Gå til innhold
Hundesonen.no

Håndarbeidstråd!


Annegru
 Share

Recommended Posts

Fader altså, jeg tror gubben pakka sokken jeg lagde.. Da får jeg heller vise bilde av hva jeg driver med om dagene:

1452065_10202409103090095_1545420307_n.j

Selbuvotter! Planlagt å strikke belgermønster på de :D

Fiine!

Hvor vanskelig er selbuvotter for en som jar strikket en del men aldri votter? :)

Jeg strikket votter i fjor, og syns det var overraskende lett! Sålenge du kan rett, vrang, felling og øking + mønsterstrikk klarer du det lett :D

Så flinke dere er. Jeg er veldig entusiastisk, men får liksom ikke helt til. Ganske sikker på at jeg har ti tommeltotter. Foreløpig har jeg strikket mor signe teppe. Det var hat, og jeg synes ikke det ble så pent. Tror ikke greia med tynt garn på store pinner er helt meg. Så skulle jeg strikke to pulsvarmere. For det første er de to forskjellige lengder. Og for det andre er den ene mye penere enn den andre (dette bør jeg kanskje se på som positivt, at jeg begynner å bli bedre). Jeg har også strikket ryggen på skappelgenseren min. Så har jeg strikket nesten hele fronten. Og så gikk det ikke bra, for når jeg skulle felle til halsen ble det noe kluss, og jeg må rakke opp hele fronten (ja, jeg klarer ikke plukke opp masker). Så nå synes jeg egentlig håndarbeidsgreier er bare kjipt. Samtidig synes jeg alle andre får til så mye fint! Vil klare det jeg også.

Øvelse gjør mester - jeg lover :lol:

Jeg klarer liksom ikke å holde pinnene rett? De er jo i veien okke som :P

Det slet jeg med i starten og, men det går over :)

Da er jeg ferdig med luen til mamma :) Nå tenkte jeg å bare strikke en lue til min nevø, bare for å ha noe å strikke, men jeg har lyst til å strikke en genser til meg selv snart også :)

Bilde!?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 7.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sjekk ut min kule pappa med sin nye jakke!

Sånn ble den!  Guttungen var nok synlig i barnehagen i dag   Garnet ble veldig kult heklet opp. Forsøkte å ta nærbilde, men fargene ble litt wonky. 

Jeg elsker jobben min men jeg hater jobben min. Nå skal de kjøre sånn superteit greie med Hatteonsdag på førstkommende onsdag. Jeg kan virkelig ikke fordra sånt! Men man blir jo pokker meg straffa for

Posted Images

Jeg fikk votter med det mønsteret hos mamma til bursdagen min nå nettopp! :D De ble kjempefine!

Jeg søkte opp alle mulige raser og prøvde å tegne noe lignende eller forenkle mønsteret nok til at jeg tør å prøve meg på det. Tenkte på deg med en gang jeg fant den der :D
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Å søren... :P

Vil gjerne se bilde da,så jeg kan få litt inspirasjon :D

Må bare strikke litt lenger sånn at han synes :) merker jeg dog ikke ble helt fornøyd med den da. Ser ut som en belger med en ekstrem front, stakkars :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har så lyst til å ha noe å pludre med. men jeg har dårlige armer, og dårlig motorikk så hekling strikking ol utgår nok tror jeg, for en dårlig dag så får jeg ikke kontroll over fingrene så godt :P

Men tenkte å dra på panduro hobby og se om jeg fant litt ting jeg kunne drive med som ikke var så knotette. Noen ideer forøvrig? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Vært et par strikke- og heklefrie dager. Her om dagen satt jeg i åtte timer i strekk for å strikke selbuvotter. Aldri hatt så vondt i henda før :o

Jeg ble også sååå oppgitt da jeg fant ut at jeg mangler garn garn for å gjøre ferdig julegaven til mamma.. Heldigvis er DROPS Paris et relativt billig garn :) Mangler også garn til revelua, men svigermor sin gave og selbuvottene har jeg nok til heldigvis! Også var det denne julegenseren til Angus da, noen som husker at jeg drev med den? :P fant den igjen her om dagen sammen med garnet, men mønsteret hadde jeg ikke. Tror ikke den kommer til å passe han da, men da er det mulig at nykomlingen arver den, den burde passe :) fader, så sykt rant dette her ble :P

@Khela de vottene var fiiine! Også så fin farge!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skeptisk til om jeg rekker bli ferdig med lappeteppet før jul.. Er ca halvveis, så en god del som gjenstår. I tillegg må jeg bruke mesteparten av tida fremover på skole og eksamener..

Skal prøve så godt jeg kan å bli ferdig, da. Gleder meg til å se hvordan det blir, og til å gi det bort :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har begynt på nytt med selbuvotter: ny oppskrift med større pinner og tykkere garn enn hva oppskriften anbefaler. Så får vi se hvordan resultatet blir. :P

Ellers så er jeg vel ca. halvveis på neste heklekosedyr. Har bestilt mer fyll så jeg håper at det kommer snart. Skal legge ut bilde når jeg er ferdig. Håper at resultatet blir bra, for jeg skal gi den som secret santa-gave til en venninne. Blir fargerik, for jeg bare bruker restene fra garnet jeg brukte på den forrige jeg laget. :)

Skulle ønske jeg kunne strikke!

Aldri for sent å lære! :D Kanskje en idé å begynne med noe enklere, hehe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Jeg har så lyst til å ha noe å pludre med. men jeg har dårlige armer, og dårlig motorikk så hekling strikking ol utgår nok tror jeg, for en dårlig dag så får jeg ikke kontroll over fingrene så godt :P

Men tenkte å dra på panduro hobby og se om jeg fant litt ting jeg kunne drive med som ikke var så knotette. Noen ideer forøvrig? :)

Hva med filting? Det er morsomt og øker finmotorikken.

Enkelt å starte med, kjøp filtesett med nåler og skumplate og ull i gilde farger, ta en pepperkakeform og stapp ull oppi, så begynner du å filte (du stikker nålen i ulla, så den tover seg sammen liksom) og former den med tilslutt med nålen på ytterkantene. Kan evt pyntes med bånd, glitter, sy på perler eller bare henge den i en fiskesene slik den er.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ferdig med genser til Melvin :D Den ble litt trang mellom halsen og åpningen til beina, så jeg får prøve på nytt og lage et litt lengre stykke der. Har ikke bestemt meg for om jeg skal rekke opp denne eller starte på en ny..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh, dere!! Jeg får til magic loop!! :D

Jeg synes det ble så trangt å strikke første gang jeg prøvde, det er jo ikke rart, siden jeg ikke skjøv arbeidet ned på loopen, jeg hadde det oppe mens jeg strikka, da blir det trangt :P Men nå er jeg i gang med sokk :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dere, jeg har nå strikket en haug med sånne skrueluer til julegaver, og de var kjempeflotte i passformen. Men...jeg vasket dem på ullprogrammet på vaskemaskina (på kald), og nå har de strekt seg og blitt litt slaskete. Er det noe jeg kan gjøre for å få formen tilbake?

For øvrig strikket et skjerf i lace for første gang, og det gikk kjempefint :) og nå driver jeg og strikker lue med kabler på, også det for første gang. Spennende å prøve noe nytt og få til :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...