Gå til innhold
Hundesonen.no

Tørrfôr anbefalinger.


Ozzy
 Share

Recommended Posts

Føler meg veldig utdatert i forjungelen. Pdd får Lotta 50/60% VOM, og resten tørrfôr. Hun får Purenatural grain free, som er 60% ish div kjøtt, og resten søtpotet/linfrø osv. Voksenforet jeg tenkte å bruke har noe mindre kjøtt (rundt 50%) og da mer søtpotet osv. Trodde i utgangspunktet det var et ålreit fôr å kombinere med VOM, men så får jeg høre at søtpotet kan føre til økt risiko for hjertelidelser. 

Såå hva er bra av tørrfôr nå? Noen som har noe å anbefale? Syntes det kommer et nytt merke hver gang jeg blunker og det jeg tror er ålreit er plutselig ikke så bra likevel. ? 

Jeg ønsker ikke å bruke Acana eller Orijen, ei heller f.eks Royal, Eukanuba, ProPlan osv. Er åpent for det meste så lenge det er godt med kjøtt i det. Helst med mest mulig andre kjøttyper enn kylling, gjerne fisk, lam ellee vilt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 timer siden, Ozzy skrev:

Føler meg veldig utdatert i forjungelen. Pdd får Lotta 50/60% VOM, og resten tørrfôr. Hun får Purenatural grain free, som er 60% ish div kjøtt, og resten søtpotet/linfrø osv. Voksenforet jeg tenkte å bruke har noe mindre kjøtt (rundt 50%) og da mer søtpotet osv. Trodde i utgangspunktet det var et ålreit fôr å kombinere med VOM, men så får jeg høre at søtpotet kan føre til økt risiko for hjertelidelser. 

Såå hva er bra av tørrfôr nå? Noen som har noe å anbefale? Syntes det kommer et nytt merke hver gang jeg blunker og det jeg tror er ålreit er plutselig ikke så bra likevel. ? 

Jeg ønsker ikke å bruke Acana eller Orijen, ei heller f.eks Royal, Eukanuba, ProPlan osv. Er åpent for det meste så lenge det er godt med kjøtt i det. Helst med mest mulig andre kjøttyper enn kylling, gjerne fisk, lam ellee vilt. 

Jeg fôrer, som deg, på pure natural grain free (eller bare Lita riktignok). Jeg har også sett det der med DCM og kornfri mat, men så lenge jeg har en hund som reagerer på både de fleste kornsorter og kylling, og pure natural er den billigste fôrtypen jeg har funnet som hun tåler i lengden - så spiser hun det og varierer proteinkildene etter anbefaling fra veterinær når vi snakket om "dersom det har seg sånn at kornfri hundemat...". Meningen blant mange er vel ikke at det nødvendigvis er selve det at det er belgvekster som er problemet, men noe om taurin osv, og noen gikk tilgomed en periode så langt at de anbefalte å fôre på tørrfor med korn. Lita har spist pure natural nå i 4 år og pga allergi har jeg heller ingen planer om å skifte ? vill spiser akkurat nå Appetitt kjøpt på tilbud, men planen er å gå over på kornfri Eukanuba pga redningshundgreiene når vi bare kommer oss dit i utdanningsløpet at han også får rabatt. (Der avgjør prisen ?). Men ja, enig i at hva som er bra tørrfor endrer seg annenhver dag. Brukte kingsmoor en periode, men ble mye illeluktende fis, prøvd kornfri appetitt uten suksess på Lita, orijen regional red er det jeg har vært mest fornøyd med av de kornfrie utenom pure natural sammen med canagan. Taste of the wild prøvde vi en gang, men var vanskelig å få tak i her, og carnilove fant jeg aldri noe uten kyllingfett og prøveposen inneholdt nok kylling til å reagere. 

Farmina og fish4dogs var også veldig "in" en periode, samme med dr.clauders. Men er jo ørten å velge i. Men gjengangeren på mange jeg har prøvd er mye illeluktende fis pga erter?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Jeg bruker alpha spirit som er rimelig i pris og bra innhold. (Kornfritt)

Tilsatt taurin for å forhindre DCM.

Kan anbefales, min spiser dette på høykant.

Obs obs det lukter kebab av fôret ?

https://www.zooplus.no/shop/hund/torrfor_hund/alpha_spirit_for/alfaspirit_the_only_one/701282?origin=hopps&q=kaldpresset&i=1&ro=1
 

Endret av Kri
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg brukte Pure Natural når limit var valp. Enkelt å få tak i hos Musti f.eks.  Og innholdslista virka grei. Har venner som er veldig fornøyd med Nutrima, men har ikke prøvd det selv. 

Jeg gir 50/50 rått og tørt, stort sett V&H, men har noe fra smaak akkurat nå som en venninnes hund ikke ville ha lenger. (kresen hund) Samt noe tilskudd (multiflex og antiplakk fra norsk dyrehelse samt fiskeolje) 
Jeg tester akkurat nå ut Farmina Ancestral Grains Lamb & Blueberry. Synes kanskje det kommer ut litt mye, men det forventer jeg når det er korn i det og spesielt om jeg har glemt å ta opp råfôr eller er gått tom og hun dermed kun får tørrfôr, formen og farge på avføring er ellers fin.
Foreløpig fornøyd, pels, form, energinivå osv virker bra/ikke endret. Er på sekk nr 2 nå. Har dog blandet inn litt div vi har vunnet/fått her og der også da. (Farmfood, Core, RC, Carnilove etc)

Bikkja er uansett fasiten er min filosofi, så samma hva det heter så lenge hunden fungerer bra på det! 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Taste of the Wild: Dette er et populært merke som tilbyr en rekke forskjellige smaker, inkludert fisk, lam og vilt. De har også en grain-free linje som kan være bra for hunder som trenger det.

Carnilove: Dette merket tilbyr tørrfôr med høyt kjøttinnhold (fra 60% til 70%) og en rekke forskjellige smaker, inkludert lam, vilt og fisk.

Farmina N&D: Dette er et italiensk merke som tilbyr en rekke forskjellige smaker med høyt kjøttinnhold og en blanding av både animalske proteiner og grønnsaker.

Ancestral: Dette er et norsk merke som tilbyr tørrfôr med høyt kjøttinnhold og et bredt spekter av smaker, inkludert vilt, lam og fisk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Jeg kaprer tråden litt jeg, håper det er greit - jeg har også vært bekymret for DCM og andre ting som nyresvikt etc - Men er det slik at så lenge det er rundt ca 60% kjøttinnhold så er det safe? Med ris, eller korn eller havre som tileggsingrediens? Og at man er litt skeptisk mot ertestivelse og belgfrukter som fyllstoffer? 
 

min får vom og hills 50/50 men han blir fort matlei og trenger variasjon i matveien så ser etter for til variere med når han er lei det andre etter tre måneder (ish) 

Endret av Lillymy
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...