Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere som kjenner Oslo


Tricolor
 Share

Recommended Posts

  • Svar 64
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Oslo Reptilpark om det er interessant:)

Kokosbollefabrikken på Bjølsen!

34-bussen mot Ekeberg Hageby går bl.a. fra Jernbanetorget. Ta den til Brannfjellveien, rusle noen meter oppover i svingen, og du kommer til stedet hvor dette bildet er malt: Snu dere, og dere h

Om du skal både til Frognerparken og Bygdøy vil jeg anbefale Sightseeing-bussen, har tatt den selv og den stopper mange rare steder og man kan bare gå av og på om man ønsker, den kjører også ut til Bygdøy, både Folkemuseumet og Kon-tiki :)

Dette er selvfølgelig dersom ikke Oslo-passet er bedre da :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres ut som en kjempebra uke! :)

Ja, vi hadde det kjempefint. Å kunne slippe helt å tenke på matlaging og oppvask. Skikkelig husmorfri.

Så aktive der har vært. Jeg tror jeg må bli flinkere til å finne på ting i egen by :)

Vi hadde jo enda flere ting vi ville sett på, folkemuseet på, Bygdøy for eksempel, Vi var en liten runde men det regnet så at vi tok bussen videre til Fram- Kon-Tiki og vikingeskipmuseene.

Det var faktisk skikkelig inspirerende å lese denne tråden. Tommel opp for å feriere i eget land! :D

Vi har bare feriert i Norge de siste årene. Mye spennende å oppleve "hjemme".

Dere må jo til IKEA! Det var høyepunktet mitt da vi var i Oslo. :D Dit går det buss fra sentrum.

Vi har IKEA 7 mil hjemmefra, så selv om jeg liker å handle der, ville ikke det blitt prioritert. Hadde ikke bilen med, så vi måtte begrense kjøpelysten. Men jeg angrer på at vi ikke lette litt etter Stoff og Stil, skal visst ligge på Alna?

Om du skal både til Frognerparken og Bygdøy vil jeg anbefale Sightseeing-bussen, har tatt den selv og den stopper mange rare steder og man kan bare gå av og på om man ønsker, den kjører også ut til Bygdøy, både Folkemuseumet og Kon-tiki :)

Dette er selvfølgelig dersom ikke Oslo-passet er bedre da :P

Vi kjøpte 3-dagers Oslopass. Men om jeg kommer tilbake for å oppleve Bygdøy ordentlig i fint fotovær er ditt forslag et alternativ.

Glemte visst å skrive at vi også hadde en fin kveld i Botanisk hage. Til og med barna syntes det var fantastisk med alle blomster og trær. Fjorårets kalver skal ha navn fra blomsterverden, så vi fant mange flotte kunavn :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gutt på 14 og jente på 12.

...ellers er dyr den store lidenskapen, så noe med dyr må vi nok også få til.

Da må du ta en tur til Oslo reptilpark - den ligger i gangavstand fra Karl Johans gate. Sjekk linken til hjemmesiden for adresse og veibeskrivelse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så koselig dere har hatt det. For meg som er fra Lillehammer og er vant til Maihaugen, er folkemuseet på Bygdøy litt kjedelig :icon_redface:

Da må vi vel til Maihaugen neste år! :yes:

Da må du ta en tur til Oslo reptilpark - den ligger i gangavstand fra Karl Johans gate. Sjekk linken til hjemmesiden for adresse og veibeskrivelse.

Reptilparken var et funn for ungene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...