Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor lenge skal man vente før oppdretter tar kontakt med valpekjøpere?


Recommended Posts

Skrevet

Heisann!

Jeg lurer på om hvor lang tid det som regel tar før oppdretter tar kontakt med de som er på valpeliste? Får alle på valpelisten beskjed på om det ble noe valp på de? Vist f.eks det ble født 10 valper og er 15 på lista, får de 5 siste vite om det ble noe valp på dem...? Eller er det valpekjøpere som skal ta kontakt med oppdretter? 

Er sikkert veldig forskjellig fra oppdretter til oppdretter, men lurer nå litt på hva deres erfaringer er! 

 

Skrevet

Jeg har aldri klart å vente særlig lenge, så har stort sett sendt oppdretter en melding ca et døgn etter at valpene er født. Eller så har jeg blitt oppringt i løpet av de to første dagene når jeg har fått valp. Variert sterkt hva jeg har fått høre når jeg ikke har fått valp fra et kull, noen har sagt ifra rimelig kjapt, andre har bare sendt en mail en uke senere eller noe...

Skrevet

Oppdrettere har jo mye å stå i med rett etter fødsel + at de vil se om alle valpene klarer seg gjennom de første dagene og virker friske. Jeg er ikke oppdretter så vet ikke, men etter en ukes tid burde man kanskje høre noe? Oppdretter tar kontakt med de på liste, men om man ikke hører noe "innen rimelig tid" bør det være greit å spørre. :)
 

Skrevet

Jeg sender mail til alle på lista skriver de er født, antall og kjønn. Videre hvordan ting står til med mor og valper, men at videre evaluering må gjøres før jeg vet noe mer. Litt avhengig av interessentenes intensjoner med valpen også. Letter å si det antagelig blir en til de som vil ha en trivelig turkamerat enn til de son har mer spesifikke mål og ønsker.  

Skrevet

Jeg fikk beskjed før fødsel, men det er fordi rønken viste klart og tydelig én valp og det da var 100% sikkert at det ikke ble valp på oss.( Skulle ha tispe og oppdretter skulle ha en tispe. Så var avhengig av at det kom to tisper.) 

Hadde det vært flere valper er jeg rimelig sikker på at jeg ville hørt noe det første døgnet pga vi hadde mye kontakt på Facebook. 

Skrevet

Her ringte oppdretter samme kvelden, valpene ble født på formiddagen. Men vil nok tro mange venter til de ser at alle overlever og utvikler seg godt :) 

Skrevet

Takk for svar alle! Vi har skrevet oss opp på valpeliste, å valpene ble født torsdagskvelden. Fikk vite av noen at valpene va født, ikke av oppdretter, men får vell bare smøre seg med tolmodighet selv om det er veldig vanskelig! ?

Skrevet

Stort sett jeg som sto for første kontakten, og sendte en mail dagen etter termindato. Orket ikke ringe da jeg regnet med hun hadde nok om det var fødsel på gang. Hadde jo da hatt jevnlig kontakt, vært på besøk før valpene kom, og visste vi sto "høyt på lista". men først et par uker etter fødsel fikk jeg det 100% bekreftet at det var en valp der for meg, og da tok hun kontakt. :)

Skrevet

Oppdretter ringte oss en eller to dager etter at valpene var født, og spurte om vi fortsatt ville ha valp så hadde de en til oss :) Ville kanskje sendt en mail å spurt etter noen dager dersom jeg ikke hadde hørt noe. Greit å få vite uansett, tenker jeg :)

Skrevet

Min oppdretter pleier å måtte summe seg litt de første dagene. Hun bruker aldri å gå ut med hvem som får valp den første uka (unntaket er meg og andre som hun kjenner godt og som står med høyeste prioritet i køen). Hun sender ofte ut en mail til alle som står "øverst" på lista innen noen dager, og gir beskjed til hver og en familie innen en ukes tid. :) Den første uka er valpene skjøre, og det er ikke gitt at alle overlever. Derfor venter hun av hensyn til slik risiko. 

Det går an å snede en mail og spørre, kanskje? Jeg ville ventet litt med å ringe i alle fall -  vent til de er en uke. :) 

  • 4 weeks later...
Skrevet
På 25.4.2016 at 8:27 PM, Kathrinebjerkan skrev:

4 dager siden valpene ble født, men fortsatt ikke hørt noe, har sendt en melding, men ikke fått noe svar.... Skal vi ringe da eller bare fortsette og vente? 

ble det valp på dere?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...