Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dere som har hatt Corona, hvordan har dere gjort det med lufting av hunden? Om man har enebolig eller bor på landet, går nok det relativt greit, vil jeg tror. Enn dere som bor i by, i blokk og har fellesarealer dere må igjennom for å komme ut? Hva om man blir så syk at man ikke greier lufte hunden, vil hunden kunne spre smitte til en evt. hundepasser/lufter? Jeg prøver å planlegge litt nå som det virker de fleste av oss kommer til å bli smitta?

Skrevet

Har heldigvis ikke vært smittet og planlegger ikke å bli det heller, men man vet jo aldri... Jeg bor i øverste etasje i blokk, så lufting av hund hadde naturligvis vært uaktuelt for meg. Da hadde jeg jo risikert å smitte hele oppgangen. Tror faktisk det hadde blitt lufting på verandaen, ikke ideelt men må man så må man.

  • Like 1
Skrevet

Hvis (når) vi får korona så vil det sikkert bli mindre tur på dyret. Sånn blir det med den saken. Jeg bor med flere, så den som er friskest får gå tur med han ? Jeg tenker ellers at jeg får gå alene på tur når jeg kan smitte, og holde meg mest mulig vekke fra folk. (ellers går jeg ofte på tur sammen med andre hunde-eiere)

  • Like 1
Skrevet

I følge isolasjonsreglene får man ikke gå på tur når man er i isolasjon, men kan oppholde seg i egen hage/balkong? Eller har jeg misforstått? https://www.fhi.no/nettpub/coronavirus/befolkningen/til-deg-som-ma-i-isolasjon/ Bor man sammen med andre som er i karantene men ikke har på vist covid så får jo de lov til å ut og gå. 

Hvordan man løser det kommer vel litt an på hvordan man bor og om man har noen som kan hjelpe. Bor man med skogen i bakgården (ikke med turstier), jorder, og hundrevis av meter til nærmeste nabo, så kan man vel kanskje ta seg friheten i blant med å lufte hundene i den "utvidede" hagen.

Skrevet (endret)
44 minutes ago, LinL said:

I følge isolasjonsreglene får man ikke gå på tur når man er i isolasjon, men kan oppholde seg i egen hage/balkong? Eller har jeg misforstått? https://www.fhi.no/nettpub/coronavirus/befolkningen/til-deg-som-ma-i-isolasjon/ Bor man sammen med andre som er i karantene men ikke har på vist covid så får jo de lov til å ut og gå. 
 

Ja, men mange bor jo i blokk/med felles oppgang og fellesareal utenfor ytterdøra.
Er man i isolasjon så har man vel ikke i teorien lov til å lufte hunden da om man bor sånn, men ift dyrevelferdsloven er man også nødt til å lufte en hund, så er jo et dilemma. Neppe et veldig mye bedre alternativ å få noen til å lufte hunden 3-4 ganger daglig mtp smittesituasjonen (istedenfor å bruke munnbind, håndsprit, gjøre det man kan for å holde avstand) og spørs hvor mange som faktisk er intr i å ta på seg det ansvaret for noen som er smittet.

Endret av Stjerneskinn
Skrevet
16 hours ago, Stjerneskinn said:

Ja, men mange bor jo i blokk/med felles oppgang og fellesareal utenfor ytterdøra.
Er man i isolasjon så har man vel ikke i teorien lov til å lufte hunden da om man bor sånn, men ift dyrevelferdsloven er man også nødt til å lufte en hund, så er jo et dilemma. Neppe et veldig mye bedre alternativ å få noen til å lufte hunden 3-4 ganger daglig mtp smittesituasjonen (istedenfor å bruke munnbind, håndsprit, gjøre det man kan for å holde avstand) og spørs hvor mange som faktisk er intr i å ta på seg det ansvaret for noen som er smittet.

Tenker vel at smittevernloven trumfer dyrevelferdsloven i et sånt tilfelle.

Skrevet (endret)
5 hours ago, Wilhelmina said:

Tenker vel at smittevernloven trumfer dyrevelferdsloven i et sånt tilfelle.

Men er det egentlig like strenge regler nå som det var tidligere? 

Endret av Stjerneskinn
Skrevet

Har eget hus (i boligstrøk) og ville bare tatt hunden ut i hagen. Dersom jeg ligger hjemme med annen sykdom så får ikke hunden tur før jeg blir frisk. Ser ikke noe annerledes med den saken ved korona. Mine hunder har ikke hatt noe som helst problem med den omstillingen, heldigvis. De skjønner at jeg er syk, og da er det nok å passe på meg. Dersom jeg er frisk nok til å leke i stua så gjør vi det, men noen ganger er man sengeliggende i en ukes tid.

Hadde jeg fremdeles bodd i leilighet så hadde det blitt verandaen. Kjipt og ikke lett å få hunden til å skjønne det, men man har ikke mye valg med mindre man har noen som kan passe hunden til man blir frisk.

Skrevet

En ting er å gå ute med god avstand og munnbind, men noe annet er det vel å gå gjennom fellesarealer i blokka, selv med munnbind? Vet ikke hvor mye smitte man evt har med seg på klær og i hundens pels?

Skrevet
28 minutes ago, Poter said:

En ting er å gå ute med god avstand og munnbind, men noe annet er det vel å gå gjennom fellesarealer i blokka, selv med munnbind? Vet ikke hvor mye smitte man evt har med seg på klær og i hundens pels?

For min del er det i alle fall helt uaktuelt uansett hva reglene måtte si om det. Jeg har flere naboer i 70-80 årene og er ikke interessert i å ha det på samvittigheta hvis jeg smitter de.

Skrevet
19 timer siden, Wilhelmina skrev:

For min del er det i alle fall helt uaktuelt uansett hva reglene måtte si om det. Jeg har flere naboer i 70-80 årene og er ikke interessert i å ha det på samvittigheta hvis jeg smitter de.

Ja, samme her, og man vet jo ikke hvem andre som kan være i risikogruppa eller ta med seg smitte videre. 

Skrevet

FHI har uttalt seg ifbm "kjendis" som har uttalt seg: 
" I utgangspunktet skal man holde seg for seg selv, men dersom man ikke kan få andre til å hjelpe seg med å lufte hundene, kan man gå en tur med munnbind og holde god avstand til andre"

https://www.dagbladet.no/kjendis/i-hundekrise---fhi-med-klar-beskjed/75233620?fbclid=IwAR1xOml_pVwRVUkCQHLFoQ_TYZDlh_szmUijKBTxekLLD_KIy6x_gibXDoU

Men utfordrende i blokk er det jo som dere nevner, også må man ha sjekket ut alle andre muligheter tenker jeg :)  Kommer kankjje langt med munnbind og hansker? Så man ikke tar på ting i fellesareal med hendene?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...