Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken rase ville dere IKKE hatt?


Cathrine og Killja

Recommended Posts

  • Svar 147
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Det er mange det!

Etter at jeg denne uken har passet en hund som er dobbel så stor som vesla mi, har jeg kommet frem til at jeg ikke vil ha noen hund som går høyere enn til knærne mine. Det høres sikkert skrekkelig fordomsfullt ut, men jeg har blitt så skrekkelig glad i sånne småtroll. Mindre møkkete gulv, bedre plass i leiligheten (bor på en toroms), passer perfekt i fanget mitt, god plass i både seng, sofa og bil. Liker bevegelsene og tassinga over gulvet.

Så jeg som har vokst opp med en drøm om St. Berhard og Nuffer, gjør helomvendig og stemmer smått!

(vil understreke at jeg fortsatt synes store hunder er vakre og vidunderlige, men jeg har ikke noe ønske om å eie dem (men kan gjerne låne dem altså, for noen uker eller så:-))

Skrevet

Jeg liker raser med masse pels, så foreløpig kan jeg ikke tenke meg korthårsraser. Ikke fordi de ikke er flotte å se på, men fordi jeg ikke takler hår over alt i huset. Forøvrig vil jeg ikke ha annet enn røytefrie hunder heller.

Selv om langhårsraser er favoritten går jeg jo med en drøm om en nydelig Dobermann.

Jeg tror ikke raser som dette vil passe hos meg:

- Små terriere - De passer meg rett og slett ikke på noen måter selv om de gjerne er veldig søte.

- Stooore hunder med eller uten masse pels - For MYE hund...

- Velig små hunder som f.eks Chihuahua og Pomeranian - Liker best mellomstore raser

- Settere og andre jakthunder med mye instinkter intakt - For krevende for meg mht. mosjon

- Bulldograser - Passer ikke til mitt "bruk" og har lite pels.

- Og generelt raser med "dårlig psyke". Jeg vet jo det kan være hva man gjør det til selv, men det er ikke sikkert jeg hadde taklet å venne en slik type hund til alt som finnes av hindringer og skumle ting.

- Retrievere - Har egentlig ikke lyst på det. Ingen spesiell årsak.

- Nakenhunder - appellerer ikke til meg (selv om kineseren er søt, da)

- Spisshunder av ymse slag - Ikke min type hund

- Svært kortbente hunder - Nok en gang ikke min type hund.

Som dere ser er jeg ganske sær. Men jeg liker generelt hunder som individer, ikke for den rasen de er.

Skrevet

Det er raskere å ramse opp de hundene jeg kan tenke meg og ha enn de jeg ikke kan tenke meg og ha...

Og det betyr ikke at jeg ikke synes de andre er fine. Grunnen til det er jo at det er de rasene jeg kan tenke meg og ha er den kombinasjonen av mentalitet, bruksområde og utseende som passer meg best.

Skrevet

*hundertyper med forhistorie som kamphund (hund/okse).. En slik hund hadde jeg rett og slett ikke ønsket å ha ansvar for, da de fleste har litt over gjennomsnittlig aggresjonsnivå ovenfor andre hunder (nei, jeg vil ikke starte kamphunddebatt...).

* hunder med lite funksjonell kroppsbygning/pels- jeg liker å gå i skog og mark ( og fjell). Da er ikke korte snuter (fare for for liten tilgang til oksygen), ekstremt korte bein (buken subber, snakker da om ekstremvariant av dachs etc), laaange ører (som setter seg fast i buskas eller tråkkes på)

Skrevet

Ingen terriere

Ingen fuglehunder av noe slag

Ingen drivende hunder eller utprega jakthunder i det hele tatt

Ingen små hunder under 50 cm

Ingen hunder med alt for mye energi (bc, belger osv)

Ingen nakenhunder og ingen spisshunder.

Skrevet

Nå sitter jeg her med en hund jeg iallfall ikke kunne tenkt meg og elsker henne selvfølgelig hemningsløst. Det går mer på interiør enn eksteriør for mitt vedkommende. Den hunden man til envher tid har, er da verdens vakreste uansett. Jeg tar vel den hunden som kommer rekandes på ei fjøl når tiden er inne, tenker jeg. Men jeg er nok litt engstelig for hunder med store hoder, kraftige kjever og kort pels. Alt på en gang, da.

Skrevet

Ingen Mynder

Ingen jakthunder

Ingen Pudler

Ingen spisshunder

Ingen BC

Ingen nakenhunder

Ingen Retrivere

Ingen Miniatyr eller dverghunder

Ingen med lang pels eller krøllete pels

Ingen Am.staff, Pit eller CC

Her ble det ikke mange hunderaser igjen å velge mellom gitt, godt jeg har funnet drømmehunden i Boxeren da :)

Skrevet

Jeg vil ikke nevne raser. Syns det blir mer konstruktivt å snakke om hvilke egenskaper man ikke ønsker i en hund. Jeg vil ikke ha en hund som

- er hundeaggressiv

- har sterkt vokterinstinkt

- er veldig sky eller nervøs

- er mye belastet med sykdommer

- tung og dorsk

- sikler

- er lite lærevillig

- gneldrer

- har iltert temperament

Jeg er ikke så opptatt av utseendet i seg selv, men jeg foretrekker hunder med en funksjonell kropp. Helse og godt gemytt er det aller viktigste. Jeg kan godt la meg sjarmere av de fleste hunderaser, men når det kommer til hunder jeg skal ha selv er jeg kresen når det gjelder egenskaper.

Skrevet

Jeg vil ikke ha nakenhunder, hunder som krever veldig mye, veldig store hunder eller hunder med masse pelsstell. Kort oppsummert er jeg lat og syns ikke nakenhunder er noe fine. :)

Skrevet

Liker ikke:

- krøllete hunder (f eks puddel eller bichon frise), strihårede raser eller hunder med "bart/skjegg"

- langhårscollie og sheltie (av en eller annen grunn)

- store siklende raser, f eks st bernhard, newfoundland og ulike mastiffer

- hunder med altfor kort neseparti (mops osv)

- små hunder med altfor mye pels og medfølgende pelsstell

Litt sær smak kanskje, og mulig noen tar seg nær av et par ting :)

Skrevet

Jeg vil ikke ha en bitteliten hund, jeg vil ikke ha en svær og tungbygd hund, jeg vil ikke ha en hund med lang lang pels, jeg vil ikke ha nakenhund, jeg vil ikke ha en hund med ekstreme instinkter.

Skrevet

Mynde

Mexikansk nakenhund

Mastiff

Bull terrier

Pit Bull

EDIT:

Egentlig alle raser utenom BC, Aussie, Schäfer, Belger og Pomme :) (vil ikke ha Toller igjen selvom jeg er superfornøyd med jenta mi :ahappy: )

Skrevet

Husker sist det var et slikt spørsmål, over hvor mange som hisset seg opp pga "det å rakke ned på hunder" og hvor meningsløst det var å diskutere noe slikt osv osv. hehe. Sikkert noen som blir litt fornærmet. :)

Det er mange raser jeg ikke kunne tenkt meg. Det meste er pga smaken min. At jeg ikke syns de er noe spesielt pene, eller at de ikke passer meg som person. Jeg vil ha en hund som jeg kan bruke til det jeg vil. Vil ikke ha en hund som ikke er spesielt lærevillig og treig. Eller alt for små.. De må kunne brukes til å trekke meg på ski feks, bære kløv, gå lange turer, herjes med osv.

Heller ikke for mye pels (eller ingen pels). De typiske Jaktrasene føler jeg ikke at jeg "har bruk" for.

De store tunge rasene blir vel litt i meste laget, og de kan være litt for daffete for meg, slapp og noen er ganske siklende og sånn..

Noen raser igjen blir litt FOR aktive. Ja, jeg har en veldig aktiv hund nå, har en tendens til å glemme det :ahappy: Men tenker på de som virker enda mer stressete og hyper. Er redd for å ikke kunne gitt det det det behøvde og dermed utvikle uvaner og div..

Noen igjen syns jeg ikke er noe pene overhodet..

Sånn, ingen spesifikke nevnt, så da føler vel ingen seg truffet haha. :ahappy::)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...