Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Toller: Børster i røyteperioden, for å korte ned røyteperioden. Napper ører når pelsen der er blitt så lang at det ikke er pent (og den blir ikke spesielt lang før jeg napper, hårete tollerører er noe av det værste jeg vet) :P . Klipper pels mellom potene om vinteren.

Enkelt og greit :P Blir han skitten på tur lar jeg han tørke og om nødvendig drar jeg over med børsten for å få av det som evt. fremdeles er igjen i pelsen. Det meste ryr av når han er blitt tørr.

Skrevet

Jeg har groenendael, de vasker jeg hvis jeg synes de begynner å lukte hund, også børster jeg når de røyter. Evt hvis jeg vil de skal se fine ut av en eller annen grunn. :aww: Ida børster jeg bare fordi hun liker det så godt, og blir lei seg når Hawannah får bli børstet og ikke hun. Har ikke hjerte til å fortelle Ida at hun egentlig ikke har nok pels til at det er noen vits i å børste den. :P

Red: Og jeg bruker karde, evt kam hvis jeg har en med mye pels.

Skrevet

Veldig lite pelsstell. Jeg børste de med Furminator og gummibørste når de røyter.

Klipper vekk lage faner fordi jeg ikke synes det er fint.

Veldig lettvindt, liker hunder med kort/lite pelsstell

Skrevet

Har border collie, så meget lite pelsstell her i gården.

Børster henne ca en gang i uken, går først igjennom med en helt enkel børste (alà hårbørste) og deretter børster jeg med fintagget kam for å få ut de minste flokene. (daglig ved røytesesong)

Klipper baksiden av hasene ved behov, stusser mellom tredeputene og rundt labbene.

Dusjes vanligvis en gang i mnd, eller når hun lukter hund - og ved behov for eksempel når border collie syndromet slår inn = jo værre det stinker, jo mer skal de rulles i...

Skrevet (endret)

Hvilken type pimsten bruker du? Hvordan fungerer den, synes du?

Den som Høøks selger til hest :) Får av mye pels, men har ikke hatt hverken hunden eller stenen lenge nok til å si om dette er bedre enn andre ting.

Jeg har prøvd den på jaktlabben jeg hadde før, den var veldig "røff" med pelsen hennes. Gummikarde var et mye bedre alternativ :)

____________________________________________________

Til kelpiene;

Shampo

Ved røyting og på vinterstid (når pelsen blir tørrere)

86d2258cd9f7feecc2a3c7f63f3cf950-image.j

På sommeren på den brune for å unngå solbleking (selv om han ikke stilles kan han godt ta seg bra ut :aww: )

Solkrem

7599f0f5475c89264c39193c8ec770a9-image.j

Til den sorte med "flat" pels, skal denne kjøpes inn

7bc760833110e656e9a8c4db761f79f7-image.j

Røytetid; furminator

furminator_dog_short_hair_large.jpg

Ikke røytetid; Plush puppy silver bullet brush

sbbrushboth.jpg

Potesaks;

8109-3-507280_bzhnzh.jpg

Edit; Altså, kelpien klarer seg fint uten både solkrem, pelskur og volumgreier :lol:

Men jeg liker at hundene mine tar seg bra ut jeg :ahappy:

Endret av *mokken*
Skrevet

Jeg har prøvd den på jaktlabben jeg hadde før, den var veldig "røff" med pelsen hennes. Gummikarde var et mye bedre alternativ :)

Bruker gummikarde også, men akkurat de ukene det snør dalmatiner må det noe "sterkere" til. Pelsen hennes er ikke vanntett uansett, så bare om og gjøre å få det av fort :)

Skrevet

Bruker gummikarde også, men akkurat de ukene det snør dalmatiner må det noe "sterkere" til. Pelsen hennes er ikke vanntett uansett, så bare om og gjøre å få det av fort :)

Ja det tviler jeg ikke på :P

Glemte å skrive at svaret var til Poter, ville bare få med hva jeg kommenterte :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg eier 1 stk gummikarde som vi bruker 1 gang i mnd på våren. Ikke veldig mye stell med andre ord :P

Skrevet

Ozu grer jeg hver dag eller annehver dag i røyteperioden. Jeg har Furminator, men bruker også en god børst som har myk og tykk børst på ene siden og lengre tagger som tar bedre i på den andre siden.

Noe a la denne:

borste.jpg

Jeg bruker sistnevnte og børster mothårs over hele ryggen og sidene før jeg grer pelsen "på plass" igjen. Da får jeg med meg en del av løshårene. Den myke siden av børsten bruker jeg mest på buken for å være litt mer forsiktig. Ellers bader jeg ham ca en gang i måneden, med shampoo for hvite hunder. :ahappy:

Skrevet

Hva er det for noe?

Klippet fra waggytail.no :)

"Gir en utrolig volum og glans, mens den beriker pelsen med vitaminer og næringsstoffer

Kan klare en mengde av pels dramaer! Gir bl.a. et varig hold på løpsk pels og krus. Gir volum, løfter pelsen, gir glans og gjør det mulig for deg å styre pelsen som du ønsker det, nesten uansett pelstype, lengde og struktur."

Skrevet

Med en Rottweiler så er det ikke mye pelsstell, snnet enn at jeg synes hun fort blir seig og ekkel i pelsen. Jeg tror hun får seg en dusj ca hver fjerde uke. Ellers så børster vi en dag eller to pr uke til vanlig, men det blir flere ganger pr dag nå i den værste røyteperioden.

Klørne klipper vi en gang pr uke og da tar jeg med dotten på haletipoen og potehårene.

Jeg liker å stelke og dulle litt og liker også å ha en velstelt hund som ser godt ut.

Utstyret er derfor minimalt, en klotang og en børste. Enkelt og greit:)

Sent from my iPad using Tapatalk HD

post-11861-13702985389091_thumb.jpg

post-11861-13702985459411_thumb.jpg

Skrevet

På Aussien skal ører, poter og hale (evnt stump hale) stusses. Jeg tar som regel kun poter, stumphalene og litt på ørene om de er veldig bustete (mengde hår på ørene varierer- har to som jeg aldri klipper ørene på, og 3 som får mye hår)

Mine bades når de blir for fete i pelsen, og børstes ved behov. Bak ører og i skjørtene kan det tove seg, spesielt på de som har finere pels- varierer med linjene..

Skal vi på utstilling får de bad, klippes litt mer nøye, men jeg liker ikke det tullet med at aussien formklippes i "hue og ræva"

I røyteperiodene bruker jeg furminator, og karde.

Skrevet

Vet egentlig nada om hvordan min rase "skal" stelles osv :icon_redface: Klipper klør og ørefaner ca. hver søndag. Hun får seg en dusj med en random dyreshampoo hvis hun er ekkel, noe som er ofte nå i varmen da hun kaster seg ut i alt av vann, grønt som brunt...

Barberer mellom/under tredeputer med en billig frisørbarbermaskin og bruker en gammel frisørsaks til å jevne ut potene og underlinja fordi det er fint (hun har ellers en spesifikk pelstust som gjør at folk tror hun er en hannhund, uansett hva man sier..). Klipper kort rundt rumpehull og resten av tivoliet, klipper rumpegardinene og jevner ut overgangene til disse + halefjon. Også klipper jeg frynsefanene fra pote til ankel/albue bak og foran, fordi de floker seg lett og hun hater å bli gredd der.

^dette hysteriet skjer kanskje hver 3-4. måned, ellers brukes bare en karde.

Skrevet

Dalmatineren vaskes en gang i året ca (flink til å bade selv på sommeren) og zoien etter hver løpetid (max).

Dalmisen børster jeg egentlig aldri, eller, han har en sånn gummiting som han masseres med innimellom. Zoien har en lilla hårbørste med Ole Brumm på hun børstes med ca annenhver uke. Hurra for korthåra zoi! :)

Skrevet

Drentsche patrijshond:

Napper død pels fra ørene og evt. på kroppen ved behov. Gjør dette så fort jeg ser det kommer lyse tupper, og bruker bare fingrene til det. Vi tar det som kos mens vi slapper av :)

Altså når det begynner å se slik ut:

15110_485215034867411_2147007176_n.jpg

Etter napping:

581989_498830526839195_456132887_n.jpg

Bruker CC white on white shampo på hele hunden for å fjerne misfarving fra den hvite pelsen til når vi skal på utstilling, men hvis hun bare skal vaskes fordi hun er litt møkkete så bruker jeg en mildere shampo eller bare spyler henne med vann.

b09c08ff95caded7035d1fc52b6d0dd3-image.j

Har også gått til innkjøpt av ICE on ICE for å beskytte pelsen og forebygge solbleking + Colestral som skal brukes som en balsam/hårkur for å bygge opp fuktighet og forhindre at hårstråene knekker.

228e42e9ced18ae521cb40e2b238b8b8-image.j

a3b46ffe23d90d6bdf50f0bf42a1383a-image.j

Ingen klipping nødvendig :)

  • 1 month later...
Skrevet

Jeg har to små hunder som må klippes. yorkshire terrieren Bades og børstes en gang i uka. Klippes i kort valpeklipp annenhver måned med saks, jeg liker litt rufsete pels. Det er bare ørene som barberes for at tuppene skal synes godt på denne rasen. Klipper ansiktet med saks. Må være nøye med å vaske under øynene med vann hver dag på denne rasen. Yorkien har ikke underpels, men mer som menneskehår og får ikke den typiske hundelukten.

Shih Tzuen min bades ca en gang i mnd og børstes et par ganger i uka. Klipper kort valpeklipp på henne også med Oster klippemaskin, holder ca 2 - 3 cm lengde på henne. Bamsekilpp! Hun har myk, slett, tykk pels.Klippes nøye rundt øynene med saks og tar skjegget så ikke det blir fullt av mat. Vasker under øynene et par ganger i uka.

Ikke velg disse rasene hvis du ikke har mye tid! Men har du mye tid til småturer og kos, er dette fantastisk artige hunder!

Guest lijenta
Skrevet

Hva jeg gjør vet jeg faktisk ikke enda. Han er 6 mnder og vasking har vi ikke begynt med. Blir vel et julebad ellers pusseskinn når det er utstilling og kanskje en maseringsbørste ala hesten sin

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...