Gå til innhold
Hundesonen.no

Drømmetråd: en liten maskothund, en gang i tiden


Poter
 Share

Recommended Posts

Leker litt med tanken om en gang i tiden å få en liten maskothund og tenker på hvilke raser som kunne passet. Må bare understreke at det enda er på leke-med-tanken -og drømmestadiet og at jeg verken vet helt 100% at jeg VIL ha en liten maskothund, men aller mest at det er lenge til jeg vil ha 2 hunder :) Men bare sånn i mellomtiden er det jo morsomt å fundere litt. Ja, også kjeder jeg meg litt om dagen, så da er det bra med interessante tråder på Sonen ;)

Vel, for å ikke høres helt useriøs ut, så kan jeg jo si litt om hva jeg tenker ;) Det må være en liten hund, type pomeranian størrelse. Den må være sosial og trygg og ikke lage for mye lyd. Og det bør være en ganske frisk rase. Jeg vil helst ikke den skal ha mye jaktinstinkt, vi har katt og det er mange katter i området, og jeg har lyst til at den skal kunne gå løs uten å ha en stor radius. Terrier utgår pga det.

Når det gjelder pels, er jeg åpen for ulike varianter. Jeg synes det er mest praktisk med kort pels som renser seg selv og som ikke drar med seg masse inn og jeg synes også det er bra med hunder som ikke røyter så mye (haha, jeg har labrador), men det blir jo ikke SÅ mye hår og skitt med en liten en som med en stor. Napping har jeg aldri gjort, men kunne nok lært meg. Klipping med maskin er nok mer min stil i så fall, om hunden skulle ha puddeltype pels. Ellers er jeg ikke noe særlig til pelsstell menneske, men så lenge de er små og ikke schwære risener, skulle jeg vel overleve det :)

Jeg synes det er viktig at hunden er sosial, trygg, kosete og tar det meste på strak labb. Sånn sett synes jeg heelere er ypperlige, men som maskothund blir de nok for aktive. Jeg vil helst ha en som bare er med på de tingene jeg gjør fra før av og som blir fornøyd med turer og noe hjernetrim, ikke en som må ha ekstra aktivisering, om dere skjønner. Individuell trening skal den selvsagt få, men ikke sånn at den MÅ jobbes med for å være fornøyd. Ikke en bærbar brukshund :) En selskapshund, rett og slett. Jeg er ikke interessert i utstilling, men kan stille noen ganger for gøy.

Men så lurer jeg på, hvordan er det å ha en stor rase og en liten rase? Er det lett for at den lille kan bli skadet i lek? Er det upraktisk å ha den med på skiturer, greier den å holde følge om jeg snørekjører? Hva med sykkelturer?

Jeg liker mops og små hunder av den typen, synes de er veldig sjarmerende og herlige, men jeg har virkelig ikke sansen for pusteproblemene deres og kan ikke tenke meg å støtte en slik type avl. Finnes det noen som har litt mer fornuftig respirasjonssystem? Ellers liker jeg også pomeranian og chihuahua. Ut over det er jeg egentlig ikke så bevandret i småhundverdenen. Dvergpuddel har jeg møtt og de virker kule, phalene har jeg også sansen for (men de er kanskje bærbare brukshunder igjen?), sheltier ser jeg på som aktive treningspartnere (og de bjeffer noe skrekkelig) og ja... det er vel mest de jeg har hatt med å gjøre.

Så kom med forslag og tenk gjerne høyt sammen med meg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 84
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Søteste lille! Jeg pleide å gå tur med værdens kuleste franske for mange år siden. Han var 13år og en skikkelig tøff herremann. Gikk ingen steder uten å ha med seg sin 1liter, tomme, colaflaske, som

Haha, autocorrect er fantastisk, det skulle selvsagt stå "staffen kan også ha pusteproblemer" og "det er ikke bare snutelengde som tilsier pusteproblemer"

Jeg er veldig fornøyd med min lille maskothund - Moxy (the boston terrier).. Jeg har +30 års erfaring med middelsstor, glad, sunn og (relativt) aktiv gjeterhund (bearded collie) og uansett hvor mye f

Jeg er veldig fornøyd med min lille maskothund - Moxy (the boston terrier)..

Jeg har +30 års erfaring med middelsstor, glad, sunn og (relativt) aktiv gjeterhund (bearded collie) og uansett hvor mye folk skal overbevise meg om at Moxy er usunn, ikke kan puste ordentlig og sånn generelt er en usunn hund - så har jeg faktisk ikke oppdaget det...

Hun er med på beardistreff og løper like lenge og mye som de gjør - hun er superspretten og tåler en goood "trøkk" av de store i vill lek, kan spise drittfôr, gråstein eller jord - likevel er hun superkvikk og kjærnesunn, osv. I tillegg har hun et vesen og væremåte som faktisk gjør at man LER hver dag.

En skikkelig lykkepille, helt enkelt.

Det jeg ville hatt på henne er litt mere pels - for dama' fryyyyyser. Men til gjengjeld har jeg en herlig varmeflaske i henne hele vinteren, da hun ligger under dyna og sover..

Men nei, hvis man tenker folks almenne oppfattelse av sunnhet, så er det kanskje et dårlig forslag. Mitt andre valg til maskothund var faktisk norfolkterrier - noe så søte og goe' skapninger. Er ikke så sikker på jaktlyst, men mine skye terriere bodde lenge med katten vår - helt problemfritt. Ikke var de noe opptatt av andre katter heller - men rottene mine derimot levde et farlig liv når de var ute av buret..

Hva med dvergschnauzer? Søte, kvikke, herlige små hunder - passe med pels til at man faktisk kan "gjøre noe" med dem også..

Susanne

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

De aller aller fleste lancashire heelere er hunder som er med på turer og i grunnen lite aktivitet som lydighet, agility osv. Det er et par som driver aktivt med agility i Norge, den ene er suveren innen dette. Men ellers så er de fleste familiehunder som trives med å få turer og masse kos, men som gjerne er med på lange turer om de kan det. De liker å få brukt seg (mange av dem i alle fall), men som nevnt, de er ikke akkurat så super krevende. Min er av den mer aktive typen og kan holde det gående mentalt og fysisk i lang tid, men hun må ikke ha det for å ta livet med ro. Hun elsker å jobbe, men hun elsker å ligge krøllet sammen på dundyna si like godt.

Jeg sykler med min, det er ikke noe problem

Jeg har stor hund i tillegg, det er heller ikke noe problem. Hun vet å si i fra om andre hunder blir for nærgende, hun tåler en real trøkk. Det er flere som har både LH og større rase.

Går ikke på ski, men de skal ikke ha problemer me då holde tritt, det er en kugjeter som skal tåle å løpe mye i ulendt terreng.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tibetansk spaniel! :heart:

Edit: sånn det å ha stor og liten rase sammen - jeg synes det går veldig fint. Egentlig veldig greit, for minsten kan jeg ha med "overalt". De leser hverandre utrolig bra, men det er jo en relativt stor størrelsesforskjell på de jeg har. Pøbel kan være litt sånn "hensynsløs" når han blir glad, og da blåser han i at Kamar er der, for han setter/legger seg på ham. :lol: Kamar kjenner Pøbel godt, så han vet å flytte seg! De går veldig godt sammen på alle mulige måter.

Basenjien tror jeg er utrøttelig, og krever ikke tur heller. Så det går ganske fint men nå er det jo ikke basenji du tenker på, tenker jeg). Jeg hadde/passet over en lengre periode en tibetansk spaniel da jeg hadde golden, og det var null problem overhode. De gikk like lange turer, løp og koste seg sammen løse, og var egentlig en fryd å ha sammen. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med japansk chin ?, Men liker du ikke kort snuter så godt er vel ikke den så grei.

Eller russisk toy, de er veldig lik chihuahuaen.

Izzie og min mor sine japanske spisshunder har funnet en god tone, de leker ikke sammen som de gjør med hunder på samme størrelse men de finner en måte.

Noen ganger blir de små tråkket på før de lærer å flytte seg..

..Det er jo et pluss at Izzie er den perfekte madrassen/dyne for Toki og gir Mayra litt pause fra Toki :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De aller aller fleste lancashire heelere er hunder som er med på turer og i grunnen lite aktivitet som lydighet, agility osv. Det er et par som driver aktivt med agility i Norge, den ene er suveren innen dette. Men ellers så er de fleste familiehunder som trives med å få turer og masse kos, men som gjerne er med på lange turer om de kan det. De liker å få brukt seg (mange av dem i alle fall), men som nevnt, de er ikke akkurat så super krevende. Min er av den mer aktive typen og kan holde det gående mentalt og fysisk i lang tid, men hun må ikke ha det for å ta livet med ro. Hun elsker å jobbe, men hun elsker å ligge krøllet sammen på dundyna si like godt.

Jeg sykler med min, det er ikke noe problem

Jeg har stor hund i tillegg, det er heller ikke noe problem. Hun vet å si i fra om andre hunder blir for nærgende, hun tåler en real trøkk. Det er flere som har både LH og større rase.

Går ikke på ski, men de skal ikke ha problemer me då holde tritt, det er en kugjeter som skal tåle å løpe mye i ulendt terreng.

Har ikke Poter hatt heeler en gang i tiden, eller husker jeg feil nå?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må den være liten? Jeg ville ellers sett på whippet som maskothund, jeg. Men det var det med katter, ja... Hva med en kortklipt yorkie? De lever jo omtrent like lenge som katter, så da må de jo være noenlunde friske? Dvergpincher kanskje? Men kanskje aller helst toypuddel. Pudler er undervurderte.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes boston terrier eller griffon/petite brabacon av noe slag høres ut som noe for deg, jeg :)

Siden du nevner det. Papillon/phalene (samme rase basically) har jaktinnstinkt slik jeg kjenner dem. Og ja, jeg synes det er litt som du selv sier, at de er bærbare brukshunder. Masse, masse hund i minikropp :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for mange forslag :D

Affenpincher :heart:

Vet du, jeg synes nesten de ser litt skumle ut de der...! Tror ikke jeg har møtt noen live, så aner ikke hvordan de er. Ut fra utseende liker jeg dem ikke, men kan jo hende de har et sjarmerende vesen?

Griffon petit brabancon? :-)

De ser ut som en litt mer langbeint og sunnere mops :D Hvordan er de? Kunne kanskje vært noe!

Jeg er veldig fornøyd med min lille maskothund - Moxy (the boston terrier)..

Jeg har +30 års erfaring med middelsstor, glad, sunn og (relativt) aktiv gjeterhund (bearded collie) og uansett hvor mye folk skal overbevise meg om at Moxy er usunn, ikke kan puste ordentlig og sånn generelt er en usunn hund - så har jeg faktisk ikke oppdaget det...

Hun er med på beardistreff og løper like lenge og mye som de gjør - hun er superspretten og tåler en goood "trøkk" av de store i vill lek, kan spise drittfôr, gråstein eller jord - likevel er hun superkvikk og kjærnesunn, osv. I tillegg har hun et vesen og væremåte som faktisk gjør at man LER hver dag.

En skikkelig lykkepille, helt enkelt.

Det jeg ville hatt på henne er litt mere pels - for dama' fryyyyyser. Men til gjengjeld har jeg en herlig varmeflaske i henne hele vinteren, da hun ligger under dyna og sover..

Men nei, hvis man tenker folks almenne oppfattelse av sunnhet, så er det kanskje et dårlig forslag. Mitt andre valg til maskothund var faktisk norfolkterrier - noe så søte og goe' skapninger. Er ikke så sikker på jaktlyst, men mine skye terriere bodde lenge med katten vår - helt problemfritt. Ikke var de noe opptatt av andre katter heller - men rottene mine derimot levde et farlig liv når de var ute av buret..

Hva med dvergschnauzer? Søte, kvikke, herlige små hunder - passe med pels til at man faktisk kan "gjøre noe" med dem også..

Susanne

Boston terrier!

Oioi, boston terrier :wub: Jeg har i lengre tid sagt at jeg har lyst på en "liten og tykk" hund, tykk i den forstand at den er kraftig og ikke feit. Surfet litt rundt på boston terrier i går og må si at hjertet gjorde noen ekstra hopp! Moxy høres jo bare herlig ut. Jeg liker klovnete hunder, slike som ikke tar verden så skrekkelig seriøst og som man ler av hver dag. Også hadde de jo stumphale i tillegg, sjarm!

Hvordan er helsen deres? Plages de med pusteproblemer? På de bildene jeg så i går, så det ut som de fleste har litt sunnere nese enn f.eks mops.

Og terrier..., hvor mye terrier er de?

Norfolk terrier blir for mye terrier for meg. Jeg regner med de er noe ala cairn terrier i gemytt og selv om jeg synes de er kule hunder, så blir det for mye jaktinstinkt for min smak.

Dverg schnauzer har jeg av en eller annen grunn ikke fått helt sansen for. Vet ikke hvorfor, men synes kanskje de blir for tøffe og "stive". Vil ha en litt mildere hund, om dere skjønner.

De aller aller fleste lancashire heelere er hunder som er med på turer og i grunnen lite aktivitet som lydighet, agility osv. Det er et par som driver aktivt med agility i Norge, den ene er suveren innen dette. Men ellers så er de fleste familiehunder som trives med å få turer og masse kos, men som gjerne er med på lange turer om de kan det. De liker å få brukt seg (mange av dem i alle fall), men som nevnt, de er ikke akkurat så super krevende. Min er av den mer aktive typen og kan holde det gående mentalt og fysisk i lang tid, men hun må ikke ha det for å ta livet med ro. Hun elsker å jobbe, men hun elsker å ligge krøllet sammen på dundyna si like godt.

Jeg sykler med min, det er ikke noe problem

Jeg har stor hund i tillegg, det er heller ikke noe problem. Hun vet å si i fra om andre hunder blir for nærgende, hun tåler en real trøkk. Det er flere som har både LH og større rase.

Går ikke på ski, men de skal ikke ha problemer me då holde tritt, det er en kugjeter som skal tåle å løpe mye i ulendt terreng.

Har ikke Poter hatt heeler en gang i tiden, eller husker jeg feil nå?

Jo, det stemmer, vi hadde en heeler som var mannens agilityhåp. Av ulike årsaker kunne han ikke ha henne mer og vi måtte desverre omplassere henne. Nå har hun det helt supert hos ei hundevenninne av oss og gjør det knakende bra i agility. Hun er virkelig en herlig hund og hun og mora hennes er virkelig, virkelig kule hunder! Jeg liker dem kjempegodt! :D Det er jo mye ymse kroppsbygning på heelerne, men jeg synes den typen er veldig fin. Blir som små kelpier nesten.

Mulig jeg er farget av at de heelerne jeg kjenner bor hos aktive hundemennesker som konkurrerer med dem, men jeg synes at heelere er arbeidshunder, små gjeterhunder som de er. Noen få av dem kunne kanskje levd utelukkende som selskapshund, men jeg tenker det er raser som passer bedre under selskapshund-beskrivelsen enn hva en heeler gjør :) Men jo, jeg digger rasen!

Tibetansk spaniel! :heart:

Edit: sånn det å ha stor og liten rase sammen - jeg synes det går veldig fint. Egentlig veldig greit, for minsten kan jeg ha med "overalt". De leser hverandre utrolig bra, men det er jo en relativt stor størrelsesforskjell på de jeg har. Pøbel kan være litt sånn "hensynsløs" når han blir glad, og da blåser han i at Kamar er der, for han setter/legger seg på ham. :lol: Kamar kjenner Pøbel godt, så han vet å flytte seg! De går veldig godt sammen på alle mulige måter.

Basenjien tror jeg er utrøttelig, og krever ikke tur heller. Så det går ganske fint men nå er det jo ikke basenji du tenker på, tenker jeg). Jeg hadde/passet over en lengre periode en tibetansk spaniel da jeg hadde golden, og det var null problem overhode. De gikk like lange turer, løp og koste seg sammen løse, og var egentlig en fryd å ha sammen. :)

Tibetansk spaniel er en veldig anonym hund for meg. De jeg har møtt på har gjort så lite ut av seg. De nesten bare er der og ikke mer... ikke noe sjarm i øynene eller spillopper på lur. Er de sånn?

Basenjier virker som spennende hunder, men du har nok rett i at de nok ikke er helt den typen hund jeg tenker på :)

Når jeg skal ha maskothund en gang, så tror jeg at jeg skal ha kinesisk nakenhund, jeg :ahappy: Bare fordi de er lekre, kan ha på klær og halsbånd med bling :D

Haha, ja, ikke sant :D Også er det jo koselig å ha dem på armen *pensjonistpoeng* :ahappy: Eine kan jeg forresten ha bling på siden han har kort pels og det vises, tror jeg må kjøpe ham noe nytt bling snart. Han kan også kles på, men ikke like enkelt å finne snasne outfits til ham som til småttisene :P

Må den være liten? Jeg ville ellers sett på whippet som maskothund, jeg. Men det var det med katter, ja... Hva med en kortklipt yorkie? De lever jo omtrent like lenge som katter, så da må de jo være noenlunde friske? Dvergpincher kanskje? Men kanskje aller helst toypuddel. Pudler er undervurderte.

Vil helst ha den liten, ja, både fordi jeg har lyst på en liten, men også fordi det er praktisk i forhold til plass i bil etc.

Whippet tror jeg kan være en god maskothund, men vet ikke hvor mye jakt de egentlig har i seg? Jenny liker jeg jo kjempegodt, så hadde aller whippeter vært som henne, ville det jo ikke vært noen sak. Hvis jeg skulle gått opp en størrelse, ville cocker spaniel kommet på listen :)

Yorkier har jeg ikke peiling på. Hvordan er de?

Dvergpincher har jeg bare så utrolig dårlig inntrykk av... Harde, ukontaktbare saker som bare bjeffer...

Puddel tror jeg absolutt kunne vært noe! Jeg vurderte storpuddel sammen med labrador nå sist, så har litt sansen for dem. Men hvordan er helsen på dvergpuddelen? Toy blir vel i miste laget... hvor stor blir de, egentlig?

Jeg synes boston terrier eller griffon/petite brabacon av noe slag høres ut som noe for deg, jeg :)

Siden du nevner det. Papillon/phalene (samme rase basically) har jaktinnstinkt slik jeg kjenner dem. Og ja, jeg synes det er litt som du selv sier, at de er bærbare brukshunder. Masse, masse hund i minikropp :)

Ja, jeg synes boston terrier og petite brabacon høres og ser spennende ut! Har ikke møtt noen in real life, så hadde vært interessant å høre mer om hvordan de er!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Poter: jeg synes de er ganske artige, faktisk. Men de blir nok til hva du gjør de til også. Hun jeg hadde/passet var lettlært, gjorde ting i raske bevegelser og synes livet egentlig er ganske kult! Typisk happy-go-lucky. Hun bjeffa en del på andre hunder, men jeg fikk det av henne med trening. Jeg ville nok vurdert den igjen, hadde det bare ikke vært for røytingen. Holder med en som gjør det. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min grandonkel hadde to stk griffon i gamle dager (da jeg var liten) - Ripp og Rufus. Husker de som noen grufulle gneldrebikkjer (og det sier jo litt siden jeg er vokst opp med gårdsspisshund....) Men de er jo unektelig litt raffe også da :)

Når jeg blir pensjonist skal jeg ha en pomme og en barbert kinesisk nakenhund med pels (sånn at jeg er sikker på at den får nok hovskjegg og hockey-sveis) - yaaaay!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er mange andre grunner å ha kinesisk nakenhund enn å ha en å kle på og ha på armen altså :) Det er store personligheter og mye hund i lite format. De elsker å ligge "inntil eller oppå", men er også spretne og sporty og med på det meste (så lenge det ikke ikke regner :P ). Noen kan være litt "sære" og reserverte, men finnes mange av den sosiale varianten også :) Alikevel lurt å være nøye med valg av valp med tanke på gemytt, da det er litt varierende.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ble litt nysgjerrig vet jeg, på hvem LH du hadde, men siden du nevner hun er god i agility så kan det i grunnen være en :)

Min er samme type, sånn kroppslig.

Kjenner et par oppdrettere som driver med dvergpuddel. De har meget god helse på sine hunder. Skulle jeg valgt meg maskothund, bare for maskott liksom, som dilter med, tåler en trøkk, kan stilles osv, så hadde jeg valgt meg en dvergpuddel, uten tvil.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er mange andre grunner å ha kinesisk nakenhund enn å ha en å kle på og ha på armen altså :) Det er store personligheter og mye hund i lite format. De elsker å ligge "inntil eller oppå", men er også spretne og sporty og med på det meste (så lenge det ikke ikke regner :P ). Noen kan være litt "sære" og reserverte, men finnes mange av den sosiale varianten også :) Alikevel lurt å være nøye med valg av valp med tanke på gemytt, da det er litt varierende.

Hehe, ja ;) Jeg har møtt noen få som var veldig hyggelige og min søster har vurdert dem, så jeg skal ikke avskrive dem. Jeg ser bare for meg at det kan bli litt slitsomt for dem her i Tromsø hvor det ikke er så varmt...

Ble litt nysgjerrig vet jeg, på hvem LH du hadde, men siden du nevner hun er god i agility så kan det i grunnen være en :)

Min er samme type, sånn kroppslig.

Kjenner et par oppdrettere som driver med dvergpuddel. De har meget god helse på sine hunder. Skulle jeg valgt meg maskothund, bare for maskott liksom, som dilter med, tåler en trøkk, kan stilles osv, så hadde jeg valgt meg en dvergpuddel, uten tvil.

Og jeg blir nysgjerrig på hvilken heeler du har! Det var Ia vi hadde, fra Skogstrollets. Var det henne du tenkte på?

Kunne du gitt meg navn på de oppdretterne av dvergpuddel du kjenner?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for mange forslag :D

Vet du, jeg synes nesten de ser litt skumle ut de der...! Tror ikke jeg har møtt noen live, så aner ikke hvordan de er. Ut fra utseende liker jeg dem ikke, men kan jo hende de har et sjarmerende vesen?

De er bare super kule.. Personlighet som bare det og faktisk en relativt frisk rase iforhold til mange andre småhunder. Selv om de ser litt merkelig ut, så ville jeg absolutt anbefale deg å møte noen.. Jeg er i alle fall helt solgt :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, ja ;) Jeg har møtt noen få som var veldig hyggelige og min søster har vurdert dem, så jeg skal ikke avskrive dem. Jeg ser bare for meg at det kan bli litt slitsomt for dem her i Tromsø hvor det ikke er så varmt...

Man må være innstilt på å kle på en kineser ja, og noen er mer "pinglete" enn andre med tanke på vær, men med en fleecedress høst og vinter går det mest sansynlig veldig bra :) De tåler kulde mye bedre enn regn og vind :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De er bare super kule.. Personlighet som bare det og faktisk en relativt frisk rase iforhold til mange andre småhunder. Selv om de ser litt merkelig ut, så ville jeg absolutt anbefale deg å møte noen.. Jeg er i alle fall helt solgt :aww:

Vet du om det er noen her nordpå?

Man må være innstilt på å kle på en kineser ja, og noen er mer "pinglete" enn andre med tanke på vær, men med en fleecedress høst og vinter går det mest sansynlig veldig bra :) De tåler kulde mye bedre enn regn og vind :)

Det er kanskje også noe med hva de blir vant til? Å kle på hunden er ikke det værste, tenker jeg, men hvis de lider seg igjennom store deler av året fordi det er kaldt, så synes jeg det blir feil. Men fryser de mer enn korthårsraser?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...