Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Den rukka selen er enkel og fin, altså! Hun rygger ikke ut av noen sele foreløpig, ihvertfall, så da er det et håp om at det fortsetter slik med mindre hun finner ut at det går an :) Men er OK at den sitter på, uten å måtte bekymre seg litt for det. Spesielt om jeg sitter på hest og hun løper etter :)

Rukkaselen er helt lik H-selen til Rogz, med unntak av at Rukka har litt mer polstring på reimen som går nedover brystet mellom forbeina. Så veldig god ut den også.

https://hundsomhobby.no/nettbutikk/hundeutstyr/trekk-og-bruksutstyr/seler/yukon-brystsele-detail

Nå har jeg sittet og sett lenge, og denne har da God klarning til albuene :-D Kan denne være noe? Må prøves på og se, kan jo være noe helt annerledes på mi.

Er sikkert regulering under magen på denne, hva med brystet, tro?

Jeg liker hverken yukon sin kvalitet eller denne selen, jeg synes den har lett for å gli for høyt opp i halsen på noen hunder. Men det avhenger nok av hund og kroppsbygning.

  • Svar 60
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ville gått for en halvnome (som strengt tatt også er en type Y-sele). De sitter bra i fronten og god plass bak albuene.

Jeg synes H-selene fungerer fint til hverdags. Særlig til valper siden dem er såpass stillbare. Vært helt fornøyd med en til 70kr på Europris

Personlig hadde jeg styrt unna Julius K9 sela, den er tung og massiv og de jeg har sett så ligger brystreima å sperrer for bevegelse i skuldrene til hunden. Zero DC sin multisele og lignende er mine

Skrevet

Mincha- aner ikke hvilken rase du har, men en regulerbar sele fra Europris er det vi har brukt til SH-valper frem til de er seks mnd. Ellers er Huken sine halvnomeseler gode. Om hunden ikke trekker i det hele tatt an du jo kjøpe en billig brytsele på Hooks eller lignende

Skrevet

Hunden trekker ikke i det hele tatt, og selen blir hovedsaklig brukt når vi er på ridetur hvor hunden løper løst. Kjekt å ha sele istedet for halsbånd, om vi må hoppe av og hente henne inn etc :)

Den bør mao ligge stabilt når hunden er i fri bevegelse. Skal ikke brukes til trekking i det hele tatt :)

Golden retriever tispe på 8mnd :)

Skrevet

En hund på 8 mnd vil jo forandre seg litt, men de vokser ikke så voldsomt i bredden og slike seler som den brystselen der har jo en helt annen utforming enn feks en nome sele så det er neppe noe problem å kjøpe en sele som både passer ok ved nåværende alder og som passer om et år eller to når hun er ferdig utvokst. Det er jo ikke på cm om å gjøre med slike seler og en hund som ikke trekker :)

Skrevet

En hund på 8 mnd vil jo forandre seg litt, men de vokser ikke så voldsomt i bredden og slike seler som den brystselen der har jo en helt annen utforming enn feks en nome sele så det er neppe noe problem å kjøpe en sele som både passer ok ved nåværende alder og som passer om et år eller to når hun er ferdig utvokst. Det er jo ikke på cm om å gjøre med slike seler og en hund som ikke trekker :)

Var det jeg tenkte meg :) Hun er veldig fin for alderen, flere med golden på treffene vi er i sier hun vokser så jevnt, fint og er kraftig for alderen. Så håpet var at hun kanskje ikke legger seg ut SÅ mye at en sele som er litt romslig i dag, vil passe fint når hun er ferdig utvokst :)

Har jo ingen garantier, men da får en heller kjøpe nytt igjen. Hurtta sela er ihvertfall uaktuelt å bruke mer pga gnag og press over skuldrene.

Skrevet

Da har vi vært og prøvd litt :) Julius sin sele synes jeg ble for massiv til et slikt bruk jeg tenker i hennes str. Var ikke bare å 'krølle' sammen og putte i lomma i forsetet etter bruk :D

Ellers så vi på flere brystseler,men de fleste var konstruert i rett vinkel som går under magen, og havna nærme albuene.

Vi endte på yukon brystsele som jeg linket til lengre oppe, den gikk i en fin vinkel bakover og hadde veldig god klarning til albuene! Prøvde å trekke reimen frem for å se hvor langt fremme den evt kunne skli, og fremdeles var det (maks) 10 cm før den nådde albuene :)

Kostet ikke all verden heller, så vi skal teste den godt i noen dager nå og se om vi er like fornøyde i full aktivitet. Eller så er vi en erfaring rikere, og en sele mindre å prøve ut :D

Skrevet

Det er neste rett, @Krilo, vi hadde. Hoss oss funket den ikke, @maysofie, så vi er tilbake på brystsele fra Hurrtta, det eneste som sitter godt på Frost. Men godt mulig at den funker hos deg, selen i seg selv er fin, men i alle musklene og pelsen til Frost (han er meget kraftig) skled den mye att og frem. Fryktelig irriterende!

Skrevet

Det er neste rett, @Krilo, vi hadde. Hoss oss funket den ikke, @maysofie, så vi er tilbake på brystsele fra Hurrtta, det eneste som sitter godt på Frost. Men godt mulig at den funker hos deg, selen i seg selv er fin, men i alle musklene og pelsen til Frost (han er meget kraftig) skled den mye att og frem. Fryktelig irriterende!

Sideveis og frem og bak? :(

Keo holder seg jo somregel rett frem eller på venstre side, men det hender jo han stopper opp hvor jeg bare går videre og drar (:aww::lol:) han med meg.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...