Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat Nå Januar


Mirai
 Share

Recommended Posts

  • Svar 7.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Æsj! Mannen ringte og sa at de andre bydde 250 tusen over det han gav, og han dermed ikke kunne by mer på det. Han var litt lei seg, og spurte om jeg var skuffet. Jeg sa neida, for å ikke gjøre han me

Hunden min er HD-friiiiii! Resultatet B tikket inn på dogweb i dag

Nixepixen er pen hun!! BIR-valp i dag :D

Posted Images

Jeg bare forholder meg til hva du skriver jeg.

Nå var det du som dro inn alder da, husker du? Kanskje de var litt mer forsiktig med å gi dop til unge folk, var det vel du sa? Det slo deg ikke engang at det kunne være fordi at dette har vært et vedvarende problem i mange år..

.. Har jeg herja med jentene på gulvet. Norris er noe elektrisk om dagen, så hun blir helt øns når jeg legger meg på gulvet. Krøllebølla tror det er om å gjøre å snakke høyest om det, teite bikkja.. Hun trenger egentlig ikke å snakke i det hele tatt, syns jeg :aww:

Å forholde seg til hva andre skriver er ikke å si at jeg mener det jeg sier hjelper for alle, når jeg selv har poengtert opptil flere ganger at det ikke behøver å fungere for alle, og at det ikke engang fungerer optimalt for meg selv engang. Skjønner?

Og jeg dro da ikke inn alder som i hvem som vet best, hallo?! Og jeg snakket til RTL som er yngre enn meg, og derfor dro jeg inn "ung". Og igjen, jeg går utifra hva jeg vet,og det er det de har skrivd og delt med almennheten. I tillegg har folk ofte sagt ting på privaten eller på forumet tidligere (nå blir dette litt mer på generelt basis også, fordi folk tenker tydeligvis ikke over hva de har delt tidligere).

Men å diskutere med deg nå virker jo helt nyttesløst, for med engang noen sier seg enig med meg, så er det cheerleadinggjeng og det som er.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fant et strykjern! Trodde ikke jeg hadde det, men i kjelleren var det altså. Ikke at det hjalp så mye på den løperen jeg prøvde å stryke..Jeg kan det visst ikke :sleep: Det minner meg forresten om Bestemoren min som pleide å stryke og brette undertøyet sitt :huh:

Nå skal jeg lufte hundene før jeg hopper i dusjen. Jeg og typen skal se om vi får brukt opp gavekortene våre i dag. Han har mye mer enn meg da, så jeg håper jeg får stilt min shoppingtrang ved å hjelpe han litt :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sånn, da har jeg vært hos dyrlegen med Casper. Går fort når jeg får ræva i gir :P Jeg måtte jo bare dra dit siden jeg ikke har telefon, men de hadde ikke noe ledig i dag, som forventet. Jeg forklarte hvordan han var og at vi hadde kløvet osv, og de sa at det var normalt at de kunne bli sånn, akkurat som oss mennesker. Men det vet jeg jo allerede. Så jeg håper han bare er skikkelig støl og mannesjuk. Hvis han ikke er veldig mye bedre, bortimot normal på mandag blir det undersøkelse, og eventuelt kiropraktor etterpå.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

At jeg har et livssyn hvor jeg mener at man har sterk egenrådighet gjennom ens egen psyke, at man ikke kan grave seg ned i elendighet, at man ikke skal gi opp og generelt ta livet for hva det er - det har nada med cheerleadergjenger å gjøre. Om det var 2ne, Lotta eller Snusken som var slik, eller Monica, AnetteH og andre - så får de som fortjener en klapp på skuldra og hederlig omtanke nettopp det :)

Jeg har respekt og ingen sterke meninger om andres livssyn, men jeg blir ekstra imponert over de som gjør slik mitt livssyn også faller seg. Logisk nok. Man trenger ikke å ta det så personlig :/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mon tro om det ikke er der en av mine kompiser jobber? Politiet på Jaren...

Var på PDMT sin lokalisjon Jaren, nord for Gran og Hadeland :P

Er kjempesliten og jeg holdt på å sovne siste presentasjon :icon_redface: Så nå er jeg på jobb og har kost med hundene, nå skal jeg dra på fysio og dra hjem og sove, ja tenk midt på dagen :aww: Ikke får jeg sove men jeg skal slappe av en time så jeg får lagt meg i høvelig tid også drar jeg litt senere på jobb.

Og jeg kjenner jeg er sliten at når folkene på jobb drar opp nav og at de fortsatt vill i møte for å få avklart alt fordi alle er fovirret fordi det er så mye kontra begynte jeg bare å strigråte :cry::aww: God avreagering det anette,flink meg. Tatt meg litt inn og skal ringe nav og be om møte. De forstod ingenting om hvorfor jeg bare har en mnd opptjening istedenfor 6 osv. så de vil få alt avklart med nav og bleh, jeg vil ikke. jeg orker ikke dette mer :P men får vel bare ringe de :aww:

Neeei,på tide å dra og stå i køen opp til røa :P virker jo fornuftig å gjøre

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å forholde seg til hva andre skriver er ikke å si at jeg mener det jeg sier hjelper for alle, når jeg selv har poengtert opptil flere ganger at det ikke behøver å fungere for alle, og at det ikke engang fungerer optimalt for meg selv engang. Skjønner?

Og jeg dro da ikke inn alder som i hvem som vet best, hallo?! Og jeg snakket til RTL som er yngre enn meg, og derfor dro jeg inn "ung". Og igjen, jeg går utifra hva jeg vet,og det er det de har skrivd og delt med almennheten. I tillegg har folk ofte sagt ting på privaten eller på forumet tidligere (nå blir dette litt mer på generelt basis også, fordi folk tenker tydeligvis ikke over hva de har delt tidligere).

Men å diskutere med deg nå virker jo helt nyttesløst, for med engang noen sier seg enig med meg, så er det cheerleadinggjeng og det som er.

Men altså - hele greia diskusjonen hadde nok vært avverget om du hadde skrevet "har du prøvd å droppe soving på dagtid" og ikke respondere når rtl sier at det er ikke så enkelt med at joda "det ER så enkelt". You see? Er noe med måten man formulerer seg på, og ikke hoppe til konklusjoner om at rtl mener piller er første og beste løsning. Vi er ganske mange som vet en ting og to om kroniske sykdommer og søvnproblemer, og vi er vel etterhvert ganske mange som har fått slike oppskrifter på at det "er jo bare å ta seg sammen". Da kan det nok hende at flere av oss reagerer negativt på å bli møtt med slike holdninger, spesielt fra ei som burde vite hvor vanskelig det er med "usynlige" sykdommer.

Hjemme og venter på mirakelet - fytti ******* så dyre de pillene var. :| 611kr for 20 antibiotikapiller - de bare BØR virke. :aww: Vil de skal virke nå, med en gang, helst i går. :cry:

Guttaboys liker ikke at jeg drar med kahlo, men så ille som i dag har de aldri vært før - de var så bråkete og stressa at svigersøster gikk inn og tok dem med seg på en liten tur. Gravd opp gulvet i gangen igjen og greier. Huff... Håper ikke det er slik det skal bli hver gang de er alene om kahlo blir borte...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Argh! Gutta har vært alene i to timer i dag. De har herja noe verre, fått opp sperringen inn til stuen (de får være i gangen og på kjøkkenet i 1. etasje når de er alene. De har virkelig hatt fest og Jesper har nok brukt vampyrtennene sine til å få hull på biabed-kopien... Skumgummi over ALT da jeg kom hjem. Stilig. Nå er de slitne og har begge sluknet etter en real omgang tvangsroing...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå gruer jeg meg litt til i morgen, når Grim skal til vet'n. :( Han skal bare ha en tannrens og litt annet småtteri, men jeg liker virkelig ikke narkose. Jeg får vel heller kle på oss og gå en runde. Hjelper ikke å sitte her å tenke skrekk-senario.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hjemme fra trening med Kiyomi og shibajentene. Så jeg har fått kose på shibaer. Jeg savner litt å ha en sånn liten kosehund sånn egentlig, men jeg kan jo ikke kjøpe en til for å ha på fanget, når jeg har to store som gjerne vil ligge oppå meg. :lol:

Og jeg er en seriøst dårlig shopper for tiden. Skulle kjøpe gråpapir forrige dagen på Nille. Da kjøpte jeg kubbelys. Så skulle jeg kjøpe det i dag, men da gikk jeg på jallashappa og kjøpte masse grønnsaker. Og jeg lurer på hva alt mulig brukes til og tilbredes, men så snakker jeg jo ikke med fremmede i butikker, så jeg har en liten case. :rolleyes2: Jeg får starte å skrive ned en og en ting, og så google trur jeg...

Og vært og løpt på tredemølle idag, så jeg er stolt av meg selv. :aww:

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oh, endelig fikk jeg de to siste bøkene jeg har bestilt, hvorav den ene er til typen.

Men du er da under utredning for diverse, det har du skrivd på forumet mange ganger, du prøver å finne ut hvorfor ting er som de er, ikke sant? :)

Når folk skriver på sonen at de ikke får sove om kvelden, men tar seg en powernap på dagen, så går jeg utifra det, og ikke det de ikke har nevnt ;)

Jeg vet godt hvordan det er å ikke få sove selvom man er dødssliten, for jeg er konstant sliten selvom jeg ikke skriver det på forumet hver dag (jeg gidder ikke lenger å grave meg ned pga det, selvom jeg har hatt en skikkelig shitty periode nå). Så jeg ligger ofte flere timer før jeg får sove (sånn har jeg hatt det hele livet, og foreldrene mine prøvde både det ene og det andre når jeg var liten). Så det ble til at jeg fortsatte sånn og sov bare når jeg fikk sove, og endte opp med at jeg satt oppe på dataen til både 4 og 5 om natta, før jeg skulle på stå opp kl 6-7 for å dra på skolen. Men det gjorde det ikke akkurat bedre, så jeg prøver. Og det er det viktigste, for meg :) Har til og med hvert på søvnovervåkning i forbindelse med utredning.

De kommer nok aldri til å finne en grunn for mine søvnproblemer. Under utredning er jeg vell kanskje ikke for sykehuset er ferdig med meg men jeg gir bare ikke opp og har gått til privatleger nå. Har et par ting til som skal undersøkes men grunnen for søvnproblemene mine ligger ikke der for å si det sånn. Fastlegen min har tilbydd meg sovetabeletter, men jeg takket nei. Det er heller ikke så enkelt som å ha rutiner og la vær å sove på dagen. Lar jeg vær å sove på dagen så kan jeg ligger og sove hele neste dag ute av stand til å gjøre noe særlig. Skal jeg stå opp kl 7 etter bare få timers søvn så kan jeg gå å legge meg igjen i 12-13 tiden igjen. Det vil aldri være likt for alle. Vi alle oppfatter ting forskjellig, reagerer forskjellig og ingen av oss har det helt likt selv om vi kanskje feiler det samme. Noe fungerer kanskje for deg, men ikke for meg. Jeg er faktisk rimelig lei av alle som sier til meg hva jeg skal gjøre for ingen kan komme å fortelle meg hva som vil løse mine problemer for det kan bare jeg finne ut av. Jeg graver meg ikke ned jeg heller og gir opp, selv om det er utrolig fristende av og til. Uansett hvor dårlig jeg er en periode så står jeg opp, kjemper videre og prøver så godt jeg kan å gjøre det jeg klarer. De fleste av oss står vell på og gjør så godt vi kan og da kan det være sårt når andre forteller hvor utrolig lett det er å fikse på de problemene vi har når vi prøver så godt vi kan. Er bare vi som ikke får det til helt udugelige da liksom.... Mye av det har med måten du skriver det på.

Ja var det jeg lurte litt på nemlig, om dyrlegen har noe særlig kompetanse på dette... jeg kan gjette på at det er en låsning eller noe. Han har ikke hatt problemer med ryggen før nei, eller han har vært superstøl en gang før, men slikt skjer jo.

Som Siri sier kan det jo kanskje være lurt med røntgen, men jeg merker jeg kvier meg liiitt for det og, det blir fort fryktelig mye penger for "ingenting".... ikke at han skal gå og ha det vondt lenge altså, men jeg har litt lyst til å ha is i magen her og se hvordan han utvikler seg. Tar avgjørelse på det i morgen... upraktisk at han skal bli slik på slutten av uken da:P

Edit: var flere var her ja, de så jeg ikke før nå...! *lese*

Ser du var innom dyrlegen men kiropraktor kan være en lur ting uansett :) Jeg har kiropraktor gjevnlig på mine hunder og til om meg Lea fant hun noe på rett etter at jeg hadde fått henne. De har nok like stort behov for kiropraktor av og til som vi har. :) Ivo ble behandlet for mye rart av dyrlegen uten at det ga noe virkning men kiropraktoren fant en låsning og etter 2 behandlinger så var han så godt som ny :)

Så var det mørkt. Fikk ikke tatt med meg hunden ut når det var lyst men har i hvert fall fått laget ferdig noen bånd og laget middag til resten av familien. Nå skal jeg sove litt før jeg setter meg med og begynner å lese på historie.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser du var innom dyrlegen men kiropraktor kan være en lur ting uansett :) Jeg har kiropraktor gjevnlig på mine hunder og til om meg Lea fant hun noe på rett etter at jeg hadde fått henne. De har nok like stort behov for kiropraktor av og til som vi har. :) Ivo ble behandlet for mye rart av dyrlegen uten at det ga noe virkning men kiropraktoren fant en låsning og etter 2 behandlinger så var han så godt som ny :)

Ja kan hende vi tar en tur for "moro" skyld, selv om dette forhåpentligvis bare forsvinner. Men når det er sagt så har jeg bare brukt kiropraktor en gang i livet, så noe stort behov har ikke dette mennesket iallefall :P Men det er kanskje noe man burde gjøre av og til uansett... ikke vet jeg. :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får ikke quotet, men Raksha, ja, jeg kunne formulert meg annerledes, men jeg fikk det svaret jeg fikk selvom jeg skrev det jeg skrev.

Og Arielle... Jeg har nå sagt gud vet hvor mange ganger, at det ikke er fasiten for alle (igjen, selv ikke meg!). Og når det skal være så vanskelig å lese det, da legger jeg diskusjonen død.

Nå kom typen hjem, så da er det middagstid: biff i pita :) Nam!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er det straks middagstid! Det kjenner jeg er på tide, jeg er sulten. Forresten lurer jeg på hva det er som feiler klokka mi. :( Jeg skiftet batteri på den i går, men allerede nå har den stoppet igjen. Den får ikke lov til å være ødelagt, hvordan skal jeg kunne leve uten den fine klokka mi liksom? Ikke er den mer enn et år gammel heller! Teit.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sånn, da har jeg vært hos dyrlegen med Casper. Går fort når jeg får ræva i gir :P Jeg måtte jo bare dra dit siden jeg ikke har telefon, men de hadde ikke noe ledig i dag, som forventet. Jeg forklarte hvordan han var og at vi hadde kløvet osv, og de sa at det var normalt at de kunne bli sånn, akkurat som oss mennesker. Men det vet jeg jo allerede. Så jeg håper han bare er skikkelig støl og mannesjuk. Hvis han ikke er veldig mye bedre, bortimot normal på mandag blir det undersøkelse, og eventuelt kiropraktor etterpå.

Men altså - du hadde vel ikke så veldig mye i de kløvveskene, hadde du vel? Mener du skrev noe om en boks med tomat eller noe i hver sekk liksom? Eller bare husker jeg feil? For jeg tenker at en hund som går med en rimelig lett kløv, ikke burde bli veldig stiv og støl, iallefall ikke slik at man ser det så tydelig som du har gjort med Casper? Bare husk at du får en grundig undersøkelse med røntgen av ryggen (om han ikke blir bra i løpet av helga, da :)) FØR du evt oppsøker kiropraktor. Jeg vet ikke hvor nøye disse kiropraktorene er, men om de begynner å knekke på en rygg som har forkalkninger, så er det neppe veldig heldig :).

Var på PDMT sin lokalisjon Jaren, nord for Gran og Hadeland :P

Mener det er der han kompisen jobber ja :).

Ser du var innom dyrlegen men kiropraktor kan være en lur ting uansett :) Jeg har kiropraktor gjevnlig på mine hunder og til om meg Lea fant hun noe på rett etter at jeg hadde fått henne. De har nok like stort behov for kiropraktor av og til som vi har. :) Ivo ble behandlet for mye rart av dyrlegen uten at det ga noe virkning men kiropraktoren fant en låsning og etter 2 behandlinger så var han så godt som ny :)

Dette er ikke relatert til deg og dine hunder altså, men jeg synes liksom disse kiropraktorene ALLTID finner noe på alle hunder som kommer til undersøkelse, jeg, enten man har sett symptomer på noe eller ikke? Er det bare jeg som er litt ekstra skeptisk til alle disse låsninger og problemer hunder tilsynelatende har, eller ER dette så omfattende på hunder som det kan virke? Jeg må innrømme at jeg aldri har hatt noen hund til kiropraktor, men har heller aldri hatt hunder som har hatt ryggproblemer som JEG har sett, iallefall (også har jeg ikke hatt hunder som har fått drevet med vill og uhemmet herjing med andre hunder - våre aktiviteter foregår stort sett i rimelig kontrollerte former).

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen som vil trene i Drammen klokka 12 idag?

Anette ringte meg akkurat litt for sent :cry:

Tusen takk for omtanke og klemmer.

Det er ikke umulig nei. Var dette vi fikk tips om, men det er på tide å oppsøke noen som kan dette mer enn oss.

Nå skal Amigo bli helt frisk før noe skjer ihvertfall. Så får vi heller starte på nytt med sakte tilvenning og komme i balanse igjen alle sammen. Har så vondt av han, han ser ikke ut stakkars.

Ikke noe morsomt nei.

Fått tips om en dyktig kar på Oslo Hundeskole. Skal skrive et innlegg her på sonen om noen vet om andre dyktige folk vi kan kontakte også. Så får vi ta det derfra.

Føles så typisk, nå som ting endelig gikk litt min vei så skal dette skje. ARG

Håper bare at det får løst seg etterhvert på en ok måte.

Får bare være glad for at det ikke ble noen større og mer alvorlige skader. Ene såret er over øyet, men øyet er ikke skadet og det er bra. Sårene vil gro og så får vi håpe at dette ikke påvirker han for mye psyisk ihht andre hannhunder.

Nå er det møte her

Vegard Nordby er innmari dyktig,men Drammen er kanskje litt langt?

Har hatt en fin dag på skauen med fin vær og masse sol..Også har jeg vært med min mormor på shopping så hun ikke skulle bære så mye tungt selv :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men altså - du hadde vel ikke så veldig mye i de kløvveskene, hadde du vel? Mener du skrev noe om en boks med tomat eller noe i hver sekk liksom? Eller bare husker jeg feil? For jeg tenker at en hund som går med en rimelig lett kløv, ikke burde bli veldig stiv og støl, iallefall ikke slik at man ser det så tydelig som du har gjort med Casper? Bare husk at du får en grundig undersøkelse med røntgen av ryggen (om han ikke blir bra i løpet av helga, da :)) FØR du evt oppsøker kiropraktor. Jeg vet ikke hvor nøye disse kiropraktorene er, men om de begynner å knekke på en rygg som har forkalkninger, så er det neppe veldig heldig :).

Neida, dyrlege først! :-) Hadde 4 bokser flådde tomater :P Nei jeg synes og stølheten er litt ekstrem, så jeg lurer på om han har vært anspent og vridd seg eller noe... la jo ikke merke til noe på turen da men. Kunne ønske han kunne snakke! Han er aldri stiv og støl ellers.

Edit: ja jeg synes og det virker som om mange hunder tilsynelatende har veldig mange låsninger, men jeg synes jo det er rart at man som eier ikke merker at noe skurrer selv?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er ikke relatert til deg og dine hunder altså, men jeg synes liksom disse kiropraktorene ALLTID finner noe på alle hunder som kommer til undersøkelse, jeg, enten man har sett symptomer på noe eller ikke? Er det bare jeg som er litt ekstra skeptisk til alle disse låsninger og problemer hunder tilsynelatende har, eller ER dette så omfattende på hunder som det kan virke? Jeg må innrømme at jeg aldri har hatt noen hund til kiropraktor, men har heller aldri hatt hunder som har hatt ryggproblemer som JEG har sett, iallefall (også har jeg ikke hatt hunder som har fått drevet med vill og uhemmet herjing med andre hunder - våre aktiviteter foregår stort sett i rimelig kontrollerte former).

Nei! Jeg har hatt to hunder til kiropraktor og det jeg stusser på er mengden ganger de må knekkes opp. Det er ikke bare en eller to ganger, men mange ganger. Kan umulig være bra tenker jeg. Og bare for å unngå "bråk", jeg avsluttet det hele etter tre ganger hos begge to.

Sitter jeg å ser på Bones, mens jeg leker i Photoshop :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men det er kanskje noe man burde gjøre av og til uansett... ikke vet jeg. :-)

Neida, unødvendig å bruke penger på sånt om man ellers er frisk?

Neida, dyrlege først! :-) Hadde 4 bokser flådde tomater :P Nei jeg synes og stølheten er litt ekstrem, så jeg lurer på om han har vært anspent og vridd seg eller noe... la jo ikke merke til noe på turen da men. Kunne ønske han kunne snakke! Han er aldri stiv og støl ellers.

Edit: ja jeg synes og det virker som om mange hunder tilsynelatende har veldig mange låsninger, men jeg synes jo det er rart at man som eier ikke merker at noe skurrer selv?

4 bokser flådde tomater var det ja :lol:. Det er klart - han kan ha gått og spent seg bare fordi han hadde noe som "balanserte" på ryggen liksom - det skal jo ikke mye endring i ganglaget til før vi blir støle heller, så vi satser på at det bare er det sånn i første omgang :D. Vi skal være positive i dag, skal vi ikke? :D.

Nei! Jeg har hatt to hunder til kiropraktor og det jeg stusser på er mengden ganger de må knekkes opp. Det er ikke bare en eller to ganger, men mange ganger. Kan umulig være bra tenker jeg. Og bare for å unngå "bråk", jeg avsluttet det hele etter tre ganger hos begge to.

Problemet er ofte at om man knekker opp ett sted, så flytter problemet seg til neste ledd.. og neste.. og neste :). Det skjedde med meg da jeg hadde en låsning i nakken (eller litt nedenfor nakken liksom). Jeg gikk på den tiden til en manuellterapeut for å lære en del styrkeøvelser pga fryktelig dårlig rygg (problemene var egentlig at det foregikk en forkalkningsprosess, så øvelser og sånt hjalp jo lite, men det er en annen historie), men da jeg nevnte at jeg hadde fått en kink i nakken, så skulle han enkelt fikse det også. Og han gjorde jo det - fikk knekt opp leddet og alt var bra noen dager, inntil jeg fikk ny kink. Ny time hos peuten, og han knekte opp neste ledd.. .og sånn gikk det helt til han hadde knekt opp 5 ledd mot nakken. Jepp da... Hadde jeg ventet, vet jeg jo at låsningen hadde gått over av seg selv - de bruker å gjøre det, nemlig (skjønt, låsningen jeg fikk i nakken i høst var mer hardnakket, men gikk over da jeg fikk gått et par turer på ski).

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er ikke relatert til deg og dine hunder altså, men jeg synes liksom disse kiropraktorene ALLTID finner noe på alle hunder som kommer til undersøkelse, jeg, enten man har sett symptomer på noe eller ikke? Er det bare jeg som er litt ekstra skeptisk til alle disse låsninger og problemer hunder tilsynelatende har, eller ER dette så omfattende på hunder som det kan virke? Jeg må innrømme at jeg aldri har hatt noen hund til kiropraktor, men har heller aldri hatt hunder som har hatt ryggproblemer som JEG har sett, iallefall (også har jeg ikke hatt hunder som har fått drevet med vill og uhemmet herjing med andre hunder - våre aktiviteter foregår stort sett i rimelig kontrollerte former).

Det har nok vel så mye med kiropaktoren å gjøre. Da lukisen min skamslo seg og halta på fembeinet så knakk hun han en gang, og så en kjapp justering på venterommet en annen gang - så fant hun ikke noe mer på han. En annen som gikk gjennom hundene mine, riktignok ikke kiropraktor, men fysio og laserbehandler fant ingenting på kasko, noe hun sa var innmari uvanlig, og fant omtrent ikkeno på lukisen og så ikke behovet for å behandle noen av dem. Og ingen av gutta er spesielt varsomme når de børner ute.

Snusern derimot - hun snakker vi ikke om :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...