Gå til innhold
Hundesonen.no

Royal Canin vs. Eukanuba - eller annet?Dette er et vanskelig spørsmål å stille, for jeg risikerer å få mange svar på hva som fungerer best på sin egen hund. Det er i og for seg nyttig, men jeg ønsker hovedsakelig et nøytralt svar :)


Oda
 Share

Recommended Posts

Dette er et vanskelig spørsmål å stille, for jeg risikerer å få mange svar på hva som fungerer best på sin egen hund. Det er i og for seg nyttig, men jeg ønsker hovedsakelig et nøytralt svar :)

 

Jeg har en labrador (hannhund 30 kg) som har gått på Royal Canin i 4 år. Han er kastrert, men røyter generelt mye hele året. Kommer det av kastreringen, dårlig fôr eller andre forhold? For en uke siden var jeg i en dyrebutikk og en ansatt der, som selv hadde hund, anbefalte meg Eukanuba sensitive Skin. Jeg er litt skeptisk for det kan være hun forsøkte å få meg til å bytte til et fôr de selv forhandlet.

 

Flex (førerhund) er middels aktiv. Han løper løs med en annen hund på sin samme størrelse og får tatt seg ordentlig fysisk aktiv to ganger i uken. Han får brukt hodet sitt ganske godt ca. 5 dager i uken hvor vi jogger i førerhundselen ca. 3-4 ganger av dagene.

 

Jeg har ikke søkt veldig mye for å se innholdet i de ulike typene fôr, men på TV.no fra "TV2 hjelper deg", hadde de gjort en test av ulike hundefôr. På TV2s test gikk Labb ut som det beste fôret. Hvor pålitelig er en slik kilde? Om noen har en annen sammenligning av Eukanoba og/eller Royal Canin - eller et helt annet fôr - vil jeg gjerne få en lenke for å kunne sammenligne. Flex gikk på Eukanoba Light når han veide 34-36 kg, men dette sluttet jeg med etter at han dreit utrolige mengder - mye fyll for å gjøre hunden mett...

 

På nettsiden til TV2 står det bl.a.:

 

I testen har vi sammenliknet og rangert produktene etter å ha gruppert analyseresultatene i fire deler:

 

- mineraler

- vitaminer

- fettsammensetning

- energifordeling

 

Tolkningen av analyseresultatene er gjort ved hjelp av norske og svenske eksperter, i tillegg til at det er sammenliknet opp mot anbefalte grenseverdier fastsatt av Association Of American Feed Control Officials (AAFCO) og NCR 2006.

 

Royal Canin

Noe avvik i deklarert og faktisk innhold, men likevel et godt fôr.

 

Fôret fra Royal Canin inneholder blant annet mindre A-vitaminer enn det som står på pakken. Men det holder seg godt innenfor anbefalte verdier.

 

Fakta om testen Referansehunden er en frisk, normalaktiv hund av type Golden Retriever med en kroppsvekt på rundt 30 kg. Prisene som er angitt er basert på en sekkstørrelse på mellom 10 og 20 kg. I testen har vi sammenliknet og rangert produktene etter å ha gruppert

 

EukanubaEt godt kjøp. Eukanuba er et godt fôr. Men du trenger mer fôr enn det Eukanuba selv anbefaler for å dekke referansehundens daglige energibehov. Derfor blir prisen noe høyere. Fakta om testen Referansehunden er en frisk, normalaktiv hund av type Golden Retriever med en kroppsvekt på rundt 30 kg. Prisene som er angitt er basert på en sekkstørrelse på mellom 10 og 20 kg.[/b]

 

På nettsiden står det: Hos Testfakta.se kan du se en tabell med testresultatet. Her er ikke det norske fôret Labb tatt med, men vi har inkludert Labb i vår produktomtale som du finner i tabellen under.

 

Jeg ser ingen tabell, men det er kanskje den jeg refererer til?

 

Håper på tanker å innspill! Tusen takk! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville ihvertfall aldri valgt Labb fremfor eukanuba eller royal canin, med mindre alt annet var prøvd og det var det siste alternativet jeg hadde igjen.. Ikke er det spesielt bra på innhold (tenker da ikke på vitaminer og tilsetninger, men på proteinkilder osv), og de har vært en del plaget med dårlig for som hundene kan bli sjuke av. Om du først skal gå for noe fra de så ville jeg ihvertfall valg Apetitt, som er "premium" versjonen av labb. Men personlig holder jeg meg unna pga meget dårlig erfaring på mer enn en hund, og samtlige er hunder som ellers har tålt alt de har fått av dårlig hundemat og annen mat opp igjennom. Det hele var litt skremmende rett og slett så ille som de reagerte på det. 

Nå er ikke eukanuba eller royal canin sånn voldsomt gode for det heller, sånn innholdsmessig, det er lite kjøtt og mye fyllstoffer. Det enkleste om du vil prøve å gjøre noen endringer for å se om det kan hjelpe er jo å forsøke å tilsette fiskeolje eller selolje i maten han allerede får å se om det hjelper. Og/eller du kan kjøpe inn vom og hundemat (fryst, rått kjøttfor med alle vitaminer og mineraler hunden trenger) og bytte ut litt av tørrforet med vom og hundemat. Dette er jo kun kjøtt/innmat osv, ikke noe korn og tull, så det skal jo ikke så mye til før man har forbedret kosten til hunden ganske betraktelig. Godt på smak er det også, sånn for hundene sin del. 

Ellers finnes det jo tørrfor som er ganske gode på innhold, som Acana eller Orijen feks, men de koster jo til gjengjeld deretter også, og det er jo som du selv sier veldig individuelt og ingen garanti for at det hjelper på røytinga til hunden din. Det er jo vanskelig å si hvorfor hunden røyter som den gjør i utgangspunktet, det kan jo være flere årsaker til det som ikke har noe med foret å gjøre også. 

Så, sånn innholdsmessig så har du jo fått noen tips nå, men dessverre så er det jo sånn at du nesten bare må prøve deg frem for å se hva som fungerer og evt hva som ikke fungerer, for deg og din hund. 

 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har prøvd det meste fra Labb til Orijen. Min konklusjon er at tørrfòr er tørrfòr og at de bæsjer mengder, røyter og lukter med hund når de spiser tørrfòr. Det er i grunn mye av det samme fyllstoffet i det meste av tørrfòr, selvom noen merker helt klart er bedre enn andre.

Man må nesten bare pørve seg frem. En venn av meg har fòret på LABB de siste 8 årene og er veldig fornøyd, hundene er sunne og friske og har ikke hatt noen problemer med det.  Selv fòrer jeg på Vom & Hundemat og er fornøyd med det. Men det krever jo at man har en fryser med god plass.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Royal canin har også er hudfôr, heter Royal canin skin care. Det er mange som legger på seg av det (jeg brukte det for å få min opp i vekt, endelig gikk han opp de 3 siste kiloene som manglet!), så det er kanskje ikke et alternativ? Evt kan du prøve, og måle opp antall gram per dag, slik at han ikke overspiste :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Labrador røyter mye uansett, men mulig forandret pelskvalitet etter kastrering gjør det enda verre.

Jeg ville valgt et tørrfôr uten alt for mye fyll og korn som hunder ikke trenger, og gått for et renere og mer kjøttrikt alternativ. Man MÅ ikke gi royal canin, eukanuba eller hills.

Ville sett på orijen, acana, taste of the wild Osv. Animail.no og zoopermarked.dk (eller no/com?) Har et godt utvalg.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Du vil ikke kunne få et skikkelig nøytralt svar her, for hunder er forskjellige. De har forskjellige behov og reagerer forskjellig på forskjellige for.

Teoretisk sett ville jeg gått for et tørrfor med høy andel kjøtt og fett fra dyr og lite korn. I praksis funker disse veldig dårlig på mine hunder. Acana og Orijen er for som jeg teoretisk sett vil si er bra. Men når jeg bruker dem over tid på mine hunder, så ser jeg at de funker dårligere enn noe annet jeg har brukt. Jeg vil innholdsmessig si at Eukanuba ser bedre ut enn Royal Canine (jeg har bare sett på høyenergiforene, for det er det som er aktuelt for mine hunder), men hundene mine fungerer desidert best på Royal Canine. Så om jeg skulle gitt deg et nøytralt svar og ikke tatt med personlig erfaring, så måtte jeg anbefalt det foret for funker dårligst på mine hunder. Andre vil sikkert ha andre erfaringer, men mine hunder funker faktisk best på de tørrforene som har korn i seg og ikke de tørrforene med ekstremt høy andel kjøtt. På den andre siden, så funker de aller best når en stor andel av foret er rått kjøtt (vom og hundemat el), så jeg går ikke bort fra teorien min på at hunder har veldig godt av mye kjøtt, men ikke alle hunder funker på mye kjøtt i tørrforform. Om det gav mening? Så så mye for mitt nøytrale svar. Poenget er vel egentlig at det ikke er ett for som er best, det kommer an på hunden hva som er best (men dyrebutikkens svar ville jeg overhode ikke hørt på - de har gått kurs hos de forprodusentene de selger for, så om de ikke akkurat vil lure deg til å kjøpe deres for, så er deres kunnskap ganske lite nøytral ihvertfall). 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du vil ikke kunne få et skikkelig nøytralt svar her, for hunder er forskjellige. De har forskjellige behov og reagerer forskjellig på forskjellige for.

Teoretisk sett ville jeg gått for et tørrfor med høy andel kjøtt og fett fra dyr og lite korn. I praksis funker disse veldig dårlig på mine hunder. Acana og Orijen er for som jeg teoretisk sett vil si er bra. Men når jeg bruker dem over tid på mine hunder, så ser jeg at de funker dårligere enn noe annet jeg har brukt. Jeg vil innholdsmessig si at Eukanuba ser bedre ut enn Royal Canine (jeg har bare sett på høyenergiforene, for det er det som er aktuelt for mine hunder), men hundene mine fungerer desidert best på Royal Canine. Så om jeg skulle gitt deg et nøytralt svar og ikke tatt med personlig erfaring, så måtte jeg anbefalt det foret for funker dårligst på mine hunder. Andre vil sikkert ha andre erfaringer, men mine hunder funker faktisk best på de tørrforene som har korn i seg og ikke de tørrforene med ekstremt høy andel kjøtt. På den andre siden, så funker de aller best når en stor andel av foret er rått kjøtt (vom og hundemat el), så jeg går ikke bort fra teorien min på at hunder har veldig godt av mye kjøtt, men ikke alle hunder funker på mye kjøtt i tørrforform. Om det gav mening? Så så mye for mitt nøytrale svar. Poenget er vel egentlig at det ikke er ett for som er best, det kommer an på hunden hva som er best (men dyrebutikkens svar ville jeg overhode ikke hørt på - de har gått kurs hos de forprodusentene de selger for, så om de ikke akkurat vil lure deg til å kjøpe deres for, så er deres kunnskap ganske lite nøytral ihvertfall). 

Hunden min fungerer skikkelig dårlig på Orijen, Acana og TOTW, og bedre (men ikke bra nok for min del) på Hills J/D og Royal Canin sitt allergifór (som forøvrig inneholder bare dritt, hvis man tar en titt på innholdsfortegnelsen).

Men han fungerer uten tvil best på V&H.

Hører riktignok utrolig mye positivt om disse tørrfórene med høyt kjøttinnhold, så det fungerer sikkert mye bedre for de fleste andre hunder.

Har en sekk med Kingsmoor som er neste fóret som skal testet, for jeg vil ha en sekk med tørrfór stående, så han kan få ved behov (tomt for v&h, helgetur uten fryser osv).

Så det finnes vel ingen fasit. Men når jeg tester tørrfór, prøver jeg først de som i teorien skal være de beste (høyt kjøttinnhold, uten korn osv), før jeg eventuelt må gå ned på kravene mine etterhvert for å finne et som fungerer på min hund.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

På ‎31‎.‎07‎.‎2016 at 0:36 PM, simira skrev:

Du har fått flere gode svar i den første tråden du postet om samme emne.

 

Oj, nå beklager jeg veldig over at jeg igjen har startet en ny tråd om samme emne... Kan ikke annet enn å si unnskyld for min ekstremt dårlige hukommelse, men jeg må si tusen, tusen takk for alle svar jeg har fått både i forrige og denne tråden. Jeg skulle gjerne ha svart i forrige tråd, men begrenser meg til denne.

 

Igjen, jeg beklager...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg gir et generelt svar til alle innlegg, med noen unntak, og takker hver og en!

Jeg brukte V/H da jeg hadde en hund som var allergisk mot lagermidd og hun fungerte bra på det. Det var tydelig at hun tok opp mye av innholdet, for avføringen var betraktelig mindre enn på tørrfôr. Jeg skulle gjerne ha fôret på V/H, men det tar stor plass i fryseren og tar litt tid å porsjonere ut i passende biter, men å gi ham V&H som litt luksus i hverdagen synes jeg høres bra ut :) Det skal gjøres! Det står kanskje på V&H og fôrsekken hvor mye V&H som tilsvarer X g fôr? Det er 5 år siden jeg fôret på V&H, så mye har gått i glemmeboken (... der kommer den dårlige hukommelsen inn :) ).

 

Jeg skal sjekke ut Acana og Orijon. Jeg får tross alt 1.300 kr. i måneden for å ha Flex (fra NAV) og jeg vil ham jo det beste. Jeg synes det er verdt å prøve, men som det sies, alle hunder reagerer forskjellig. Labb er et "utskjelt" hundefôr (og selv ville jeg ikke kjøpe det...), men for noen hunder passer det utmerket. Jeg håper å finne et fôr hunden tar opp mest mulig av innholdet og gir minst mulig magefyll. Jeg må prøve meg frem - rett og slett :)

 

PS: Nå står et brett med oppskårne pølsebiter i stekeovnen på lav varme og åpen dør til tørkning. I morgen skal vi trene på en krevende rute i sentrum og da er det alltid populært med litt ekstra snadder som belønning :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På ‎31‎.‎07‎.‎2016 at 0:42 PM, Lola Pagola skrev:

Labrador røyter mye uansett, men mulig forandret pelskvalitet etter kastrering gjør det enda verre.

Jeg ville valgt et tørrfôr uten alt for mye fyll og korn som hunder ikke trenger, og gått for et renere og mer kjøttrikt alternativ. Man MÅ ikke gi royal canin, eukanuba eller hills.

Ville sett på orijen, acana, taste of the wild Osv. Animail.no og zoopermarked.dk (eller no/com?) Har et godt utvalg.

Takk for gode forslag. De skal jeg se på. Er snart på tide å kjøpe ny fôrsekk, så er et aktuelt tema.

 

Jeg spurte Mr. Google og på s. 3 fant jeg et innlegg på forumtråd på Canis.no som fortalte om følgende erfaring (som jeg tar med en klype salt:

 

Jeg kastrerte tispen min i mai, og hun fikk litt dårligere pels etterpå samt at hun røytet og luktet mer hund. Jeg skiftet fôr, og da ble pelsen hennes sånn som den var før kastreringa. Men som flere sier, så er dårligere pelskvalitet en av bivirkningene/ulempene som kan oppstå ved kastrering - dessverre.

 

Jeg ser hun er inkonsekvent på kastrering og sterilisering... Det er jo to forskjellige ting.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg spurte Mr. Google og på s. 3 fant jeg et innlegg på forumtråd på Canis.no som fortalte om følgende erfaring (som jeg tar med en klype salt:

 

Jeg kastrerte tispen min i mai, og hun fikk litt dårligere pels etterpå samt at hun røytet og luktet mer hund. Jeg skiftet fôr, og da ble pelsen hennes sånn som den var før kastreringa. Men som flere sier, så er dårligere pelskvalitet en av bivirkningene/ulempene som kan oppstå ved kastrering - dessverre.

 

Jeg ser hun er inkonsekvent på kastrering] og sterilisering... Det er jo to forskjellige ting, men det er hun trolig ikke alene om...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

11 timer siden, Oda skrev:

Jeg spurte Mr. Google og på s. 3 fant jeg et innlegg på forumtråd på Canis.no som fortalte om følgende erfaring (som jeg tar med en klype salt:

 

Jeg kastrerte tispen min i mai, og hun fikk litt dårligere pels etterpå samt at hun røytet og luktet mer hund. Jeg skiftet fôr, og da ble pelsen hennes sånn som den var før kastreringa. Men som flere sier, så er dårligere pelskvalitet en av bivirkningene/ulempene som kan oppstå ved kastrering - dessverre.

 

Jeg ser hun er inkonsekvent på kastrering] og sterilisering... Det er jo to forskjellige ting, men det er hun trolig ikke alene om...

Hva er det du snakker om? Hun har skrevet at hun har kastrert tispa si, og det er så å si den eneste operasjonen som gjennomføres på tisper.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

På ‎03‎.‎08‎.‎2016 at 11:36 AM, Tuvane skrev:

Hva er det du snakker om? Hun har skrevet at hun har kastrert tispa si, og det er så å si den eneste operasjonen som gjennomføres på tisper.

 

Jeg kjenner jeg er på gyngende grunn, men vet det er forskjell på sterilisering og kastrering av tisper? Mine tisper har vært sterilisert hvor "alt" er fjernet. Dette er en omfattende operasjon og gjøres kun når man er sikker på at hunden er  egnet som førerhund (dvs. litt ut i treningstiden).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Oda skrev:

 

Jeg kjenner jeg er på gyngende grunn, men vet det er forskjell på sterilisering og kastrering av tisper? Mine tisper har vært sterilisert hvor "alt" er fjernet. Dette er en omfattende operasjon og gjøres kun når man er sikker på at hunden er  egnet som førerhund (dvs. litt ut i treningstiden).

Det stemmer ikke. Ved kastrering fjernes alt, ved sterilisering kutter man over sædleder eller eggleder. Menn som ikke ønsker å reprodusere lenger steriliseres jo, liksom, mens de aller fleste dyr normalt sett kastreres og ikke steriliseres.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det later til at mange er på 'gyngende grunn' når det er snakk om kastrering/sterilisering . Svært mange kastrerer f.eks hannkattene men 'steriliserer' hunnkattene sine.. Ille er det når selv  veterinærer roter med begrepene.. Man kan relativt trygt gå ut fra, at omtrent all 'sterilisering' som utføres på dyr, i realiteten er kastrering. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg ringte veterinærklinikken og ba om time til kastrering av hunnkatten vår svarte damen i andre enden "ja sterilisering tenker du på?" 

Nei, det er ikke sterilisering jeg tenker på :blink: Så jeg har full forståelse for at det er forvirring om begrepene når ikke fagpersoner har det rett engang. 

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 timer siden, Oda skrev:

 

Jeg kjenner jeg er på gyngende grunn, men vet det er forskjell på sterilisering og kastrering av tisper? Mine tisper har vært sterilisert hvor "alt" er fjernet. Dette er en omfattende operasjon og gjøres kun når man er sikker på at hunden er  egnet som førerhund (dvs. litt ut i treningstiden).

Kastrering er fjerning av kjønnshormonproduserende organer, dvs eggstokker eller testikler. Hos hunndyr gjennomfører man normalt en ovariehysterektomi (OHE), der man fjerner bådde eggstokker og livmor. Ved kastrering så stopper produksjonen av kjønnshormoner opp, og dyret vil da ikke ha noen interesse av å reprodusere seg (med mindre det er snakk om tillært atferd som kan skyldes stress, f. eks).

Ved sterilisering, så kutter man enten sædleder eller eggleder. Dyret blir da infertilt, men vil fremdeles ha produksjon av kjønnshormoner og vil fremdeles få løpetid (men kan ikke bli drektig), og vil ikke endre atferd på noe vis ift kjønnsrelatert atferd.

De aller, aller fleste operasjoner som utføres på hund eller katt er kastrering, det er lite hensiktsmessig å sterilisere verken katter eller hunder. Sterilisering av mennesker er dog vanlig, da kan folk ikke lengre få barn, men de beholder sexlysten (og evnen). :)

Det er mange som sier at tisper steriliseres og at hanndyr kastreres, men det er altså helt feil.

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

5 timer siden, bie skrev:

Når jeg ringte veterinærklinikken og ba om time til kastrering av hunnkatten vår svarte damen i andre enden "ja sterilisering tenker du på?" 

Nei, det er ikke sterilisering jeg tenker på :blink: Så jeg har full forståelse for at det er forvirring om begrepene når ikke fagpersoner har det rett engang. 

Jupp det opplevde jeg også! Det sto til og med sterilisering på arket med info jeg fikk med hjem... O.o Dyrelegen derimot var veldig fornøyd med at jeg omtalte det som kastrering når vi var der, for hun var veldig nøye på det og informerte så godt hun kunne om forskjellene.... :P 

EDIT: Anyway, jeg bruker Acana for øyeblikket og er veldig fornøyd med det. Det er fra samme produsent som Orijen, men er hakket billigere og har litt mindre proteiner og litt mer fyllstoffer. Men er fremdeles definitivt av de bedre på markedet. Nå skal min hannhund etterhvert kastreres pga prostataproblemer, så jeg får se hvordan han funker på det som kastrat. Jeg bruker p.dd. Acana Chicken And Burbank Potato. Har prøvd Acana Lamb And Okanagan Apple tidligere, den synes jeg luktet fryktelig rart så prøvde ikke mer enn en sekk av den. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er en av de 'fæle' hundeeierne som bruker Labb..:P Jeg har opp igjennom årene prøvd mye forskjellig og når hundene både liker og fungerer godt på Labb, så ser jeg ingen grunn til å bytte ( tørrfor) . Faktisk så foretrkker de Labb foran Royal Canin og FK's Apetitt, var heller ikke så populært. Nå fores de ikke utelukkende på tørrfor, matrester, slakteavfall og kokt fisk, når anledningen byr seg, inngår også i kostholdet. 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei det er altfor lite E-vitamin som er for skjelettet og for lite selen som skjoldbruskkjertelen må ha for ikke å miste pels i tørrfor.

På sekken står det 0,3 og 0,5mmg pr kg

Da må det tilsettes ekstra, i vom og hundemat er det opp til 18g pr kg og da trengs det ikke noe ekstra da det ikke skal være for mye av.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På ‎06‎.‎08‎.‎2016 at 7:38 AM, Caroline skrev:

Det stemmer ikke. Ved kastrering fjernes alt, ved sterilisering kutter man over sædleder eller eggleder. Menn som ikke ønsker å reprodusere lenger steriliseres jo, liksom, mens de aller fleste dyr normalt sett kastreres og ikke steriliseres.

OK, takk for oppklaring. Da har både mine tisper og hannhund blitt kastrert...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det bare jeg som stusser på fiberinnholdet i Orijen? Selv det rimeligste Eukanuba-foret har bare 2,5 % fiber, alle Orijens fôr har minst det dobbelte? Da må da vinninga med den høye fett- og proteinprosenten gå litt opp spinninga?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Eddie har lagt inn søknad om å få de nusselige spanielørene erstattet med pønkråkk hanekam. I en alder av bare 6,5 mnd setter han seg heldigvis fortsatt ned som en jente når han tisser - og når han markerer, som han gjorde for første gang i dag. Det er stille før pubertetsstormen, men små vindkast kommer de mørke tordenskyene i forveien, og forsurer den prepubertale idyllen iblant.  I dag skulle jeg ha filma. Ikke første gangen en potensiell YouTube-million gikk i vasken. En av mitt livs store regrets er å ikke ha filma første gangen jeg ga chihuahuaen en hel roastbeefskive. Jeg kunne vært millionær, men har åpenbart ikke næringsvett. Glemte å filme i dag også. Ord er fattige, men kamera og power-PC til å redigere videoer på koster, så ord får klare seg. Unge Edeward har slitt en stund, med en indre kamp mellom nature og nurture. Fornuft og følelser. Det instinktive ressursforsvaret hans er så sterkt at han har store vansker med å få gjennomført sin egen vilje. På den ene siden vil han gjerne ha meg til å kaste lekene hans, fordi å jage etter dem er det aller, aller morsomste han vet, men han har ikke lyst til å gi dem fra seg. De er verdisaker for han. Han vet kognitivt at det er nødvendig å hande meg gjenstander for å få dem kastet, og han ELSKER å få dem kastet. Leker er ikke morsomme når de ligger i ro. Da er de bare potensiell moro. Litt som penger i banken. Det er selvsagt mer gøy å bruke penger enn å bare ha dem, men det føles godt å ha dem, og en er redd for å miste dem ved å bruke dem. På samme måte som jeg gjerne vil reise og shoppe og drikke frappuccino og spise ute, så vil han helst ha de lekene flyvende gjennom lufta og sprettende bortover bakken. Han ber meg kaste dem. Han maser om å få dem kastet. Lyser opp i euforisk livsglede når han ser at jeg er i ferd med å kaste. INGEN tvil om hva som er høydepunktene i livet hans, men han har en slags malplassert økonomisk sans, hvor han vokter lekene som om de kan forsvinne dersom han bruker dem. Ressursforsvaret hans er så sterkt at det er et handikap for ham. Den absurde kampen han kjemper hver gang han vil ha lekene kastet, men ikke har lyst til å gi dem fra seg. Kan ikke beskrives med ord. You had to be there, for jeg har ikke filma det.  Dette har ihvertfall pågått en stund nå. Den indre kampen mellom følelser og fornuft. Så, i dag.. Vi har fått nytt utstyr i posten. Grime og kortere bånd for å ferdes i folksomme miljøer. Grime fordi jeg liker være på den sikrere siden. Han begynner bli stor og tung og sterk. Den ene gangen han DRO i båndet for å hilse på storebror er ikke noe jeg ønsker reprise på. Han kan tydeligvis være virkelig sterk om han plutselig finner ut at han ikke vil høre på meg, så grime er en potensielt nødvendig sikkerhet. Det, og så har vi kjøpt kjettingbånd, fordi jeg liker tyngden. Hunden kjenner også at båndet er der. Det er bedre kontakt. Dessverre, som vanlig ved netthandel, har vi fått noe annet enn jeg trodde jeg bestilte. 50 cm var ikke lengden på kjettingen, men total lengde. Det der trenger tilvenning. Heldigvis har vi også fått oss et strikkbånd med såkalt trafikkhåndtak, som jeg tenkte det kunne være greit å koke frosken sakte med for å unngå at likheten med visse grupper i Pride-paraden blir for påfallende. Det holder liksom å kle seg i lakk og lær i offentligheten, vi trenger ikke lage et SM show også, mener jeg. Det er hva som trolig vil skje om vi legger ut på tur blant folk med det veldig, veldig korte kjettingbåndet der uten noen tilvenning, så her må trenes, det var planen for dagen.  For å senke potensielt stress før vi gikk avgårde i nabolaget, så skulle vi leke litt. Få på litt gode biokjemikalier. Erstatte kortisol med endorfiner. Når matmor er utstyrt med vom og tørrfisk på lomma er det nødvendig å leke før vi går avgårde, for å få ned forventningsstress. Biokjemien i dette ble forklart meg, men jeg er ikke stø nok på detaljene til å gjenfortelle korrekt. I grove trekk flommes han umiddelbart av dopamin fra forventning om belønning, så utløser det raskt en masse adrenalin og kortisol når forventningene ikke innfris fort nok (for ham). Han blir agitert og opplever en slags smerter, og mat som belønning får ikke dette stresset ned igjen. Lek derimot gjør. Fikk teorien forklart, sett det fungere i praksis. Å leke på tur fungerer fint på vanlig turbånd, men jeg vil ikke tilvenne ham at det går an å leke på så kort bånd. Ulike båndlengder har ulike regelverk for adferd. Derfor må vi leke før vi legger ut på en potensielt stressende treningstur med SM-lenke, mat i lommene og KRAV for å få den.  KRAV et noe Eddie har problemer med å forholde seg til. Han kunne vært kryssordløsningen på nøkkelordet assertive. Meningers mot og egen vilje. Tar det å bli stilt KRAV til som en trussel. Frosken må kokes sakte, ellers går den i maktkamp. Det fikk jeg bekreftet på den harde måten i dag ved å stille et urimelig krav for å starte leken: Jeg ba ham om utgangstilling.  Istedenfor fikk hele nabolaget konsert med Dickhead and The Pønk Råkk Assertiveness.  Til å begynne med ble jeg irritert. Han var så TEIT. Noe så ufattelig simpelt som å bare sette seg i utgangstilling for å få det han så inderlig intenst ville ha. Han hadde SÅ lyst på både leken og maten, men istedenfor å kjapt, enkelt og greit sette seg i utgangstilling som han VISSTE ville gi uttelling, så valgte han å kjefte meg huden full for å ha the audacity til å ikke bare gi ham hva han ville ha.  Jeg fikk omsider noe som liknet utgangstilling og han fikk umiddelbart leken sin kastet. Fløy avgårde som om han hadde sluppet fri fra Guantanamo. Gjorde meg klar til å belønne ham for levering, fordi middagen var en time på overtid. Favorittmaten. Han er vill etter Vom. Villig til å utstå både kloklipp og frisering i ansiktet så lenge det står Vom på hylla. Han har vanligvis INGEN selvrespekt når det lukter Vom i premie. Vanligvis.  Han slapp favorittleken et par meter fra levering. "Ta med!" responderte jeg, og så var ******* løs igjen. Ikke snakk om. Sikker på det tok mange minutter med utskjelling. Han synes jeg er en herskesyk HURPE med et sykt "behov" for å dominere. HVORFOR skulle han levere meg den leken for å få maten jeg hadde i hånden? "Herskesyke hurpe! Det der handler bare om å ydmyke meg! Ser jeg ut som undersåtten din? Den leken er MIN og den maten er også MIN! Vil du ha leken i hånden kan du plukke den opp selv!" Jeg endte med å plukke den opp selv. Han ble stille noen øyeblikk. Innså at han hadde tapt. Jeg hadde nå både leken og maten og han hadde bare stoltheten. Det gikk ikke mange sekunder før nederlaget ble erstattet med forventning om kast. - Link! Unge Eddies verden raste sammen igjen. Usikker på HVA som er problemet hans, for han går SÅ fint i utgangstilling for kjipe tørrforkuler, bare de er i hånden som lure. Han HAR gått FINT i utgangstilling med Vom på hylla og i vinduskarmen også. Hvorfor ikke nå? Hva er problemet? Svaret er et intenst autonomitetsbehov. Han ga så TEΙΤΕ liksom-nesten kreative alternativer til en faktisk utgangstilling, etter å ha gitt ham flere invitasjoner til å plassere seg riktig valgte jeg å gripe halsbåndet for å veilede ham ordentlig på plass - for å kunne rose og belønne. Verste overgrepet jeg kunne begått mot ham. Han strittet imot, og jeg ville ikke gi meg, så det utviklet seg til en brytekamp jeg til slutt vant ved hans surrender. Var han et menneske ville han HYLGRÅTT. Hikstet og hulket i bunnløs sorg over dette sjokkerende sviket. Var jeg ikke hans beste venn? Hva slags venn og partner GJØR noe sånt? Jeg kunne jo ikke gi meg, for jeg hadde faktisk lagt på et krav, og han trenger VITE at et krav er et KRAV og når det innfris, så blir det ALDRI problemer og ALLTID godt humør og belønning. Å la en nær pubertal riesenschnauzer få lov til å kjempe seg fri fra et (i utgangspunktet bare veiledende) grep i halsbåndet var 100% uaktuelt, samme hvor såret og sjokkert han var. Det ble til slutt en utgangstilling. Leken fikk jeg også levert i hånden, men ikke uten en psych kamp om hvem som bestemmer over ressursene. Ede er IKKE fornøyd med å måtte jobbe for mat og lek.  Tur ble det ikke, men en god latter ble det, fordi Ede er absurd sta. Håper jeg ser samme humoren i det når han begynner skape seg pga endret båndlengde. Fra 2-1 meter i første omgang, med bare korte partier på "trafikkhåndtak". Grime har vi prøvd på. Den sitter det litt lenger inne å gå hjemmefra med ennå. 
    • Hvis det funker med 50/50 kan du jo da bare fortsette med det. For helgeturer går det jo fint å ta med i kjølebag, det gjør ikke noe om det tiner så lenge det blir spist innen en dag eller to. Men ville prøvd forsiktig med et annet tørrfôr som er beregnet for valp.
    • Av praktiske årsaker, skal ha med hunden på flere reiser uten fryser. Tenker å gi blanding av vom og tørrfor på sikt.  I tillegg liker jeg å bruke deler av måltidene til trening på tur, noe som er vanskelig med råfor...  
    • Tispen min er 10 måneder nå.  Meget omgjengelig familiehund. Mjuk pels og gemytt 🤣. Lettlært. Nydelig vakker. Perfekt størrelse.  Vi driver med blodspor og lydighet.  Grua meg mest til pelsstell når jeg vurderte rasen, ja snø i pelsen er irriterende, men jeg må lære meg å huske å bruke riktig tøy 🙈 Koser meg overraskende med å klippe og stelle pelsen.  Jeg har dessverre vært ekstremt uheldig med sykdom på henne, men slik jeg har forstått det er dette en sunn rase med få plager.   
    • Blir spennende å følge med videre!   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...