Gå til innhold
Hundesonen.no

Sjelden hunderase


Emme
 Share

Recommended Posts

Jeg har enda ikke kommet på noen sjeldne raser som jeg liker (bortsett fra min egen da ?). Jeg kjenner noen som har hund av sjeldne raser, men det er ikke raser jeg vil ha. Som F.eks Sarlooos wolfhound. Flott, men nei takk.
Det er nok gode grunner til at enkelte raser er sjeldne. 
 

Men jeg er veldig nysgjerrig på hvilke sjeldne raser andre liker ?

Endret av Rufs
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Debbie skrev:

Porcelaine har alltid vært min drømmerase, men skal aldri ha det.

Kom over en annonse på Finn nylig med den rasen. 

 

Hmm. Saarloos Wolfhound er jo utrolig fin, for den ligner på en ulv. Irsk Vannspaniel, vet ikke helt hvorfor. Blå/Picardie Spaniel for jeg liker utseende på stående fuglehunder. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min egen rase, basenji.

For meg var det en typisk "drømmerase jeg aldri skal ha" type ting, rett og slett fordi det er mange skrekkhistorier ute å går. Den hørtes alt for sær og krevende ut, men man skal aldri si aldri. Så dere som tenker at dere aldri kommer til å få rasen dere liker fordi den er for sær...ikke frist sjebenen! 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...
  • 7 months later...

Jeg ser både Beauceron og Irsk Vannspaniel er nevnt i tråden, det er veldig gøy - har hatt begge. 

Irsk Vannspaniel med et "uhell", og Beauceron for å prøve et friskere alternativ til Dobermann, som jeg også har hatt tidligere.

De er flotte hunder alle, Irsk Vannspaniel var en stor tulling og veldig rar. Dere vet når Frodo tar på seg ringen i Ringenes Herre, og havnet i ett paralellunivers. Sånn var han hele tiden.

Beauceron er en stor klovn som er vanskelig å motivere, mye egne meninger og vil gjøre det hun vil gjøre. Vil være ferdig å trene når hun vil være ferdig. Bjeffer når hun synes hun har gjort øvelser "bra nok" og bør være ferdig.

Dobermann er fortsatt favoritt og i trening var hun mer av typen: vi gjør alt du vil gjøre, all day, every day.

  • Haha 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg «oppdaget» nylig lapsk vallhund. Og utseendemessig er de helt fantastisk fine (jeg liker ikke masse pels ?). Flotte farger, passelig med pels, og passelig høyde.

Men ellers vet jeg lite om de, og har til gode å treffe en. Skulle gjerne visst mer om denne rasen. Da om gemytt og helse. For fine er de! ❤️

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 minutes ago, Rufs said:

Jeg «oppdaget» nylig lapsk vallhund. Og utseendemessig er de helt fantastisk fine (jeg liker ikke masse pels ?). Flotte farger, passelig med pels, og passelig høyde.

Men ellers vet jeg lite om de, og har til gode å treffe en. Skulle gjerne visst mer om denne rasen. Da om gemytt og helse. For fine er de! ❤️

En av mine drømmeraser. Bare... røyting, og lyd... De er jo brukshunder og krever en del aktivitet, mer enn de andre lapphundene. Men generelt friske og stødige hunder, tøffe gjeterhunder med mye kapasitet og (egen)vilje. Og lyd. Og pels. Nevnte jeg bjeffing og røyting?

  • Haha 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Taigan har fascinert meg siden jeg først hørte om dem. Kan dog svært lite om dem. 
Alaskan Klee Kai vurderte jeg seriøst en periode, men de utgikk. 
Samme med Kai Ken, flotte hunder, men ikke det jeg ønsker i en hund akkurat nå. 
Thai ridgeback synes jeg er flotte spesielt de sorte eller grå, men det blir for urhund med vokt for meg. Hadde jeg derimot bodd der og hatt behov for en vokter er jeg ikke i tvil. 
Div ulvehunder er også bare helt fantastisk flotte, men ikke noe jeg ville hatt i hus. De er ikke for meg. 
Mudi var også oppe til vurdering for meg, men det blir for mye lyd for meg. 
Lagotto Romagnolo er høyt på lista mi om allergien min blir ille. (Bank i bordet, håper jeg slipper det)

Sikkert flere der ute jeg ikke kommer på i farten, men dette er i hvert fall noen jeg har bitt meg merke i. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ordentlig sjeldne raser har jeg erfaringsmessig skjønt at det gjerne er en grunn til at de er det. Flere jeg har hatt interesse for som jeg har skjønt ikke er noe for meg når jeg har blitt kjent med noen individer. Men selvsagt mange raser jeg synes er tiltalende utseendemessig, men er jo væremåten man må like og trives med, det får man ikke et ordentlig inntrykk av når man ikke kjenner individer av rasen.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
    • Har gjensidige og de er hvertfall aldri noe tull med!
    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...