Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

det blir rå luft. Jeg sjekker hva hunden liker av kaldt og varmt, har hunden for eks drevet på aktivt er den våt sanne ting er viktige å ta med i forhold til når man må pakke inn hunden når den venter i blen

Skrevet

Kommer også an på hva slags bil man snakker om.. En stasjonsvogn med "innetemperatur" kontra en vare/kassebil. Bak i Hiacen min blir det aldri varmt på vinteren (pga hel vegg), så når det er skikkelig kaldt ute sørger jeg for varme og gode tepper beardisene kan ligge på - også får boston'en reise i flykasse foran hos meg. Det tar ganske lang tid før det er skikkelig kaldt der foran, liksom..

Da kan vi reise noen timer ("dyd av nødvendighet"), men lar de ikke ligge i bilen lengre tid når det er særlig under 0. Hvis jeg "må" forlate dem så får den eldste på varmedekken - de andre har full pels, så jeg satser på at det er greit...

Susanne

Skrevet

Jeg legger et ullteppe over burene, da holder den varmen hundene selv produserer en stund. Vanskelig å angi noen temperatur, jeg tror det viktigste er å sjekke ofte hvordan hundene har det. Når jeg har hundene i bilen mens jeg er på jobb så kjører jeg en tur i lunsjpausen for å varme opp bilen. Pass på at underlaget er tørt og rent!

Skrevet

Det handler jo mye om hva som er komfortabelt for hundene også. Om man har hunder som trives i kulde eller ikke. Jeg er rask med å sette dekken på hundene i bilen. Særlig siden jeg hadde hel vegg så jeg ikke fikk så mye varme bak til de. Og det var kaldt hele tiden. Likevel så er ikke mine ekstremt kuldegrader, så jeg lar de ikke ligge timesvis når det er over minus 10 grader. Men så kjenner jeg på de om de er varme under jakkene sine også, evt setter på doble dekken om behovet er der.

  • Like 1
Skrevet

Det viktigste er at hunden er tørr når den legges i bilen, samt at underlaget er isolerende og tørt, synes jeg. Dersom det er 5 minus eller mer, får hunden på seg dekken dersom den må ligge lenge i bilen. Ellers har jeg funnet ut at det er fantastisk å legge slike varmepads under teppet i buret - slike som man får kjøpt på Clas Ohlson f eks til å ha i sko eller votter på vinteren. De varmer i mange timer og ser ut til å holde hunden varm lenge :).

Skrevet

Sølve er en skikkelig frossenpinne så han er aldri lenge alene i bilen når det er kaldt. Max 30 min mens jeg er å handler liksom og da i en oppvarmet bil siden buret står i baksete. Han har både dekken/ullgenser på og ligger på ullfilt og kan likevel fryse, så nå har jeg funnet fram Back on track minifilten. Den reflekterer kroppsvarmen og er veldig varm å ligge på. Sølve elsker BOT filten sin og den er genial å ha i bilburet synes jeg - bare et tips! :)

Skrevet

Det kommer nok mest an på hunden. Varga kan måtte finne seg i og ligge i bilen i en del timer på treningsdager evt om jeg skal noe som hun ikke kan være med på, Hun har ikke mye pels, men klarer seg alikevell fint. Det har væll vært i nerheten av -10 her oppe i vinter, men jeg har ikke tatt i bruk dekken enda. Men, det er viktig at de har isolerende og varmt underlag og gjerne fleece eller ull nermerst kroppen i tilfelle de er våte eller drar med seg snø inn i bilen som smelter. Jeg har også et fleeceteppe over buret og blir det -10 eller kaldere så kommer det på et dekken. Se an hunden, det finnes hunder med mye pels som fryser lett og hunder med lite pels som tåler mye.

Skrevet

Siden det ofte blir kaldere i en bil enn ute.

Kva byggjer du dette på? Det vil tvertom vere varmare inni ein bil enn ute, jo kaldare det er ute, jo større vil forskjellen bli. Det er fordi hunden sjølv avgir varme, som skallet på bilen vil halde på. Jo tettare bilen er, jo mindre vil varmen forsvinne ut (sjølvsagt). Dermed vil ofte ein vanleg personbil med plast og foring halde betre på varmen enn ein enkel kassebil av typen Berlingo eller Caddy, utan noko innerforing innanfor metallkarosseriet. Men det vil likevel aldri bli kaldare inni ein bil med eit levande (varmblods) vesen i, enn utanfor.

Eg veit ikkje kor stor ein Scharpendoes er, men jo større hunden er, jo mindre kaldt vil det bli i bilen, fordi ein stor hund har større kroppsmasse å avgi varme frå.

Skrevet

Jeg er ennå usikker på om jeg skal la hunden vente i bilen i helga mens vi er på Dogs4All eller bare bli værende hjemme. Pga. reisevei kan vi sikkert bli kanskje åtte-ni-(ti) timer borte fra hunden om den blir værende hjemme. Hvis vi lar hunden vente i bilen mens vi er på hundemessa så kan vi gå småturer og tisseturer oftere. Vet ikke hva som er best. Bikkja er vant med å være hjemme ca. fem-seks timer men ikke så lenge som åtte-ni timer. Redd hun må skikkelig på do mens vi er borte og sånn. Hvis hun er i bilen så har vi en stasjonsvogn og bikkja blir da liggende på setet bak i bilen i en egen hundesele der. Schaperdoez har en "pelskåpe" så hun har mye pels og hun er mellomstor med 15-16 kilo :D Hva hadde dere gjort?

Skrevet

Hadde i alle fall IKKE gått ifra den i bilen hvis den er fastspent med bilsele - det kan fort bli veldig skummelt.

Men i bilen løs i baksetet eller i bur? Neppe noe problem for noen timer.

Hvorfor ikke ta med et bur og ta med hunden inn på utstillingen?

Susanne

Skrevet

Det er jo ikke spesielt kaldt nå om dagen?

Jeg tenker aldri noe særlig over det, og mine får ligge noen timer i bil om de må det om vinteren. Vi har som regel alltid to i hvert bur, burene står på isopor, de har lammeskinn og babydyne inni burene og hverandre ikke minst. Itillegg har de godt med pels, og jeg har aldri merket noe til det. Med korthåren passer jeg bare på at hun har på seg ullgenseren og får ligge med de mest pelsa langhårene, de har aldri klaget ihvertfall :lol:

Guest Belgerpia
Skrevet

Altså - mine hunder, eller rettere sagt - frem til i våres så var mine hunder med på jobb i bilen hver dag. Eldstemann har vært det siden han var valp. Helt ned til -10 grader. Til å begynne med i kassebil som var j.... kald, senere i en mindre Berlingo multispace som er som en personbil.

Den ene av mine hunder har ikke pels i det hele tatt, så ved minusgrader fikk hun på seg dekken - men ned mot null hadde hun ikke noe ekstra på. Tørre tepper i buret og saueskinn hos den uten pels funker fint. Hundene var varme og gode når jeg sjekket de.

I kassebilen la jeg ett godt lag med aviser i bunnen av burene og tepper oppå - de var aldri kalde når jeg sjekket de.

At det skal være noe problem å la hunden ligge i bilen til helgen kan jeg ikke forestille meg - det er meldt plussgrader.

Mine skal være med, og den korthåra skal stilles så hun får være med inn - han andre får ligge i bilen og jeg er ikke det minste bekymret for at han skal bli kald.

Skrevet

Min hund ligger i bil i bur på vinteren under trening o.l. Han har ullpels fra Ikea over madrassen sin (5cm tykk) Så har han dyne som han kryper under. I tillegg legger jeg dyne over buret. Han er alltid god og varm. Hadde han ikke krøpet under dyna med hele seg hadde jeg nok hatt litt mer dårlig samvittighet.

Skrevet

Mine har vært med på jobb, midtvinters i kassebil (caddy). Med dekken på (de er korthårete) og gode ulltepper i og over burene har de vært gode å varme til hvertfall -15. Så jeg tror det skal gå helt fint.

Skrevet

Om ikke hunden er veldig frossen av seg, så kan jeg ikke se at det er noe problem å gå fra hunden om man skal på jobb, shoppe eller hva som helst. Vi har en frossen hund, men likevel foretrekker hun å sitte i buret i bilen fremfor å være med inn på kontoret på jobb.

Det jeg synes er mer viktig, er at man må tenke på at muskelene blir kalde, slik at man ikke tar ut hunden av bilen og forventer at den skal rett ut på hard trening etter å ha sittet stille i en kald bil.

Skrevet

Ta med hunden. Et bur med et skikkelig godt underlag av fleece/ull hadde vært og foretrekke for min del, har du en litt god og myk pute av noe slag unnerst med fleece/ull oppå er det fint for hunden og synke nedi midten der, da får den litt varme opp på sidene også, viss ikke så ville jeg tatt med en god seng/pute, lagt et pledd oppi og lagt det bak i bilen og oppbevart hunden der.

Skrevet

Jeg kommer til å ta med hunden og la den ligge baki bilen, med dekken og tepper (han har tynn pels). Det er jo bare å gå ut og sjekke hvordan det står til med gjevne mellomrom. :) Det er meldt plussgrader.

Skrevet

Jeg har korthårshund og har wetbed i bunnen av buret og samtidig fleecedress på dyret :-) om man samtidig legger ullpledd eller fleeceteppe over buret så isolerer det godt. når jeg har sjekka min hund så har han vært varm til tross for minusgrader ute :-)

Jeg har tøybur i bilen og det isolerer bedre. (hakke egen bil enda, så tøybur i bil jeg låner :-) )

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har god erfaring med Baggen softbelt. Ser de har det hos Troll. Det kan oppleves som litt klumpete for jogging, men til gåtur er det supert. Vet ikke hva du tenker om frontfestet der men jeg har ikke opplevd problemer med det.  Jeg liker spesielt at dempingen er i selve beltet så jeg kan bruke det båndet jeg vil. Ikke alltid så praktisk med strikkbånd. 
    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
    • Det er vel de fleste enige om at vi ikke gjør. Sikkert noen influensere som får betalt for å mene at det gjør vi. Det latterlige er jo at de hevder å ikke teste på dyr, så jeg lurer litt på denne...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...