras fram synes jeg blir for dumt. Vi nord-norske jenter har en dypere stemme pga toneleiet i dialekten vår. Jeg har blitt veldig obs på dette, fordi jeg sliter med å bli forstått av svenskene som sier jeg har en lavrøstet dialekt med mange slengord. Nord-Norsk er en tone mye lavere enn f.eks østlandsk som er happy og "up there". Ergo blir det rett og slett unfair å trekke fram nord-norske jenter som et eksempel på dette, enn så lenge det er normalt for oss å snakke slik.

Ja, dypere stemmeleie er greit nok, men hun har jo en knirking der som er veldig typisk...eh... "knirking"? :lol: . De nord-norske jentene jeg kjenner snakker hvertfall ikke sånn, noen av dem (finnes sikkert unntak).

Skrevet

Ja, dypere stemmeleie er greit nok, men hun har jo en knirking der som er veldig typisk...eh... "knirking"? :lol: . De nord-norske jentene jeg kjenner snakker hvertfall ikke sånn, noen av dem (finnes sikkert unntak).

Nja, nja, greia er jo at nordleninger gjerne snakker raskt. Sant. Fort fort. Og da blir det jo slik at når vi roer han ned unaturlig, samtidig som vi har lavfrekvent stemmeområde, så blir det jo egentlig sånn knirk helt automatisk :P Synes ikke det var noe unormalt med hennes måte å snakke på, mens jeg merker det mye mer på de engelske :P

Skrevet

Synes det er helt greit at de bruker nord-norske dialekter som eksempel når de skriver: "Den har vært i Norge lenge. I nordnorske dialekter er den typisk". Klart den er. De skriver jo at denne knirkingen er brukt for å symbolisere at man KAN det man prater om. Klart vi kan.

  • Like 2
Skrevet

Heh, i familien (vi har bodd i nord-Troms i flere år, men er liksom østlendinger) har vi alltid sagt "nordlendinga knirke". Trodde liksom det var en saying. Og det er jo himla mange som knirker, men kanskje ikke fordi de vil være like "digg" som paris - men heller fordi det faller seg naturlig i en del dialekter nordafor?

Skrevet

Jeg trodde dette var noe alle gjorde, overalt... :icon_redface:

Forøvrig enig med Kanger: jeg merker det kommer fram når jeg prater saktere med vilje for å gjøre meg forstått feks i jobb-sammenheng, eller når jeg henger med søringer o.l. som ikke fatter dialekta. *knirk knirk*

Skrevet

Knirking er så teit :lol: Iallefall hvis man gjør det med vilje. Å bare snakke slik naturlig er jo ikke teit, men å legge seg til en stemmebånds-skavank er jo ikke kult i det hele tatt :lol:

  • Like 3
Skrevet

Knirker vi nordlendinger? Det har jeg ikke fått med meg!

Da er vi to! :lol: Har prøvd å snakke høyt for meg selv her for å sjekke om jeg knirker. :aww:

Skrevet

Da er vi to! :lol: Har prøvd å snakke høyt for meg selv her, for å sjekke om jeg knirker. :aww:

Ja, gjett hva jeg kommer til å følge med på i dag :lol:

Skrevet (endret)

gi meg eksempler på nordmenn som knirker da! hello! :P nå har jeg pratet høyt med meg selv her :lol: får det ikke til :lol:

edit: æææ. hørte hun sophie dama nå :x

Endret av AnetteH
Skrevet

Knirker vi nordlendinger? Det har jeg ikke fått med meg!

Det e jo bare å snakk sånn her littegranne rolig så draaar vi joooo littt på heeeeile dialæææækta våååres…. Det eeee jo ikkje baaare å leeegg deeeeet i fraaaaaa sææææ.

Etc :P

Skrevet

:lol:

Jeg er også nordlending, så måtte selvfølgelig spørre logopedslektningen min (opprinnelig fra østlandet) om dette. Jeg fikk til svar at at det har eksistert nordpå lenge, men at bruken har endra seg litt de siste årene. Før var det noe som bare dukka opp under visse forutsetninger, mens i det siste har det blitt mer vanlig å gjøre det "hele tida"... Litt sånn som hun bloggeren gjør. Men at "å knirke i alle ytringer er ikke typisk for noen norske dialekter".

Skrevet

Synes ikke det høres spesielt rart ut, men man legger jo mer merke til det når de tar opp en liten del av setningen og spiller den om og om igjen :P

Skikkelig skikkelig offtopic, men jeg bare måtte når jeg så profilbildet ditt! OH MY GLOB! Elsker den serien.

Jeg trur ikke jeg prater med knirking sånn hele tiden med mindre jeg har tatt meg noen glass gin/tonic. @Kiyomi la du merke til om jeg knirker når jeg prater?

  • Like 2
Skrevet

Jeg syns det høres så bitchy og bimbo ut når de snakker med det toneleiet. Litt nedlatende hehe. Får ikke akkurat noen positiv vibe.

Og hun nordlenningen har et litt sånnt toneleie hund også, men hun snakker jo ganske sakte, så det kan være derfor. Jeg har ikke hørt så mange snakke på den måten, men sikkert fordi jeg ikke henger i samme miljø som den typen der! :P

Skrevet

Så teit... Så denne på facebook i dag tidlig, med noe ala "ønsker å være mer interessante".. Jaja, veldig interessant at alle er likens, hadde nok vært mye mer interessant om alle hadde vært seg selv :) Ang dialekter osv så er det somregel veldig lett og høre forskjell på tilgjort og naturlig snakkemåte. Tilgjort høres nesten uten unntak teit ut, uansett, mens naturlig tale fremstår naturlig og høres normalt ut. Synes ikke alle i klippet her var ille, men nå hørte vi jo ikke lange klipp heller så aner ikke hvordan de snakker egentlig, men et par av dem, oh my.. Ikke bare pga knirkingen i seg selv, men fordi alt i både tale og ansiktsuttrykk virker så tilgjort at det bare blir latterlig.

Skrevet

Jeg syns det høres så bitchy og bimbo ut når de snakker med det toneleiet. Litt nedlatende hehe. Får ikke akkurat noen positiv vibe.

Og hun nordlenningen har et litt sånnt toneleie hund også, men hun snakker jo ganske sakte, så det kan være derfor. Jeg har ikke hørt så mange snakke på den måten, men sikkert fordi jeg ikke henger i samme miljø som den typen der! :P

:P

Jeg har faktisk gått på skole der hun kommer fra, og der er det ganske vanlig å snakke sånn. I hvert fall i noen miljøer.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
    • Hovawart er vel en vokterhund mer enn en gjeterhund, altså type hunder som går sammen med flokken og passer på dem. Det vil si at de er noe mindre førerorienterte og mer selvstendige, blant annet. Det er ikke fryktelig mange av dem i Norge, og de få jeg har møtt har hatt varierende gemytt, men det er lenge siden nå.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...