Gå til innhold
Hundesonen.no

Ukestur på fjell med GD og DP?


Kaja
 Share

Recommended Posts

Jeg ELSKER å gå i fjellet på sensommeren, og har veldig lyst å gå på ukestur med hundene og ligge i telt. Bare oss tre! Det blir i nærheten av hvor vi har selv har hytte så om det blir drittvær eller hundene er kjempeslitene så er det enkelt å dra på hytta/bli hentet.

Tesh er jo da 1.5 år (grand danois) og Kua er like gammel (dverg Pinscher).

Jeg er ingen supergåer, så det blir nok ikke så veldig lagt hver dag, og ganske enkelt terreng. Er dette noe jeg kanskje burde vente med til ihvertfall Tesh er litt eldre? De skal ikke bære kløv og slikt, begge har gode poter som tåler en del og begge er i god form.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

blir vel å gå hele dagen, med masse pauser og kos i lyngen :wub: Jeg liker ikke å gå fort, jeg liker å tusle på tur og bare nyte det. Haha. Latskap kan det vel kanskje også kalles.

Det er ikke latskap, det er å nyte den flotte naturen man befinner seg i

hilsen en annen med søndagstempo ;)

Ellers kjenner jeg ikke godt nok til GD til å si noe om hvorvidt hun er gammel nok til en ukestur. Men er hun vandt med å gå i skog og fjell så burde det vel gå bra.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil tro at det vil gå veldig fint Kaja :) Du kjenner jo dine hunder best, men med litt tursletempo og pauser tror jeg dere kommer til å få en flott uke. Når jeg leste dette kjente jeg at jeg gleder meg veldig til fjellturer med bikkjene til sommeren! Blir noen lengre turer på oss også regner jeg med.

Men i forhold til dette med belastning er det genialt med telt. Det syns ihvertfall jeg. Da kan en gå til en finner DEN plassen, og bare kose seg på tur. Om du ikke legger opp til en hard tur med mye belastning på Tesh, tror jeg virkelig ikke det er noe problem. Nå har ikke jeg særlig kjennskap til GD, men det blir litt som hva du gjør det til :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men til sommeren er jo GD'en 2 år... og det hadde vel vært kjekt om en så stor hund ivertfall kunne bære sin egen mat?

Hvor gammle må GD'ene være før det er forsvarlig at de bærer et par kg med kløv?

Til sommern er hun ca 1.5 år ;) Hun er ett år nå.

Å bære tungt for min del er ikke noe problem :) og som nevnt over så går vi i området rundt hytta så mamma kan kjøre ut mat annenhver dag har hun sakt, så blir det mindre å bære på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hør med oppdretteren av GDen. Dvergpinscheren hadde jeg ikke bekymret meg for :) Men gran danois vokser tregt og man skal vell være forsiktig med belastning de første årene :) Jeg ville ikke hatt kløv på GDen hvertfall, i såfall en tom en!

Jeg har lyst til det samme selv jeg :) Være flere dager på fjellet og ligge i telt med bikkja!

lykke til ;) Ta med kamera!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klart en GD tåler den turen du skisserer her! Hun er kanskje en ung hund som fremdeles er i vekst, men det er jo ikke slik at dere skal løpe en maraton i heidundranes tempo hver dag? Er jo ikke snakk om en voldsom belastning det her vel?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klart en GD tåler den turen du skisserer her! Hun er kanskje en ung hund som fremdeles er i vekst, men det er jo ikke slik at dere skal løpe en maraton i heidundranes tempo hver dag? Er jo ikke snakk om en voldsom belastning det her vel?

Tesh tåler det fint hun, hun er i god kondisjon og full av muskler :) Valpis var med på første helgetur når hun var 3 1/2 mnd hun. Sove i telt var veldig stas!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror ikke dette blir noe problem med hundene i heletatt. Terho var jo med på skogtur med en del gåing når han var lit over 6 måneder. Men som noen andre nevnte, ville brukt tiden før på å venne deg på å gå med tung sekk, for turen jeg gikk (i konnerudskogene) var ikke det minste lille problem for Terho, meg derimot var det verre med! Ufattelig hva sekk, telt, klær og mat veier!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde heller ikke bekymret meg noe for hundene. Men jeg må stemme i med de andre angående sekk og vekt. Du tenker kanskje at du ikke skal ha med deg mye, men det blir fort tungt! Særlig dagene utover når du kanskje blir litt støl og sliten. Ellers så hørtes det ut som en skikkelig fin tur som begge hundene dine sikkert kommer til å elske. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
    • Jeg har ikke lyst til å beskrive metode å trene inn ro med tekst på internett. Kroppspråk, toneleie, timing og ikke minst følelser. Jeg anbefaler å leie inn en instruktør. Det er alltid det beste, fordi de ser en utenifra. En ser ikke sitt eget kroppsspråk, og når en har fokus på hunden og barna så er det fort gjort å glemme eget kroppsspråk. Alternativt, om økonomien er veldig stram: Dunbar Academy abonnement? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...