Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

En av valpene våre har foreløpig bare 1 følbar testikkel. Har det noe å si for helsen hans hvis den andre forblir i buken, f.ex høyere kreftfare? Hvor stor avslag i pris er vanlig å gi? Bør han kastreres? 

Skrevet

Har forstått det sånn at det er større sjans for kreft hvis den ene forblir i buken. Og bør derfor kastreres om den ikke faller ned. De fleste jeg kjenner har hvertfall kastrert. Ellers varierer det fra oppdretter til oppdretter ang prisavslag. Min oppdretter hadde halve kjøpssummen tilbake, men han hadde jo på det tidspunktet begge testiklene nede. 

Skrevet

Vi har ikke kastrert vår hannhund som har en testikkel i buken :) Jeg anser faren ved kastrering og etterfølgene av det (mentalt og i samhandling med andre inntakte hunder) som langt større enn at den blir i buken så lenge som mulig. Vi har sjekket den med ultralyd en gang og da så den grei ut.
Det er økt risiko for kreft (fordi testikkelen blir liggende for varmt), men faren er fremdeles ikke stor. Så vi kastrerer ikke før det er et problem hvertfall.

Skrevet
Akkurat nå, simira skrev:

Er ikke dette avvist at det øker kreftfaren noe nevneverdig?

Jeg trodde det hvertfall. Og har fått anbefalt av to ulike veterinærer å vente fordi den økte faren er så liten :) 

Skrevet

Hvis det er en liten leveringsklar valp, ville jeg ikke tenkt tanken en gang.  Den kan fremdeles komme ned. Vet om enkelte der den har kommet til plass rundt ett års alder.

Nyere forskning sier at det er ikke større kreftfare om testiklen ikke er kommet ned, men det er en del veterinærer som vil kastere uansett.  Min gamle veterinær gjør det ikke, før det eventuelt er et problem  Det en bør gjøre er å følge med.  Jeg har hatt en hannhund selv og han ble en riktig gammel mann uten operasjon med et godt språk og mentalt stabil.  Jeg vil si som Sanne om følgene av kastrasjon.

Når det gjelder reduksjon i pris, har jeg ikke gitt det før de er 18 mndr. gammel, og alle hannene herfra har de på plass. Den tregeste var 4 mndr. Tidligere var det et punkt i NKK-kontrakten ang. manglende testikler, det punktet er borte nå, det samme gjelder SKK-kontrakter.

  • Like 2
Skrevet
Just now, simira said:

Er ikke dette avvist at det øker kreftfaren noe nevneverdig?

Jeg har hare hørt folk nevne det, men aldri sett noe beviser. Hørt at det handler om plassering også, ikke så enkelt som bare helt nede eller ikke. Uansett medfører det hvertfall ofte ubehag for de, og det er for meg hvertfall grunn i seg selv dersom det er sannsynlig at det gir det for gitt hund mtp plassering. 

Skrevet

Jeg har i mine kontrakter at de får tilbakebetalt halve depositumet ved 18mnd. Tregeste her var 8 mnd når første og 13mnd når siste steinen kom ned.

  • Like 2
Skrevet

I min kontrakt stod det at hvis ikke begge testikler var nede ved 18 mnd fikk jeg tilbakebetalt 1500kr, noe jeg fikk da jeg sendte henne en mail. La også ved vetattest da vi likevel akkurat hadde vært hos vet og jeg ba henne om å bare sjekke det i slengen, en usikkert på om du trenger dette. 

Jeg har snakket med en en del veterinærer, men som mange har sagt her tidligere, så er det ikke faktisk bevist at det øker faren for kreft så jeg kommer ikke til å kasterere min så lenge han fungerer så godt som han gjør nå. Det jeg også fikk opplyst var at den ekstra varmen kunne skape økt hormonproduksjon, så mye testosteron. Min har ikke noe tydelige tegn på dette, han en ganske balansert fyr generelt

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
    • Det er vel de fleste enige om at vi ikke gjør. Sikkert noen influensere som får betalt for å mene at det gjør vi. Det latterlige er jo at de hevder å ikke teste på dyr, så jeg lurer litt på denne...
    • Er dette noe vi trenger til hundene våre? https://www.tv2.no/nyheter/holdt-pa-a-falle-av-stolen/19203815/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...