Gå til innhold
Hundesonen.no

Navn på hunderaser skrives med liten forbokstav


Recommended Posts

Guest Dratini
Skrevet

Om rasenavn skrives med liten eller stor forbokstav engasjerer meg minimalt, dog er det ille når man ikke klarer å skrive navnet på rasen med riktig bokstav på rett plass eller ikke i nærheten av korrekt engang (f.eks. howawart/howavart/hovavart, boarder colly, skjæfer, kelpi, sjetlan shipdog, njufåndlander osv...). Og det er mange som ikke klarer å skrive navnet (stamtavlenavnet) på sin egen hund riktig heller. med feil vektlegging på bokstavene, ` ´ ' ^ ~ osv...

  • Svar 116
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det var det. Med fare for å være gretten, gammel kjerring. På norsk skriver man altså rasenavn med liten forbokstav. Ingen big deal, men ingen grunn til å ikke få det riktig heller?

Jeg er helt fascinert over hva man bruker energien sin på

Jeg synes det er litt synd at så mange gir blanke f i det norske skiftspråket? Jeg er ikke veldig flink i norsk rettskrivning, men jeg setter ihvertfall pris på hvis noen retter opp i feilene mine på

Skrevet

Om rasenavn skrives med liten eller stor forbokstav engasjerer meg minimalt, dog er det ille når man ikke klarer å skrive navnet på rasen med riktig bokstav på rett plass eller ikke i nærheten av korrekt engang (f.eks. howawart/howavart/hovavart, boarder colly, skjæfer, kelpi, sjetlan shipdog, njufåndlander osv...). Og det er mange som ikke klarer å skrive navnet (stamtavlenavnet) på sin egen hund riktig heller. med feil vektlegging på bokstavene, ` ´ ' ^ ~ osv...

For ikke å snakke om:

Labrador valper (A labrador is welping / getting puppies...)

Skrevet

La oss bare si at jeg sjelden leser finn-annonser med hunder... :rolleyes:

Da går du glipp av gullkorn som: "Charmerende hannhvalper selges av BoarderCollie/Høski blanding" :teehe:

  • Like 2
Skrevet

Jeg synes at nivået på sonen er ganske bra, og store bokstaver i rasenavn er pirking på småfeil. Jeg reagerer fordi jeg ser dette ofte. Det skal alltid pirkes på feil i hva andre skriver, og det gjør vondt for de som har dysleksi, angst, ikke er spesielt flinke til å skrive eller ordlegge seg, eller folk som meg som sliter med tvangstanker. Jeg har personlig jobbet i flere år sammen med psykolog for å lære meg å gi f**n. Jeg måtte lære meg å slurve.

For 5 år siden ville jeg aldri klart å i det hele tatt skrive her inne. For 3 år siden ville jeg ha brukt 2 timer på dette innlegget. Skrive, lese over, slette, skrive på nytt, lese over, skrive på nytt, osv. Noen ganger brukte jeg flere timer for så å finne ut at det beste var å ikke poste i det hele tatt.

Jeg vet at i sånne diskusjoner kommer alltid noen med dysleksi inn og sier at de har dysleksi så det kan de ikke noe for, og da får de høre at "men det går jo bra, det skjønner jo alle at er helt greit. Du vet jo at du er et unntak. Men det er alle de som ikke gidder å ta seg bryet som er problemet," osv. Joda, det skjønner jeg, men problemet er at det garantert er flere med forskjellige problemer som leser alle disse trådene som dukker opp (ikke her på sonen, generelt på nettet) og får klump i magen. kanskje vegrer de seg for å skrive på grunn av det, akkurat som jeg gjorde.

Ja, jeg har et litt spesielt utgangspunkt, og jeg reagerer såpass sterkt fordi jeg er sårbar på dette, men jeg synes det er greit å tenke på om vi har plass til alle på forumet, inkludert de som ikke klarer, ønsker eller tar seg tid til å skrive perfekt.

  • Like 5
Guest HestHundKatt
Skrevet

Jeg kommer alltid til å skrive navnet på hunderaser med stor forbokstav. ;)

Sier hun som skrev "chinese crested powder puff"...

Eloise, så bra at du takler sånt mye bedre nå. :)

Guest Gråtass
Skrevet

Jeg har den siste tiden reagert på skrivemåten "deby", i min verden så heter det " debut", men mulig det er lov å skrive det sånn.

Skrevet

Jeg har den siste tiden reagert på skrivemåten "deby", i min verden så heter det " debut", men mulig det er lov å skrive det sånn.

Det er ikke lov, men det er ofte vanskelig for folk når et ord uttales annerledes enn det skrives. :P

Jeg tror jeg stort sett skriver med liten forbokstav, men nå ble jeg jammen usikker. Ikke umulig at jeg har gjort litt av hvert, i hodet virker det i hvert fall mer naturlig å skrive belgisk fårehund med stor forbokstav enn labrador f.eks., selv om jeg ikke hadde skrevet Belgisk vaffel liksom. Skal passe på fra nå av!

..... Også ser jeg nå at jeg har skrevet Tervueren under ''Hunderase'' på siden her, føler meg skikkelig dust. :lol:

Skrevet

At man skriver på utenlandske raseforum eller på annen måte mener at det engelske språket er så inkorporert i språket sitt er da ingen unnskyldning for ikke å skrive korrekt norsk. Det er bare latskap. Hvis man ikke vet hvordan ting skrives så blir det noe annet, men det er jo nå rettet opp for alle som har vært innom denne tråden :)

  • Like 3
Skrevet

Min rase skrives stabijhoun.  Så det irriterer meg grønn at klubben min heter Norsk Stabyhounklubb...

NKK kaller det også stabyhoun, se rasestandard. Selv har jeg da trodd at det var det norske navnet, men det er altså feil?
Skrevet

Sånn apropos skrivefeil. Det er litt fascinerende å se hvor mye feil det faktisk er i innlegg her i denne tråden, selv hos de som sier de er nerd på rettskriving. Ikke for det, jeg er egentlig også litt nazi, men jeg merker veldig godt at jeg har blitt mer slurvete etter jeg gikk ut av videregående.

Jeg kan og/å og da/når osv. ganske godt egentlig, men jeg ser selv at det blir feil innimellom. Særskriving pleier jeg også å ha ganske god kontroll på.

Jeg merker med meg selv at jeg er ganske fæl på å bytte om på ord når jeg skriver, eller skrive ufullstendige setninger. Jeg har fått noen kommentarer på det i forbindelse med oppgaveskriving på skolen. Jeg leser teksten korrekt, altså, jeg leser den slik den grammatisk sett bør være selv om jeg har byttet om på ord.

F.eks. så begynte jeg og skrive "Jeg kan [...] egentlig ganske godt.".

Ang. rasenavn, så har jeg nok vært litt usikker på hva som er den riktige måten å skrive det på. Jeg har nok blanda stor og liten bokstav om en annen. Og ang. schäfer; det skrives enten schäferhund eller schæferhund. Schæferhund er vel kind of fornorsking? I Tyskland skrives det schäferhund, det er også den måten jeg skriver det på.

Hva folk måtte synes om mine engelske innslag i min norske tekst, det bryr jeg meg ikke så mye om. *ler*

*se over teksten i tilfelle flisespikkeri* :icon_redface: Det er jo litt småflaut å kritisere andre sin rettskriving om man selv har fullt av skrivefeil.

Forresten... så heter det likevel, ikke alikevel. Til og med, ikke tilogmed. Så klart, ikke såklart. Akkurat, ikke akuratt/akkuratt :whistle:

RED: Skrivefeil :blink:

Skrevet

Er dysleksi en unnskyldning for å skrive totalt usammenhengende innlegg?

Dysleksi kan slå ut på mange måter, også slik at ord stokker seg, for eksempel. Så, ja. Men i disse moderne tider med så mye teknologiske hjelpemidler så synes jeg faktisk at de som er hårsåre på det bruker et minutt eller fem på å kjøre en stave-/grammatikkontroll på lengre innlegg før de poster dem. (selv om mange av disse nok er dårlige på rasenavn og en del faguttrykk)

Jeg har hverken dysleksi eller egentlig noe problemer som påvirker skriving direkte, men ME påvirker det kognitive og jeg merker ofte at jeg sliter med å stokke lange innlegg, eller hvis det går litt hett for seg. Og jeg sliter med ordleggingen og er veldig dårlig på å forklare ting. Jeg bruker da gjerne dobbelt så lang tid før jeg poster innlegg for å se at det faktisk gir mening, også etter at jeg er ferdig å skrive innlegget.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...