Gå til innhold
Hundesonen.no

Kommando / triks


Recommended Posts

Skrevet

Jeg er veldig nysgjerrig på hvor mange kommandoer / triks din valp kan!
Foreløpig kan Amigo sitt (veldig bra), bli (noenlunde bra), ligg (dårlig).

Skrevet

Simba kan sitt, ligg (men han ligger ikke mer enn et tidels sekund..), gi labb, andre labben, snurr, tiss (ute, selvsagt..), også trener vi masse på bli og vent. Bli klarer han fint med ca. 5 meters avstand, men det skal veldig lite til før han kommer etter meg. Og vent skjønner han veldig lett, så lenge jeg gir han tydlige håndsignaler. :lol:

Skrevet

Min valp på fem mnd kan sitt og ligg, han er (foreløpig) flink til å komme på innkalling, han kan slippe leke når jeg sier "takk", han begynner å få forståelse for hva "bli" betyr men ikke med distraksjoner ;) Han vet at han skal gi meg øyekontakt når jeg sier "se" og han vet at "nei" betyr at ting ikke er lov - men bryr seg ikke bestanding ;)

Skrevet

Nå er ikke Teo valp lenger, men han kan følgende:

  • Sitte på to
  • Snurr rundt
  • Hente ballen/touche ball
  • Vet forskjell på høyre og venstre labb
  • Gå ved fot
  • Gå i sengen
  • Krype
  • Danse på to bein
  • Gå rundt meg på plass
  • Touch

.... i tillegg har han en ganske god stoppkommando når han er løs ute. Hvis jeg vil han skal vente på meg, så sier jeg stopp og han står som en påle.... :)

Kanskje ikke de mest imponerende triksene, men han elsker å trene på dem :D

Skrevet

Keo på 3,5 mnd kan/under trening:

  • Sitt
  • Dekk
  • Stå
  • Utgangsstilling
  • Innkalling
  • Gå pent
  • Labb 1 og 2
  • Target på hånd, avstandstarget på flaske (musematte) og post-it
  • Stå på to
  • Fri ved fot med utgangsstilling ved stopp
  • Apport (vell, akkurat startet)
  • Hopp
  • "Gå å lægg dæ", seng eller bur
  • Rull rundt
  • Kos (ja, bikkja kan kos på kommando :rofl: )
  • "Unna"
  • Bli ved sitt eller dekk (under videreutvikling)
  • Høyre ved gjeting
  • Fri

Sikkert noe småting til, og slett ikke alt er skikkelig på plass enda!

  • Like 1
Skrevet

Så flinke valper dere har :) Jeg skal jobbe masse med triks og har et sterkt ønske om å lære han sitte bamse / på to ben (i tillegg til det basic - gå pent i bånd, ikke bite osv..). Noen tips til hvordan jeg får det til?

Skrevet

Keiron kan ingenting han... Han er ikke kommet hjem enda :( Bare 2 uker igjen nå! Og jeg er i planlegging da.

Første tiden blir det å lære seg navnet sitt, basis (sitt, kanskje dekk) og litt innkalling. Så får vi se hvordan det baller på seg etter hvert :)

Skrevet

Han KAN vel ingenting Tetris, ihvertfall ikke på kommando men tilbyr følgende atferder:

sitt

dekk

stå

target på håndflate

plukke apportbukk

gå mellom beina

Men nå har jeg ikke hatt han i to uker engang så jeg syntes egentlig det er veldig bra :)

Skrevet

Med valper på 10 uker er det viktigste for meg Kontakt og Miljøtrening.

Jeg vil ha miljøsterke hunder, som samtidig er orientert mot MEG, uansett miljø. De kan begge navnene sine nå, med innkalling. Og de kan Sitt.

Og andre kommandoer har jeg ennå ikke begynt å lære dem. Det kommer :P

Skrevet

Med valper på 10 uker er det viktigste for meg Kontakt og Miljøtrening.

Jeg vil ha miljøsterke hunder, som samtidig er orientert mot MEG, uansett miljø. De kan begge navnene sine nå, med innkalling. Og de kan Sitt.

Og andre kommandoer har jeg ennå ikke begynt å lære dem. Det kommer :P

Bare sånn for å ha det klart, dette er atferder som kan tilbyes, det er ikke noe av det som kan gjøres på kommando. Bare følte for å spesifisere det da det kanskje ikke kom tydelig nok frem i mitt andre innlegg :)

Vi har hovedfokus på miljøtrening, men trener litt for gøy innimellom.

Skrevet

Bare sånn for å ha det klart, dette er atferder som kan tilbyes, det er ikke noe av det som kan gjøres på kommando. Bare følte for å spesifisere det da det kanskje ikke kom tydelig nok frem i mitt andre innlegg :)

Vi har hovedfokus på miljøtrening, men trener litt for gøy innimellom.

Det er ikke noe galt i å lære en valp triks eller kommandoer. Men med tre hunder, to valper, ørten unger og et hele tiden krevende miljø rundt oss, må jeg prioritere ganske hardt ift hva jeg skal ha fokus på hele tiden. :) (Og vanskelig å "klikk-og belønn" - for en valp når man har to med seg ut på tur :lol: )

Jeg tror du har både tid og mulighet og veldig lyst til både - og. :) Og da er jo det bare morsomt - for både deg og Tetris.

Så mitt innlegg var ikke "myntet" på noe spesielt. Annet enn en beskrivelse av hva jeg legger vekt på i valpetreningen i den fasen vi er i nå. Her blir det to uker til med ganske intensiv miljøtrening (inkl bilkjøring, buss, ulike miljøer, rush-trafikken om morgenen med rulleski-entusiaster, syklister, barnevogner osv), og deretter er planen å starte lydighets-trening, OG å systematisk lære hver valp å være alene hjemme en stund om gangen.

Skrevet

Da er jeg med vet du :) Men så at innlegget mitt kunne virke litt overkill for en liten valp, dersom det faktisk var sånn at vi har fått kommandoer på det og slik.

Men det er selvfølgelig en annen situasjon med to valper + en hel familie og setterfrøken :)

Skrevet

Min kan ingenting på kommando. :stolt:

Han tilbyr sitt, ligg, ligge på sida,ligge på rygg, rulle rundt, stå, stå på to, sitte bamse (nesten, og på ein veldig sprettete måte), rygge, håndtarget, post-it, gå på musematte, gå på kasse.

Jobber med å sette kommando på ting, i første omgang sitt.

Skrevet

Enya kan ikke så veldig mange ting enda, selv om hun snart er 6 mnd. Men jeg orker ikke stresse med å trene masse masse. Vi tar det litt som det kommer, men hittil kan hun dette på kommando:

Touche to fingre

sitt

ligg

snurre rundt mot klokka

gå på teppet sitt

gå fot og sitt ved fot (litt skeivt da men :P )
Sitt og bli

Slippe (liiitt situasjonsavhengig) :P

Innkalling med navn

Også uten at jeg har lært henne det så stikker hun hodet gjennom selen og løfter det beinet som må løftes for å få på selen :) syns det er ganske søtt egentlig :) Men hun har jo bare lært det fordi vi har tatt selen av og på så mange ganger nå.. Spørs hvordan det går når jeg skal begynne å bruke den litt for store puppia selen hvor hun må løfte det andre beinet :P

Skrevet

Meesha på 10 uker kan sitt når han vet at det er godbiter å få, reagerer på nei/øyh/æh-æh når det ulovlige ikke er altfor spennende, og reagerer på navnet sitt. Han kommer på innkalling på en "god tur" (altså dersom det ikke er forstyrrelser i nærheten eller dersom noe ikke lukter eeeekstra godt i motsatt retning av meg). Han tilbyr sitt når han skal få mat, og blir stadig flinkere til "vent" på maten før jeg sier værsågod.

Skrevet

Min kan sitte, ligge (delvis) og kommer på innkalling.

Tilbyr gjemsel, suss og Jihad.

Jihad?! Nå må du utdype..:P

Billy kan

sitt

ligg

på plass

high five

kom

bli, dog ikke hvis det er masse gøy han heller vil være med på

kontakt

legg deg (det betyr på puta)

Rolig, altså gå penere enn det du gjør nå!

Gå fot (holder i ca 10 sekunder da)

Takk, altså slipp

Billy er åtte måneder og vi har egentlig bare jobbet med hverdagskommandoene.

Triks og sånt kommer etterhvert.

Skrevet

Stella på 5,5 mnd kan

* Sitt
* Dekk
* God på innkalling
* Bli
* Vent/værsågod
* På plass/fri
* Stå og stopp
* Target på håndflate
* vinke :P

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...