Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger navneforslag til Nederlansk frøken!


Recommended Posts

Skrevet

Om sju uker skal jeg hente en Drentsche Patrijshond-tispe fra Nederland, og jeg klarer bare ikke å bestemme meg for navn.

Det kunne vært artig med et Nederlansk-inspirert navn, iogmed at både rasen og valpen kommer derifra, men det er ikke noe krav. Jeg vil også ha et litt uvanlig navn, så Tinka, Bella, Ronja osv. er utelukket. Det gjør ingenting om det er menneskenavn heller. Egentlig er det bare å fyre løs med forslag :D

De eneste navnene jeg har på lista allerede er Elke og Mina.

Skrevet

Takk for mange gode forslag! :) Elke står fortsatt høyt på lista egentlig, men samboer er ikke heelt enig. Hva synes dere om navnet?

Milou og Mieke var også fine, men litt usikker på uttalelsen? Blir det Milo eller Milu? Mieke uttalles "Mike" går jeg utifra. Moren til kullet heter forresten Vilou. Alva var også fint :)

Jeg er åpen for ikke-Nederlanske navn også, så kom gjerne med flere forslag ;)

Skrevet

Jeg synes ikke det er noe schwong over "Elke" jeg altså. Kjedelig ordlyd liksom. :P Likte Neda, jeg.

André nederlandske jentenavn:

- Diny

- Fenna

- Heleen

- Iemkje

- Kalie

- Marga

- Nolee

- Sija

- Titya

Personlig liker jeg navn som slutter på lyden y/i eller a :)

Skrevet

Marijke! Men tre stavelser er jo litt tungvint muligens.

EDIT: Maaike! Det var fint!

Uuh, jeg likte Maaike! :D ("Pet form of Marja, means beloved" står det om navnet)

Edit: Det finnes allerede en hund fra den kennelen som heter Maaike, så da utgår det.

Skrevet

Elke synes jeg var ganske fælt, for å være brutalt ærlig. :lol:

Det minner meg både om elg/elk, det å "ælje" (altså spy), ekkel og diverse trær.

Jeg synes Malou/Milou (leses som "Paris", ikke "Malin" og med lang o-ending) er knallsøtt, men liker også ord som betyr det vi vil si om hunden. Imouto betyr jo lillesøster, og dersom jeg noengang skal ha en rottweiler, skal hun hete Mädchen. :)

Skrevet

Elke synes jeg var ganske fælt, for å være brutalt ærlig. :lol:

Det minner meg både om elg/elk, det å "ælje" (altså spy), ekkel og diverse trær.

Jeg synes Malou/Milou (leses som "Paris", ikke "Malin" og med lang o-ending) er knallsøtt, men liker også ord som betyr det vi vil si om hunden. Imouto betyr jo lillesøster, og dersom jeg noengang skal ha en rottweiler, skal hun hete Mädchen. :)

Hehe, godt du er brutalt ærlig :D Har allerede slått fra meg "Elke".

Skrevet

Har ikke noe navneforslag, men gratulerer med snart ny hund. Er en sååå herlig rase, venninna mi som jeg trener mest med har en slik. Herlig hund :)

Skrevet

Har ikke noe navneforslag, men gratulerer med snart ny hund. Er en sååå herlig rase, venninna mi som jeg trener mest med har en slik. Herlig hund :)

Å, er det Nando? :D

Skrevet

Det fineste nederlandske jentenavnet jeg vet om er allerede "dobbelt opptatt", nemlig Pim :wub:

Jaa, Pim er søtt :D Kan jeg stjele det forde? Hehe :P

Ja er Nando :)

Her er de på sist trening :

309135_10150966144550771_1110914999_n.jpg

Har aldri møtt Nando, men snakket litt med eieren på facebook før jeg bestemte meg for rase. Moren til Nando kommer fra oppdretteren jeg skal ha valp fra :)

Hun må jo hete holly :D som i Holland liksom:P

Også et bra forslag :)

*begynner å få en del navn på lista si*

Skrevet

Milou uttales Miluu, du legger trykk på Lu og drar på u'en :)

Oki, skjønner. Takk for svar :)

Jeg synes en del av de Nederlanske navna ser veldig fine ut skrifteilig, men når man skal uttale dem riktig så blir det plutselig litt vanskelig. (Miluuu er ikke så vanskelig da, men ville likevel vært mer naturlig for meg å si Miilo/Miilu)

Skrevet

Jaa, Pim er søtt :D Kan jeg stjele det forde? Hehe :P

Jeg har ingen problemer med at hunder heter Pim, selv om det er navnet jeg "sparte" for min evt. første tispe i flere år. Nå er det sannsynligvis uaktuelt å få en Pim ettersom mannen ikke liker navnet, men uansett om jeg hadde hatt en Pim ville det vært uproblematisk for meg å vite at andre hunder hadde samme navn :P

Skrevet

Hun kan hete Meisje. Det betyr jente på nederlandsk.

Ellers liker jeg godt Marijke (uttales mareike). Naboen min da jeg bodde i Nederland het det. Hun var skikkelig kul, for hun var 8 (jeg var 5) og ville leke med meg :)

Og så er Nijntje veldig søtt (uttales neintje). Det er denne søte skapningen:nijntje_noflash.gif

Det er mange fine bøker om henne. Tror vel egentlig det betyr "liten kanin" (Konijn -> kanin Konijntje -> liten kanin), men det gjør vel ikke noe :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg syns fortsatt noen skal bruke "Costa" siden vi ikke fikk brukt det selv :P .

Ellers er jeg ganske fan av ord som egentlig ikke er navn, men som høres fine/kule/morsomme ut som navn. Pleier å tenke på mine egne interesser eller ting jeg liker for å se om det finnes ord der jeg kan tenke meg å bruke.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Kullet har allerede fått N-navn, men siden jeg ikke vet hvem som blir min før de chipmerkes (ved 5-6ukers alder - det vil si om 2-3 uker), vet jeg enda ikke hva frøkna mi heter hos oppdretter. Jeg ser an først om det er et navn jeg vil beholde, eller om det blir noe annet :)

Takk for alle forslag! :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...