Gå til innhold
Hundesonen.no

Frisk og sunn - tråden for motivasjon, råd og selvskryt


Recommended Posts

Skrevet

Har ikke jogget siden onsdag, knapt vært ute og gått tur de siste dagene, og i går sprakk jeg med i min antisukkerkampanje, og heiv i meg mer sukker på en kveld enn jeg har gjort totalt siden juledagene...

Skylder på vond fot og drittvær :P

  • Svar 2.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Gått noen runder med meg selv om jeg skulle tørre å publisere disse bildene, først gjorde jeg det på den lukkede gruppen "vår" på FB, også på min egen FB side. Så da kan jeg vel like gjerne legge dem

I did it! På lørdag løp jeg 86 km på 12 timer og 13 minutter. En ganske sinnsyk opplevelse, med oppturer og noen drøye nedturer underveis. Endte på en strålende 334. plass av de 650 som start

Selvskryt coming up: Da har jeg fått makeover med ny stil, ny frisyre - og, ikke minst, ti kilo lettere!

Posted Images

Skrevet

Hm ja aner ikke jeg :lol: kan godt hende jeg skal ta av mindre og, 10 var liksom et så greit tall :P Er jo litt blubb å ta av liksom :lol: (men vil ikke si at jeg er overvektig akkurat, mer litt rund.)

hmm ja er kanskje det? Jeg har som dere skjønner veldig lite greie på dette, men hører at damer bør holde seg under 2000 kalorier om dagen... ser for meg at når jeg når målet mitt så blir jeg å ligge på rundt 1500 om dagen. Men skal ikke telle kalorier resten av livet akkurat da, jeg prøver jo å finne et kosthold som fungerer for meg. Derfor begynner jeg ikke på shaker og sånn, fordi det blir jo bare en midlertidig endring.

Når du har nådd målet ditt vil det være mer realistisk å øke kaloriene sakte men sikkert til du finner ut av vedlikeholdsbehovet ditt.

Å leve på 1500 kalorier resten av livet er komplett umulig da det er like mye som du forbrenner av å sove hele dagen. Strengt tatt ville jeg startet på ca. 1800 kalorier og kuttet ca. 100 kalorier når vektnedgangen stagnerer.

Problemet med å ligge på f.eks 1000 kalorier om dagen er at kroppen begynner å protestere og du vil oppleve at du ikke orker å gjøre stort annet enn å ligge på sofaen. Det er noe kroppen gjør for å protestere, fordi det ikke er bra å ligge så lavt på kaloriene over lengre tid.

Nå når du i tillegg er vegetarianer(?) så vil du dersom du lever på 1000 kalorier i flere uker/måneder antakeligvis oppleve å få noen mangelsykdommer på veien fordi du ikke får spist nok til å fylle på med det du trenger av ulike vitaminer. Det er et problem hos de som spiser helt vanlig også.

Hvis man ligger veldig lavt over lengre tid vil man oppleve at kroppen craver etter mat og man kan ende opp med å overspise.

  • Like 1
Skrevet

Bær over med mitt lavterskel treningsopplegg og skryt :ahappy:

Vekt og bmi er ok, men jeg ønsker å komme bedre form, særlig styrket kjernemuskelatur og styrke generelt. Har ikke trent (utover turgåing i greit tempo) på endel år :icon_redface:

Denne uka har jeg gjennomfør 3 x styrketrening i stua (innspirert av programmet Puls :wink: ), med ekstra mage/rygg øvelser, og en time på treningssykkel. Godt fornøyd med innsatsen :sweat: Men jeg har vært så støl at jeg nesten ikke klarte å få på meg skoa noen dager, så det var tydeligvis på tide...

Og så har jeg begynt å ta tran. Hvertfall nesten hver dag :x

Så nå som dette er outet svart på hvit på et offentlig fora, jeg jo gjennomføre hver uke :lol:

  • Like 1
Skrevet

Denne helgen går det så dritt. Jeg er så fysen... Åh :( Har så lyst til å ikke være det. Men jeg er så godtesjuk og gir sånn etter i helgene nå. Blæh. Er det virkelig nødvendig med ennå en "slankerunde" på meg?! Ser sånn ut.. Må bare være mer nazi.

Skrevet

@Lola Pagola - ang kcal og sånn; et gjennomsnittlig str menneske som ikke trener, men ikke sitter på ræv hele dagen heller, regnes å forbrenne rundt 2000 kcal dagen. Det er ikke så mye vits i å tenke dag for dag, men si man tenker i ukesperioder, så bør man altså ikke ligge på så mye mer enn ca 14000 kcal i uken om man vil holde stabil vekt. Et kg er ca 7000 kcal. Om man skal gå ned ca et kg i uken må man altså kutte 7000 kcal i uken = man kan spise 7000 kcal i uken/ca 1000 kcal dagen.

Å gå ned 1 kg i uken er MAX av anbefalt, og man anbefales ikke å ligge på mindre enn 12-1400 kcal for dagen, det ser man på Lifesum og alle lignende steder, man blir aldri anbefalt mindre kcal enn det, uansett hvor mye man printer inn at man vil gå ned. Derfor bør man heller trene, og øke forbrenningen av kcal og, spise mer. Om man forbrenner 300 kcal dagen eller 500kcal annenhver dag eller hva man nå gjør på trening, så kan man fint ligge på 1200+ kcal dagen og likevel gå ned 1kg uken. Og treningen har jo masse andre positive effekter annet enn vektnedgang ;) Det gir fortgang i innstramming på cm om man måler det også, og ikke bare ser på vekt.

Edit for å si at det med daglig forbrenning av kcal selvfølgelig er vedlig individuelt, kommer ann på str (høyde/vekt), lite/mye muskler, genetikk ift forbrenning osv, men sånn ca 2000 kcal for en gjenommsnittlig str nordisk kvinne har jeg i hvert fall hørt.

Skrevet

Det er Lifesum jeg bruker. Har justert ukesmålene nå, så nå sier den 1400 i uken. Skal nok skru opp aktivitetsnivået og (har vært veldig sløv siden sommerferien, Casper stakkar har mistet flere kg muskler, det er bare flaut :lol: ), men treningsstudio er ikke min greie som sagt :P er mer fan av å gå raske turer, småjogge opp bakker osv.

Takk for forklaring forresten, kalorier har alltid vært noe veldig mystisk for meg :lol:

Skrevet

Jeg er så fysen om dagen, blir helt ørsk :(.... nå er sambo tilbake fra Afrika etter 5uker.. og jeg tror det er assosiasjonene; han, meg, film, kose mat som slår inn. Det går lettere alene nesten.

Anywho på fredag var jeg ikke flink til å spise regelmessig og det endte med oksehunger på kvelden. Dette førte til at jeg stappa i meg 3 tacoruller...masse grønnsaker i disse rullene men likevel for mye. Pga dette la jeg på meg 500 gr ??

Jeg veide meg 2 dager etter på morningen...

0.5 kg pga litt mye mat en kveld...æsj

Guest lijenta
Skrevet

Altså hvis en er litt for trøtt kan det være en mulighet for at en spiser for lite?

Jeg er ativ og etter måling(san sak som sjekekr muskler og fett og ..) sto det over gjenomsnittet sterk, men jeg veier 10 kg mer enn jeg spiser for etter den appen j testet. Skulle gjerne gått litt mer ned etter det året jeg hadde tre oprasjoner. Finnes det noe sted som virkelig kan fortelle meg om jeg spiser rett i forhold til aktivitet.

Skrevet

Altså hvis en er litt for trøtt kan det være en mulighet for at en spiser for lite?

Jeg er ativ og etter måling(san sak som sjekekr muskler og fett og ..) sto det over gjenomsnittet sterk, men jeg veier 10 kg mer enn jeg spiser for etter den appen j testet. Skulle gjerne gått litt mer ned etter det året jeg hadde tre oprasjoner. Finnes det noe sted som virkelig kan fortelle meg om jeg spiser rett i forhold til aktivitet.

Lavt energinivå kan absolutt være pga dårlig matinntak ja, men HVA du spiser har jo minst like mye å si. Viktig å få i seg det man trenger av vitaminer og riktige næringsstoffer. Jeg blir tung og slapp av raske karbohydrater og (mye) kjøttmat.

Guest lijenta
Skrevet

Lavt energinivå kan absolutt være pga dårlig matinntak ja, men HVA du spiser har jo minst like mye å si. Viktig å få i seg det man trenger av vitaminer og riktige næringsstoffer. Jeg blir tung og slapp av raske karbohydrater og (mye) kjøttmat.

Spiser ekstrem lavkarbo, pga matintolleranse. Men viktig å vite det jeg har anelse om.

Skrevet

Jeg er så fysen om dagen, blir helt ørsk :(... nå er sambo tilbake fra Afrika etter 5uker.. og jeg tror det er assosiasjonene; han, meg, film, kose mat som slår inn. Det går lettere alene nesten.

Anywho på fredag var jeg ikke flink til å spise regelmessig og det endte med oksehunger på kvelden. Dette førte til at jeg stappa i meg 3 tacoruller...masse grønnsaker i disse rullene men likevel for mye. Pga dette la jeg på meg 500 gr

Jeg veide meg 2 dager etter på morningen...

0.5 kg pga litt mye mat en kveld...æsj

Det er faktisk umulig å legge på seg så mye på grunn av litt mye mat på en kveld, så du har nok bare samlet opp litt vann (og det kan bli en stund i kroppen). Ikke noe å bli lei seg for :)

Spiser ekstrem lavkarbo, pga matintolleranse. Men viktig å vite det jeg har anelse om.

Det at du får i deg så lite karbohydrater kan også være med på å gjøre deg sliten. Jeg mistenker at du får i deg for lite mat, og dermed blir sliten av den grunn :)

  • Like 2
Guest lijenta
Skrevet

Det er faktisk umulig å legge på seg så mye på grunn av litt mye mat på en kveld, så du har nok bare samlet opp litt vann (og det kan bli en stund i kroppen). Ikke noe å bli lei seg for :)

Det at du får i deg så lite karbohydrater kan også være med på å gjøre deg sliten. Jeg mistenker at du får i deg for lite mat, og dermed blir sliten av den grunn :)

Tipper på for lite mat.

HAr fungert fin fint i forhold til søvn på den maten jeg spiser før jeg begynte på den fysiske jobben og det jeg er aktiv med i fritiden. Før jeg la om for 5,5 år siden så spiste jeg ca halvparten av det jeg spiser nå så jeg er på rett veg. Og det kan godt stemme at jeg trenger mer mat ut fra min erfaring. kroppen min går direkte i sparebluss og jeg har litt for mye på kroppen. Den komm eter tre orpasjoner som stresser kroppen og jeg manglet mange vitaminer og mineraler.(blodtap) Har fulgt oppp det med blodprøver så det skal være i orden og har nå begynt å ta godt med omega 3. Noe som jeg og tror har god virkning på kroppen.

Da jeg var arbeidsledig kjørte jeg 7 treningsøkter i uka + turer med hunden og hadde overskudd. Så ja jeg tror jeg må ha mer mat, som vil bli en utfordring men utfordringer er til for å taes. Begynne frokosten med å tilføre litt mer mat også se på de andre måltidene. Beregnet at jeg kunne løfte ting uten problemer i 25 kilos klassen da jeg begynte i mai. Har ikke trent noe målrettet og løfter nå stålband på 50 kg. Så muskelmassen har klart å vokse

Edit: sult er ikke noe mål for meg fordi det er bare etter at jeg har begynt å jobbe der jeg er nå at jeg har blitt sulten hver dag

Skrevet

Jeg merker faktisk at jeg sliter litt med å spise mye mer enn 1000 kalorier jeg. Lifesum sier jeg har 739 igjen, jeg har spist 1120 og forbrent 460 på tur.

Hva skal jeg gjøre da? Spise selv om jeg ikke er sulten? Får kanskje spist rundt 200 hvis jeg prøver hardt, men aldri i livet om jeg klarer 700 :P

(Nå tar jeg ikke lifesum og runkeeper helt for god fisk da, men det gir jo en god indikasjon.)

Og jeg som føler at jeg bare spiser hele tiden.... men er nok fordi jeg har blitt flinkere til å spise jevnt, 4-5 små måltider om dagen, istedenfor ett eller to store, som det gjerne ble før.

Det jeg lurer litt på er om jeg egentlig ikke har spist så innmari mange kalorier om dagen før heller, men at det er måten jeg har spist på som har vært usunn.

Guest lijenta
Skrevet

Bruker en app for å finne ut av hvor mye jeg spiste og hvor mye jeg trag ut fra vekten jeg ønsket meg. Når jjeg hadde lagt inn all aktivitet so jeg på 000 Altså burde jeg da ha spist det dobbelte eller ver det helt rett det jeg spiste

Skrevet

Jeg merker faktisk at jeg sliter litt med å spise mye mer enn 1000 kalorier jeg. Lifesum sier jeg har 739 igjen, jeg har spist 1120 og forbrent 460 på tur.

Hva skal jeg gjøre da? Spise selv om jeg ikke er sulten? Får kanskje spist rundt 200 hvis jeg prøver hardt, men aldri i livet om jeg klarer 700 :P

(Nå tar jeg ikke lifesum og runkeeper helt for god fisk da, men det gir jo en god indikasjon.)

Og jeg som føler at jeg bare spiser hele tiden.... men er nok fordi jeg har blitt flinkere til å spise jevnt, 4-5 små måltider om dagen, istedenfor ett eller to store, som det gjerne ble før.

Det jeg lurer litt på er om jeg egentlig ikke har spist så innmari mange kalorier om dagen før heller, men at det er måten jeg har spist på som har vært usunn.

Lifesum vil at du skal spise opp de kcal du trener vekk, men det trenger du jo ikke. Jeg holder meg til det fastsatte antall kcal uavhengig av trening, kan evt spise en ekstra snack etter trening om det føles nødvendig (typ 100-150 kcal). Ikke spis om du ikke er sulten :P Om du ligger 100kcal under "budsjett" hver dag kan du fråtse 600 kcal ekstra på søndager :D

  • Like 1
Skrevet

Jeg lastet ned lifesum i går. Appen sier jeg skal spise 1200 kcal daglig... synes dette er litt lite?

Det kommer jo ann på hvor mye og hvor fort du vil gå ned, og om du har mye eller bare litt som skal av, hvor aktiv du er osv :)

Skrevet

Lifesum vil at du skal spise opp de kcal du trener vekk, men det trenger du jo ikke. Jeg holder meg til det fastsatte antall kcal uavhengig av trening, kan evt spise en ekstra snack etter trening om det føles nødvendig (typ 100-150 kcal). Ikke spis om du ikke er sulten :P Om du ligger 100kcal under "budsjett" hver dag kan du fråtse 600 kcal ekstra på søndager :D

Utrolig digg at man kan spare opp litt sånn da! For da går det faktisk ann å spise lørdagsgodt med god samvittighet :D

  • Like 1
Skrevet

Utrolig digg at man kan spare opp litt sånn da! For da går det faktisk ann å spise lørdagsgodt med god samvittighet :D

Jeg skal på fest neste helg og spise god middag og drikke vin med god samvittighet, har vært dritflink både med mat og trening de siste ukene ;)

Skrevet

Altså hvis en er litt for trøtt kan det være en mulighet for at en spiser for lite?

Jeg er ativ og etter måling(san sak som sjekekr muskler og fett og ..) sto det over gjenomsnittet sterk, men jeg veier 10 kg mer enn jeg spiser for etter den appen j testet. Skulle gjerne gått litt mer ned etter det året jeg hadde tre oprasjoner. Finnes det noe sted som virkelig kan fortelle meg om jeg spiser rett i forhold til aktivitet.

Dette var jo intr mtp det du spurt om @lijenta?

Men altså, det er jo bare sunn fornuft at man ikke helt eller nesten helt kan fjerne en av næringsgruppene fra kostholdet sitt uten (negative) konsekvenser? Har alltid synes lavkarbo er tull, det er jo helt åpenbart at et slikt kosthold ikke kan være sunt, uansett hvor mye man går ned.

Tenkte på det hin dagen forresten, når jeg i perioder har slanket meg ved å telle kcal, spise balansert med karbo, protein og fett, med karbo fra grove kornprodukter, grønnsaker og litt frukt, og selvfølgelig begrenset fettinntak med sunt fett, samt gjerne trent litt, så er reaksjonene ofte "ååh, du må ikke telle kcal, det er ikke sunt, nå må du ikke bli for fokusert på kcal, du kan få spiseforstyrrelser" osv osv, mens hvis en i venninnegjengen er på lavkarbo er det "ååh, du har gått ned masse, så flink du er! " mens hun propper seg med bacon og smør. What the...?? Nå sier jeg ikke noe om kcal eller kcalmålene mine, bare sier at jeg har begynt å trene og kuttet ned på snop og chips for å slippe mas.. (og flere spør hvilken "diett" jeg er på.. Jo, den "bruke fler kcal enn jeg får i meg"-dietten, den kalles også "spise sunt og trene"-dietten ;) )

  • Like 1
Skrevet

Noen som har gode joggeskoanbefalinger for hardt underlag? Har store planer om å lære meg til å like jogging i løpet av året, men det må dessverre bli endel løping på asfalt pga boforholdene. Begynner å bli i litt for god form til at vanlig gåturer er nok lengre, og jeg vil jo gjerne bli i enda bedre form. I tillegg har jeg jo 11 kilo til som må bort, så det skader ikke å bli enda mer aktiv akkurat (har gått ned 29 kilo til nå :ahappy: ). Hovedmotivasjonen for å jogge er jo å bli i bedre form, med en aktivitet som hundene er med på. Har funnet ut at det blir lite trim på meg dersom hundene ikke er involverte. Bortkastet tid jo. :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...