Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg klarer omtrent ikke å gå ute nå. Jeg har sånne brodder som man kjøper over alt, en gummigreie som man trer på skoene, med knaster under. Jeg har klart å falle to ganger nå med disse på, og med mine stive knær så slår jeg meg skikkelig når jeg faller! :icon_cry:

Jeg hører at flere av dere skryter av Yaktrax. Fungerer de på sånt føre som er her i Trøndelag nå tro? Vi snakker om steinhard, såpeglatt is med vann på. Strøsand skylles bare bort. Det er bratte bakker nedi her jeg bor, og det er nummeret før jeg lufter hunder i langline mens jeg selv sitter på en benk i hagen!

Hvor selger de Yaktrax i Trondheim? Pris?

Skrevet

De funker sånn tålig greit. Du sitter jo ikke fast, men får mye bedre feste. Nå skal det sies at jeg ikke har prøvd andre brodder enn Yaktrax.... Så vet ikke hvordan de sitter på i forhold til andre. Men det er jo et must på sånt føre som er her i Trondheim nå.. Var nettopp ute, og holdt meg på beina, men hadde nok et par ganger der jeg sklei litt...

Skrevet

Jeg syntes ikke Yaktrax broddene er så gode på slett blåholke dvs is som er helt jevn og ikke noe snø eller feste på, men jeg kommer meg da frem :)

Nå har mine Yaktrax brodder holdt i 3år, så nå så har en stropp på hver sagt takk for seg, så jeg har vært på ebay og kjøpt nye brodder:

Skikkelige "pigger" til blåholka og "Yaktrax" brodder foran og "pigger" bak

Dersom disse ikke er bra, så går jeg tilbake til Yaktrax fordi jeg er fornøyde med dem, unntatt som sagt på helt slett is ;)

Skrevet

Jeg har kun vanlige piggbrodder, og de funker fett for meg :) Renate, de første piggene dine så nesten ut som fjellklatrerpigger, pass deg så du ikke setter deg fast i isen :lol:

  • Like 1
Skrevet

Jeg har kun vanlige piggbrodder, og de funker fett for meg :) Renate, de første piggene dine så nesten ut som fjellklatrerpigger, pass deg så du ikke setter deg fast i isen :lol:

Jeg har nesten tenkt på det selv...ser kanskje litt harry ut der jeg kommer med klatrepigger, jeg får prøve og se, ellers så selger jeg dem her inne til folk som kanskje bor på steder med isbre ha ha :rofl::P

  • Like 1
Skrevet

Vanlige brodder er jo som å gå på.. Ja jeg vet ikke helt hvordan jeg skal si det, men det blir jo nesten som små meie-knotter. Yaktrax-spiralene går på kryss og tvers, og derfor gir de så godt feste. Om man sklir "langs" en spiral er det en i motsatt retning som stopper. Ikke at man sklir da, men du skønner :) På skikkelig glarholke er det ingenting som funker 100%, men yaktraxene er det som kommer desidert nærmest.

  • Like 1
Skrevet

Vanlige brodder er jo som å gå på.. Ja jeg vet ikke helt hvordan jeg skal si det, men det blir jo nesten som små meie-knotter. Yaktrax-spiralene går på kryss og tvers, og derfor gir de så godt feste. Om man sklir "langs" en spiral er det en i motsatt retning som stopper. Ikke at man sklir da, men du skønner :)På skikkelig glarholke er det ingenting som funker 100%, men yaktraxene er det som kommer desidert nærmest.

Joda, mine fjellklatrer pigger funker nok (se høyere op i tråden) hi hi ;)

Skrevet

Jeg var fornøyd med Yatrax helt til de røyk etter en mnd bruk :cry:

Men det kan hende jeg var skikklig uheldig da og har kjøpt skikklig mandags brodder :D

Skrevet

Jeg lånte noen piggsko i jula. Funka supert! men de var ikke kjempekomfortable å gå flere km på. Var litt harde med relativt dårlig demping. Dette var en støvlevariant, ikke "joggesko med pigg". Men for all del, skulle gjerne hatt et par slik som denne vinteren har vært så langt.

Skrevet

Jeg hadde med meg støvletter med brodder hjem en gang, men leverte dem tilbake. Jeg har lyst på brodder som kan skiftes mellom forskjellige typer sko, støvletter og støvler.

Skrevet

Jeg har begge sorter, og jeg synes ikke yaktrac er så bra på is. De sklir sidelengs. Det beste å ha utenpå skoene er rett og slett etpar store strikkesokker i ull. De "fester" seg til den våte isen. Klippe av linningen og tre sokken utenpå støvlene.

Skrevet

Jeg kjøpte yaktrax til 250 kr på G-Sport i går, og dro rett ut og jogga med jentene! Det var verken føret eller broddene som skapte problemer, men en viss rød fare ved navn Aiko. :gaah:

Men broddene er supre, sjøl om jeg ikke kunne tru det helt da jeg balanserte oppover isveien med stive knær, UTEN å tryne! :banana:

Skrevet

Jeg prøvde Yaktrax-broddene mine for første gang i dag, og de fungerte veldig fint! Gode både på glatt holke, strødd is og hardpakket snø. Innimellom kom jeg til strekninger med helt bar asfalt, og der var de litt ubehagelige å gå med. Skoene jeg gikk med i dag har ganske tynn såle, så da kjente jeg det kanskje ekstra godt. Men uansett vil det jo ikke være særlig mye bar asfalt på en strekning som jeg velger å ta på meg brodder for!

Skrevet

Har yaktrax og de siste dagene har jeg lett opp de mest "holkete" og ustrødde delene av veien for å teste de litt når jeg har gått tur. De funker veldig bra synes jeg :) På virkelig hard og glatt stålis kjenner jeg jo at det er glatt, men jeg sklir ikke. Er mye mer fornøyd med disse enn med de vanlige broddene jeg hadde før.

Skal sies at det er ganske flatt her, så jeg har ikke prøvd dem i bratte bakker med blankis.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...