Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Okei, så lurer jeg på en ting her. Jeg lufter nabohunden og vi driver litt med agility som hobby. Dette er noe vi virkelig har funnet interessen for. MEN hunden jeg lufter ble mishandlet før i Spania , og TROR halen hennes ble kupert (hun kan bære født sånn og, siden rasen kan være slik). Jeg lurer på om  jeg kan  melde oss på kurs og starte litt stevner?

Endret av Hedda-Luna
Skrevet

Jeg har kupert/stumphalet hund fra Spania (ukjent hvorfor hun ikke har hale). Jeg registrerte henne i NOX og startet å konkurrere i rallylydighet. Ingen som har sagt noe på det. :)

Skrevet
Just now, mushi said:

Hvem bestemmer om halen er kupert eller ikke?

Jeg regner med man enten må kunne dokumentere at den er sånn naturlig, eller ha veterinærattest på at kuperingen var nødvendig av medisinsk årsak :icon_confused:

Skrevet
28 minutter siden, mushi skrev:

Hvem bestemmer om halen er kupert eller ikke?

 

Man må dokumentere om halen er kupert eller naturlig stump mener jeg. 

Skrevet

Er det ikke slik at om hunden er av en rase som IKKE normalt ble kupert, så holder det med en veterinær attest på at det ble gjort av medisinsk årsak, men om det er en hund av kuperingsrase, så hjelper det ikke uansett hvor mye attest man har?
Eller husker jeg feil?
 

Skrevet

Rasen kan jo også ha NBT står det jo også. 

Når det er en hund som er tatt inn fra Spania er det jo umulig å få en helseattest på at den eventuelt ble kupert av helsemessige årsaker. 

Er det en renraset hund? Eller blanding/uregistrerte som må registreres i NOX? 

Skrevet (endret)

 

Quote

3.6 Øre-/halekupering
I henhold til Mattilsynets forskrift nr 614 kan ikke øre-/halekuperte hunder delta på utstillinger eller prøver, uansett i hvilket land kuperingen har blitt foretatt.  
Naturlig stumphale:
Det vises til NKUs til enhver tid gjeldende liste over raser med naturlig stumphale.

Edit: Duh, @MegaMarie viser jo til lov lengre opp ja. Nettopp.

Endret av simira
Skrevet
På 12.9.2018 at 11:31 AM, MegaMarie skrev:

Hva slags rase er det? Hvis det er en rase som kan komme med stumphale er det vel bare å si den ble født med det? 

Det er en spanskvannhund, og har hørt at det er en tradisjon der å kupere haler.?

Skrevet
På 12.9.2018 at 9:38 AM, Kristiin skrev:

Rasen kan jo også ha NBT står det jo også. 

Når det er en hund som er tatt inn fra Spania er det jo umulig å få en helseattest på at den eventuelt ble kupert av helsemessige årsaker. 

Er det en renraset hund? Eller blanding/uregistrerte som må registreres i NOX? 

Ganske sikker på at hun er renraset

Skrevet
On 15.9.2018 at 8:43 PM, Hedda-Luna said:

Det er en spanskvannhund, og har hørt at det er en tradisjon der å kupere haler.?

Men å kupere er noe annet enn at de er født naturlig med stumphale. 

Skrevet

Noe av poenget med kuperingsforbudet er nettopp dette med å få fokus på raser det er "vanlig" å kupere. Så ingen unntak for det, heldigvis. Om hunden er født med stumphale bør man ha veterinærattest for det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er vel de fleste enige om at vi ikke gjør. Sikkert noen influensere som får betalt for å mene at det gjør vi. Det latterlige er jo at de hevder å ikke teste på dyr, så jeg lurer litt på denne...
    • Er dette noe vi trenger til hundene våre? https://www.tv2.no/nyheter/holdt-pa-a-falle-av-stolen/19203815/
    • Hei ambull-entusiaster, håper jeg kan få reklamere litt for dette treffet selv om det ikke er i Norge. Har du amerikansk bulldog og vil treffe flere med samme rase? Her er det en mulighet! Amerikansk bulldog club Sverige arrangerer sitt årlige klubbmesterskap, og inviterer også ikke-medlemmer og andre raser (disse blir selvfølgelig ikke klubbmestere). Vi har få påmeldinger enn så lenge og fristen er allerede til helgen.  Det hadde vært gøy om det var flere med ambulls i Norge som vil møtes for å nerde litt om rasen vi er så glade i.  https://www.facebook.com/events/1953185318641678/
    • Manmat racing belt hos Troll. de er litt store men veldig bra. De syr selv også i Tsjekkia , har ikke fabrikk i Kina som Nonstop. Så støtter man et    lite europeisk firma
    • Har prøvd:  Non-Stop Løype - sikkerhetslåsen åpnet seg i tide og utide, og festene til frontstykket åpnet seg hele tiden Non-Stop Trekking - sitter for høyt, jeg får vondt i korsryggen Non-Stop CaniX 2.0 - frontstykket ble ødelagt etter kort tid Jeg har dessverre bare dårlige erfaringer med Non-Stop og leter i grunn etter et belte som IKKE er derifra, men ser at veldig mange har samme, usikre kobling eller så sitter de likt som Trekking-beltet.  Har sett på Canix Pro, men jeg vet ikke om jeg stoler helt på nonstop.  Medium stor hund (17kg), sterk som en okse. Bruker magebeltet for det meste på vanlige skogsturer eller til sykling,  ikke løping, Ønsker ikke belte med denne type kobling. Aller helst så skal koblingen være FAST, så man ikke kan bytte ut frontstykket..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...