Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Håpløst. Håper aldri noe sånt tøv kommer til Norge. For å iverksette en slik lov, må de også tilføye ressurser til bemanning og penger til å håndheve loven.

For hva skulle ellers skje, om bonde Hermansen skaffer seg en låvekatt til å fange mus, Gud forby, uten å ha gått kurs først?

Skrevet

HVIS de gjorde det hadde det da vært svært interessant å høre hvordan det ble gjennomført, finansiert, hvordan kontrollen foregår, evt. antall forseelser og straffer gitt, osv.

Vi (mennesker generelt) er ganske dumme, og når det går an å kjøre bil midtvinter på sommerdekk, kjøre i fylla og la være å sikre barn i bil - selv om de aller aller fleste som kjører faktisk har gjennomgått en relativt omfattende kursing før de fikk førerkort. Så tviler jeg på at noen sånne obligatoriske kurs for å kjøpe hund engang ville gitt en bølge på havet av dustete hundeeiere..

Skulle man da vært nødt til å registrere enhver hund/katt/marsvin/undulat - hvem står for DE kostnadene?

Hvem skal sjekke at man har godkjent kurs for å ha hund? Politiet?

Hva skal være konsekvensen hvis jeg selger til et eldre ektepar som har hatt hunder i hele sitt liv og synes det å gå på kurs er fullstedig bortkastet tid?

Alle blandingsvalper/kattunger - offentlig register og tvungen ID-merking okey. Men når sånne påtreffes uten at microchippen funker, da? Avliving? Bøter? Ankeinnstansen, hvem betaler for dette når det viser seg at påtalemakten har feil?

Nei, det der er helt utopisk å tro at skal kunne fungere, er jeg redd..

Men hvis man holder seg innenfor hunder, da..

Innfør hundeskatt - 1000-1500,- pr hund i året, obligatorisk ID-merking og bruk de milliardene de får inn på dette til økte kontroller hos større dyrebestander. Ikke vent ett år mellom første bekymringsmelding innkommer og eieren er pålagt endringer, til det kontrolleres at noe faktisk er forbedret.

Innfør kennelkonsulenter som sjekker ALLE registrerte kenneler, tving oppdretterne til å ha et minimum av kunnskap om hunder slik at de ikke selger til de værste monsterne av hundekjøpere.

Pålegg veterinærer meldeplikt om de merker noe "uvanlig" med hundeeiere - og sørg for at dette faktisk blir sjekket opp.

For små burdyr - utdann de som selger disse til enhver som har noen 20-kroninger i lommeboka. Det er jo bare å besøke en hvilkensomhelst dyreforretning og lytte på selgerne der - de foreslår de mest sære kombinasjoner av fisker sammen.. Tviler på at de nekter å selge verken undulater, kanin eller marsvin selv om mor sier det er bursdagsgave til 4-åringen.. Osv.

For større dyrebesetninger - regelmessige kontroller, bekymringsmeldinger skal tas på alvor selv om det er en kjent lokalpolitiker som eier dyrene, liksom.. Sørg for tiltak - evt. tvangssalg/avliving - dersom det ikke er forbedret innen rimelig tid.

Finnes massevis å gjøre for å forbedre dyrenes rettsvern i samfunnet. Men vi har jo ikke engang ressurser til å sørge for at mordere, voldtektsmenn eller begge deler blir tatt...

Så hvor mye er DU villig til å betale ekstra til staten for å få til økonomi som monner til noe som helst?

Susanne

  • Like 4
Skrevet

Må desverre signere Susanne sitt innlegg. Det hadde vært fantastisk om noe slikt kunne blitt gjennomført og det faktisk ble litt strengere å ha hund slik at det ikke fantes så mange dusteeiere der ute. Men jeg tviler på at man får til noe slikt som faktisk fungerer.

Skrevet

Helt ærlig? Noen av de største drittbikkjene jeg har møtt og noen av de værste hundeholdene jeg har sett har vært hos folk som har vært på mer enn et kurs for å si det sånn...

Bikkja til hvermansen er stort sett trivelig og har det fett den.. Bikkjene til enkelte hundefolk derimot..

  • Like 2
Skrevet

Helt ærlig? Noen av de største drittbikkjene jeg har møtt og noen av de værste hundeholdene jeg har sett har vært hos folk som har vært på mer enn et kurs for å si det sånn...

Bikkja til hvermansen er stort sett trivelig og har det fett den.. Bikkjene til enkelte hundefolk derimot..

Det er sjelden bikkjene jeg har størst problem med. :P Derimot kjenner jeg mange eiere som ikke hadde hatt vondt av en grunnleggende innføring i hundehold og ansvaret det medfører, både ovenfor bikkja og alle rundt dem.

Skrevet

Det er sjelden bikkjene jeg har størst problem med. :P Derimot kjenner jeg mange eiere som ikke hadde hatt vondt av en grunnleggende innføring i hundehold og ansvaret det medfører, både ovenfor bikkja og alle rundt dem.

Ironien er at de mest plagsomme bikkjene ofte tilhører folk som er aktive hundeeiere... Men som er en anelse blinde eller noe? Nei, Fido har ikke innkalling når han kommer bare 50% av gangene, og uansett hvilke dyrbare linjer hunden har så er den søppel om den er løs i kjeften liksom...har du sett hvordan det ser ut etter en utstilling? Bikkjedritt overalt!

Hundefolk er verst etter min erfaring...

Skrevet

Ironien er at de mest plagsomme bikkjene ofte tilhører folk som er aktive hundeeiere... Men som er en anelse blinde eller noe? Nei, Fido har ikke innkalling når han kommer bare 50% av gangene, og uansett hvilke dyrbare linjer hunden har så er den søppel om den er løs i kjeften liksom...har du sett hvordan det ser ut etter en utstilling? Bikkjedritt overalt!

Hundefolk er verst etter min erfaring...

Det er ikke noen motsetning i det, nei, jeg vet om nok "hundefolk" som kunne trengt seg en oppstramming også. Men det er i mine øyne en annen sak.

Jeg har faktisk mailadressen til en i Sveits som jeg traff på rideferien i Italia i fjor, jeg kan jo maile henne og spørre. De har hamster og høns. :)

Skrevet

Jeg synes ikke noe om kurs. Jeg har sett hvordan instruktører behandler hundene sine.

Ja, alle instruktører behandler hundene sine dårlig og man bør aldri lære av instruktører.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...