Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Eller, antall oppmøtte for den del.

Tenkte det var greit å lage en oversikt gjennom året for antall hunder påmeldt på utstilling. Da får vi se det sort på hvitt (blått? gråblått?) om endringen i certreglene har en effekt på påmeldingstallene. Så kan vi oppdatere etterhvert som året og antallet utstillinger skrider frem :)

Dvergschnauzer sort 2014 2015

Sandefjord HK 3

Pinscherklubben 2

Spesialutstilling Leto 1 4

GD-klubben Leto 2 1

Boxerklubben 2

Corgiklubben 2

NKK Bø 13 6

Nordhordland 1

Leto NMHK mars lørdag 4 1

Leto NMHK mars søndag 1 2

NKK Kristiansand 9 2

Dvergschnauzer salt/pepper 2014 2015

Sandefjord HK

Pinscherklubben 4

Spesialutstilling Leto 5 4

GD-klubben Leto 4

Ølen 2

Boxerklubben 5 1

Corgiklubben 2

NKK Bø 7 10

Nordhordland 1 1

Leto NMHK mars lørdag 3

Leto NMHK mars søndag

NKK Kristiansand 8 0!

Kommer nok noen flere på 2015-listen av resultater som ikke ligger på dogweb enda.

Skrevet

Jeg har sånne lister for min rase for flere år, her er da fra de siste, og jeg tar antall oppmøtte.

2015:

Klubb 2015 2014

Sandefjord Hundeklubb 5 1

Tønsberg Hundeklubb 5 1

Norsk Schnauzer Bouvier Klubb 4 0

Norsk Grand Danois Klubb 2 0

Norsk Welsh Corgi Klubb 8 ikke tillatt

Norsk Boxerklubb 10 ikke tillatt

NKK Bø 8 2

Så ja, så langt kan man vel si at det IKKE har påvirket påmeldingstallene negativt...

Dobbelt så mange påmeldte til NKK Kristiansand som det var utstilte i 2014

Skrevet

Kooikerhund

2014 2015

Sandefjord HK 2 2

Schnauzer Bouvier Klubb 1 0 (?)

Ølen 4 0

NKK Bø 3 5

Nordhordland 1 0 (?)

Leto NMHK 1 5

NKK Kristiansand 8 2

Skrevet

Fint tiltak, men vil et år på hver side av regelendringen gi et godt nok grunnlag for en konklusjon?

Hilsen frøken pirk-pirk :)

Ikke i seg selv, men man vil jo kunne se om det er en tendens i alle fall :)

Skrevet

Fint tiltak, men vil et år på hver side av regelendringen gi et godt nok grunnlag for en konklusjon?

Hilsen frøken pirk-pirk :)

Kan svare raskt for min rase, det er flere enn det har vært de foregående årene fordi det rett og slett er flere som har hunder de er interessert i å stille ut. Ganske mange flere faktisk.

Skrevet

Ikke i seg selv, men man vil jo kunne se om det er en tendens i alle fall :)

Ikke helt enig i det, i all den tid de fleste erfarne utstillere plukker dommere mer enn arrangementer.

Skrevet (endret)

Ikke helt enig i det, i all den tid de fleste erfarne utstillere plukker dommere mer enn arrangementer.

Alle som skal dømme i Norge i hele 2015 kan jo ikke være helt håpløse, så hvis man oppsummerer på slutten av året så kan man vel si om det er en forskjell fra 2014 :)

Men det er helt frivillig folkens - ingen må legge inn et eneste tall her hvis man ikke ønsker.

Endret av Line
  • 2 months later...
Guest Jonna
Skrevet

AK

Fra 1.januar til 1.juni 2014: 41 stk (vi hadde spesialen i mai i fjor, og den skal være i september i år. Telte derfor ikke den med siden det blir + 27 stk)

Fra 1.januar til 1.juni 2015: 26 stk (men da har fortsatt ikke NKK Drammen blitt med som det er i tallene for 2014. Vi har også fått brukskrav. )

Tror egentlig det er mer tilfeldig. Den forje generasjonen født i Norge ble NUCH i fjor og har "sluttet" jakte cert. Så dette går opp og ned etter registreringstallet innen min rase.

Skrevet

Jeg har sånne lister for min rase for flere år, her er da fra de siste, og jeg tar antall oppmøtte.

2015:

Klubb 2015 2014

Sandefjord Hundeklubb 5 1

Tønsberg Hundeklubb 5 1

Norsk Schnauzer Bouvier Klubb 4 0

Norsk Grand Danois Klubb 2 0

Norsk Welsh Corgi Klubb 8 ikke tillatt

Norsk Boxerklubb 10 ikke tillatt

NKK Bø 8 2

Så ja, så langt kan man vel si at det IKKE har påvirket påmeldingstallene negativt...

Dobbelt så mange påmeldte til NKK Kristiansand som det var utstilte i 2014

Du glemte spesialen :)

Skrevet

Berner sennenhund

1 januar-1 juni 2013: 774

1 januar-1 juni 2014: 720 (Tok med spesialen som var 7 juni siden den er med i 2013 og 2015)

1 januar-1 juni 2015: 549 (Tok med NKK Drammen som er 7 juni siden den er med i 2013 og 2014)

Skrevet

Du glemte spesialen :)

Den hadde ikke vært i mars (når jeg skre innlegget du siterte) ;)

Men sånn ellers ser det pr. 1. juni slik ut for min rase:

1. jan - 1. jun. 2013: 129 (60 på spesialen)

1. jan - 1. jun. 2014: 133 (74 på spesialen)

1. jan - 1. jun. 2015: 177 (66 på spesialen), med NKK drammen blir det 11 fler.

så ingen merkbar nedgang i antall utstilte hunder akkurat ;)

Skrevet

Tervueren:

1 Jan 14 - 1 Jun 14: 178 stk

1 Jan 15 - 1 Jun 15: 171stk

Groenendal:

1 Jan 14 - 1 Jun 14: 110 stk

1 Jan 15 - 1 Jun 15: 105 stk

Malinois:

1 Jan 14 - 1 Jun 14: 15 stk

1 Jan 15 - 1 Jun 15: 25 stk

Laekenois:

1 Jan 14 - 1 Jun 14: 1 stk

1 Jan 15 - 1 Jun 15: 1 stk

Har tatt med Drammen i år da den er med i 2014

Skrevet

Jeg postet jo mitt i feil tråd... :shocked: Må fikse..

Da er vi godt og vel 5 mnd inn i de nye utstillingsreglene. En kjapp oversikt på min rase viser at i 2014 var det så langt på året bedømt 310 hunder, mot i år 245 ( da har jeg ikke regnet med NKK Drammen og Pinscherspesialen som i fjor kom innenfor denne perioden). Det er en nedgang på 69 hunder (22%) regnet i påmeldingsintekter (á 375,-) snaut 26.000,- kroner.

(Men nå skal det også sies at det i samme periode i 2013 var 346 bedømte hunder samme periode. Nedgang på 10% fra 2013 til 2014)

Ikke umulig at de nye CERT reglene må ta på seg noe av skylden for nedgangen.

Skrevet

Hvor finner man disse tallene?

mulig det finnes en lettere måte, men jeg gikk inn på dogweb og valgte "oppdateringer i databasen" og gitte datoer, klikket på utstillinger og summerte rekken med antall nedover.

  • Like 1
Skrevet

2014 2015

NRK Vestfold 54 81

NRK Bergen 33 20

Ølen HK 15 25

NKK Bø 63 63

(Ølen og Bergen var samme helg i 2014, ikke i 2015)

NKK Kr.sand 68 70

NKK Bergen 39 37

NRK Østfold 55 61

NRK Verdal 24 20

NRK Stiklest. 22 24

NKK Ålesund 26 27

NRK Ålesund 25 24

NRK Hedmar 46 32

Skrevet

Berner sennenhund

1 januar-1 juni 2013: 774

1 januar-1 juni 2014: 720 (Tok med spesialen som var 7 juni siden den er med i 2013 og 2015)

1 januar-1 juni 2015: 549 (Tok med NKK Drammen som er 7 juni siden den er med i 2013 og 2014)

Så må vi huske at det i 2013 og 2014 var en stor spesial i Vestfold i januar, som vel dro en 60-70 hunder, og den ble ikke arrangert i år.

I tillegg har det vært flere utstillinger så langt i 2015 hvor berner sennenhund ikke har hatt anledning til å delta, fordi vi har kuttet ned på antall utstillinger. En dobbeltutstilling her og der gjør store utslag på en slik oppsummering.

Skal en få mer presise tall, bør en heller ta summen av antall påmeldinger delt på antall utstillinger, for å se om snittet synker eller øker.

Men jeg tror vi fremdeles da får en nedgang hos oss, det har vært lave påmeldingstall på flere utstillinger - ensifrede påmeldingstall var uhørt hos oss. Under 40 bernere i Drammen er latterlig.

Skrevet

Å sammenligne dette ene året med foregående år, er vel også bare tull, da de fleste som drar på utstilling med jevne mellomrom, melder på for enkelte dommere og ikke for andre - da vil det naturlig nok være variabler fra år til år.

Skrevet

ganske interessant å bla lenger tilbake også.

(antall utstillinger pr år er så å si likt)

2009 - 322

2010 - 319

2011 - 312

2012 - 273

2013 - 346

2014 - 310

2015 - 245

Hva som skjedde i 2012/2013 er noe uvisst, men om man ser de to årene over ett, så ender de i samme haugen som de øvrige årene. Det er kun i år det er en markant nedgang. Spennende å se om det jevner seg ut til neste år igjen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...