Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

På folkehøyskolen i Alta, Øytun Folkehøyskole, hvor jeg gikk hundekjøring, fikk man ikke ha med egen hund, så nei, det er ikke alltid lov selv om det er hundelinjer der :) Jeg tror egentlig bare du må sende mail til de ulike og spørre. Jeg spurte Øytun før jeg begynte der, og fikk svar om at det ikke var lov.

Skrevet

Det er ikke tillatt med egen hund på Passvik fhs lenger heller, selv med hundelinje. 69 grader nord og Valdres folkehøyskole (om det er det den heter?) ha også hundelinje, men hvordan det er på disse veit jeg ikke.

  • Like 1
Skrevet

Selv om du kan ha med hund, bør du forsikre deg om at du får ha den på rommet(om det er det du vil). Jeg fikk ha med hund, hvis jeg hadde den i stallen hele tiden vel og merke.

Skrevet

Hvis du skal gå hundeline og sender en god søknad med begrunnelse og kanskje noen resultater/attester er det mulig du får lov til å ta med egen hund. Jeg sendte mail til alle ikke-religiøse folkehøyskoler med hundelinje og fikk lov på Pasvik FHS og Tunheim FHS. En husky/trekkhund som kan stå i hundegården med de andre hundene er nok lettere å få lov til å ta med enn noe annet.

Selv endte jeg opp i Pasvik og hadde det helt topp med hunden min som bodde sammen med meg på enerom. Hun var med i hundegården og gikk etterhvert i spannet som lederhund. Jeg skriv mail med god begrunnelse, viste til resultater i lydighet, fikk noen attester og kunne vise til at jeg f.eks var utdannet hundeinstruktør o.l.

Legg en del jobb i å fortelle hvorfor de skal gjøre unntak for din skyld og fortell om du har en nødløsning om det skulle være slik at hunden ikke kan være der lenger.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

I utgangspunktet er nok de fleste negative til det. Som Bordern skriver, er det nok enklere å få gjennomslag for å gå hundekjøringslinje og ha med en husky som kan stå ute sammen med de andre og brukes i spannene. Det skader aldri å spørre selvfølgelig, men da bør du virkelig klare å vise at hunden din ikke vil bli til ulempe for noen andre. Bevise at du har lydighet og kontroll på hunden din. Det er nok berter i slutten av tenårene som vil ha med seg hunden sin på folkehøgskole, og de fleste folkehøgskolene som vurderer dette har nok gjort seg noen dårlige erfaringer med det. Pluss at en hund innendørs vil kunne by på utfordringer med allergikere. Jeg har selv vært med på å avslå søkere som ville gå jaktlinja og ha med fuglehund på samme folkehøgskole Maren fikk ha med seg hund på (og søkern virka fornuftig nok hun), men det skal en del til for å få lov til det.

Hvilken linje er du interessert i å gå? Hundekjøring? Hvordan er hunden din med tanke på å trekke sammen med mange andre hunder? Hvor lydig er hun? Kan hun sove ute, bundet på kjetting (sammen med andre hunder) på lengre turer? osv osv

Skrevet

På 69 grader nord fikk de ha med seg hund da jeg gikk der for ørtifjørti år siden. De som gikk på hundekjørerlinja måtte ha en hund som kunne bo ute sammen med huskyene når vi var på overnattingsturer og også bli stallet opp sammen med dem og fraktes sammen med dem. Ellers måtte ikke hundeholdet gå ut over de oppgavene som skulle gjøres med skolens hunder.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...