Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan sikrer du hunden i bil?


eple

Recommended Posts

Varikennel-bur til Tulla, og Atlas-bur til Aynï. Min erfaring er at de ikke kommer seg ut, haha, men så har jeg heller aldri kræsjet, så jeg aner jo ikke om det er så sikkert, da. Burene står helt inntil hverandre (noe det nesten ikke er plass til), så de sklir ikke fra side til side. Tullas er like langt som bagasjerommet er dypt, så hennes bur står stødig. Aynï sitt bur er litt mindre, så hun kan nok skli noen cm hvis jeg må bråbremse. Opp til taket er det god plass, men jeg tviler på at burene begynner å hoppe (med mindre bilen snurrer rundt), så jeg tror de sitter ganske stødig i burene sine. Sele har jeg ikke prøvd, og vil ikke prøve det heller. Har ingen tro på sele etter å ha sett en test av en hundesele. (Tysk video hvor de tester hund i bil, med/uten bur, og sele.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi bruker Varikennelbur til begge to. I helga vurderer vi å ha sele på Pippin. Vi blir nemlig tre mennesker og to hunder i bilen, og det blir trangt med to bur ... Det føles ikke helt greit. Trøster meg med at for noen få tiår siden hadde ingen sele en gang i bilen. Ikke en gang kongen! :angry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjenner noen som har to cockere og "vanlig bil". De har to bur i baksetet.. Alternativt må dere jo kjøpe ny bil, i alle fall hvis dere har barn som trenger baksetet. Uansett bare tull å ha "vanlig bil"; man kan jo ikke dra på spontanturer til Ikea engang! :angry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har golf + labrador. Så .. erh. Hun har det best hvis jeg surrer setet helt bak og hun ligger v / fotene mine. Sklir hverken opp ned eller rundt om kring, bråbremses det flyr hun jo ikke noe sted annet enn i bilveggen :angry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker bur til mine hunder. Vi har hatt hunder i mange år og vi har aldri tenkt på å hatt bur til dem. Vi hadde en gang sele til noen. Bur sikrer ikke bare hunden, men gjør slik at den kan sove og føle seg trygg. Den blir også ikke bilsyk i det :angry: Dette gjelder iallfall mine hunder. Jeg har et sprinkel bur til Tia og et sånn atlas bur til Arwen. Jeg ville gått for bur om jeg var deg :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her har vi sveisede bur som er spesiallaget til bilen og passer bikkjene. Burene er sveiset av fengslet her i byen og er tunge, stabile og fine, men vi har stroppet de fast slik at de ikke skal flakse av sted i en eventuell kollisjon. Har fått spesialtilpasset ekstra dører på burene slik at det er mulighet for å ta ut hundene en annen vei om feks hoveddør-sia blir presset inn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Varikennel-bur til Tulla, og Atlas-bur til Aynï.

Jeg bruker Atlas 40 til Kaisa.

Helsveiset dobbeltbur som er stroppet fast.

Nå har jeg ikke linken for han her, men om du søker litt på forumet, så ser du hvor fantastisk (ubrukelige) enkelte sikkerhetsseler er...

Hun som har broren til Kaisa har også en til hund, hun har også sant dobbelt bur.

Vet ikke så mye om det da men det virker veldig bra tror jeg :angry:

*dobbelpost, mod Anette*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker sele til Kaizer. I en familie på fire i bil med lufttett bagasjerom har jeg ikke så mange alternativer... Selv om, nei, jeg har ikke så stor tro på at selen ville holdt i en kollisjon. :angry: Bedre enn ingenting i alle fall. Nå får jeg vel pryl. :lol:...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres ut som flertallet har mest tiltro til bur? Jeg ville trodd at en sele sikret hunden like godt som mennesker, merkelig om det ikke er tilfelle..

Noen som har prøvd å få plass til bilbur til stor hund i bagasjerommet på en saab 9-3? Her er bilde av ca samme bil som vi har: trykk her Dette bilde pluss neste bilde viser bagasjerommet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres ut som flertallet har mest tiltro til bur? Jeg ville trodd at en sele sikret hunden like godt som mennesker, merkelig om det ikke er tilfelle..

Noen som har prøvd å få plass til bilbur til stor hund i bagasjerommet på en saab 9-3? Her er bilde av ca samme bil som vi har: trykk her Dette bilde pluss neste bilde viser bagasjerommet.

Nå finnes det mange typer bilseler, men uansett hvordan man vrir og vender på det så vil de aldri være like sikker som det er på mennesker. Med en gang det er en ny "del" med så får man ett svakere punkt. Vil anbefale å se denne filmen. Den er på tysk, men man skjønner budskapet.

Hvor stor er hunden? Det er ikke noe problem få spesialtilpasset sveisede bilbur som vil passe bilen bra. Ei veninne av meg har fått spesialtilpasset bur til sin Yaris (og har labbe), hun har ikke plass til så mye annen bagasje i bagasjerommet, men hunden er nå mer sikret i alle fall!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke hund enda, men mistenker at jeg kommer til å lande på en av retrieverrasene. Jeg ser for meg at toyota yaris har et høyere bagasjerom enn saaben. Men jeg får ta kontakt med noen som lager bilbur når den tid nærmer seg og forhøre meg om det er gjennomførbart.

Et par spm til bare:

Ca hvor stort bur trenger en retirever (golden, lab, flat)?

Hvilke bur tåler mest (forhandlere)?

På forhånd takk :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et litt viktig del som ganske mange glemmer eller ikke bryr seg om, er å stroppe burene fast. Litt av hensikten med buret forsvinner om det kommer flyvende med hunden inni i bakhodet på passasjerene. Det bør sitte så godt fast at det tåler å gå rundt med bilen synes jeg. Slik at selv om man havner "litt" off road, så skal ikke buret kastes rundt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi hadde egentlig bestemt oss for Variocage, og siden det ikke er forhandler her, tenkte vi å kjøpe bur i forbindelse med World dog show.

Dette pga at vi gjerne ville prøve å se hvordan det passet bilen før vi kjøpte.

Nå ble det ikke helt sånn, de hadde ikke bur i riktig str med seg og viste i grunnen ingen interesse for å anbefale en av de lokale forhandlerne.

Så vi bestemte oss for et ArtFlex i stedet.

Dette er et svenskprodusert bur, helsveiset og med nødutgang.

Mål som passer veldig bra i bilen, og vi fikk både sett buret og prøvd det.

Er veldig fornøyd, ble en god 1000-lapp rimeligere enn vi hadde regnet med på burkjøp også.

http://www.seahundochkatt.se/index.php?mai...roducts_id=1143

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...