Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
Akkurat nå, Khela skrev:

Er det ikke mer Tchærsti? Schæschti er..så..stygt. :P R'en uttales ikke pga rulle-r ja, føles ikke naturlig å uttale den at all :lol: 

Ikke i Bergen, der er det ch eller skj/sch lyd. Men f.eks Voss, Stord, Haugesund og Førde vil si tch lyd, eller øyene utenfor Bergen med strilamål:P

  • Svar 74
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg er skikkelig gretten gammel kjerring på sånt. Ordene uttales forskjellig FORDI DET ER FORSKJELLIGE ORD, kjede er ikke det samme som skjede og skjønn er ikke det samme som kjønn. Å legge til den s-

Jeg heter jo ikke Kjersti lenger, men Schæchti. Jeg retter på folk jeg kjenner og nægger på tantebarna. Jeg er kanskje nesten litt i overkant opptatt av det, og irriterer meg over de som ikke er det.

Åh, det der med dialekt!  Endel grupper på fb, spesielt landbruksgrupper gir meg mark, mange av de dialektene er jo klin umulig å forstå et kløyva ord av   Jeg syns de som legger «s» på

Skrevet
Akkurat nå, yurij skrev:

Er du også forbannet med det navnet? Det er nesten så jeg ikke responderer på trass når folk uttaler det med s. Kjæsti på sørlandsk blir ikke værre. 

Dessverre, og det skjer ofte at jeg ikke svarer når folk sier det med skj-lyden :P Jeg har liksom lært meg å sette pris på navnet med åra, men så kommer det en jævel og sier Schæschti da :poke:

Akkurat nå, Elisabeth00 skrev:

Ikke i Bergen, der er det ch eller skj/sch lyd. Men f.eks Voss, Stord, Haugesund og Førde vil si tch lyd, eller øyene utenfor Bergen med strilamål:P

Kjenner ikke så mange Bergensere kjenner jeg. Men fy, og stakkars Kjerstier i Bergen :icon_cry: 

:P 

  • Haha 1
Skrevet (endret)
39 minutter siden, Raksha skrev:

Er han fra karmøy eller haugesundområdene? De har ofte den Tsj-lyden i dialekta. 

 

Nei, han er stril :) Men mulig det er mer ch-lyd enn tsj.. Litt vanskelig å skrive synes jeg :P

Edit: Tch tror jeg faktisk er det som passer best i forhold til hvordan han snakker! :)

Endret av laikamor
  • Like 1
Skrevet
Just now, laikamor said:

Nei, han er stril :) Men mulig det er mer ch-lyd enn tsj.. Litt vanskelig å skrive synes jeg :P

Ah ja de har vel og tendensen med å putte T foran ord. 

Skrevet
Akkurat nå, Khela skrev:

Dessverre, og det skjer ofte at jeg ikke svarer når folk sier det med skj-lyden :P Jeg har liksom lært meg å sette pris på navnet med åra, men så kommer det en jævel og sier Schæschti da :poke:

Kjenner ikke så mange Bergensere kjenner jeg. Men fy, og stakkars Kjerstier i Bergen :icon_cry: 

:P 

Sørlendinger bytter gjerne ut sch lyd med ren s :no: Men det er jo et folkeslag med medfødt talefeil :)  https://www.youtube.com/watch?v=DRG9rpO1A-g

  • Haha 2
Skrevet
2 timer siden, laikamor skrev:

Nei, han er stril :) Men mulig det er mer ch-lyd enn tsj.. Litt vanskelig å skrive synes jeg :P

Edit: Tch tror jeg faktisk er det som passer best i forhold til hvordan han snakker! :)

Helt OT, men jeg leste steril og ikke stril :lol: Skjønte ikke helt hva det hadde i denne diskusjonen og gjøre! :icon_redface:

  • Haha 5
Skrevet
2 timer siden, Khela skrev:

 

Kjenner ikke så mange Bergensere kjenner jeg. Men fy, og stakkars Kjerstier i Bergen :icon_cry: 

:P 

ikke noe stas å få navnet sitt radbrekket. Når det er sagt så opplever jeg det som at det ikke er generelt fenomen å ikke kunne si kj , men mer geografisk.Her i Bergen var  det hovedsaklig loddefjordfolk som ikke klarte å utttale kj i starten, sier soga. Men siden har det bredd om seg. Jeg bor i Bergen og jeg syns det kan se ut som det er enkelte områder der dette fenomenet er mer utbredt enn ellers, da kan man jo undres om det har sammenheng med mange ting (tenker på  både de sosiale og økonomiske forhold) Uansett så syns jeg det er underlig.

Ellers har språkrådet også tanker om dette 

Skrevet (endret)

Ch/sj lyd for kj lyd er gjennomgående for hele Bergen. Selv unge folk som snakker penbergensk (jei, mei, dei) fra de fineste strøkene i Bergen, bruker ch /sj lyd fremfor kj. Selv har jeg gått på skole både på Laksevåg, Fana, sentrum og Åsane og det er samme uttale når det gjelder kj lyden overalt etter hva jeg har erfart, som forøvrig stemmer bra med hva som står i artiklene under. :)

Det har vært en virkelig rask utvikling, startet på 70 tallet og er nå dominerende. Lurer på om det vil gå like raskt i Oslo :blink:

 

https://www.bt.no/nyheter/lokalt/i/RmOO2/Skal-vi-ga-pa-sjino_-dere

"Sj-lyd for kj-lyd vart oppdaga blant ungdom i Bergen på slutten av 1970-talet. I starten vart dette gjerne sett på som eit barne- og ungdomsfenomen, men i dag er uttalen vanleg og dominerer både blant unge og vaksne i heile Bergen."

 

https://sprakprat.no/2016/12/01/er-det-et-sporsmal-om-skjonn-eller-kjonn/#more-561

"Det vi vet om Bergen, er at sammenfallet begynte å spre seg på cirka samme tid i ulike ungdomsgrupper i byen. Det var ikke særlige forskjeller mellom ungdommer med ulikt kjønn eller ulik sosial tilhørighet."

 

http://www.uib.no/info/dialektleiken/skj-lyd.html

"Å uttale skjønn og kjønn likt er eit dialektdrag som blei utvikla hos ungdomar fødde i Bergen tidleg på 1960-talet. På slutten av 1970-talet var det 2,5 % av sj- og kj-lydane hos bergenske ungdomar som var blanda saman. På slutten av 1990-talet var samanblandinga kommen opp i over 50 %! Det vil seie at det no er blitt "typisk bergensk" at Takk for sjyssen! faktisk kan bety Takk for kyssen!"

Endret av Elisabeth00
Skrevet
45 minutter siden, Cookie skrev:

Uttaler kjole,kino og kjøkken.

Noe annet høres ut som talefeil for meg.

Jeg tenker egentlig det samme, men det er skremmende hvor fort du blir vant til det, når alle rundt deg sier sjole, sjino og sjøkken.

Skrevet
Just now, Sprettballen said:

Joda, null stress for stavanger-folk. Sjirsti. 

Øyh, jeg er stavangerfolk! :o Det blir jo et helt annet navn - håpløst. 

 

  • Haha 1
Skrevet (endret)

Jeg har selv blitt kalt for Shishten, seinest i forigårs :lol: 

 

Edit: 

1 minutt siden, Synnikken skrev:

Kirsten sier jeg og «alle jeg kjenner» ordrett Kir-sten 

Mens jeg sier Kjishten. Østlandsk - vestlandsk?

Endret av Khela
Skrevet
Akkurat nå, Sprettballen skrev:

Åh, så kjønn hun er! 

 

Er jo det som er det rare. De sier skjære til kjære, skjole til kjole, skjino til kino. Men så heter det kjørt når det er skjørt som skal sies, kjip for skip. Skulle gjerne hatt en kampanje mot uttalefeil?

  • Like 1
  • Confused 2
Skrevet
5 hours ago, Khela said:

Jeg har selv blitt kalt for Shishten, seinest i forigårs :lol: 

 

Edit: 

Mens jeg sier Kjishten. Østlandsk - vestlandsk?

Sikkert dialekt ja :)

 

jeg la nettopp merke til at kompisen min sier sjikkart og ikke kikkert ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...