Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Okei, så lurer jeg på en ting her. Jeg lufter nabohunden og vi driver litt med agility som hobby. Dette er noe vi virkelig har funnet interessen for. MEN hunden jeg lufter ble mishandlet før i Spania , og TROR halen hennes ble kupert (hun kan bære født sånn og, siden rasen kan være slik). Jeg lurer på om  jeg kan  melde oss på kurs og starte litt stevner?

Endret av Hedda-Luna
Skrevet

Jeg har kupert/stumphalet hund fra Spania (ukjent hvorfor hun ikke har hale). Jeg registrerte henne i NOX og startet å konkurrere i rallylydighet. Ingen som har sagt noe på det. :)

Skrevet
Just now, mushi said:

Hvem bestemmer om halen er kupert eller ikke?

Jeg regner med man enten må kunne dokumentere at den er sånn naturlig, eller ha veterinærattest på at kuperingen var nødvendig av medisinsk årsak :icon_confused:

Skrevet
28 minutter siden, mushi skrev:

Hvem bestemmer om halen er kupert eller ikke?

 

Man må dokumentere om halen er kupert eller naturlig stump mener jeg. 

Skrevet

Er det ikke slik at om hunden er av en rase som IKKE normalt ble kupert, så holder det med en veterinær attest på at det ble gjort av medisinsk årsak, men om det er en hund av kuperingsrase, så hjelper det ikke uansett hvor mye attest man har?
Eller husker jeg feil?
 

Skrevet

Rasen kan jo også ha NBT står det jo også. 

Når det er en hund som er tatt inn fra Spania er det jo umulig å få en helseattest på at den eventuelt ble kupert av helsemessige årsaker. 

Er det en renraset hund? Eller blanding/uregistrerte som må registreres i NOX? 

Skrevet (endret)

 

Quote

3.6 Øre-/halekupering
I henhold til Mattilsynets forskrift nr 614 kan ikke øre-/halekuperte hunder delta på utstillinger eller prøver, uansett i hvilket land kuperingen har blitt foretatt.  
Naturlig stumphale:
Det vises til NKUs til enhver tid gjeldende liste over raser med naturlig stumphale.

Edit: Duh, @MegaMarie viser jo til lov lengre opp ja. Nettopp.

Endret av simira
Skrevet
På 12.9.2018 at 11:31 AM, MegaMarie skrev:

Hva slags rase er det? Hvis det er en rase som kan komme med stumphale er det vel bare å si den ble født med det? 

Det er en spanskvannhund, og har hørt at det er en tradisjon der å kupere haler.?

Skrevet
På 12.9.2018 at 9:38 AM, Kristiin skrev:

Rasen kan jo også ha NBT står det jo også. 

Når det er en hund som er tatt inn fra Spania er det jo umulig å få en helseattest på at den eventuelt ble kupert av helsemessige årsaker. 

Er det en renraset hund? Eller blanding/uregistrerte som må registreres i NOX? 

Ganske sikker på at hun er renraset

Skrevet
On 15.9.2018 at 8:43 PM, Hedda-Luna said:

Det er en spanskvannhund, og har hørt at det er en tradisjon der å kupere haler.?

Men å kupere er noe annet enn at de er født naturlig med stumphale. 

Skrevet

Noe av poenget med kuperingsforbudet er nettopp dette med å få fokus på raser det er "vanlig" å kupere. Så ingen unntak for det, heldigvis. Om hunden er født med stumphale bør man ha veterinærattest for det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...