Gå til innhold
Hundesonen.no

Den store baby(og barne)tråden <3 2.0


Recommended Posts

Skrevet

Jeg svarer veldig kort nå (mobil), men det du sa nå var så fint - skulle ønske svigermor kunne lest det. "Jeg vil ha alt dette, jeg setter pris på å bo her og ha dere rett ved, jeg trives og det er her, sammen med dere, jeg vil være - men jeg trenger privatliv." stor klem til deg, jeg vet veldig godt hvordan det er å bo på gård med en invaderende svigermor, og det er ikke lett. Det er viktig både å pleie relasjonen på en positiv måte samtidig som man får satt grenser, for ingen er jo tjent med uvennskap.

  • Svar 9.3k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da var vi blitt foreldre Lillegutt kom til verden klokken 11.45 i formiddag etter en litt dramatisk fødsel som endte i akuttsnitt. Han veier 3580 gram, er 49 cm lang og selvsagt helt perfekt Mor,

Siden nærmeste familie nå er informert så får jeg snike meg sånn litt småoffisielt inn her

03:22 kom verdens skjønneste tass. Han fikk det veldig travelt på slutten og kom ut med superheltarmen først. Veldig effektiv og grei fødsel. Lystgassen var noe drit, ble bare kvalm og svimmel, så da

Posted Images

Skrevet

Ask roet seg alltid bedre hos bestemødre han, men alle er jo ikke like. Neida, hun bør vel strengt tatt ikke belønnes, men noen ganger trenger man ikke være prinsippfast av prinsipp. Med A hadde jeg utnyttet muligheten, men hvis hun ikke er trygg nok på bestemoren så blir det jo noe annet.

Her har det egentlig aldri handlet om at Tuva ikke har vært trygg på noen. Men i den mest slitsomme perioden satt jeg stille som mus, rørte ikke en finger (jeg tuller ikke, jeg rørte ikke en finger), for når hun ENDELIG sov så måtte jeg bare nyte stillheten. Etter intens vugging og kos og smokk orket jeg ikke TANKEN på at hun skulle våkne igjen. :)

  • Like 1
Skrevet

Dere er så utrolig gode å ha! :hug:

Jeg syns vel jeg har sagt i fra så klart jeg kan... Og det er grenser for hvor lenge jeg klarer å si fra på en høfflig måte. Så jeg må få Bonden til å se alvoret. Sa fra i dag også - og han svarer ja, men så skjer det liksom ikkeno - så jeg må vel få sagt det på en måte som gjør at han ser alvoret i det, og faktisk tar det til seg, uten at det ødelegger mellom oss - for det er jo ikke hans skyld at mora hans er sånn. Jeg burde vel sett det komme, men hun var her inne maks 4 ganger hele året før Ida kom liksom, jeg må inrømme at jeg ikke hadde trodd hun skulle komme så og si hver dag, og ikke engang spørre omdet passe eller ha sosiale antenner nok til å skjønne at man ikke setter seg ned når folk skal spise middag, eller ungen sover. Jeg HYSJET på henne idag i ren refleks, liksom... Tipper det heller ikke er spes. poppis. Man snakker ikke høyt når ungen endelig sover etter å ha vært urolig kontinuerlig i 6 timer. :aww: Aldri sett på dama som hverken dum eller sosialt tilbakestående, heller ikke slem eller ond på noen måte. Men nå begynner jeg jammen å lure på om jeg må revurdere. Og det er jo også en ting, jeg vil jo veldig gjerne ha et ok forhold til henne, men når jeg føler meg så utrolig lite respektert så går jo det utover alt som har med henne å gjøre liksom, som ikke har noen ting med at hun kommer inn hit. Jeg mister respekten for hele dama på alle områder og får vegring mot alt som har med henne å gjøre. For nå har jeg faktisk sagt i fra. Jeg har ikke bare prøvd å vente det ut og hintet. Jeg har sagt i fra. :gaah:

Phuh utblåsning ferdig. :aww: Når bonden drar i morra kveld så låserjeg døra. :aww: Kan låse opp når han kommer hjem altså - men jeg nekter besøk i morgen kveld.

Ang. det å gi henne til svigermor - hadde hun hylt kontonuerlig og utrøstelig uansett hvem som hadde henne, så hadde jeg sikkert gitt henne fra meg bare for å prøve. Men hun hadde akkurat sovnet. Og jeg vet hun ikke trives hos svigermor, om det er lukt eller at hun holder henne så statisk og stivt eller hva det er, vet jeg ikke - bryr meg ikke så hardt heller. Hun får selvsagt holde henne når det passer, men jeg gir ikke sovende unge til noen når jeg vet hun våkner, og da blir det hyl og skrik og ender med at jeg ikke får spist uansett. Da er det bedre å la henne ligge på Bonden til jeg får spist, og så lirke henne over på meg - hvor hun har en sjanse til å fortsette å sove, sånn at Bonden får spist. Spise på tur er ikke noe stort tapt - mye verre å spise med tilskuer. :aww:

Skrevet

Enig med de andre om at bonden må ta ansvar.

Jeg ville også prøvd å invitere svigermor. Typ: " det passer dårlig nå, men kunne du tenke deg å komme en tur kl 17 og passe henne litt i mens jeg vasker opp? " eller noe sånt. Jeg tror neppe hun er sånn for å demonstrere, jeg tror heller at barnebarnet er så stort for henne at hun ikke klarer å holde seg unna. Alle besteforeldre jeg har snakket med sier at det å bli besteforelder nesten overgår å få egne barn.

Vi trenger ikke hund , vi får all pelsterapi og mas vi trenger fra denne her. Elskebasken til Ask . De krangler og koser om hverandre.

IMG_20131019_073824.jpg

  • Like 5
Skrevet

Jeg synes det er fryktelig frekt å gå inn uten å banke på! Tenk om Ida sov og dere hadde muligheten til å ta en kjapp en på sofaen! Håper hun hadde lært leksa si da!

  • Like 9
Skrevet

Jeg synes det er fryktelig frekt å gå inn uten å banke på! Tenk om Ida sov og dere hadde muligheten til å ta en kjapp en på sofaen! Håper hun hadde lært leksa si da!

Det var jo en genial idé! :lol:

Hva med å vrenge av seg klærne og late som man er godt i gang når man hører det går i døra! :D

  • Like 4
Skrevet

:lol: :lol: ! Slenge av meg jakke og hive meg over bonden nestegang :aww::lol:

Neida, han skal si noe. Han har ikke noe valg. :aww:

Edit: Håper Loke har rett i at hun bare glemmer seg, ikke mener å ikke respektere mine ønsker. Da er det mye enklere å håndtere. Har dog en litt uggen følelse av at det er litt trass inni bildet også - at jeg ikke får fortelle hvordan hun skal oppføre seg i eget hus og rundt hennes sønn og barnebarn.

Skrevet

Mari har fått konditorfarger i posten.

Sjefen befaler rosa muffins

10367489943_ab26c1575d_z.jpg

Vi lager melis

10367165434_5331942ac5_z.jpg

10367163604_2c5794242e_z.jpg

Beundrer verket

10367152865_f3ca0b98fb_z.jpg

Ooog, nyter resultatet.

10367141265_513b79813d_z.jpg

Håper voksne og barn har hatt en finfin lørdag, og måtte vi alle få en lang og fredfull natt. :D

  • Like 10
Skrevet

Dobbelpost, men;

Hva skriver man i kort til dåp? Skriver man til barnet, eller til foreldrene? Jeg har virkelig ikke snøring på hva man skriver.... Gratulerer? :icon_confused:

edit: Det er bestevenninna mi liksom, og jeg er fadder til ungen. Føler det bør være litt personlig :frantics:

Skrevet

Vet dere hva folkens? Fra 1. November får jeg den daglige omsorgen for datteren min. DET hadde jeg ikke trodd for bare et år siden :)

  • Like 21
Skrevet

Vet dere hva folkens? Fra 1. November får jeg den daglige omsorgen for datteren min. DET hadde jeg ikke trodd for bare et år siden :)

Grattis!! :D

Ask sov til 07!!! Fra 20 til 07!!! 2 timers biltur hjem og masse lek med en 11 åring og en 16 åring gjorde susen :lol:

Jeg har allerede sjekket for feber :aww:

  • Like 3
Skrevet

Vi har Emilie og Martine på besøk, og det er så hiiimla gøy å se hvor godt de to jentene leker sammen og trives i hverandres selskap <3 <3

De funker fint sammen, altså!! Like gærne begge to! :wub: Hundene blir jo nesten utslitt av å leke med de :lol:

  • Like 1
Skrevet

:lol: loke!

Nope ting går ikke inn. Gjett hvem som sitter i stolen her og sover... :aww:

Du må ta en skikkelig prat med bonden også, ikke bare la han slippe unna med å si ja uten å følge opp! Jeg hadde blitt gal tror jeg..

  • Like 3
Skrevet

Nope ting går ikke inn. Gjett hvem som sitter i stolen her og sover... :aww:

Jeg mener ikke å være slem eller ufølsom nå, men jeg skjønner ikke helt hvorfor det irriterer deg så innmari at svigerforeldrene dine vil besøke barnebarnet sitt? De syns antageligvis det samme som du, at hun er verdens 8. vidunder, og vil beundre henne og bli kjent med henne. Svigermoren din gjør ikke dette for å irritere deg eller gjøre hverdagen din vanskelig, det har jeg vondt for å tro.

Skrevet

Hver eneste dag? Uten å ta hensyn til om vi er trøtte? Opptatte? Ungen sover? Vi sitter midt i middagen?

Og ikke respekterer når jeg ber dem avtale på forhånd? Synes ikke det er greit jeg.

  • Like 1
Skrevet

Jeg mener ikke å være slem eller ufølsom nå, men jeg skjønner ikke helt hvorfor det irriterer deg så innmari at svigerforeldrene dine vil besøke barnebarnet sitt? De syns antageligvis det samme som du, at hun er verdens 8. vidunder, og vil beundre henne og bli kjent med henne. Svigermoren din gjør ikke dette for å irritere deg eller gjøre hverdagen din vanskelig, det har jeg vondt for å tro.

Så fordi hun har lyst til å se barnebarnet sitt så er det greit å droppe all folkeskikk? Jeg syns heller ikke noe om at folk skal komme inn i leiligheten vår uten å si i fra/spørre først. Trodde det var normal folkeskikk jeg, ikke bare gå inn døren og sette seg.

  • Like 1
Skrevet

Det er jo ikke interessen for babyen som er irriterende, det er de uanmeldte besøkene hvor hun går rett inn døra uten å hverke ringe på eller spørre om det passer. Det er det at hun ignorerer når Raksha sier at hun ønsker at de varsler før de kommer og at om det ikke passer akkurat da, så kan de avtale en annen tid.

Jeg synes ikke det er urimelige krav, jeg synes det er å forvente vanlig høflighet og det kan man kreve også fra besteforeldre. Personlig hadde jeg følt meg veldig invadert om det var noen som helt uforutsigbart plutselig kunne stått på stua mi i hytt og gevær uten at jeg hadde klarert det i forkant, iallfall når det skjer flere ganger i uka. Det hadde gjort noe med min trivsel, helt klart. Andre synes det er kjempekoselig, og de ville ikke hatt dette problemet. Da er det good for them.

At besteforeldrene er engasjerte og interesserte er kjempebra, men det betyr ikke at man ikke skal høre etter når foreldrene forklarer hvilke typer besøk de vil ha.

Det er iallfall slik jeg har forstått situasjonen.

  • Like 4
Skrevet

Sorry dobbelpost her, men jeg må bare spørre.

Det er tydeligvis noe jeg har gått glipp av i forhold til gård og landet og svigermødre og grenser (ref tidligere innlegg fra Aya), og det er helt greit at det er en kultur jeg ikke har opplevd på den måten. Mine svigers bor på gård på landet men jeg har et godt forhold til de og de er ikke boundariestompers, så jeg er heldig sånn.

Men hvorfor kan man ikke si til henne når man ser hun står der, "beklager, det passer ikke nå, kan du komme tilbake i morgen klokka x?" med et smil om munnen? Hva er det verste som kan skje i den situasjonen?

Det er hverken uhøflig eller konfronterende, liksom. Jeg vil gjerne forstå og det er noe jeg går glipp av.

Skrevet

Har gjort det et par ganger. Da blir hun fornærmet og føler seg ikke velkommen...

Eller bryr seg ikke. Sa jo det da vi skulle spise ene gangen "vi skal spise nå, men kommer inn til dere etterpå" sa det to ganger, svigerfar gikk og hun ble sittende...

Skrevet

Har gjort det et par ganger. Da blir hun fornærmet og føler seg ikke velkommen...

Eller bryr seg ikke. Sa jo det da vi skulle spise ene gangen "vi skal spise nå, men kommer inn til dere etterpå" sa det to ganger, svigerfar gikk og hun ble sittende...

Men hun må nu bli fornærmet okke som når man bare går ut av rommet uten å si noe, osv? :P Da er det kanskje bedre å fortsette med det å si i fra hver bidige gang.

Er det ikke bedre da å ta den "hallo, hør nå her ærlig talt, jeg har forsøkt på alle måter å formidle at besøk ikke passer for meg bestandig. Jeg er utrolig lykkelig, men sliten, jeg er stolt men trenger å komme meg mellom slagene. Så jeg prøver enda en gang: besøk må vi avtale." enn å bare låse henne ute, bare gå ut av rommet osv? Kommunikasjon framfor handling, eller noe :P

Ofc, lett for oss å si som ikke er i situasjonen, det er kun ment godt, ikke vondt >_<

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...