Gå til innhold
Hundesonen.no

Årlige vaksine


Recommended Posts

Skal til dyrlegen for å ta den årlige vaksinen på hundene. Er det dumt å ta den vaksinen på en fredag? Tenkte på om det kan bli komplikasjoner og det da kommer i helga og lite dyrlegen i helga. Eller er den vaksinen så vanlig ? Er nok bare meg som er hønemor da men men. Hva hadde dere gjort?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville ikke tenkt på det, en gang. Om hunden reagerer på vaksinen, så er det som regel med litt enkel slapphet. Det er sjelden jeg hører om andre og større reaksjoner.

Vi har hatt en eneste hund som reagerte på vaksine, og hun reagerte mens vi sto i skranken for å betale - altså en meget umiddelbar reaksjon.

De 15 andre jeg har hatt i hus har aldri reagert på noe vis jeg kan se, og har villet være med på tur og annet som vanlig. Da ser jeg bort fra en liten kul i nakken etter sprøyta og lignende.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Lite dyrlegen i helga"? Finn ut av hvor i din nærhet det er dyrlegevakt, du (noe man burde uansett), så får du tak i de isåfall om det skulle være noe i helgen/utenom åpningstid ellers. Ingenting i veien for å ta den fredagstimen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Yellow skrev:

"Lite dyrlegen i helga"? Finn ut av hvor i din nærhet det er dyrlegevakt, du (noe man burde uansett), så får du tak i de isåfall om det skulle være noe i helgen/utenom åpningstid ellers. Ingenting i veien for å ta den fredagstimen.

Det er faktisk en helt reell bekymring om man bor litt utenfor allfarvei. Her har jeg ringt vakt.vet. i helg to ganger pga hund. Og begge gangene fått veterinær som sier rett ut at de kan ikke en dritt om hund. Førstegangen fikk jeg tak i en annen hundekyndig veterinær, som kjente hunden, på telefonen og vi ble enige om at det kunne vente til mandagen (søndags ettermiddag), andre gangen så visste jeg hva jeg ville vet. skulle gjøre så hun kom og gjorde det jeg ba om. Hun ville helst vi skulle kjøre tre timer til nærmeste døgnåpne klinikk, men siden jeg visste hva jeg ville ha av behandling og ingen av oss trodde hunden ville tåle reisen + barn og fjøs, så kom hun. 

 

Men ville nok ikke vært så bekymret for det over en vanlig årlig vaksine, nei. 

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Raksha Tror ikke det er vanlig å måtte reise 3t til nærmeste dyrlegevakt, men om det er eneste og nærmeste så burde man jo uansett ha nr dit lagret da. Og ha en plan om å skulle komme seg dit om det blir krise.

Alle kommuner er jo lovpålagt å ha vet.vakt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Yellow skrev:

@Raksha Tror ikke det er vanlig å måtte reise 3t til nærmeste dyrlegevakt, men om det er eneste og nærmeste så burde man jo uansett ha nr dit lagret da. Og ha en plan om å skulle komme seg dit om det blir krise.

Det er nå slik det er for alle som bor i nordøsterdalen hvertfall, nærmeste smådyrklinikk med døgnvakt er i trondheim og elverum. 

Vi har dyrlegevakt i kommunen her og, men det er stort sett stordyrveterinærer som i bestefall har beskjeden erfaring med hund/katt/smådyr. Er ikke alle som kan kaste seg i bilen og kjøre 3 timer hver vei om natta, nei. Da har man også faren for at dyret ikke overlever reisen. Så kriseløsningen er å få vakt. vet til å avlive om det ikke er noe de kan gjøre frem til vi får tak i smådyrveterinær.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hunden din fått den før så vet du jo at den tåler den, så da er det ihvertfall ikke noe å tenke på, viss ikke så er det jo gjerne sånn at reaksjonen kommer veldig kjapt om det er snakk om at hunden ikke tåler den og blir veldig dårlig, så om du venter 15-20 min til dyrlegen før du drar igjen så er du trygg uansett :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Mirai changed the title to Årlige+vaksine
På 15.8.2016 at 3:46 PM, Yellow skrev:

@Raksha Tror ikke det er vanlig å måtte reise 3t til nærmeste dyrlegevakt, men om det er eneste og nærmeste så burde man jo uansett ha nr dit lagret da. Og ha en plan om å skulle komme seg dit om det blir krise.

Alle kommuner er jo lovpålagt å ha vet.vakt.

Her er det tre kommuner som deler på vakta. Og er veterinæren opptatt, ja, da får du ikke tak i han før han er ferdig med feks en operasjon.  Det er er jo ikke så heldig om det er veldig akutt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...