Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

På folkehøyskolen i Alta, Øytun Folkehøyskole, hvor jeg gikk hundekjøring, fikk man ikke ha med egen hund, så nei, det er ikke alltid lov selv om det er hundelinjer der :) Jeg tror egentlig bare du må sende mail til de ulike og spørre. Jeg spurte Øytun før jeg begynte der, og fikk svar om at det ikke var lov.

Skrevet

Det er ikke tillatt med egen hund på Passvik fhs lenger heller, selv med hundelinje. 69 grader nord og Valdres folkehøyskole (om det er det den heter?) ha også hundelinje, men hvordan det er på disse veit jeg ikke.

  • Like 1
Skrevet

Selv om du kan ha med hund, bør du forsikre deg om at du får ha den på rommet(om det er det du vil). Jeg fikk ha med hund, hvis jeg hadde den i stallen hele tiden vel og merke.

Skrevet

Hvis du skal gå hundeline og sender en god søknad med begrunnelse og kanskje noen resultater/attester er det mulig du får lov til å ta med egen hund. Jeg sendte mail til alle ikke-religiøse folkehøyskoler med hundelinje og fikk lov på Pasvik FHS og Tunheim FHS. En husky/trekkhund som kan stå i hundegården med de andre hundene er nok lettere å få lov til å ta med enn noe annet.

Selv endte jeg opp i Pasvik og hadde det helt topp med hunden min som bodde sammen med meg på enerom. Hun var med i hundegården og gikk etterhvert i spannet som lederhund. Jeg skriv mail med god begrunnelse, viste til resultater i lydighet, fikk noen attester og kunne vise til at jeg f.eks var utdannet hundeinstruktør o.l.

Legg en del jobb i å fortelle hvorfor de skal gjøre unntak for din skyld og fortell om du har en nødløsning om det skulle være slik at hunden ikke kan være der lenger.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

I utgangspunktet er nok de fleste negative til det. Som Bordern skriver, er det nok enklere å få gjennomslag for å gå hundekjøringslinje og ha med en husky som kan stå ute sammen med de andre og brukes i spannene. Det skader aldri å spørre selvfølgelig, men da bør du virkelig klare å vise at hunden din ikke vil bli til ulempe for noen andre. Bevise at du har lydighet og kontroll på hunden din. Det er nok berter i slutten av tenårene som vil ha med seg hunden sin på folkehøgskole, og de fleste folkehøgskolene som vurderer dette har nok gjort seg noen dårlige erfaringer med det. Pluss at en hund innendørs vil kunne by på utfordringer med allergikere. Jeg har selv vært med på å avslå søkere som ville gå jaktlinja og ha med fuglehund på samme folkehøgskole Maren fikk ha med seg hund på (og søkern virka fornuftig nok hun), men det skal en del til for å få lov til det.

Hvilken linje er du interessert i å gå? Hundekjøring? Hvordan er hunden din med tanke på å trekke sammen med mange andre hunder? Hvor lydig er hun? Kan hun sove ute, bundet på kjetting (sammen med andre hunder) på lengre turer? osv osv

Skrevet

På 69 grader nord fikk de ha med seg hund da jeg gikk der for ørtifjørti år siden. De som gikk på hundekjørerlinja måtte ha en hund som kunne bo ute sammen med huskyene når vi var på overnattingsturer og også bli stallet opp sammen med dem og fraktes sammen med dem. Ellers måtte ikke hundeholdet gå ut over de oppgavene som skulle gjøres med skolens hunder.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...