Gå til innhold
Hundesonen.no

Foreslår hundeavgift på 10.000 kr (Sotra i Bergen)


MiO
 Share

Recommended Posts

http://www.vestnytt.no/aktuelt/Svein-Bergh-foreslar-hundeavgift-93460.html

"Både rådmann Steinar Nesse i Fjell og Vestnytt trudde først det var ein spøk, men Svein Bergh meiner det alvorleg.

Den elles så skatt- og avgiftskritiske Svein Bergh i Sotralista tar no til orde for ei avgift som han håpar kan bidra til å redusera talet på firbeinte i Fjell kommune.

- Eg er sikker på at det finst fire-fem tusen hundar i Fjell. Ein må jo nærast ta på seg oljeklede og støvlar om ein skal gå på vegar eller gangvegar utan å få hundeskit på seg. Det ligg hundeskit overalt, meiner Bergh.

10.000 kroner per hund

Han meiner ein skatt på minimum 10.000 kroner per hund vil vera passe."

Lenke til kommentar
Del på andre sider

har det klikka for han liksom?? *klø seg i hodet*

" Hundar er det neppe nokon som treng, det må kunna skildrast som ei høgst frivillig luksus-sak, meiner Bergh. Dei som verkeleg treng hund, som blinde, bønder og andre, bør få fritak frå skatten, meiner han."

dette viser hvor korka idiot mannen er!!!

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

har det klikka for han liksom?? *klø seg i hodet*

" Hundar er det neppe nokon som treng, det må kunna skildrast som ei høgst frivillig luksus-sak, meiner Bergh. Dei som verkeleg treng hund, som blinde, bønder og andre, bør få fritak frå skatten, meiner han."

dette viser hvor korka idiot mannen er!!

Om ikke annet er denne uttalelsen lett å motbevise!

Et årlig (stort) beløp gjør nok neppe noen forandring uansett. Da har man nok begynt i litt feil ende av saken!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mener å huske at det var hundeskatt når jeg fikk min første, jeg... Men tror ikke det var så lenge - så det ble vel fjernet på tidlig/midten av 80-tallet antar jeg.

Men TENK hvor mye byråkrati som må til for å inndrive den, da.. Med hundretusenvis av hundeeiere, noen må jo selvsagt jobbe med å dette, det skal utarbeides dataprogram for å innhente opplysninger, hva med blandinger som ikke har registrert eierskap noe sted, det skal purres inn, evt. gjennom div. rettsinnstanser for hver gang noen nekter, etc, etc..

For en jobb..

Susanne

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Mener å huske at det var hundeskatt når jeg fikk min første, jeg... Men tror ikke det var så lenge - så det ble vel fjernet på tidlig/midten av 80-tallet antar jeg.

Men TENK hvor mye byråkrati som må til for å inndrive den, da.. Med hundretusenvis av hundeeiere, noen må jo selvsagt jobbe med å dette, det skal utarbeides dataprogram for å innhente opplysninger, hva med blandinger som ikke har registrert eierskap noe sted, det skal purres inn, evt. gjennom div. rettsinnstanser for hver gang noen nekter, etc, etc..

For en jobb..

Susanne

For ikke å snakke om at folk vil slutte å registrere hundene sine om de ikke er langt over gjennomsnittet interessert i hundesport/utstilling for å unngå allle disse...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mener å huske at det var hundeskatt når jeg fikk min første, jeg... Men tror ikke det var så lenge - så det ble vel fjernet på tidlig/midten av 80-tallet antar jeg.

Jeg husker at min bestefar faktisk betalte hundeskatt for meg for min hund.... det var på 150 kr mener jeg - men jeg husker ikke om det var chihuahua'n eller bedlington'en det gjaldt :).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

La oss innføre vektskatt også! Sånn som han der sliter på veiene, burde han bli skattet ekstra ! :sint_01:

Greit nok at du er sint på forslaget (syns det er latterlig selv), men den kommentaren der var for drøy. Vekt (utseende generelt) er ikke kult å harselere med.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...