Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ja, som overskriften sier så lurer jeg på hvordan deres tisper oppfører seg i gjennom løpetiden. Er de annerledes enn ellers? Eller helt "normale"? Eventuelt hvordan fortoner forandringene seg?

Chessea... Er et lite kapittel for seg de dagene hun er høyløpsk. Hun er rett og slett stressa, spinnvill og forbanna slitsom. Hun klarer ikke slappe av, piper foran døra, vandrer hvileløst rundt og vil leke med oss og nå med Leja hele tiden. Til og med mini blir sliten av Chessea nå om dagen. Ikke spiser hun heller.

Dette varer noen dager, oppimot en uke, og går brått over når hun ikke er "klar" lenger. Da er hun helt utslitt og sover gjerne i flere dager i strekk. Så det er jo helt tydelig at hormonene spiller med hodet hennes den tiden og at hun dermed ikke klarer å roe seg. Også er hun på billigsalg ovenfor enhver hannhund vi møter.

Vi bruker å overse henne stort sett, og gjør egentlig bare ting som normalt. Tidvis kjenner jeg at jeg kjefter litt for mye, for den pipinga på døra og den klenginga hun driver med kan gjøre meg skikkelig sprø :P

Teiteste hunden min som hele resten av året er veldig grei å ha med å gjøre. Hun er forøvrig 7 år :)

Skrevet

Ivy kjefter litt mer under trening (på meg) og blir frustrert når hun ikke får til ting med engang, men ikke noe forskjellig hjemme.. Mens de to andre merker jeg ikke noe forskjell i det hele tatt.

Skrevet

Har bare vært med på to løpetider med Kuma, så har ikke mye erfaring. Jeg merker hun blir mye mer gretten og synes det er mer ubehagelig at jeg flytter på hun. Det tror jeg henger sammen med at hun er mer sliten og slapp. Hun kan mase litt, men ikke så mye at det er noe særlig irriterende. Denne løpetiden har jeg merket at hun har blitt litt mer usikker og varsler litt mer.

Skrevet

Tuva er veldig slapp, og det er vel den eneste forskjellen. Ho fortsetter å være slapp et par uker etter hun er ferdig og.

Skrevet

Med Aiko var egentlig aldri problemet at hun hadde løpetid (treig og uvillig er hun jo by default, liksom :P ), men heller det som skjedde etterpå. Fullstendig krakilsk, oppsøkende samkjønnsaggressiv og mongo etter løpetid nr to, og en enda verre drage etter løpetid nr tre.

Imouto har bare hatt to løpetider, og etter å ha opplevd en vanvittig endring på første bikkja etter løpetid nr to, kan jeg med glede konstatere at neida, knertis er fortsatt ikke samkjønnsaggressiv. Puh! Hun har blitt mye roligere (og er nå tilnærma normalt høyaktiv, i stedet for meeeget aktiv) og liker å ligge på sofaen å kose, noe hun aldri hadde tid til før. Mens hun har løpetid, er hun som vanlig. :)

Skrevet

Vi merker stor forskjell på yorkien vår, hun blir grinete, stresser en del. Kjempegira for å komme seg ut, ut UT! Og generelt "døv" for våre kommandoer. Jeg blir slik når hun har løpetid: :gaah:

Border Collien er bare 5 mnd, så her vet vi ikke enda.

Skrevet

Selma blir sur som ei hurpe. Fra en uke før løpetiden starter til en uke etter den er ferdig. Hun får kort lunte ovenfor andre folk og særlig hunder. Det er litt slitsomt, men jeg trøster meg med at jeg er ei hurpe selv før mensen :lol: Det er da bare hormoner, så det er unødvendig å stresse for mye med det tenker jeg.

Skrevet

Joshi blir helt forferdelig sur. Særlig i begynnelsen. Hun passer på maten sin, flyr på både Tuf og alle andre hunder helt uten grunn, og er helt ekstremt samkjønnsaggressiv. (Hun hater alltid andre tisper, men under løpetiden kan hun finne på å oppsøke dem for å banke dem.) Hun har løpetid nå, (yaaaaaay) og har vært helt ekstrem. Har roet seg veldig nå som hun har hatt den i 2 uker, men vi hadde et par episoder som var meget uheldige. Blant annet bet hun mamma i leggen! Vurderer så smått å kastrere, men må diskutere det med meg selv og muligens noen kyndige først.

Ellers har jeg aldri merket noe til stådagene. Er det mulig at hun ikke står?

Skrevet

Montana er det ingen endring i. Hun blør lite, og oppfører seg akkurat som før. Veldig behagelig løpetispe. :P

Dakota var et monster og kunne fly på Montana for ingen grunn. Hun ble sterilisert for vel over en måned siden da, så ingen fler løpetider på henne. \o/ Bra for både hunder og eiere. :P

Skrevet

Rina blir slapp, og vil helst sove døgnet rundt. På trening er hun fluehode som ikke husker de mest grunnleggende ting, så jeg trener ikke med henne når hun har løpetid. Siden hun løper med over 1 års mellomrom, er det ikke noe stort problem :P

Skrevet

Elwira merker jeg ikke særlig forskjell på igrunn.

Mayah har bare hatt en løpetid, og den gikk veldig greit for seg den og. Håper hun fortsetter sånn! :)

Skrevet

Frøkna er stort sett som før. Søv meir og vil litt oftare ut, ellers ingen store forandringar som eg har klart å legge merke til i vert fall :)

Guest Ulla-Britt
Skrevet

Jeg merker at det er løpetid på gang når hun blir litt mer skvetten enn vanlig. Det skjer gjerne noen uker før hun begynner å blø. Hun takler dårlig at ting faller på gulvet, og skvetter veldig lett hvis hun noen kommer borti henne. Mer følsom på alle måter, egentlig, og noen mennesker blir plutselig veldig skumle. I tillegg føler jeg at hun blir mer rastløs og stressete, for ikke å snakke om klengete.

Under løpetiden er hjernen hennes stort sett okkupert av tanken på kjekke hundemenn. Bare avbrutt av sutring og stressing og veldig høy staaakars-meg-faktor inne.

Dette er den første hunden jeg har merket løpetiden så godt på, og hittill har det blitt litt verre for hver gang. Gleder meg til neste.

Skrevet

Amira er på sitt beste under løpetida. Mye motor og fart. Det kan bikke over mot frustrasjon under trening, men stort sett er det spesielt gøy å trene henne rundt løpetid. Utenom trening merker jeg ingen store forskjeller, bortsett fra at hun er litt mer intens og litt mer snerpete mot andre hunder.

Skrevet

Symra synes litt synd på seg selv. Ligger mye sammenkveilet i sofaen (oppå et håndkle!) og ser på meg med triste øyne. Jeg lurer på om hunder har "menssmerter"? Ute er hun mer aktiv, alle gresstuster og busker skal sniffes og skvettes på.

Skrevet

Gah! Bare jeg som har en kåt crazy bikkje her?? Haha. Deres hunder høres stort sett veldig greie ut.

Når hun står så dytter hu høna si borti alt, så tror ikke det dyret blir vanskelig å parre :lol: For et par uker siden var det Bodil som fikk gjennomgå, jeg er sikker på at hu rygga etter hu hvor hu enn var :lol:
Skrevet

Når hun står så dytter hu høna si borti alt, så tror ikke det dyret blir vanskelig å parre :lol: For et par uker siden var det Bodil som fikk gjennomgå, jeg er sikker på at hu rygga etter hu hvor hu enn var :lol:

Ja, Chessea tar hva som helst med 4 bein hun, for å si det litt stygt :P i går lekte hun med Leja 1,5 time i strekk. Som om det pleier å skje liksom. Not. Vanlig vis er hun jo gamla sjøl når Leja vil leke. :P

Jeg synes litt synd på leieboerens hannhund om dagen, det må sies.

  • Like 1
Skrevet

Gah! Bare jeg som har en kåt crazy bikkje her?? Haha. Deres hunder høres stort sett veldig greie ut.

Uhm... Nei. Når hun står, tror jeg Rina hadde tatt hva som helst. Hun stilte seg fint opp for faren til ei venninne en gang :icon_redface:

Skrevet

Tja, Jatzy er jo kasterert.. Men før det.... hehehe... Horny Chick! Mareritt tispe på 4 bein.

Hun jukka på tepper, og puter. Markerte som en idiot (det gjør hu enda), til og med innendørs ... Lukter på bakken skulle sniffes, slikkes og graves på. Jeg måtte dra hu etter meg på tur.. Og møtte vi andre hunder, skulle de kværkes -om ikke de synes det var greit å bli jukka ned da... Etter løpetid, så var hun mongo med løpetids atferd 3 uker etterpå.. Så fikk hun innbildt og var enda mer mongo et par mnd til. Så gikk det 1 mnd og så kom løpetida igjen. Trening i denne perioden? Glem det! Bikkja ble ikke lydig/lærte ikke noe før livmora ble tatt ut den... Morro med tispe som løp 3-4 ganger i året!

Jatzy ble ikke kasterert for morroskyld for å si det sånn. Og angrer ikke på det heller. Nå er hu relativt normal, annet enn at hu tror hu er gutt (løfter beinet og markerer mye) og at hun er reltivt dominant og bitch (tror jeg hu hadde vært uansett). Men hormonene er stabile.

Skrevet

I dag har Molly fått sin første løpetid, og siden det er sikkert 15 år siden sist jeg hadde en tispe, så lurer jeg på hvor lenge en løpetid normalt varer?

Guest lijenta
Skrevet

I dag har Molly fått sin første løpetid, og siden det er sikkert 15 år siden sist jeg hadde en tispe, så lurer jeg på hvor lenge en løpetid normalt varer?

Ca tre uker men kan variere.

Min forandres ikke ser det ut til

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...