Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mye penger bruker dere?


Justisia
 Share

Recommended Posts

Ja, det lurer jeg på, hvor mye penger dere bruker på utstilling i løpet av året.
Da tenker jeg på påmelding, parkering, drivstoff, overnatting ol.

Jeg har nemlig klart å melde på 4 utstillinger sånn på rappen. Ene er i Eskilstuna som liksom er 6 timer unna meg, så der blir det overnatting. Klarte ende opp på utstilling i nord også, så der blir det togreise, overnatting blir hos ei venninne, så den biten er grei. Til helgen skal jeg på utstilling, da jeg meldte på blingsa jeg litt og fant ut at det var 2 timer lengre unna enn hva jeg først trodde, så da slo jeg til og tar overnatting i samme slengen siden jeg fant et hotell med badeland vegg i vegg.

Men bare på 4 utstillinger så ble det 1400,- i påmeldingsavgift.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg pleier å bruke 350 kr i året. Påmelding til én hund for én utstilling i året. Jeg får noen til å kjøre meg til utstillingen som finner sted ikke så fryktelig langt fra der jeg bor, så jeg slipper å bruke penger på parkering.

:P

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det tør jeg ikke engang å regne på... :aww:.
Jeg har greid å dobbeltbooke meg den helga NKK Drammen går... Da har jeg meldt på briardspesial + seleksjon i Eskilstuna + NKK Drammen liksom... Det er åpenbart at en av dem må utgå - og jeg vurderer å få med meg spesialen i Sverige på lørdag, tøffe tilbake til Norge på kvelden og få med NKK Drammen på søndag (må jo forsøke å forsvare ledelsen som årets NKK-briard liksom...).

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alt for mye. Påmeldingsavgiften er jo bare en liten bit av pakka. Jeg er ingen ihuga utstiller, men stiller på en 4-6 utstillinger i året. Men disse koster penger da det kanskje bare er en av de jeg ikke trenger overnatting på. Ellers så er det mellom 5 og 10 timers biltur en vei. Det koster drivstoff og mat. Så kommer overnatting på campingplass eller hotell. Mer mat, litt stæsj på utstillingen + + .

Jeg bruker sikkert minst 10 000; i året kun på det som har med ustilling å gjøre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Regner da ikke på hva hobby koster? :)

I utgangspunktet er det 8-10 utstillinger i år, så bare påmeldingen til en hund kommer på 2800-3500,-. I tillegg kommer parkering, diesel, bompenger + + + og evnt overnatting på 2-4 utstillinger... Men, reiser aldri på annen ferie, og pengene hadde garantert gått ut likevel :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Ett år regnet jeg på hva jeg brukte. Det året konkurrerte jeg både bruks, lp og utstilling.

Jeg stoppet når jeg kom fram til at jeg hadde brukt 10000,- bare på startavgift..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siden jeg ikke har noen hund å stille selv, men har en mor som liker premier så lar jeg henne ta mesteparten av regninga. Hun betaler alltid påmeldingsavgift til begge gutta sine.

Jeg får som regel også låne deres bil og får dermed dekket reisen om det er et stykke. Alternativt gjør jeg som sist, nemlig reiser sammen med mamma og gjør det til en liten tur.

Er utstillingen i nærheten pleier jeg å ta meg av parkeringsavgift og slikt selv, og som regel pleier jeg jo å fylle litt drivstoff på bilen.

Litt luksus å kunne bedrive hobby uten at det koster skjorta. Gruer meg litt til jeg får utstillingsmateriale selv engang i fremtiden!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sånne ting er ikke sunt å regne på. :lol: Heldigvis er jeg ikke bitt av basillen der, så hos meg kom det på rundt en tusenlapp i fjor (en utstilling i nærområdet med to påmeldte), og litt mindre året før, da var det en påmeldt.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fjoråret stilte jeg ikke spesielt mye, men kan ta et kjapt ca regnestykke :P

13 uts på eldstemann = ca 4500

12 uts + 2 valpeshow på yngste = ca 4500

2 Sverigeturer = ca 1000 i påmelding

2 utstillinger i DK = 600ish

Bergensturen = 2 netter på hotell 2000

Rogalandsturen = 2000 hotell

Herning - 2000 i hotell

Vallentuna = 2000 i hotell

Sofiero = 1000 i hotell

Kataloger og parkeringer = sikkert 2000,-

Mat (spist mye ute) = 5000,-

Ferge til DK - 1000

Kjøring - 5000 i bensin, 2000 for å øke km på bilen?

34 000-ish? Pluss alt jeg har glemt her. Og det var jo et rolig år på utstillingsfronten :lol: Litauenturen i mars kom jo alene på mellom 8 og 10 lapper tipper jeg. Dyre titler :lol::P

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er en utstillingsjunkie, så en kan vel egentlig konkludere med at det jeg har etter regninger, faste utgifter, litt sparing og litt mat stort sett går til utstilling. Jeg går for tiden sykemeldt, så dermed er mengden utstillinger og stevner redusert - har jeg mer penger, stiller jeg mer. Har jeg mindre penger, siler jeg ut mer hvor jeg drar.

Men når en bor 3 km fra Letohallen er det jo ikke alle utstillingene som blir så dyre heller.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke all verden. Stiller stort sett kun på de utstillinger som er innen radius på ca 10 mil. Ca 2 − 4 gg per år. Med den jobben jeg har hatt, mann i tilsvarende jobb og 4 barn som er aktive innen ulike idretter, så blir det vanskelig å reise bort pga hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...