Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det er så mange fine parpacordhalsbånd, men er litt redd for slitasje på pelsen. Dere som har slik, hva synes dere om det? Er det mye slitasje?

Skrevet

Det er så mange fine parpacordhalsbånd, men er litt redd for slitasje på pelsen. Dere som har slik, hva synes dere om det? Er det mye slitasje?

Jeg har et par slike, men bruker de lite fordi jeg har altfor mange halsbånd å velge mellom.

MEN. Jeg har paracordkobbel også, og kan f.eks. fortelle at jeg har blemmer i hendene etter å ha brukt det til å holde løpetid-zilla på tur i går... Ikke spesielt mykt eller hudvennlig på meg i hvert fall. Jeg synes egentlig paracord-greiene er veldig fine, men de er ganske stive.

Skrevet

Null slitasje jeg kan se fra halsbåndet (bredt halvstrup). Men her er det svært sjeldent at noe sliter på pelsen så det er synlig.

har paracord bånd, og det sliter vesentlig mer på hendene mine når det er vått/sølete. Så det er ett godværsbånd.

Skrevet

Vet det var halsbånd du spurte om men,slenger med resten som sier kobblene ikke er noe god holde i om du for fristelsen kjøpe det også :) Frøkena mi er korthåret så ingen slitasje av halsbåndet. Kjøpte kobbel også pga fint passet sammen :) Noen sa de var myke også! Eh nå er jeg vant til skinnkobbel holder meg til det gitt. Uansett om hunden går rimelig greit i bånd synes jeg panacordkobblene er fryktelige vonde holde i. Kommer det en fugel og hun drar litt blir det ialefall ille! Så det bruker vi aldri og halsbåndet noen ganger.

Skrevet

Nå har jeg solgt paracord halsbånd og leietau en del og og tilbakemeldingene er svært lite slitasje på pels. Runde leietau er derimot kun å anbefale til små hunder for de er ikke gode å holde i hvis hunden drar MEN flate leietau er gull verdt og jeg har folk som kjøper de igjen og igjen fordi de er så gode å holde i. Jeg bruke feks. hun flate leietau på min 40kg hannhund :)

  • Like 1
Skrevet

Aha det er et rundt kobbel jeg har ja! Jeg har faktisk et flatt laget av deg Arielle for endel år tilbake siden også. Kanskje må gi det en sjansje til ?

  • Like 1
Skrevet

Hos meg er det kun kjettingen på halvstrupen som sliter litt pels :) ikke nok til at jeg bryr meg da :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Min har ikke kjetting, men tynnere flettet paracord i stede, så man kan "fikse" det også.

Skrevet

Min har ikke kjetting, men tynnere flettet paracord i stede, så man kan "fikse" det også.

Jojo, det går nok an.. Jeg fikk mitt med da jeg tok over hunden.. En bekjent hadde ordnet båndet..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Dere gjelds ikke, dere har jo slike nakenhunder dere :P Jeg vil vite om noen med langpelsede hunder har erfaring :)

Bruk det når Alf er på besøk da vettu.. For frk Alf har ikke mer pels enn det min rottis har :aww:

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Skrevet

Dere gjelds ikke, dere har jo slike nakenhunder dere :P Jeg vil vite om noen med langpelsede hunder har erfaring :)

Jeg har ingen brukererfaring med det for det kunne ikke falle meg inn i drømme en gang å forsøke det der på en hund med sånn laaaaang pels som mine har :aww:. Det er dømt til å floke og slite med mindre det sitter så stramt at det er dyreplageri...

  • Like 1
Skrevet

Det sliter lite på Nora sin pels, hun har helstrup i paracord. Litt på Leahs pels, hun har halvstrup, men overraskende lite med tanke på hva slags pels og hvordan halsbånd det er :P

Men det er ytterst sjeldent at mine har halsbånd på, det kan ha noe med det å gjøre :P

Skrevet

Jeg har ingen brukererfaring med det for det kunne ikke falle meg inn i drømme en gang å forsøke det der på en hund med sånn laaaaang pels som mine har :aww:. Det er dømt til å floke og slite med mindre det sitter så stramt at det er dyreplageri... 

Du vet, strammer du nok, så blir kanskje til og med prinsessen rolig :aww:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Har ikke halsbånd, men en kommentar ang kobbel; har rundt, tynt kobbel, og tanken har aldri slått meg at det er vondt å holde i. Men så har ikke jeg en hund som trekker noe særlig akkurat, for jeg trodde at man skulle trene på sånt? Dersom hunden skal trekke, så holder man den vel ikke i kobbel? :icon_confused:

Skrevet

Mine hunder går pent i bånd, men det skal utrolig lite til før dette paracordbåndet jeg har er vondt å holde i. Selv om de går pent så hender det jo at båndet strammes her og der. Et lite rykk når jeg stopper f.eks., og så brenner det i hånden. Skal ingenting til.

  • Like 3
Skrevet

Mine hunder går pent i bånd, men det skal utrolig lite til før dette paracordbåndet jeg har er vondt å holde i. Selv om de går pent så hender det jo at båndet strammes her og der. Et lite rykk når jeg stopper f.eks., og så brenner det i hånden. Skal ingenting til.

Det hender jo at min også trekker for noe, men da har sikkert jeg et mye mer behagelig bånd enn du har.

Skrevet

Det hender jo at min også trekker for noe, men da har sikkert jeg et mye mer behagelig bånd enn du har.

Ja, det har du sikkert, for jeg bruker ikke dette båndet fordi det er så elendig å holde i. :P Skal ikke mer til at hundene er litt ivrig når vi skal ut døren og gir et lite rykk i båndet, så gjør det skikkelig vondt. :aww:
  • Like 2
Skrevet

Samme erfaring som Artemis med de båndene ja det skal virkelig ingen til for at det blir vondt! Frøkena her går stort sett veldig fint i bånd også. På turen iste ga jeg det flate panacord båndet en sjansje. Nå har jeg avskrevet både det og det runde gitt!! Takke meg til myke bånd ?

Skrevet

Nå kan jeg legge til litt her. Min erfaringer er at de sliter lite på pelsen men hvilken type halsbånd du velger er avgjørende på hvor mye det sliter. Flatt og bredt leietau er godt å holde i til og med til hest er min erfaring. Leier heste i paracord leietau og har paracord longeringsline me bruker alltid hansker når jeg longerer uansett. Rundt leietau er fort vondt hvis hunden er av en viss størrelse og det blir noen rykk i båndet eller hunden drar. Til små hunder liker jeg veldig godt rundt.

MEN paracord er ikke paracord. Det har blitt rimelig mange som lager utstyr i paracord etter hvert men det er også veldig mange som kjøper billigst mulig tau og det har jeg også prøvt en gang i tiden men fant fort ut at ebay paracord ikke fungerer. Det er kun ekte paracord som er slitesterkt nok og som har rett type nylonstrømpe på utsiden sånn at det ikke sliter på pelsen. Fake paracord sliter nok mye mer på pels vil jeg tro etter hva jeg husker. Fake paracord er ofte mer grovt og langt i fra så glatt utside som ekte. Kan også tro at fake paracord er mye vondere å holde i også.

Så er det enda en ting og det er at paracord blir mykere med tiden. Alt avhengig av hvor hardt og stramt det blir flettet så er det gjerne litt stivt i starten men mykner mer og mer ved bruk :)

Skrevet

Jeg syntes paracorden fra ebay er mye mykere enn den fra Norge faktisk! Har både halsbånd fra Norge og Kina, foretrekker fra Kina :) Om den sliter på pelsen har jeg ikke lagt merke til, men jeg har ikke spesielt langhåret hunder.

Bånd er jeg enig i at de ikke er så gode å holde i, men foretrekker den fremfor annen jeg har, når jeg er på stevner. Fin ring så det er lett å ha båndet bak på ryggen i ringen :)

Er nok bedre med de som ikke er runde, men de syntes jeg er stygge :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...