Gå til innhold
Hundesonen.no

Kritiserer hundeskolens metoder: Hunden må ha en flokkleder!


Recommended Posts

Skrevet

http://www.rogalandsavis.no/index.php?page=vis_nyhet&NyhetID=99154

Den selvlærte hundehviskeren Jim Lomeland mistenker at mange hundeskoler ikke vil «hjelpe» hundeeiere med å få skikk på hunden fordi det er god business i hundekurs.

...

Lomeland er kritisk til læringsmetodene de tradisjonelle hundeklubbene bruker, og at hvem som helst kan kalle seg hundeekspert.

– Det er læringsmetodene som er helt på jordet, ikke hundeeierne. På kurs lærer man å belønne god atferd med godbiter. Dårlig atferd ignoreres. Det funker ikke. En hund er et dyr, og må forstå sin posisjon i familien. Hundene må ha en flokkleder, sier Lomeland, som understreker at man skal være bestemt og korrigere, samtidig som man er snill.

Lomeland har eksempler hvor familiehunden har tatt over styringen i huset. Hunder som tar beslag på mor eller far i huset, og som knurrer når andre nærmer seg.

Skrevet

"– Om barnet forsyner seg med kaker fra kakeboksen, så ignorer du det ikke. Du går bort og tar hånden ut av kakeboksen og forteller at det har barnet ikke lov til. Det samme er det med hunder, sier han."

Ja, du finner ikke fram bjørkeriset...

  • Like 6
Skrevet

Hvordan klarer man å holde 33 hunder? :blink:

Han driver jo å avler på blanding av rottweiler og ymse muskelbikkjer så han teller nok med valpekull..

Skrevet

STOR forskjell å gå på kurs for å lære lydighet, og på hverdagssituasjoner i hjemme i mitt hode..

Forøvrig interessant at han er selvlært hundehvisker og samtidig kritiserer at "alle" kan kalle seg ekspert.

Jaha??

En metode Lomeland bruker er å sette to fingre i siden på hunden ved dårlig oppførsel.

– Det er ikke noe som gjør vondt for hunden, men den forstår at atferden ikke er akseptabel. Lomeland fortalte at hundemoren gjør det samme når valpene gjør noe de ikke skal.

Skrevet

Den selvlærte hundehviskeren Jim Lomeland mistenker at mange hundeskoler ikke vil «hjelpe» hundeeiere med å få skikk på hunden fordi det er god business i hundekurs.

Akkurat det der kan man jo lure på innimellom da..

" og at hvem som helst kan kalle seg hundeekspert." sier lomeland. Helt enig, resten er bare nei..

Man må jo bare elske ironien i det? :lol:

Jaha??

Har du ikke sett fingrene som vokser ut på hundemødre du? *flir*

Men altså, jeg trodde bruken av fingre var for å overraske og få oppmerksomheten til hunden jeg, ikke straff?

Skrevet

Men altså, jeg trodde bruken av fingre var for å overraske og få oppmerksomheten til hunden jeg, ikke straff?

Mest sannsynlig en del av det han legger under "fysisk korrigering"? Kanskje! :lol:

Skrevet

Når jeg leser sånne ting så blir jeg provosert, også skjønner jeg at veldig mange har misforstått hele greia med å overse dårlig oppførsel som valpebiting. Poenget er jo å gi valpen en konsekvens ved å frata den oppmerksomheten den ønsker når den biter, ikke å late som ingen ting mens valpen biter deg til blods. Jeg skjønner at folk ikke ser noen bedring dersom de tror at rådet er å ikke løfte en finger og håpe på at alt blir bra av seg selv.

Men hele innslaget er vel for å få er oppmerksomhet rundt seg selv og konseptet som strengt tatt er stjålet fra CM. Jeg likte spesielt godt at bakgrunnshistorien hans er ord for ord den samme.

Skrevet

Her er en film av han og den bekrefter vell det meste, Hundene er ikke problemet, Men kunnskapsløse eiere.

Akkurat den uttalelsen, tatt ut av kontekst, er jo forsåvidt helt sant. Det er ofte kunnskapsløse eiere som er problemet. Men at han er løsningen kan vi ta en lengre diskusjon på...

Skrevet

STOR forskjell å gå på kurs for å lære lydighet, og på hverdagssituasjoner i hjemme i mitt hode..

Forøvrig interessant at han er selvlært hundehvisker og samtidig kritiserer at "alle" kan kalle seg ekspert.

Jaha??

Jeg vet ikke hvordan jeg får fram quoten du hadde quotet i innlegget her, men min hund kan man poke med to fingre til de falt av uten at han hadde forstått det spøtt av hva det er man vil oppnå med det.

Skrevet

Akkurat den uttalelsen, tatt ut av kontekst, er jo forsåvidt helt sant. Det er ofte kunnskapsløse eiere som er problemet. Men at han er løsningen kan vi ta en lengre diskusjon på...

Nei! Mente på ingen måte at den fyren her er noen løsning, Synes det er en smule tragisk og komisk på en gang..positiv trening, Gjensidig resepekt mellom dyr og menneske er det jeg tror på og det har fungert fint med alle mine hunder og hester.

Skrevet

Den videoen taler ihvertfall ikke til hans fordel, så ikke hele, men det jeg så minnet om en kunnskapsløs, ny og uerfaren hundefører som forsøker å være "flokkleder" etter å ha sett CM på tv...

  • Like 4
Guest Gråtass
Skrevet

Hvorfor gi trollet gratis reklame?! Fyren er et pr-geni. I tillegg trener han andres hunder mot betaling. Så han lærer de ikke engang hvilke verktøy de har å bruke. Når hunden slutter å oppføre seg som de ønsker fordi adferden går til ekstingsjon, så er det på tide med en ny boot camp og en jevn inntekt for han som syns at hundeskoler er frekk butikk... Gotta Love the irony..

Skrevet

Har selv sett fyren i aktsjon, han holder til i området her og bruker et innegjerdet hundeluftingsområde til å rekruttere kunder. Der kan man avtale tid for trening eller han viser deg litt hvordan du skal gjøre ting. Snakket litt med han før jul når jeg var der, og han sa nå han respekterte min måte å trene hund på. Han sa også at han ikke hadde lov til å ta i andres hunder uten deres samtykke. Andre har dessverre hatt andre erfaringer, men ovenfor meg var han veldig klar på det.

Så når han trente en av valpene han hadde avlet fram som han hadde solgt. Eieren av valpen satt helt passiv og lot Lomeland gjøre alt han ville med hunden. Hun sa noe som "han har bedre kontroll på hunden enn meg, han får hunden til å høre etter." "Treningen" gikk ut på at den supersosiale, herlige valpen, rundt 6-7 mnd kanskje? Skulle ligge å "slappe av" mens alle de andre hunden løp å lekte. Hver gang han gjorde mine til å reise seg, ble han lagt i bakken og holdt nede. Han oppfordra folk til å hilse på han, sånn at han skulle lære å bli liggende uansett. Det var ikke særlig enkelt for en sosial ung gutt, så han ble mye korrigert. Mye harde rykk i strupebåndet osv. Han tillot også andre hunder å herse med denne hunden. En schäfer gikk rundt og bølla å kjefta på alt og alle. Tygde over nakken på unghunden, løp etter han og avskar han når den yngste prøvde å leke med andre hunder og var direkte ekkel. Dette fikk schäferen lov til fordi den unge skulle lære seg å bli satt på plass av andre hunder O.o

Unghunden var blanding av dogo og rottweiler fra Lomelands oppdrett. Kjempeherlig, sosial og snill hund. Spørs hvor sosial og snill han forblir om dette er normen når hunden er ute med eieren sin. For meg virka dette som oppskrifta på å lage en usikker og etter hvert aggressiv hund, hvert fall ovenfor andre hunder.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kattedo bør nok være utenfor rekkevidde for hunden. Og så må det jo da enten være en hundevant katt eller en kattunge, som ikke vil ha erfaring med å bli jaget. Jeg ville nok lagt en ganske nøye plan for introduksjon og sosialisering. Veldig avhengig av type og individ av hund så kan det bli utfordrende, særlig hvis hunden har noe særlig jaktinstinkt, men det er også mange hunder som jager katter ellers som tolererer huskatten.  Snakk med folk som har erfaring med å introdusere hund og katt fra før, og ha kompostgrinder tilgjengelig for å holde de adskilt til de er tilvendt, og steder der katten kan gjemme seg og klatre opp.
    • Navnet eller hvor mange stavelser bestemmer du jo selv, men to stavelser er ofte lettere for hunden å oppfatte og kjenne igjen. Generelt vil en hund respondere mye bedre på "Fido" enn "Maxmilianimus" fordi det er lettere å høre det, rett og slett.  Det finnes masse hundenavnlister på nett, så jeg ville bare søkt etter noen av de, og valgt fra nederste halvdelen av listen over populære hundenavn.
    • Hva bør man tenke på når man skal bestemme navn til hunden? Hvilke navn liker dere? Hva heter hunden deres? Trenger tips. Er det sånn at det kun må være to stavelser?
    • Hva bør man tenke på om man allerede har hund men ønsker katt? Utstyr som er kjekt å ha annet enn det som er anbefalt? Hva gjør man med innedo og hunden da skal grave? Osv. Vil være forbredt på alt.
    • Vi har faktisk nettopp betalt et gjerdefirma for å sette opp nettinggjerde rundt en del av hagen. Personlig synes jeg nettinggjerde er bra og solid, men det kan jo være andre løsninger passer bedre for andre. Byggvarehusene selger ulike typer gjerder og gjerdemoduler i tre og sånt, og kan ofte formidle håndtverkere som tar jobben. Ellers kan man søke opp og kontakte gjerdefirmaer selv. Jeg brukte MittAnbud denne gangen. Vi fikk satt opp nettinggjerde rundt hele hagen i forrige hus også, og jeg angrer ikke på det. Hvis det er praktisk gjennomførbart å gjerde inn hele tomta ville jeg gjort det, men det kommer jo litt an på hvor du vil hunden(e) skal ha tilgang og sånt. Har du mye blomsterbed eller grønnsakshage kan det være lurt å ha det separat f.eks.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...