Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 192
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

kan vi ikke diskutere årets hunder istedenfor fjorårets bir hunder? de har vi da virkelig pratet om en gang tidligere

Jeg synes det er utrolig kjedelig at sånne tråder alltid skal inneholde 90% drit om hvor grusomt fæle alle vinnerne er. Virker nesten som det går litt sport i å lete opp de aller værste og dømme de ku

Sikkert humor.. Jeg lo veldig godt av det i alle fall! :lol: Sent from my iPhone using Tapatalk

Posted Images

Skrevet

Så vi er fem timer foran i UK og seks timer foran i Norge?

Og sikkert bare 45 min til i UK også :P

Når går sibbene og hvilken ring?

Skrevet

Har ikke tid til å sitte og se på hele labradorbedømmingen, men har sett litt nå. Temmelig deprimerende. :( De subber seg avgårde uten kraft og spenst, er altfor kraftige og lavstilte, og ser i grunnen mer ut som mastiffer enn retrievere. Mange høye haler også. Det er da ikke sånn en labrador skal se ut...

Skrevet

ser på nå, men det er jo reklame hele tiden jo?? får jo ikke sett mye av bedømminga da? tredje reklamen på 5 min

...femte...litt lei av "My plan" nå

Skrevet

ser på nå, men det er jo reklame hele tiden jo?? får jo ikke sett mye av bedømminga da? tredje reklamen på 5 min

...femte...litt lei av "My plan" nå

Så lenge det ikke er noe i ringen eller de tar bilder så går reklamen. Men så lenge det er bedømmelse så er det ikke reklame her iallfall.

Skrevet

Enig - de har rette underlinjer... Hvordan får man til det hvis de ikke veldig fete eller undertrente?

Skrevet

Är inte rottisarna väldigt feta? Jag kan inte minnas att familjens rottis såg ut på det viset (men så är det en väldans massa år sedan också)...

Feite, men jeg syns fortsatt de ser mer atletiske ut enn mye man ser i Norge nå. Og de har rottis hode og ikke mastiff.

Skrevet

Skall ärligt erkänna att jag inte följt med alls på rottisarna i det sista. Men trist om detta är som de skall se ut, eller ännu värre, om de är ännu fetare (grövre?) här i norden.

Skrevet

Skall ärligt erkänna att jag inte följt med alls på rottisarna i det sista. Men trist om detta är som de skall se ut, eller ännu värre, om de är ännu fetare (grövre?) här i norden.

Jeg syns jeg ofte ser lavbeinte hunder med framskutt skalle og inntrykket snute..

Mastiff rottis blandinger med overflødig hud på hode og alt for mye skalle rynker.

Skrevet

Jeg syns jeg ofte ser lavbeinte hunder med framskutt skalle og inntrykket snute..

Mastiff rottis blandinger med overflødig hud på hode og alt for mye skalle rynker.

Det är ju bara tragiskt. :no:

Skrevet

Feite, men jeg syns fortsatt de ser mer atletiske ut enn mye man ser i Norge nå. Og de har rottis hode og ikke mastiff.

Skall ärligt erkänna att jag inte följt med alls på rottisarna i det sista. Men trist om detta är som de skall se ut, eller ännu värre, om de är ännu fetare (grövre?) här i norden.

Det er viktig å bemerke at rottisene blir ofte bare mer og mer delt her i Norge. Man har østeuropeiske hunder og dens type, og så har man de tyske og dens type..

Der jeg vanker, er det ikke mye stort og tungt.. Men jeg ser og vet at det finnes..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Det er viktig å bemerke at rottisene blir ofte bare mer og mer delt her i Norge. Man har østeuropeiske hunder og dens type, og så har man de tyske og dens type..

Der jeg vanker, er det ikke mye stort og tungt.. Men jeg ser og vet at det finnes..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Men det er heller ikke den typen man ser mest på utstilling :)

Vet de fins og ser de også, men det er stadig ett økende observasjoner for min del av den tunge "syndrom" rottisen..

Skrevet

Men det er heller ikke den typen man ser mest på utstilling :)

Vet de fins og ser de også, men det er stadig ett økende observasjoner for min del av den tunge "syndrom" rottisen..

Oppi her har man faktisk mye begge deler.. Men jeg vet at det er værre tendenser sørover.. Dessverre er det også slik at mange dommere verdsetter grovt og tungt.. Men jeg mener at handlern skal ikke løpe fra en brukshund uten at noe er galt :lol:

Men feks spesialen vår i fjor var det over 40 hunder der. Noen av feite ja, og det var noen grove/tunge, men de fleste var faktisk "normal"..

Men, det skal også nevnes at flesteparten av oppdretterne som avler stort og tungt, holder til sørover..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

BIR Labbis

Med tanke på hva som ble plassert i fjor så var det en stor forsjell (den rette veien, men fortsatt litt å ta av her liksom :P )

AKCF113D_367.JPG

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...