Gå til innhold
Hundesonen.no

Bilde av hundens plass


Recommended Posts

Skrevet

Her har hunden en Biabed ved siden av sofaen i stua, siden hun ikke får i sofan. Hun legger seg der frivillig og kan så klart ligge hvor hun vil i huset så lenge det ikke er i sofan eller i senga vår. :P

Edit: Har ikke bilde av hunden og senga på datan da den ble "renvasket" for ikke så lenge siden. :P

  • Svar 64
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

*Host*

Jeg beklager hvis jeg støter noen nå, men jeg skjønner ikke helt hvorfor hunden må ha egen plass. Aïda ligger hvor det måtte behage henne, og kommer det besøk er det ikke noe problem å be henne ligge

Skrevet

Hehe, jeg opplever aldri at Aïda trekker seg unna. Og sofaene mine er også myke :)

Men så blir kanskje ikke din hund trent slik at den blir sliten heller... Ser for meg hvordan det hadde sett ut hos meg med 3 brukshunder i sofaen og senga etter en god dag med gjeting i sludd-vær... Det virker som om du synes det er feil/rart at hundene får egen seng/bur etc. Hos meg har hundene og jeg hver vår seng/sofa inntil jeg ber hundene om å f.eks komme opp i sofaen for å kose med meg. Det skjer på mine premisser. Dessuten kan jeg ikke fordra å ha hundene liggende mellom beina på meg hele tiden. Når vi ikke er på trening eller har kosestund foran tv-en så vil jeg at hundene skal være litt unna meg. Jeg synes det er gøy å trene hund, men tror ikke jeg er en "hundeelsker" som vil snuble over hundene til enhver tid... :P

Mine hunder har forøvrig senger på soverommet mitt, der døra alltid er åpen inn. Kiter ligger mest på ryggen med beina i været inntil en vegg. Etter litt trening for å få de til å ligge der legger de seg der når de vil sove etter en lag dag med trening. Hjemme på gården stenger jeg de inne på et hunderom med utgang til hundegård. Her har de 4-5 senger.

Skrevet

Men så blir kanskje ikke din hund trent slik at den blir sliten heller... Ser for meg hvordan det hadde sett ut hos meg med 3 brukshunder i sofaen og senga etter en god dag med gjeting i sludd-vær... Det virker som om du synes det er feil/rart at hundene får egen seng/bur etc. Hos meg har hundene og jeg hver vår seng/sofa inntil jeg ber hundene om å f.eks komme opp i sofaen for å kose med meg. Det skjer på mine premisser. Dessuten kan jeg ikke fordra å ha hundene liggende mellom beina på meg hele tiden. Når vi ikke er på trening eller har kosestund foran tv-en så vil jeg at hundene skal være litt unna meg. Jeg synes det er gøy å trene hund, men tror ikke jeg er en "hundeelsker" som vil snuble over hundene til enhver tid... :P

Mine hunder har forøvrig senger på soverommet mitt, der døra alltid er åpen inn. Kiter ligger mest på ryggen med beina i været inntil en vegg. Etter litt trening for å få de til å ligge der legger de seg der når de vil sove etter en lag dag med trening. Hjemme på gården stenger jeg de inne på et hunderom med utgang til hundegård. Her har de 4-5 senger.

Jeg er veldig enig me deg. Hundene mine får som regel ligge der de vil, men sofan og senga er fri. Jeg orker rett og slett ikke at mine to over sosiale krypa skal sitte/ligge oppå meg hele tiden. Med mine hunder hadde jeg aldri fått fred og sofan hadde vært megamøkkete, særlig når vi trener i ridehallen.

Skrevet

Hundenes plass er her:

IMG_2694.JPG

Dvs, de får ikke lov inn på soverommet, og ikke på gjesterommet. I alle andre rom ligger de stort sett der de vil. På stua er skinnsofaen favoritten, på kontoret (der vi selv sitter mest, foran hver vår skjerm) er det tykke hundetepper på gulvet.

  • Like 2
Skrevet

Har to biabeder på gulvet i stua. Men de kan ligge hvor de vil på gulvet ellers i stua. De MÅ ikke ligge oppi sengene sine. Chanti ligger ofte under vedovnen når vi fyrer, og noen ganger trekker Nitro seg ut i gangen hvis han syns det er for varmt.

De har ikke lov å ligge i sofaen vår eller møbler generellt, og soverommet får de ikke komme inn til. De har eget rom om natten hvor Nitro har en bia bed og Chanti har eget bur.

Skrevet

Så mange fine bilder :D

Hunden skal absolutt få lov til å være akkurat der den vil, men synes det er okei at den har en plass som er bare dens egen også, om den skulle ha lyst til å legge seg der innimellom :)

Skrevet

Vi synes det er veldig okei å ha en fast plass til hunden i stua. Noen ganger når vi har besøk er det ok å be han legge seg for å roe seg ned litt om han er aaalt for ivrig. Han skremmer jo vannet av niesen og nevøen min på hhv 3 og 2 år. Alternativet er å stenge han ute eller holde han fast, da liker jeg det første best. Det er dessuten fint å kunne be matvrak gå og legge seg på plassen sin når vi spiser så vi slipper engleøynene som tigger.

Det er ikke værre enn å be hunden legge seg og bli der da :)

Skrevet

Det er ikke værre enn å be hunden legge seg og bli der da :)

Nei, så fint for de som har hunder som går og legger seg og blir der når de får beskjed om det. :P

Skrevet

Men så blir kanskje ikke din hund trent slik at den blir sliten heller...

*klippe*

Og hvorfor skulle hun ikke bli det? Vi har en ganske så aktiv hverdag, og hun trenes relativt mye, både agility, lydighet, spor, svømming, ski/sykling etc.. Så jeg vil påstå at hun blir sliten jo.

Skrevet

Har ingen bilder men,her ligger frøkena hvor hun vil;)Må ligge mykt da er kun visst det er litt varmt kan ligge en liten stund på gulvet.

Hun har en bia bed på stua og en på soverommet,ligger i senga mi kun på natta.Døra dit er åpen ellers også når hun er alene hjemme men,hun ligger aldri der uten meg.Må jo holde seg på stua der jeg er!

kan ligge litt i senga si på stua men,meste av tiden ligger hun i egen del av sofaen på saueskinnet sitt;)Er der hun ligger når er alene eller i en stol.Så skal ikke stå på ligge plasser akkorat!

Skrevet

Her har hundene cirka 60 kvadratmeter til disposisjon - de har ikke noe i kjelleren å gjøre, men det er råkjeller og ikke noe kos sted å være uansett.

I stua ligge de i sofaen om de vil det, på gulvet om de vil det, i hundesenga om de vil det - de legger seg ut i gangen om de vil ha fred eller ligge kjøligere, de ligger på kjøkkenet om de vil det. Vil de ha ro og fred, legger de seg der de vil, og får ro og fred fra meg.

Om JEG vil ha ro og fred og være for meg selv i sofaen, så har de en forståelse for "gå ned" også.

På natta har de tilgang til soverommet mitt, og ligger gjerne i senga, men kan også legge seg på gulvet på soverommet, på et annet rom eller i en annen etasje.

Vanligvis disponerer hundene altså hele huset minus kjeller, men for å begrense trappehopp på valpen disponerer de kun første etasje på dagtid og kun andreetasje på natta - trappa sperres så valpen ikke kan gå opp/ned, men de disponerer hele etasjen de er i med meg.

Dette fungerer finfint for oss.

Får jeg en type besøk som gjør at de må være på en begrenset plass - for eksempel håndtverker - stenger jeg de inne på et rom eller i annen etasje, framfor å få de til å ligge fint på hvert sitt pledd. Det er vår løsning.

  • Like 1
Skrevet

Her får han velge selv hvor han vil sove, men som oftest foretrekker han enten hundekorga, buret (står framme med åpen dør fordi jeg har for liten leilighet til å pakke det bort), sofaen eller rett på gulvet om det skulle bli for varmt. Ja, også senga mi da.

tumblr_ltm9aaNwna1qiipzjo1_500.jpg

tumblr_lrzq6rsjS61qiipzjo1_500-1.jpg

Skrevet

Jeg beklager hvis jeg støter noen nå, men jeg skjønner ikke helt hvorfor hunden må ha egen plass. Aïda ligger hvor det måtte behage henne, og kommer det besøk er det ikke noe problem å be henne ligge et eller annet sted på gulvet. Hun må ikke ha egen plass for å ligge i ro.

Men fordi om den har en egen plass, så MÅ den jo ikke ligge der. Sånn tolket jeg det hvertfall :)

Supra velger hvor hun vil ligge. Hun har en madrass og en saccosekk i stua, men sees ofte foran sofaen med beina i været. Om natta sover hun på et eget rom, og der har hun en madrass og en hundeseng.

Skrevet

Chessea har sengen sin i gangen, der hun legger seg når hun vil ha fred og ro og mye på natta.

chessea_6years2011.jpg

Men hun ligger stort sett der hun vil, bare ikke i sofaen eller senga :) Men hun er glad i sin egen seng også. En svindyr en som sådan. Men den er skikkelig fast og fin og akkurat passe stor til dyret som liker å vri seg som en mark i senga :P

Her ligger hun mye.. Stolen i stua med ullteppe og saueskinn. Det tok henne bare to år å tørre å hoppe opp i den, siden den snurrer :P Men nå er det rett opp uten å mokke.

165641_10150348552550123_808760122_16056799_7134063_n.jpg

Skrevet

Jubi har tilgang på hele huset, men sover på gangen utenfor soverommet vårt om natta. Jeg må stenge med en grind i døra da, for ellers smyger hun seg opp så fort vi sovner. Hun tar så mye plass at jeg ikke får sove med henne i senga, så dit får hun ikke.

Ellers er vel den eneste gangen hun frivillig legger seg på golvet når det er full fyr i vedovnen og kaldt i huset enda. Da ligger hun som et slakt foran ovnen. Ellers ligger hun i sofaen eller lenestolen. Om natta sover hun i en biabedd med masse tepper oppi, og er det kaldt tepper jeg henne inn før jeg selv legger meg. Hun er også stengt inne på loftgangen på dagtid når vi er på jobb.

Skrevet

Mine ligger litt overalt de :) Har to kurver på rommet mitt, men de ligger litt i senga mi, under senga mi, i kurvene, på gulvet, på kjøkkenet, ja overalt.

Skrevet

HAHA! Så søte. Sitter oppå kompis forran peisen *kose*

Selmas plass:

soveplass.jpg

Ligner veeeeldig på Milla sin plass :lol:

Hun ligger også og slenger på akkurat samme måte ut av senga med masse bamser rundt seg! :)

  • Like 1
Skrevet

6512808111_fee1ef1740.jpg

Denne stolen får jeg aller nådigst bruke...

6512807979_9f3e93f4b0.jpg

Og denne soffaen har dyra. Har dessverre ikke bilde av alle tre i den.

Ang skitne/våte hunder, så har jeg maaaaange fleecepledd som jeg bruker som sofabeskyttelse, og trekkene kan både vaskes og tørketromles :) Men jeg har ikke trommel da...

  • Like 1
Skrevet

Hos oss ligger hundene i sofa og seng som det passer dem, men jeg synes allikevel det er veldig greit å ha en hundeseng klar til dem. Jeg er glad vi ikke har hunder som på død og liv må ligge klint oppi oss hele tiden, det hender ofte at de velger alternativet på gulvet. Vi har en sofa til to mennesker og tre hunder. Det blir fort trangt ;)

Tinka er den eneste som får sove på rommet mitt om natten. Sengen min er 80 cm bred, så mer enn en selskapshund orker jeg ikke i den. På rommet har hun en hundeseng og et saueskinn. Hun bruker aldri noen av delene.

Ellers er dette en av hennes faste plasser:

430968716.jpg

  • Like 1
Skrevet

Hos oss ligger hundene i sofa og seng som det passer dem, men jeg synes allikevel det er veldig greit å ha en hundeseng klar til dem. Jeg er glad vi ikke har hunder som på død og liv må ligge klint oppi oss hele tiden, det hender ofte at de velger alternativet på gulvet. Vi har en sofa til to mennesker og tre hunder. Det blir fort trangt ;)

Tinka er den eneste som får sove på rommet mitt om natten. Sengen min er 80 cm bred, så mer enn en selskapshund orker jeg ikke i den. På rommet har hun en hundeseng og et saueskinn. Hun bruker aldri noen av delene.

Det er min å det! Og jeg har en Grand Danois, meg og en liten ku i senga :P

  • Like 1
Skrevet

Hos oss ligger hundene i sofa og seng som det passer dem, men jeg synes allikevel det er veldig greit å ha en hundeseng klar til dem. Jeg er glad vi ikke har hunder som på død og liv må ligge klint oppi oss hele tiden, det hender ofte at de velger alternativet på gulvet. Vi har en sofa til to mennesker og tre hunder. Det blir fort trangt ;)

Tinka er den eneste som får sove på rommet mitt om natten. Sengen min er 80 cm bred, så mer enn en selskapshund orker jeg ikke i den. På rommet har hun en hundeseng og et saueskinn. Hun bruker aldri noen av delene.

Ellers er dette en av hennes faste plasser:

430968716.jpg

Ser kjent ut:

293515_10150356446517225_772132224_7839813_1446687094_n.jpg

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...