Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå, Februar


Guest *Kat84*
 Share

Recommended Posts

  • Svar 3.8k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det finnes en motsats også. Det flyttet inn en flyktningefamilie i etasjen under oss i høst, to voksne og tre gutter. En herlig gjeng. Vi ringte på døra og sa velkommen til huset og ble invitert inn p

Kroppsspråk sjekk holdning og blikk, snakker om å holde ett øye med "rivalen" ?

Endelig ei tispe!

Posted Images

25 minutter siden, Ganzie skrev:

Lag selv:D Da kan du bestemme fettmengde og grovhet selv:ahappy: Pølser bør jo ha litt fett i seg for å ikke bli for tørre, men du kan jo prøve uten og se hva som skjer:) Du har jo finfine råvarer tilgjengelig også:aww:

Ja, noe fett går jo bra, så er bare å teste egentlig :D Nå er ikke pølser det jeg sliter mest med å leve uten heldigvis, men har store planer om hamburgere og div når det er slaktetid her igjen :D

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Yey, pakken min fra animail kom :D Nå har Pigg hundemat en stund og litt snask ble det også på ham. Prøver brit care laks og potet på ham denne gangen, Turbo fungerte utmerket på det, så håper det er et for Pigg også kan gå på.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gaah, jeg strever! Egentlig elsker jeg å ha hjemmekontor på onsdager, det er så lett å få effektivitet i skrivinga når jeg har en dag der jeg kan jobbe uforstyrret fra kjøkkenbordet. Men nå er det så vanskelig :hmm: Innledningen til en artikkel er noe jeg alltid knoter med, og i dag sliter jeg i tillegg med å få uttrykt meg skikkelig på engelsk. Why?? :icon_confused:

Lurer på om jeg skal finne frem skiene i lunsjen...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Mona skrev:

Gaah, jeg strever! Egentlig elsker jeg å ha hjemmekontor på onsdager, det er så lett å få effektivitet i skrivinga når jeg har en dag der jeg kan jobbe uforstyrret fra kjøkkenbordet. Men nå er det så vanskelig :hmm: Innledningen til en artikkel er noe jeg alltid knoter med, og i dag sliter jeg i tillegg med å få uttrykt meg skikkelig på engelsk. Why?? :icon_confused:

Lurer på om jeg skal finne frem skiene i lunsjen...

Skriv innledninga tilslutt. Det pleier ofte å hjelpe :) Eller vin - vin hjelper også, men da må det heftig editing til etterpå :P 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Turb skrev:

Skriv innledninga tilslutt. Det pleier ofte å hjelpe :) Eller vin - vin hjelper også, men da må det heftig editing til etterpå :P 

Gode tips :) Dette er på en måte til slutt - jeg bruker å skrive på innledningen og diskusjonen litt parallellt. Vin er jo alltid en hit når man skriver (skjønner hvorfor alkoholiserte forfattere er blitt en klisjé), men tror det er for tidlig på dagen... Dog, hvis jeg går på ski nå kan jeg jo skrive og drikke vin i kveld:P

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine
10 timer siden, 2ne skrev:

 

Du gjorde det du skulle, du skal prøve å få henne bort til deg, å være oppmerksom på det du vil hun skal være oppmerksom på. Det var usedvanlig klønete gjort av testleder å ha leka så dårlig gjemt at hun kunne ta den fra ham, men i etterkant så er det ikke nødvendigvis noen avgjørende faktor. Du veit jo ikke om hun engasjerte seg såpass i leken fordi hun ikke ville forholde seg til kjeledressen eller ikke, eller om lekelysta og avreageringa hennes gjorde at hun syns kjeledressen var uviktig. Om du virkelig lurer på hvordan det momentet ser ut for din hund, kan du alltids gå en FA, men det ene momentet definerer ikke hunden din alene, hverken den ene eller den andre veien, og har egentlig ingen praktisk betydning :)  

EDIT: En lengre diskusjon med bloggeren på facebook resulterte i at videre innlegg fra meg slettes. Ja ja.. 

Takk for svar :) Syns også det var veldig teit av vedkommende å påstå at hun hadde hoppet opp å stjelt leken når film i etterkant viser at leken lå på bakken rett foran nesa hennes. Hun har veldig høy lekelyst så når en leke hun "nettopp" har lekt med ligger på bakken forstår jeg at hun tar den. Men som du sier så vet jeg jo ikke om det var fordi kjeledressen var uviktig eller om hun virkelig ikke ville forholde seg til den. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

31 minutter siden, Mona skrev:

Gaah, jeg strever! Egentlig elsker jeg å ha hjemmekontor på onsdager, det er så lett å få effektivitet i skrivinga når jeg har en dag der jeg kan jobbe uforstyrret fra kjøkkenbordet. Men nå er det så vanskelig :hmm: Innledningen til en artikkel er noe jeg alltid knoter med, og i dag sliter jeg i tillegg med å få uttrykt meg skikkelig på engelsk. Why?? :icon_confused:

Lurer på om jeg skal finne frem skiene i lunsjen...

Innledninger på artikler er grusomt :P Jeg sliter med det samme sjæl. Mitt tips, drit i formuleringen nå i første omgang. Få tankene og strukturen ned på papiret. Drit i om det blir kaotisk og i stikkordform nå, også går du tilbake og rydder opp senere. Min erfaring tilsier at formulering blir enklere når du bare kommer i gang.

Vin er også alltid en god i ide! Jeg føler meg skikkelig dobbeltmoralsk når jeg bruker vin eller øl for å hjelpe på skriveprosessen - siden jeg nesten alltid skriver om rusmiddelavhengighet :P 

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Line skrev:

Dagen i dag: Nesespray, snytepapir, halslinser, ibux, og en stor kopp te - og en stor dose selvmedlidenhet..

God bedring! :flowers:

 

......på vei til møte på jobb. Sol og fint vær så da blir det greit med en rusletur gjennom byen. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

12 timer siden, 2ne skrev:

Det finnes helt sikkert figuranter og beskrivere som er uerfarne og/eller dårlige på det de skal gjøre, som i alt annet, men at det er et så stort problem som det virker som i bloggen der - vel, da har jeg vært veldig heldige med mentaltester/beskrivelser jeg har vært på, for det har stort sett vært folk som har gjort jobben sin sånn som de skal. Jeg tror jeg har sett noen hundre MH/FA'er, og 1 - en - eneste gang har det vært "unger i trillevogn", men den hverken hylte eller skreik. 

Det er mye mulig at 70 % av alle hunder de hadde på første skuddreddseminaret deres hadde traumer. Jeg kan si det om Nora også, at hun har hatt den ene traumatiske opplevelsen etter den andre pga sine lydredsler. Men greia er jo om hun var skuddfast, så ville det ikke vært traumatiske opplevelser. Problemet er at hun er overdrevent redd, ikke at folk pusser opp stua si med spikerpistoler, plastikk som blafrer i vinden, metallkopper som smeller i gulvet, eksospotter som ettertenner osv.. 

Glemte å skrive det, men en venninne hjalp til i en bachelorstudie om skuddredsel på bearded collie i Sverige. Innhentet informasjon ved hjelp av et spørreskjema til eiere. 80% av de som hadde skuddredde hunder rapporterte at noen hadde kastet eller skutt raketter på hundene :o Venninna mi mistenker at det er en ganske vid definisjon av på - dvs i nærheten av...
Og alle med redde hunder rapporterte at de hadde blitt redde pga enkelthendelser. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, JeanetteH skrev:

:yawn: fy **** så muggen (evt sliten) jeg er denne uken. Valpen skjønner ikke at kroppskontakt er uaktuelt og tror det har klikket for meg. Alt for tung arbeidshelg med alt for mye aktivitet og jeg måtte gjøre jobben for to pga sykdom, så rett på 5 dager til. Og dette mildværet gjør meg muggen: mørkt, trist, vått, is og søle. Talli vet hva det er og holder seg på andre enden av sofaen, Murphy er litt forvirret stakkars. 

Vil du ha valpeavlastning? :hug:

2 timer siden, Ozzy skrev:

Er ikke så veldig stor fan av Sandra men må si jeg likte musikkvideoen hennes godt! Ble litt glad av den faktisk, var morsomt gjort! 

https://youtu.be/xwB4W86ZN1o

(Skjønner ikke hvordan jeg får videoen direkte hit :P

Og jeg lurte på hva galt @SandyEyeCandy hadde gjort, for at du skulle mislike henne sånn :D

Vi har ikke strøm, og jeg har fått levert 155 kg vom og en sekk kalkunnakker. Da kan det kanskje like godt ligge ute litt til, og håpe jeg har strøm til stikksagen senere. God service, da, V&H-bilen kjørte helt inn på gårdsplassen. Jeg var forberedt på å møte dem på et eller annet knutepunkt. På den annen siden bor jeg under 3 km fra E6, så det er jo ikke store omveien. Men likevel service - får maten til utsalgspris og betaler ikke kjøring. Tenk om Rema1000 kunne hatt det samme.

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå står jeg på en topp og skuer ut over noen gårder jeg kunne tenke meg å bo på. Får sende flyttemelding til ett par av de og se om man kan flytte inn selv ;) Har forelsket meg helt i plassen og naturen her. e1fdf047b7e3122513b1a5b7eaef3843.jpg

Sent fra min SM-N9005 via Tapatalk

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Klematis

I dag var det to som hadde det gøy løs i skogen. Jeg var ikke en av dem.

Begge to kunne nemlig løpe rundt på skaresnøen, men det gikk ikke fullt så elegant for min del.:P

Begge hundene var laaangt foran, og der jeg sto med snø til knærne prøvde jeg å kommunisere "vent på meg da,", og begge to sto der og så lettere oppgitt ut over den sinka de hadde med seg.

Det ante meg at det var litt mye snø til at det ble så enkelt å ta seg gjennom skogen, men jeg skulle likevel gjennom skogen. Basta.:D

Hundene synes det var en kjempegod idè, og jeg angra en del underveis, spesielt når vi endelig kom gjennom den lange skogen, og jeg så at det var faktisk de fleste steder enda mer snø når vi kom ut på en av skogsveiene. Og det var fortsatt en lang vei å gå for å synke ned i snøen for hvert skritt før vi kom helt ut av skogen. Da hadde jeg lyst til å sette meg ned og sutre litt.:ahappy:

Det var dagens trim!

I kveld skal jeg på jobb sammen med den søte og blide og veldig flinke lærlingen min, og det blir nok ei fin vakt som vanlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 2/8/2016 at 9:28 PM, turbogutten skrev:

Apropo forskjellige klasser, vet du hvordan det er å oppgradere på qatar airways?

Skal fly med de t/r bangkok og vurderer å oppgradere på vei hjem når jeg skal direkte på jobb - dersom det er verdt det i forhold til pris og komfort hehe

Jeg spurte, svaret er:
Noen ganger får du mail med mulighet til å oppgradere fra øko til biz før avgang. Det er snakk om 8000kr fra Oslo til Doha, så det er jo ganske mye penger. Vil tro samme prisen gjelder Doha Bangkok. Hadde det vært direkte Oslo-Bangkok, så kanskje?

På 2/8/2016 at 11:24 PM, Emmy skrev:

Uæææ, slutt å snakke om Business Class, jeg blir så misunnelig :P Jeg elsker å reise, men de lange flyturene er virkelig drepen. Klarer ikke sove skikkelig sittende, blir maks. 2-3 timer søvn til sammen i løpet av natten (hvis jeg er heldig), for ikke å snakke om medpassasjerene ... Don't get me started :aww: Men det er så sinnssykt dyrt å oppgradere at det sannsynligvis er noe vi aldri kommer til å prioritere, med mindre vi vinner i lotto (lite sannsynlig når man ikke spiller, kanskje :aww:). Vi skal til Thailand i påsken, og jeg gruer meg allerede. Med Thai Airways, for øvrig. Please, si at du har noe pent å si om dem :lol:

Thai er kjempebra :)  Hadde lett flydd de, det er bare det at jeg ikke har noe interesse for sør-øst asia :P  hehe. Har dere eurobonuspoeng kan dere jo sjekke om dere kan oppgradere :)  Thai har en kjempebra businessclasse, ikke den beste i bransjen, men kjempekurant. God mat.

På 2/9/2016 at 9:51 AM, Annegru skrev:

Den eneste gangen jeg har spist hummer var på Business First hos Continental fra Newark til Oslo. Det var så sykt digg! Det var et relativt gammelt fly den gangen, men jeg er ikke så godt vandt med å sitte så langt fremme i kabinen, så for meg var det skikkelig luksus. Og litt stas. Egentlig veldig stas. Jeg måtte ta meg sammen for å ikke vise hvor stas jeg faktisk syntes det var :P "Miss Grundstad, would you like some more Ginger Ale?" (Jeg drikker alltid ingefærøl på fly...). Og rett før jeg la meg ned for å sove: "Miss Grundstad, would you like for us to wake you up for breakfast?" Fniiiiiis. Kunne godt tenke meg å prøve de nye setene til SAS, men det blir nok lenge til om det i det hele tatt skjer :P 

Og i dag fikk jeg vite at Pappa endelig har fått seg jobb! Han ble sagt opp fordi flyselskapet han jobbet for avsluttet sin eneste flyvning til landet i fjor sommer, og har lett siden da etter noe relevant. Så nå må vi fly med tyskerne når vi skal besøke tanten min i USA :)

 

Og i dag skal jeg til tannlegen og sannsynlig vis begynne på en rotfylling. Jeg gruer meg :(

Continental fløy jo med sånne narrow-body fly i hinna håra daga mellom Oslo og EWR. Litt som Icelandair, og helt i grenseland for hva som var mulig å operere om det ble dårlig vær og/eller motvind. Men trivelig selskap, hadde fint kunnet fly med de hadde jeg måttet. Men Lufthansa har alltid hatt en gullstjerne for meg, blir nok fiiiint å reise med de og. Widerøe er som å fly med naboen, SAS er som å komme hjem til samboern din (høhø, litterarily) - Lufthansa er som å fly med en utvidet del av familien :D 

På 2/9/2016 at 11:10 AM, MonicaT skrev:

@Kangerlussuaq eller noen andre (ja jeg vet jeg kan sjekke med SAS men så mye enklere å spørre her)

Vi har bestilt fly til Spania og reiser SAS Plus (2x23kg koffert). Vi skal bla ha med barnevogn og en dialysemaskin. Regner med at dette er spesialbagasje, men er det inkl i de to koffertene pr pers eller noe som må kjøpes/bestilles utenom?

 

Kjempelurt å reise på SAS PLUS! Barnevogn trenger ikke å registreres som spesialbaggasje, den regnes som én baggasje. Dialysemaskin er jeg ikke sikker på, men om man ser på spesialbaggasje-bestillingssiden så er det kun ting som er "rart formet" (ala et surfebrett) som må bestilles. Jeg ville muligens dobbeltsjekka, men UANSETT så fikser de biffen på flyplassen. Også betaler du det du må rett i en kortterminal. Koster ingen ting ekstra ifht å booke på nett :) 

 

Jaja. Prokrastinert nok nå kanskje? :D 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

36 minutter siden, SFX skrev:

Vil du ha valpeavlastning? :hug:

 

Takk for tilbudet :hug: Men bare to dager til med jobb så reiser jeg på en liten ferie, kommer hjem til Bø og skal bare jobbe 3 dager uten etter. Så jeg overlever :D 

:yawn: trøtt i sofaen igjen. Talli har svømt, Murphy har løpt uten kontroll rundt bassenget så nå er de sliten og jeg har ryddet litt på det rommet som aldri blir ryddig (Room of requirement i casa DeepEyes)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vært standindbonde som inkluderte å være støttekontakt for kalv som ikke vil drikke uten selskap, skravlet med svigerfar, hatt kaninopptelling (var heelt sikker på at trampe hadde klart å rømme, det hadde hun ikke :D ), foret hester og luftet hunder. Nuh kakao og medium til jeg orker å begynne på neste prosjekt. Var oppe kl 3 å skifta tindens verste stinkebleie på stuptrøtt lillemor, så opp halv syv fordi snuppa nekter å stå opp når jeg ligger i senga (hun havnet selvsagt inn til oss etter bleieskift) og da sparer jeg oss for mye gråt og frustrasjon om jeg står opp og hvertfall går på do :lol: og så skulle jeg opp kl ni, klokka ble vel ti vel. .. Feirer litt at isisen reiser på mandag :D Kommer til å savne han, men ikke ekstrajobben, så får prøve å ta noen fine bilder av han før det, i dag er det tåkete så da utgår det. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

5 minutter siden, Kangerlussuaq skrev:

 

Continental fløy jo med sånne narrow-body fly i hinna håra daga mellom Oslo og EWR. Litt som Icelandair, og helt i grenseland for hva som var mulig å operere om det ble dårlig vær og/eller motvind. Men trivelig selskap, hadde fint kunnet fly med de hadde jeg måttet. Men Lufthansa har alltid hatt en gullstjerne for meg, blir nok fiiiint å reise med de og. Widerøe er som å fly med naboen, SAS er som å komme hjem til samboern din (høhø, litterarily) - Lufthansa er som å fly med en utvidet del av familien :D 

 

 

 

Continental-betjeningen var alltid veldig hyggelige, men de var hakket hyggeligere på de flightene inn og ut av USA enn det de var på innenriks i USA :P

Jeg hadde hørt veldig mye positivt om Lufthansa på langdistanse før jeg selv fløy fra Seattle via Frankfurt til Oslo i sommer (pga. kansellering hos Delta og KLM som jeg egentlig skulle fly med). Men jeg ble egentlig ganske skuffet. Veldig trangt på økonomi, grinete betjening, kaffeflekker langt oppetter veggene på flyet og skitne toaletter (altså, papirsøl på gulvet når jeg kom inn og jeg var nr. 1 på det toalettet etter takeoff). Betjeningen på Frankfurt lufthavn var heller på ingen måte smilende og imøtekommende. Men, det kan jo hende de bare hadde noen dårlige dager. Jeg "klaget" til Pappa (sutret er vel mer riktig..) og han mente jeg nok hadde hatt maks uflaks, så jeg håper 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Denne uken skal vi starte med bachelor. Om tre uker har vi avsluttende eksamen i et fag. Rett etter bacheloren er levert skal vi levere tre mappeeksamener en del større enn bachelor til sammen. Midt oppi alt dette har vi obligatoriske turer og timer. Veldig mye å gjøre disse fire mnd, og her sitter jeg og gjør ingenting fordi vi har så mye å gjøre at jeg ikke aner hvor jeg skal starte.. Prøver å lese til eksamen, men det går ikke fordi jeg stresser over bachelor. Prøver så å starte med bachelor, men da stresser jeg over eksamen som er om tre uker. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest *Kat84*

Svigerfar ringte plutselig og spurte om vi ville ha litt ved! Så da hekta vi tilhenger på bilen og tok med hundene. 

De fikk løpe godt fra seg på marka mens vi lastet i tilhengeren. Og etter et par timer med frisk og kald luft ble hodet mye bedre også! :) 

Sa begynner det å likne på en god dag det her likevel :)

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hatt en deilig tur i skogen med 5 hunder :) To er mine, 1 passer jeg og to er luftehundene mine, og alle går kjempefint overens.

Lita viste sine hi-hund evner da vi kom over ett ganske stort hi, som i mange utganger :)

Nå hører jeg på Game of Thrones lydbok, siden jeg aldri klarer å komme meg igjennom bøkerne.

Også er det dusje, vaske, lage middag, pakke og reise hjem til nord i morgen tidlig ♡ Herregud jeg gleder meg til å se familien min ♡4e829c6d5a75ddf14c0d9026dc9a3b7a.jpg

Sent fra min SM-N9005 via Tapatalk

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...