Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Japp, overskriften sier vel det meste, hva skal man velge?

Jeg har alltid tidligere "sverget" til en av hver, men innbiller meg nå at en kombinert kan være like greit. Plassmessig er det jo et + med kun en, men funker det like bra? Jeg har ikke så voldsomme mengder vask at jeg må ha begge deler (tror jeg), men det vaskes jo en del hundetepper og sånn da, så vil en kombinert takle det like bra som separate maskiner? Isf, hvilket merke?

Jeg blir gaaaaal av å surre rundt i hvitevare-verden, hjelp meg noen........

Skrevet

Det funker vistnok like bra, men vil ta lengre tid å vaske og tørke en maskin.. Du kan liksom ikke begynne å vaske den andre maskina mens du tørker den første osv..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Jeg har kombinert, pga plassen. Tørkingen tar litt lengre tid enn den gangen jeg hadde en av hver, men det er vel eneste minuset jeg ser.

Men jeg bruker ikke tørketrommel-delen min til mer enn ting jeg må ha fortest mulig, heller. Ellers blir den bare brukt til sokker og undertøy fordi det er et ork å henge opp :P

Skrevet

De erfaringene jeg har hørt har vært at det fungerer ganske dårlig med mindre man vasker bare halv maskin før den går på tørking. Men det er noen år siden nå, så kan godt hende maskinene er blitt bedre :) For min egen del er det ganske essensielt å få det unna effektivt, så jeg vil ikke ha kombinert nettopp fordi jeg vil kunne vaske og tørke samtidig.

Skrevet

Hmmmm......vanskelig dette skjønner jeg :P Altså, jeg trenger ikke vaske mens det tørkes for å si det sånn, den delen går bra. Pr nå har jeg bare vaskemaskin, men savner så inderlig en tørketrommel pga alle de "#%¤#%¤ hundehårene som fester seg på absolutt ALT, ikke pga at jeg må ha ting tørt fort. Men er liksom ikke helt sikker på at en kombinert vil være like bra som en separat tørkis til slikt.

Skrevet

Funker helt greit, men det er ikke støvfilter på samme måte. Jeg har hatt ei ok kombin i 2 år, valgte å bytte den ut med to separate når jeg flytta. Det gode med tørketrommel og bikkje er jo at den tR ut mye av støv og hundehår. I kombimaskina ble det liggende i maskina liksom, også kan det lukte litt gummi av klærne/ hånddukene jeg synes helt klart 2 er best, men en kombi gjør jobben helt ok altså. Men da ville jeg lagt litt penger i den !!

Skrevet

En av hver! Jeg har hatt begge deler, og vasker man mye hundehår så tetter avløpet seg og man har brått oversvømmelse. Been there - done that. De anbefaler også at man vasker to maskiner vask for hver gang man bruker tørkefunksjonen.

Skrevet

Helt klart en av hver, der jeg jobber er det flere av brukerne som har kombinert. Og felles for alle -selv om det er ulike modeller, er at de bruker laaaaaang tid på å tørke noe som helst. Og at det blir veldig sjeldent tørt...

Skrevet

Med tanke på ditt bad og din bruk (som ikke er helt ulik min vil jeg tro) så er en kombi supert. Men - hvis man skal ha en slik maskin som funker godt så kan man ikke velge de rimeligste alternativene. Man må opp i pris.

Skrevet

Jeg har kombinert pga plass, og den fungerer supert den (men vi la litt penger i maskinen..). Tørker håndklær helt tørt og sengetøy må jeg bare riste litt også er det tørt.

Skrevet

Jeg har kombinert, og det fungerer helt fint for mitt bruk. Jeg bruker tørketrommel sjeldent. Den største forskjellen jeg merker meg i forhold å ha separat vask og tørk, er at selve trommelen er på min kombinerte maskin er en del mindre, og dermed bør tilpasse mengden ift det som skal tørkes.

Skrevet

Vi har en sånn kombisak, og den funker like bra som alt annet jeg har vært borti :)

EDIT: Vår vasker opptil 7kg og tørker 6 tror jeg det er, veldigveldig praktisk :) Men det tar jo desto lengre tid å tørke 5-6kg våte klær.

Skrevet

De jeg kjenner som har kjøpt kombi angrer på det. Hovedsakelig på grunn av lo. Er jo ikke lofilter på dem (ikke de jeg har vært bort i i alle fall), så det kan tette seg og klær man vasker i vasken etterpå blir fulle av lo.

De tørker som regel også tregere, men det behøver jo ikke å gjøre noe.

Med tanke på hvor mye hår som kommer i tørketrommelen selv fra mine korthårede hunder, som jeg aldri ser noe hår fra innendørs med mindre jeg aktivt leter, så vil jeg virkelig anbefale separat vask og tørk altså. Håret tørketrommelen forsvinner enkelt ved å rense lofilteret, som uansett skal gjøres etter hver bruk på grunn av brannfare.

Skrevet

Takk for alle tilbakemeldinger :)

Dere som mener det kan være en god idè, men at jeg da bør legge litt pæng i det, har dere noen tips om merker og prisnivå?

Jeg har en Electrolux. De ligger på ca 7000,-

Skrevet

LG har vi. Kostet vel rett over 10.000 :)

Og vår har lo-oppsamler. Den piper når filteret er fullt. Men det kommer masse ut slangen også, så det kan fort tette seg i avløpet om man ikke finner på et lurt system :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...